Кафето на БАССЕС

Кафето на БАССЕС (https://www.befsa.com/forum/index.php)
-   Екипировка - Дискусии (https://www.befsa.com/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Челник - съвет моля (https://www.befsa.com/forum/showthread.php?t=10570)

banzai 26-03-2015 11:52

Челник - съвет моля

Мараба,
Търся си челник, обаче нищо не им разбирам. Кои характеристики са най важни? Към коя технология да се насоча (LED)? Има ли други тънкости които трябва да имам предвид?
Искам да взема нещо качествено.
Благодаря предварително за инфото,
Момчил.

fromhell_ 26-03-2015 12:07

Prtzl tikka - има различни модели, в зависимост от лумените

пример:
http://www.stenata.com/bg/products/p...A-tikka-plus-3

MrPilly 26-03-2015 12:08

Като д'рът пещерняк за мен марката е 1 - PETZL! Иначе, кой модел е подходящ зависи от това за какво ще го ползваш. Ако ти трябва за кемп-а вечер да си виждаш в чинията и да идеш до кенеф - Tikka, имам такъв от 5-6 години и е перфектен. Ако искаш да правиш нощни преходи трябва да заложиш на нещо по сериозно като Myo или Duo, но не знам дали Duoto го правят още, защото моето е на 10 години и си бачка перфектно. Хубавото на дуото е, че е комбинирано 8-12 LED диода и халоген, което ти дава възможност за избор между 2 челника в 1. Лошото е теглото и живота на батериите. Общо взето гледай:
1 Осветеност - да е над 120Lux за кемп и хижа и над 340 за сериозна употреба на открито.
2 "Далекобойност" или на колко метра хвърля - за кемп/хижа до 10-15 метра е напълно достатъчно, за преходи както казах образно, търси нещо което на фокус да удря 100 метра.
3 Живот на батериите - тук нещата са доста относителни и зависят от горните фактори. Всеки челник почти си има режими и може да изкара от 2-3 часа до 100 часа (за някои модели като Tikka+)
Иначе за китайците с CREE диоди не смятам да коментирам, има си хора и клиенти за всичко!

steppenwolf 26-03-2015 12:51

И още нещо в допълнение, което е добра екстра и съм установил от личен опит - червената лампа! Повечето челници я имат и е много полезна нощно време в общо помещение.

banzai 26-03-2015 15:33

Супер, мерси за насоките! Първоначално се бях насочил към BD, но след вашите съвети ще разгледам подробно какво предлага Petzl.
Иначе търся нещо качествено за по-сериозна употреба. Като се спра на конкретен модел пак ще ви тормозя за финални съвети.

i.slavchev 26-03-2015 16:09

Цитат:

Първоначално изпратено отbanzai (Мнение 144320)
Супер, мерси за насоките! Първоначално се бях насочил към BD, но след вашите съвети ще разгледам подробно какво предлага Petzl.
Иначе търся нещо качествено за по-сериозна употреба. Като се спра на конкретен модел пак ще ви тормозя за финални съвети.

Ако ти трябва хубав универсален челник - Petzl Tikka XP -оранжево- белия. Силен,лек има всичко необходимо без глезотиите. А и е правен в БГ :-)

dimitard 26-03-2015 16:16

Цитат:

Първоначално изпратено отbanzai (Мнение 144320)
Иначе търся нещо качествено за по-сериозна употреба.

Какво разбираш под по-сериозна употреба? :)

banzai 26-03-2015 16:35

Скиене + мтб на тъмно.
Интересно ми е и какъв ще е захвата, имам идея за печат на стойка (3Д) която мога да закача за гопро стойката на каската. Като се спра на конкретен модел и поговоря с момчетата с принтерите ще споделя.

Version 7.0 26-03-2015 17:12

Цитат:

Първоначално изпратено отbanzai (Мнение 144325)
Скиене + мтб на тъмно.
Интересно ми е и какъв ще е захвата, имам идея за печат на стойка (3Д) която мога да закача за гопро стойката на каската. Като се спра на конкретен модел и поговоря с момчетата с принтерите ще споделя.

