Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Общи дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 24-01-2017, 08:41     #81
fallacy
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2013
Начално

Малко съм позакъснял за темата, но ми се иска да добавя нещо, ако някой начинаещ все още се чуди.

Същото мислене "аз искам да карам офроуд, по-добре директно да се уча извън писта" го има много и при сноубордистите. Само че не е достатъчно. Има две основни причини:

- за да се научиш да караш, трябва да навъртиш много километри. Излизанията извън писта намаляват значително количеството каране (но пък могат да са далеч по-приятни, така че след време си струват). Мятайки се директно извън писта, ще са ти нужни в пъти повече дни, за да се научиш да караш. И това без да взимаме предвид рискът да се контузиш, докато не знаеш какво правиш, и безкрайните ремонти на екипировка, които ще са нужни.

- на мекото е по-лесно. Проблемът е, че по-сериозното каране извън писта често включва далеч от оптимални терени. Не е рядкост да се озовеш на много твърд сняг/лед/бабуни/какво ли не. В моменти като този опитът от "скучните" писти е разликата между това да караш и да оцеляваш.

Резултатът е, че колкото по-добре караш на писта, толкова по-пълноценни излизания извън писта ще можеш да направиш.
fallacy Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-01-2017, 09:15     #82
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Най-големите световни величини във фрирайда са били преди това пистови състезатели. Всички без изклчение. Тва Танер, Сет, Кандид...всички. Всички сме гледали сегмента на Дарън Ралвс в The HIT List и как си беше наредил слалом в улея и как го мина с 200 за разлика от Марк Абма, който се връткаше като пияна кифла
Стари 24-01-2017, 17:22     #83
detyo
Junior Member

Дата на присъединяване: Feb 2013
Начално

Съгласен съм с всичко казано до сега, и все пак реалността е че разполагам с малко време и предпочитам да го използвам за каране извън писта. Наистина се получава "оцеляване" в повечето случай, но стига да не се стига до контузии, аз нямам проблем с това. Въпреки умората и леката депресия, че не мога да карам добре, все пак остава удоволствието че съм в планината, а не се бутам по опашките на лифта.
Уикенда се спуснах по Лалето и след това до кв. Симеоново - на едно място реших да мина под лифта, но ми беше толкова трудно с бабуните, че впоследствие се отказах и отново излязох на пътеката (която пък беше доста тясна, тъй като се ползва основно от туристи). На Лалето, което уж си е писта също не ми беше лесно - имаше участъци с кора, редуващи се със купчини изкуствен сняг, не мога да си преставя какви умения са нужни за да кара човек в такива условия. Ядосвам се, че не пускат другите писти на Витоша ами принуждават хората да ходят на Лалето - това до толкова ме дразни, че някак си нямам желания да давам пари за лифт карта на тия хора.
А като реша да ида до Рила или Пирин, просто избирам да попантя малко някъде и да се спусна наобратно, дори това да не подобрява въобще уменията ми. Живот и здраве, ще направим една ски ваканция на Пампорово следващия месец и ще си взема учител и дано нещата да се променят.

Поздрави
detyo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-01-2017, 18:00     #84
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdetyo Разгледай мнение
Съгласен съм с всичко казано до сега, и все пак реалността е че разполагам с малко време и предпочитам да го използвам за каране извън писта. Наистина се получава "оцеляване" в повечето случай, но стига да не се стига до контузии, аз нямам проблем с това. Въпреки умората и леката депресия, че не мога да карам добре, все пак остава удоволствието че съм в планината, а не се бутам по опашките на лифта.
Уикенда се спуснах по Лалето и след това до кв. Симеоново - на едно място реших да мина под лифта, но ми беше толкова трудно с бабуните, че впоследствие се отказах и отново излязох на пътеката (която пък беше доста тясна, тъй като се ползва основно от туристи). На Лалето, което уж си е писта също не ми беше лесно - имаше участъци с кора, редуващи се със купчини изкуствен сняг, не мога да си преставя какви умения са нужни за да кара човек в такива условия. Ядосвам се, че не пускат другите писти на Витоша ами принуждават хората да ходят на Лалето - това до толкова ме дразни, че някак си нямам желания да давам пари за лифт карта на тия хора.
А като реша да ида до Рила или Пирин, просто избирам да попантя малко някъде и да се спусна наобратно, дори това да не подобрява въобще уменията ми. Живот и здраве, ще направим една ски ваканция на Пампорово следващия месец и ще си взема учител и дано нещата да се променят.

Поздрави
Проблемът е, че точно ученето извън писта крие много по-голям риск от контузии. Явно си решил да вървиш по моите стъпки По времето когато се учех нямаше раттраци да не говорим пък за изсуствен сняг и на практика всичките писти бяха това, което сега се води извънпистово. И понеже съм дървена глава се учех сам на Спас. После разбрах, че това не е писта за начинаещи, което и беше най-хубавото всъщност. После задължително слизах към Драгалавци, кога по пътеката кога през гората като не я уцеля. Когато направиха Лалетата пък въртях Горно Лале между Резньовете. Там мисля, че и досега никога не е обработвано. И ските бяха съвсем други разбира се. Та при това положение ми отне години да се понауча шо-годе да карам ски с доста сериозни падания и непрекъснати „несериозни“ - падах по десетина пъти на ден и не ми пукаше. Сега с обработените писти, модерните ски и ски учител същият прогрес се постига за 5-10 дена.

