Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Общи дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 08-06-2017, 19:56     #101
MrPilly
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Механика, май беше лост от 2-ри род ако не се лъжа
Мхм "Дайте ми достатъчно дълъг лост и опорна точка и ще повдигна земята!"
[IMG]http://nauka.offnews.bg/images/events/2015/10/22/24680/1445539026_8_559x*.jpg[/IMG]

П.С. От тук дискусията може да премине към темата къде да се монтира автомата спрямо центъра на ската - средата на обувката или възглавничката на ходилото (мястото на товара спрямо опорната точка)
MrPilly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 08-06-2017, 21:33     #102
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMrPilly Разгледай мнение
Мхм "Дайте ми достатъчно дълъг лост и опорна точка и ще повдигна земята!"
Това е лост от 1-ви род.
Стари 09-06-2017, 07:24     #103
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Цитат:
Това е лост от 1-ви род.
И с лост от втори род ще стане работата

П.П. Ски обувките се държат както като лост от първи род, така и като лост от втори в зависимост от това дали разглеждаме предницата или задницата на автомата.

Запоследно променено от batAssen : 09-06-2017 в 07:29.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-06-2017, 08:13     #104
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Вчера взех та си ги поприпомних, че ми беше интересно.
Стари 09-06-2017, 09:45     #105
MrPilly
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2009
Начално

Май ще изровя Механика I, да си я набия у кратуната, като не съм я чел внимателно преди 8 години
MrPilly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 11-06-2017, 11:58     #106
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbatAssen Разгледай мнение
И с лост от втори род ще стане работата

П.П. Ски обувките се държат както като лост от първи род, така и като лост от втори в зависимост от това дали разглеждаме предницата или задницата на автомата.
Изобщо не съм убеден. При лост от първи род опорната точка е между двата края а силите са приложени в краищата. При лост от втори род опорната точка е в края а силите са приложени в другия край и някъде по средата. Независимо дали разглеждаме предницата или задницата на автомата опорната точка е винаги в края на черупката на чепика - предния или задния съответно, съпротивителната сила е в другия край където е другата част на хавтомата а силата, която отваря автомата и чупи крака и къса коленни връзки ако автоматът е натегнат на 16 е някъде между предния и задния. При пантене също е лост от втори род. Единственият момент в, който си представям обувката да работи като лост от първи род е ако ходиш с тях и стъпиш върху камък.

Да не би се да бъркаш с т.нар. лост от трети род, който у нас не се учи като такъв защото е разновидност на този от втори род? Ако е така то при всички случаи ски обувката закопчана в автомата работи като лост от трети род и може би само при пантене е от втори в зависимост къде се пада центъра на масата на това, което повдигаш.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 11-06-2017, 12:37     #107
batAssen
чичка

Начално

Може и да греша, но ако приемем предницата за опорна точка и отваряме задницата напред(тежестта на скиора е пред предницата и натиска надолу) според мен си е лост от първи род. Очевидно лостът в случая не е прав прът, а сложна конструкция. Разглеждам само къде се намира опората спрямо приложените сили.

Мързи ме да рисувам, но има доста варианти, при които може да има лост от първи и втори род при едни точки в зависимост от вектора на силата. Очевидно това е така, защото челюстите на автомата могат да работят в повече от една посока.
Стари 12-06-2017, 01:21     #108
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Може и да греша, но ако приемем предницата за опорна точка и отваряме задницата напред(тежестта на скиора е пред предницата и натиска надолу) според мен си е лост от първи род. Очевидно лостът в случая не е прав прът, а сложна конструкция. Разглеждам само къде се намира опората спрямо приложените сили.

