Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 02-10-2017, 00:40     #1
J3r0nim
Member

Дата на присъединяване: Apr 2013
Начално Избор на подходяща (ски) раница

Здравейте,

Сезонът наближава с бързи есенни крачки и съм се зарекъл тази година да изоставя тактиката да си влача ските с адапторите чрез дъртата ми раница Ташев (80+15) с 6 неудобни компресиращи ленти.
Понеже се очертава да продължа мъката с адапторите си и през този сезон имам нужда от далеч по-лека и удобна раница, която да е от порядъка на 35 л, да е здрава и, разбира се, естетична
Основното ми питане е дали А-режимът на носене е достатъчен или трябва да гледам и за налично диагонално окачване?

Засега съм се колебая между тези "само" 7 варианта:

Зайо Байо - https://www.zajo.net/bg/%D1%80%D0%B0...ml#description

Deuter 1 - http://www.deuter.com/DE/en/winter/f...3217-blue.html

Deuter 2 - http://outsider-bg.com/produkt/%d1%8...uter-guide-45/

BCA - http://stormshop.bg/shop/ski/ski-bac...tash-30-black/

Ferrino 1 - http://www.ferrino.it/en/catalog/bac...x-m-t-32-w-t-s

Ferrino 2 - http://www.ferrino.it/en/catalog/bac...k-triolet-32-5

И наш'та гордост: http://www.tashev.bg/shop/product_in...darticles=2433

Ferrino-тата са на много добра цена, но се притеснявам за тяхната издръжливост, какъвто е случаят и със Зайо. BCA ми се вижда тежичка и леко скъпичка, а за модела на Ташев не съм сигурен, че са предвидени ленти за ски.
Deuter-a изглежда най-логичен вариант, но при такова разнообразие и конкуренция имам нужда от съвет от хора, ползващи тези или подобни раници.
J3r0nim Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 02-10-2017, 07:47     #2
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

От тези само Deuter Freerider и BCA Stash са раници за ски. И двете са хубави и здрави, Най-добре е да ги пробваш и да решиш.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 02-10-2017, 09:25     #3
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Разгледай и EVOC раниците. С вграден бек протектор, две системи за закачане на ски, много лека и удобна.

Аз ползвам такава - http://breakpointshop.com/bg/ranitsi...r-pro-20l.html
Раницата е като ски обувките. Трябва да пробваш, коя най-добре ще седи на твоя гръб.

Запоследно променено от Ники : 02-10-2017 в 09:28.
Ники Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 02-10-2017, 10:59     #4
ne_e_lesno
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2008
Начално

На основното ти питане:
Цитат:
Първоначално изпратено отJ3r0nim Разгледай мнение
дали А-режимът на носене е достатъчен или трябва да гледам и за налично диагонално окачване?
Диагоналното окачване често е много по-удобно. За съвременна ски раница- направо задължително. Най-малкото извършваш действието (слагане/махане) само веднъж..

От изброените модели аз бих избрал Deuter Freerider.
Разгледай и Ortovox, някои модели имат достъп (цип) откъм гърба, което е доста удобно, особено ако има закачени ски отпред.
ne_e_lesno Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 02-10-2017, 11:30     #5
zenk
манекен

Дата на присъединяване: Feb 2008
Начално

Когато съм с повече багаж, лично аз ползвам това:
http://www.ferrino.it/en/catalog/bac...ck-maudit-30-5
Раницата е супер добре измислена, удобна и здрава. Тъй като питаше за здравината на феринотата - сменил съм доста раници и това е марката след Deuter на която бих се доверил относно здравина /първото ми ферино изкара 9 години и най- накрая го хвърлих просто защото си беше сменила цвета от червен на розов, а не защото се беше скъсала /
Ето ти и кратко ревю на раницата:
http://www.ferrino.it/en/ferrino-pro...-305-backpack/
zenk Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 02-10-2017, 12:37     #6
BORKO
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2006
Начално

Aз бих си взел раница, към която да мога да прикача система за лавини след това .
BORKO Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 03-10-2017, 01:31     #7
J3r0nim
Member

Начално

Благодаря на всички за бързите и точни включвания!
Веднага ми направи впечатление, че никой не спомена нищо за Zajo...
Deuter и BCA са несъмнените лидери в този набор от модели, но ми се искаше да включа и други марки, най-вече заради цената им.
Признавам, че за първи път чувам за раниците EVOC, които заедно с Ortovox качват нивото с една идея повече. Чувал съм версии, че всяка една раница на гърба си е почти цял протектор, но се съмнявам тя да може да се сравни със специален такъв като на EVOC.
Уви, бюджетът и предимно пистовите ми изпълнения не предполагат нуждата от споменатите про раници, както и от раница съвместима с антилавинна възглавница.
Все пак ще се разходя да погледна и "Ферино"-то с идеята да спестя пари за хубави панти, че да не се налага да мъкна Скот-овете на гръб
Стари 03-10-2017, 09:19     #8
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Протектор за гръб ти трябва точно на писта.
Стари 08-10-2017, 15:45     #9
J3r0nim
Member