За Лалето си прав. Аз затова съм го отсвирил в последните десетина години и ходя там само от немай къде. Само, че не заради условията Даже ми липсва старото време когато не го обработваха и нямаше искуствен сняг и следобяд долния край ставаше на много хубави големи бабуни. Сега е скука.

Колкото до преминаването през различни участъци - това е много хубава тренировка за извънпистово каране. Вече си се убедил, че като слезеш от Алеко до Симеоново снегът и условията се променят непрекъснато и трябва да си готов всеки следващ завой да ти е различен. Трябва ти „само“ по-добър баланс и по-добър усет за закантването. А това пак се учи най-лесно горе на пистите. И между другото засега стой много далече от бабуни. Техниката там е доста различна от всичко останало а и не е само една. Познавам много скиори, които са значително по-добри от мен на различни терени, но не се справят с бабуни. Тях трябва да ги тренираш отделно и освен това искат много здрави крака и а и не само крака. Да караш по бабуните под лифта без навици е може би най-сигурния начин да се пребиеш и то много качествено.
Сале Е онлайн в момента   Отговори с цитат
Стари 24-01-2017, 18:32     #85
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Най-големите световни величини във фрирайда са били преди това пистови състезатели. Всички без изклчение. Тва Танер, Сет, Кандид...всички. Всички сме гледали сегмента на Дарън Ралвс в The HIT List и как си беше наредил слалом в улея и как го мина с 200 за разлика от Марк Абма, който се връткаше като пияна кифла
Аз си признавам, че не съм го гледал Сигурно ще се намерят такива дето на са били пистови състезатели, но пък ще се окаже, че са израснали на място дето още в детската градина ги качват на ски ако мама и тате не са го направили преди това преди да могат да ходят.

Още ми е пред очите едно 5-6 годишно хлапе във Франция, което едвам завиваше на рало обаче родителите му го пуснаха по един много стръмен терен далече извън пистата. Нещо като Лавината между Резньовете. То се изръси естествено и имаше рев и сълзи, но явно бяха решили, че това е най-подходящото място да го учат. Там и ски училищата караха децата извън пистите. Е как да не станаг екстремисти като поотраснат? Френска им работа.
Сале Е онлайн в момента   Отговори с цитат
Стари 24-01-2017, 19:16     #86
CRO
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отСале Разгледай мнение
Аз си признавам, че не съм го гледал Сигурно ще се намерят такива дето на са били пистови състезатели....
Съмнявам се, ако не са на писта, то са карали поне на бабуни на професионално ниво, за справка Glen Plake, Candide Thovex.

Тая работа с филмите, без стотици дни дни по писти преди това, не се получава.
CRO Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-01-2017, 19:25     #87
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Кандид е бил в нац. отбор по даунхил за деца, преди да мине на бабуните.

Затвърждава се поне моето мение, че тези, които не стават топ рейсъри, минават на бабуни и от там на фристайл/фрирайд. Но детството им е минало покрай колове и врати на писти.
Сори, извън писта не става за учене на ски. Само ще придобиеш вредни навици, които няма как да изкорениш, а и ще се мъчиш вечно. А и ми е интересно какво точно ще се промени, ако пуснат и "другите писти" на Витоша?
Твоя воля.

Запоследно променено от Ники : 24-01-2017 в 19:27.
Ники Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-01-2017, 21:35     #88
fallacy
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2013
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdetyo Разгледай мнение
На Лалето, което уж си е писта също не ми беше лесно
Лалето не е лесна писта, не е за учене. Това, че половин София ходи там да се учи, е повече плод на 1) безумното управление на зоната, и 2) наивността на начинаещите. Препоръчвам да потренираш на някой влек за начинаещи, където не се чака много на опашки, а е идеално за трениране на техника.
fallacy Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-01-2017, 10:23     #89
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Крис Девънпорт на 13 г.
Стари 25-01-2017, 11:34     #90
banzai
"чакаме се долу"

Дата на присъединяване: Mar 2010
Начално

Ходжи, човека стил за мен, също се е състезавал.
Тоя психопат Жеремито, също:
http://www.fis-ski.com/dynamic/athle...30&type=result
Карач се става на писта.
banzai Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-01-2017, 11:56     #91
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Мда. Ама лошото е, че тука много го отричат и пращат човека в пудрата диектно. Нищо, че те самите са прекарали бая време на младини на пистата.
И от тая таблица се потвърждава мнението ми, че не станеш ли топ във ФИС, отиваш у фрирайда :-)
Ама основата си седи.

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 16:48.