Кафето на БАССЕС

Кафето на БАССЕС (https://www.befsa.com/forum/index.php)
-   Екипировка - Дискусии (https://www.befsa.com/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Ски обувки за плоско стъпало (overpronation) (https://www.befsa.com/forum/showthread.php?t=8198)

cool_dd 07-11-2012 01:23

Ски обувки за плоско стъпало (overpronation)

Здравейте колеги скиори :) Наближава сезона и аз съм изправен за поредна година пред предизвикатеството наречено ски обувка. Допреди 2 години карах с екипировка под наем, после си купих обувки 2-ра ръка и всеки път положението е едно и също - тъпа и постоянна болка в ходилата след около половин-един час каране, която е най-тежка на лифта... Омръзна ми да ми се убива кефа от карането и съм решил тази година да си купя нови обувки.

Проблема при мен е че съм с плоско стъпало (дюстабан) и добавено към теглото ми от около 105 килограма се получава кофти комбинация. Пробвал съм със стелки и ефекта е минимален, т.к. остава още по-малко място в обувката. Та реших да си купя http://www.footdisc.co.uk/shop/index.php/hardboot-insoles/hardboot-insole-low-arch/p_11.html стелки и да тръгна с тях да търся подходящи ски обувки.

Можете ли да препоръчате модели, които биха били подходящи за подобен тип проблем и магазини, където някой който разбира от обувки може да ми отдели внимание и да ме насочи към подходящ модел. Ще съм ви много благодарен ако тази зима успея да си намеря наистина удобни обувки. :treeskiing:

Ники 07-11-2012 08:04

Не търси със стелките обувки, а търси с обувките стелки.
Има един магазин близо до Руски паметник, като идваш от 5-тте кьошета се пада в ляво, където отиваш с обувката, махат ти стелката от обувката и ти правят по нея друга.

korlitz 07-11-2012 10:35

+1 за това което казва Ники.

и аз съм с плоско стъпало и съм открил някои неща, които помагат за конкретния проблем:
- разгряване и разтягане на ходилото преди да влезеш в ски обувките
- редовно каране ... обикновено този проблем съществува само първите 3-4 карания за сезона.
- кантинга - често плоското стъпало означава и крив пищял. Не казвам непременно да го промениш, защото не знам при теб как е, но може да се замислиш и в тази посока. При мен е малко изместен горния край на обувката във външна посока.
- Обувки с антивибрационни екстри помагат много за този проблем.

Но както каза Ники, избирай обувка, а не стелка или чорап ;)

cool_dd 07-11-2012 23:25

Благодаря за бързия отговор :) А има ли конкретни модели обувки които са по-подходящи (ортопедични) или просто като избера и взема обувка да ида и да ми направят стелка по нея ? Мен това ме притеснява да не взема нови обувки и да се окаже, че същия проблем е все още наличен.... А като каране - основно писта и малко горички и лифтове, без крайно екстремни преживявания :)

vga 07-11-2012 23:37

И аз съм дюстабан, патя си по същия начин като теб. Само дето съм малко по-лек, но все пак тежък за ръста си. Стъпалото ми е широко 109 мм и на хартия само Black Diamond Quadrant трябва да ми стане. Скоро ще разбера. Досега карах с ортопедични стелки от кожа, които обаче се скапват много бързо от влагата. Пробвах и без стелки изобщо - хептен изтръпва като се разпльоска стъпалото. Даже, заради неудобни обувки си оперирах кокалчето лятото. Доктора дето ме ряза, каза че имало къстъм стелки, но за цени спомена към 200 лева :blink:

Моя съвет - насочи се към обувки, чиято коруба и чорап се нагряват и разпъват по крака. Това би трябвало да облекчи мъките много. При мен драмата е, че и ми се панти...

Ники 07-11-2012 23:45

Аз проблема си го реших със Саломон KAOS. Стелката към обувката е доста вдигната на свода, обувката е широка(аз съм със 105 мм ширна), а и е най-леката ски обувка на пазара. Отделно и аз съм с плоско стъпало, а и двата ми крака са с различна дължина:crazy:
Ама когато нямаш останал здрав кокал по краката през годините, нещата са усложнени:contusion:

vga 07-11-2012 23:51

Може би човека трябва да пробва този модел, да. Звучи добре :)

Стелката, която казваш, фабричната ли е или е преправяна? Кажи, моля те, повече информация за тоя магазин до Руски паметник, какво е що е, какво точно правят там и колко струва :)