Ми това са две ужасно различни дейности, със съответните ужасно различни изисквания за светлината. Трудно ще намериш универсално решение.
Ако под "скиене" разбираш пантене по тъмно, няма значение какво ще вземеш. С оглед на личния ми опит един Пецъл Тика ХР2 е достатъчно добър. Ако обаче си решил да караш в тъмницата... бих те посъветвал да се откажеш, хаха :). Колкото до карането на колело в тъмната част на денонощието, за целта ти трябва нещо далеч по-мощно, примерно нещо такова.

banzai 26-03-2015 19:07

Колкото и нелепо да ви звучи, мтб карането по тъмно по скоро ще е придвижване. Приоритет ми е скиенето и възнамерявам да си е здраво скиене. :wub2:

katera4 26-03-2015 19:18

Купи си моторна шейна-има силен фар.

banzai 26-03-2015 19:25

Приключих с моторните спортове преди няколко години.

tablatabla 26-03-2015 19:30

не играй на дребно, бъди в крак с модата и поръчвай от Филипс. те хората го измислиха вече...тия челници са отживелица, само старците ги ползват още :crazy:
http://www.mountainlifemag.ca/wp-con...elects1-65.jpg

joropc 26-03-2015 19:44

К'во сте ги захвалили тея петцели....Откакто почнаха да правят 70% от моделите в Ботевград - Petzl не е това, което беше.
@banzai
Ако искаш здрав и надежден челник със сменяеми батерии за ходене нагоре(или универсален) си купи Black Diamond или Mammut.
Ако искаш обаче сериозна "ламБа" за надолу - търси решение от китайските зарядни. С огромни лумени. Лошото е, че бързо дават фира, но истината е, че светят яко...докато умрат :)
А ако имаш нещо сериозно и дълготрайно, за спускане с колело или ски, фирмата е една - Lupine. Май не се продават в България все още. Там обаче цифрата е различна.

big_air 26-03-2015 20:43

И аз наскоро почнах да мисля за сериозна лампа за нещо повече от нощно тичане в парка, но след като се сблъсках с огромния избор и тонове характеристики направо се отказах да се занимавам. В днешно време ако човек има повече от едно хоби го е закъсал. За всяка част от екипировката тонове специялизирани производители и безброй компромиси. Мойта стратегия за чарколяци от тоя тип е взимам нещо от по-високия клас на някоя маинстрийм марка докато не засека някъде някой с нещо, което да ме изкефи и тогава сменям. Поне тия неща се препродават лесно.

И за да не мрънкам само ето една дискусия от един друг форум. Повечето опоменати марки обаче не са европейски.
http://ar.attackpoint.org/discussion...message_765558

dimitard 26-03-2015 22:14

Марката челник за MTB/ски през ноща е една - Lupine. Принтер не ти трябва, понеже има държач за GoPro mount.

Продава се в България :)

dimitard 26-03-2015 22:22

Ако се чудиш за модела - си вземаш Piko 4 Smart Core 1200 лумена за 600 кинта и си караш. Лъча хвърля на 180 метра.

Другия вариант е Neo - 700 лумена и по-тънко.

По-силните модели вече са за масово поразяване....:lol:

ToYaGa 27-03-2015 07:57

Цитат:

Първоначално изпратено отjoropc (Мнение 144336)
К'во сте ги захвалили тея петцели....Откакто почнаха да правят 70% от моделите в Ботевград - Petzl не е това, което беше.

Всъщност, Ботевградските не са никак лоши - пробвай от Тайван ;)

bobber 27-03-2015 08:29

До сега не съм имал челник, който да се развали преди да го изгубя и съм се убедил, че най хубавия челник е този с батерии (в смисл дето ги има и свети) :D Та за това повече от 40лв. не давам.

За надолу си има нощни осветени писти. Другото не е много сериозно, овен ако някойк не светне отстрани целия склон.

dimitard 27-03-2015 08:54

Цитат:

Първоначално изпратено отbobber (Мнение 144346)
До сега не съм имал челник, който да се развали преди да го изгубя и съм се убедил, че най хубавия челник е този с батерии (в смисл дето ги има и свети) :D Та за това повече от 40лв. не давам.

За надолу си има нощни осветени писти. Другото не е много сериозно, овен ако някойк не светне отстрани целия склон.

Няма как да знаеш дали е сериозно или не, понеже с твоя челник неможеш да провериш. Аз твърдя, че се кара съвсем ОК.

Другото, предполагам си се сещал, че не е задължително да ти се наложи да караш по собствено желание из горите нощно време....:lol: Например може да си на акция....:popcorn1:

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 12:00.