Начално

Прав си, Ники, но затова пък съм се снабдил с цяла броня за байк

Иначе след кратък тур по магазините, мога да споделя следното:
- раниците "Ферино" (X.T.M./Triolot) отговарят на цената си и не ми се струват подходящ избор;
- "Зайо"-то изглежда здраво и измислено, но няма диагонално окачване;
- Дойтер-ът има конкуренция единствено в лицето на "Arva" като цена/качество и по-специално на този модел, който си е предназначен за ски отвсякъде: http://outsider-bg.com/produkt/%D1%8...va-rescuer-32/ Основните предимства, които забелязах са в разнообразието от джобове навсякъде по раницата и в мрежата за външно закачане на шлем.
Ако някой има преки впечатления от въпросната раница, моля да ги сподели
Стари 08-10-2017, 16:06     #10
P-Str
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2015
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отBORKO Разгледай мнение
Aз бих си взел раница, към която да мога да прикача система за лавини след това .
+1 от мен за това мнение.
P-Str Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-10-2017, 10:28     #11
ne_e_lesno
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2008
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отP-Str Разгледай мнение
+1 от мен за това мнение.
и -1 от мен
Голяма рядкост е да намериш някъде да се продава само системата. От друга страна много по-вероятно е да изпадне някъде промоция или обява за цяла (оборудвана) раница.
ne_e_lesno Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-10-2017, 16:00     #12
iovan4o
горский

Дата на присъединяване: Nov 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на iovan4o
Начално

Имам преки впечатления от BCA Stash 40: добре премислена, здрава, удобна, става за повече багаж (туринг с преспиване). Диагоналното окачване е за предпочитане за "предимно пистови изпълнения", тъй като не отнема много време, но А-режимът има своите предимства при продължително катерене.
Основен недостатък на Stash 40 (и повечето големи раници с капак) е че капака има склоност да провисва, когато раницата не е пълна. В този ред на мисли, правилно си се ориентирал към по-малък модел с цип.

Запоследно променено от iovan4o : 10-10-2017 в 18:01.
iovan4o Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-10-2017, 12:37     #13
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

От раниците, които си пуснал като опции, за ски преходи съм ползвал Deuter Guide 45+ .. много съм я ползвал, сигурно има 100-тина дена на гърба ми последните 7-8 години. Мога да кажа, че по-удобна раница за ски преходи не съм имал. Идеално пасва по гърба ми , прибрана е към тялото , и дори когато е 10+ кг не измества центъра на тежестта ми навън и ми позволява да карам с почти същата техника и скорост като с малка раница. Има опции и за диагонално и странично закачане на ските...
Ако ти трябва раница за няколкодневни излизания със ски в планината зимата - няма да сбъркаш с тази. Задължително я пробвай обаче, да си сигурен че пасва на ръста и размерите ти.

За еднодневни карания на курорт - 45+ е ненужно много, заложи на нещо по-малко и удобно..предложиха ти различни варианти. Пак - с Deuter Freeride серията няма да сбъркаш.. Аз ползвам BCA Stash модела отпреди 7 години и още не е мръднала..
Не си взимай Zajo - виждал съм няколко скъсани през годините, почти нови...
10/11-45;09/10-44
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-10-2017, 13:21     #14
ToYaGa
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2013
Начално

Аз за еднодневни карания/преходи ползвам Simond Alpinism 22 https://www.simond.com/mountaineerin...-22-id_8360596.

Не е точно ски раница, но има опция за диагонално закачане на ски, място за кемълбек, има множество варианти за външно закачане на инвентар, или например чувал. Побира лопата, сонда, полар, някой друг сандвич, вода... Супер лека и удобна ми е и не на последно място е цената - взех я за 40 лв. от Аутсайдер.
ToYaGa Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-10-2017, 13:44     #15
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
За еднодневни карания на курорт - 45+ е ненужно много, заложи на нещо по-малко и удобно..предложиха ти различни варианти. Пак - с Deuter Freeride серията няма да сбъркаш.. Аз ползвам BCA Stash модела отпреди 7 години и още не е мръднала..
++

Дори и 30 е леко в повече за еднодневни карания не само в курорт. Аз се размотавам с по-стал модел Deuter - Rise 32+ и определено ми е една идея голяма за курортно каране, но пък е по универсална. Имам няколко раници Deuter и техните системи гърб-колани са най-удобните от това, което съм носил през годините поне за моята гърбина ама то с раниците е като с ръкавиците и обувките. Трябва да се пробват.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-10-2017, 15:37     #16
J3r0nim
Member

Начално

Пак благодаря за новата порция мнения.

Определено инвестицията в специална раница с антилавинна система е добра идея, но е неоправдана за моето моментно ниво.

Раниците BCA изглеждат много добре - 30ката отдавна я оглеждам, но все пак са една идея по-райдърски, отколкото имам нужда и цената също се явява фактор. Ще ми се да скоча на 40ката, но тя би била пълна всеки път, поради което кръстът все по-често пропищява (може би заради Ташев-ката).

Simond-a изглежда доста читав за бързи разходки или градска раница, така че ще го имам предвид в бъдеще.

Направи ми впечатление, че никой не каза нищо за Arva-та - явно марката не е от любимите във форума.

След като поне 5 човека ми препоръчаха Deuter-a (но 26 л, Guide +45 го има втора ръка в Аутсайдър и е по-скъп от нова раница) и го тествах лично май няма повече какво да умувам. А за съдържанието на новата раница откъм лопата и сонда ще прегледам старите теми
Стари 16-10-2017, 08:31     #17
null
Member

Дата на присъединяване: Mar 2010
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отJ3r0nim Разгледай мнение
Пак благодаря за новата порция мнения...
Имаш лично съобщение
null Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 20:18.