Ники 08-11-2012 00:02

Стандартната стелка за обувката. М/у другото Фул Тилт обувките също идват с доста вдигната стелка. Даже повече от на KAOS-а, защото там се наврях в 99мм обувка без проблем.
Този магазин е за обувки и стелки. Имат компютър за изследване на стъпалото. Стъпваш в едно като гел и на екрана ти излиза цялото стъпало. С червени(лошо), зелени(долу-горе:D) зони по крака. И ти препоръчват готови стелки или ти изработват по поръчка. Струваха нещо от рода на 70-80 лв.
Като тръгнеш от 5-тте кьошета посока Руски паметник, на 50м преди кръговото на Руски, в ляво е на ъгъла. Голям магазин е. Даже продават ортопедични обувки. Има включително и луксозни мъжки ортопедични обувки. Там ми предложиха да ида със ски обувките и да ми намерят стелки, които да сложим на мястото на фабричните. Ама аз ги продадох(обувките де:excla:)

f2f 08-11-2012 00:08

бе чудя се за едно и също нещо ли говорите. "pronation" и дюстабан са различни неща. второто на английски е "flat foot", " pes planus" или "fallen arches".

http://stk.tetongravity.com/forums/a...achmentid=8518

ама ако имаш сериозен overpronation, тогава стелки няма да ти помогнат, ще ти трябва обувка с правилен кант на обувката или специален монтаж на автомата така, че да компенсира (това последното само съм го чувал, не и виждал). кантинга на буйката се пипа при купуването. къде ще намериш правилен продавач който да ти го регулира и правилно балансирана равна повърхност на която да измериш натиска на обувката е вече труден въпрос. ей така изглежда подобен уред:

http://blog.coloradoski.com/wp-conte...-boot-fit3.jpg

korlitz 08-11-2012 14:37

Цитат:

Първоначално изпратено отНики (Мнение 120153)
Стандартната стелка за обувката. М/у другото Фул Тилт обувките също идват с доста вдигната стелка. Даже повече от на KAOS-а, защото там се наврях в 99мм обувка без проблем.
Този магазин е за обувки и стелки. Имат компютър за изследване на стъпалото. Стъпваш в едно като гел и на екрана ти излиза цялото стъпало. С червени(лошо), зелени(долу-горе:D) зони по крака. И ти препоръчват готови стелки или ти изработват по поръчка. Струваха нещо от рода на 70-80 лв.
Като тръгнеш от 5-тте кьошета посока Руски паметник, на 50м преди кръговото на Руски, в ляво е на ъгъла. Голям магазин е. Даже продават ортопедични обувки. Има включително и луксозни мъжки ортопедични обувки. Там ми предложиха да ида със ски обувките и да ми намерят стелки, които да сложим на мястото на фабричните. Ама аз ги продадох(обувките де:excla:)

звучи много добре ... ще мина да ги проверя и за стелки за ски обувките, и за официални мъжки обувки, че това е най-големия ми кошмар :crazy:

(ама тука сме се събрали куцо, кьораво и сакато :lol:)

vga 08-11-2012 15:30

Току-що бях до магазина, за който каза Ники. Ситуацията е следната - имат два вида стелки, кожени и от гел, на цени около 20-30 лв. Къстъм стелки не изработват. Днес и утре от 16:30 до 18 часа ще бъде там ортопеда от Горна баня, който работи с машината за определяне степента на дюстабан и консултира какви стелки са необходими. В момента няма останали много номера, но в понеделник ще има зареждане. И пак да подсетя - кожените се скапват адски бързо от влагата в ски обувките - заложете на изкуственото, а кожени си вземете за ежедневно ходене ;)

Mitko 08-11-2012 15:38

Цитат:

Първоначално изпратено отf2f (Мнение 120155)
бе чудя се за едно и също нещо ли говорите. "pronation" и дюстабан са различни неща. в
http://stk.tetongravity.com/forums/a...achmentid=8518

според тази картинка, мойте криви крака имат 'pronation' :wacko:. Нямам плоско стъпало де.. определено са 2 различни неща. Проблем имам с по-тесните в глезена ски обувки, но се решава с настройките на кантинга, както и с по-висока анатомична стелка за спортни обувки. Предполагам направени след изследване от ортопед лични стелки ще са най-доброто решение :thmbup:

f2f 08-11-2012 17:59

Цитат:

Първоначално изпратено отMitko (Мнение 120174)
според тази картинка, мойте криви крака имат 'pronation' :wacko:. Нямам плоско стъпало де.. определено са 2 различни неща. Проблем имам с по-тесните в глезена ски обувки, но се решава с настройките на кантинга, както и с по-висока анатомична стелка за спортни обувки. Предполагам направени след изследване от ортопед лични стелки ще са най-доброто решение :thmbup:

ми стелките не оправят pronation със ски обувки защото глезена дори да го изправиш, обувката е твърда и наклона и се контролира главно от коляното. една стелка се опитва да постави глезена на правилното място, но фемура не и позволява защото коляното вече е под правилния наклон, и се получава допълнителен натиск на стелката без ефект при контакта на ските със снега... снощи минах през магазина в който си взех моите обувки миналата година и ми обясняваха. аз съм от 20-те процента които нямат проблеми с pronation на глезена но все пак ме качиха на уреда да ме проверят. твърдят, че голям брой от хора които не могат да изплуват от средното ниво в ските го правят точно заради този проблем (например не могат да направят карв с двете ски едновременно, защото вътрешната ска никога не не може да се сложи на външен кант). погледни си ските: ако имаш лява и дясна обикновено виж дали вътрешния кант и основа са по-изпръхнали/захабени/т.н. :)

техния уред е, мисля, най-прост и може да се сглоби -- два метални лоста с въртяща се платформа на всеки един (закрепена на втулка която се движи около лоста). лостовете са свързани така че да могат да се нивелират и са успоредни на стъпалата, а платформите се въртят около лостовете. стъпваш на платформите и ти коригират обувката докато не се нивелира на равно.

отделно имало и ортопедични скоби които можело да се слагат в обувката за особено тежките случаи.

Mitko 08-11-2012 18:17

..ами не знам, карвирам си успешно и с двете ски, надявам се преборил съм средното ниво . При мен 'проблем' към този момент няма, просто не всички ски обувки ми побират глезените. Някой ден живот и здраве, ако попадна на място, където могат да ми измерят крака и да ми тунинговат ски обувките, ще се възползвам . Чакаме и Къртача да каже какво става с онази фирма с custom обувките :thmbup:

f2f 08-11-2012 18:45

Цитат:

Първоначално изпратено отMitko (Мнение 120179)
..ами не знам, карвирам си успешно и с двете ски, надявам се преборил съм средното ниво . При мен 'проблем' към този момент няма, просто не всички ски обувки ми побират глезените. Някой ден живот и здраве, ако попадна на място, където могат да ми измерят крака и да ми тунинговат ски обувките, ще се възползвам . Чакаме и Къртача да каже какво става с онази фирма с custom обувките :thmbup:

къртача да пуска цените за либерти вариант ските, че такива жестоки ревюта се пускат тук, направо съм готов да броя парите ;)

Къртач 08-11-2012 19:06

Тя цената я има отдавна, гусин Мирчовски :) - http://www.stormshop-bg.com/product_...oducts_id=1125

Относно обувките - търсете варианти с INTUITION liner. Подчти всичко останало се прави от остатъчки материали(боклуци) от мокети, дунапрени и т.н. Ако ви покажа разрез на един от често стпяганите модели и производители ще се хванете за главата какво има вътре. После защо били неудобни.

Моя съвет към Cool DD e да търси обувка с INTUITION или да ъпгрейдне старата си обувка с такъв. Ето например този liner е с custom foot bed и най-вероятно няма да му трябва допълнителна стелка. INTUITION liner-a задължително трябва да се изпече!

http://fulltiltboots.com/ski-boot-liners

Mitko 08-11-2012 19:33

Intuition :thmbup: май това е причината Мобе-то да ми пасне толкова добре :thmbup:

f2f 08-11-2012 19:36

Цитат:

Първоначално изпратено отКъртач (Мнение 120185)
Тя цената я има отдавна, гусин Мирчовски :) -

миси :)

Къртач 08-11-2012 19:38

:thmbup:

gydi 08-11-2012 23:42

Цитат:

Първоначално изпратено отКъртач (Мнение 120185)
....

Относно обувките - търсете варианти с INTUITION liner. Подчти всичко останало се прави от остатъчки материали(боклуци) от мокети, дунапрени и т.н. Ако ви покажа разрез на един от често стпяганите модели и производители ще се хванете за главата какво има вътре. После защо били неудобни.

или да ъпгрейдне старата си обувка с такъв. Ето например този liner е с custom foot bed и най-вероятно няма да му трябва допълнителна стелка. INTUITION liner-a задължително трябва да се изпече!

Ти сега в каква схема ме вкара, трябва да ходя да видя какво пише на моите далбело и вероятно не пише, да ходя да си избирам от разните модели INTUITION, дали стават дали не стават :blink:

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 23:54.