Мързи ме да рисувам, но има доста варианти, при които може да има лост от първи и втори род при едни точки в зависимост от вектора на силата. Очевидно това е така, защото челюстите на автомата могат да работят в повече от една посока.
Схващам за какво говориш ама хич не си прав. Досега говорехме само за обувката а ти очевидно включваш и човека в „лоста“ или поне крака до коляното. При това си представяш някакъв въображаем лост, докато реалният, който освен обувката включва и костите на крака (голям и малък пищял по-точно) продължава да е от втори род независимо от V-образната си форма. Виж ако говориш за изкъртване на предницата на автомата нагоре тогава да този лост състоящ се от пищялите и обувката наистина е от първи род. Начертай си го наистина и ще се убедиш.
Стари 12-06-2017, 07:33     #109
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отСале Разгледай мнение
Схващам за какво говориш ама хич не си прав. Досега говорехме само за обувката а ти очевидно включваш и човека в „лоста“ или поне крака до коляното. При това си представяш някакъв въображаем лост, докато реалният, който освен обувката включва и костите на крака (голям и малък пищял по-точно) продължава да е от втори род независимо от V-образната си форма. Виж ако говориш за изкъртване на предницата на автомата нагоре тогава да този лост състоящ се от пищялите и обувката наистина е от първи род. Начертай си го наистина и ще се убедиш.
Според мен съм прав . Иначе това, което ти наричаш "изкъртване" е стандартна функция да доста автомати (отваряне на предницата нагоре).

П.П. Като цяло това си е кръчмарски спор и е редно да се води в кръчма с чертежи по салфетките.
Стари 12-06-2017, 08:42     #110
Ники
Екстремен лифтар

Начално

И учебник по Теоретична механика.
Стари 12-06-2017, 16:54     #111
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Според мен съм прав . Иначе това, което ти наричаш "изкъртване" е стандартна функция да доста автомати (отваряне на предницата нагоре).
Ако говорим за свременни алпийски автомати не съм много убеден. Повечето имат еластичен ход нагоре в рамките на няколко милиметра също както и настрани, но не и пълно освобождаване на обувката. Върти ми се главата, че някъде през 80-те имаше и такива модели, но после се отказаха. Не говоря за Саломоните на, които предницата се отваря със завъртане по диагонал а за автомат, който би отворил право нагоре. То няма и много смисъл от такава предница. Коя част на тялото би предпазвала такава система?

Цитат:
П.П. Като цяло това си е кръчмарски спор и е редно да се води в кръчма с чертежи по салфетките.
Цитат:
И учебник по Теоретична механика.
Абсолютно! Лошото е, че не си пазя лекциите от онова време ...
Стари 12-06-2017, 20:40     #112
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отСале Разгледай мнение
Върти ми се главата, че някъде през 80-те имаше и такива модели, но после се отказаха. Не говоря за Саломоните на, които предницата се отваря със завъртане по диагонал а за автомат, който би отворил право нагоре. То няма и много смисъл от такава предница. Коя част на тялото би предпазвала такава система?
.
Без да проверявам и по спомен такива автомати (с Vertical Toe Release) са Z сериите на Salomon (а не Driver), разни Tyrolia/Fischer, Look/FKS с някои по-ниски динове и т.н.

Относно коя част предпазва - потърси “phantom foot ACL tear" или "slow backwards fall".

П.П. Не успявам да се въздържа да довърша малко:

Какъв род е един лост се определя от вектора на силата и посоката на движение на товара.

Когато векторът на силата е в една посока, а движението в обратна имаме лост от първи род. Когато посоката съвпада, имаме лост от втори (или трети) род. Без значение каква форма има лостът.

Казано с други думи, когато падаш напред и ти откачи задницата пак имаш лост от първи род

Запоследно променено от batAssen : 13-06-2017 в 08:42.
Стари 12-06-2017, 22:33     #113
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Без да проверявам и по спомен такива автомати (с Vertical Toe Release) са Z сериите на Salomon (а не Driver), разни Tyrolia/Fischer, Look/FKS с някои по-ниски динове и т.н.

Относно коя част предпазва - потърси “phantom foot ACL tear" или "slow backwards fall".

П.П. Не успявам да се въздържа да довърша малко:

Какъв род е един лост от определя от вектора на силата и посоката на движение на товара.

Когато векторът на силата е в една посока, а движението в обратна имаме лост от първи род. Когато посоката съвпада, имаме лост от втори (или трети) род. Без значение каква форма има лостът.

Казано с други думи, когато падаш напред и ти откачи задницата пак имаш лост от първи род
Мааму стара стигна́хме до точката в, която нема начин да ти обясня що не си прав ако не сме на маса с достатъчно количество еквивалентна бира
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 16:57.