Кафето на БАССЕС

Кафето на БАССЕС (https://www.befsa.com/forum/index.php)
-   Екипировка - Дискусии (https://www.befsa.com/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   ски за новак извън пистата (https://www.befsa.com/forum/showthread.php?t=9045)

gregorian 30-06-2013 21:54

ски за новак извън пистата

Здравейте,сигурно ви е писнало от такива като мен,но истината е,че четох много какви ски да си купя и колкото повече чета толкова повече се обърквам.Карам много добре на писта,искам от новия сезон да карам извън пистата и да си купя нови по широки ски,бюджета ми е 300евро за ските,висок съм 185см,тегло 65кг,благодаря ви.

mi11er 01-07-2013 10:37

бе не че ни е писнало толкоз, обаче сега като ти отговорят 10 човека с различни препоръки и може пак да си останеш объркан; А и щом караш много добре, значи лесно може да не си уцелиш модела :D
ясно че трябва да са по-широки ските за извън писта, но каква конструкция ти трябва е въпроса с метал вътре или без с рокър или не, теглото ако е 5кила на чифт ше те притеснява ли? как ше ходиш до извън пистата - един вариант е с засилка по лалето, другия да нарамиш ските като слезеш от лифта има и трети и четвърти ...
аз съм с 10см по-нисък от теб, но пък с 10кг по-тежък :woow:така че не знам дали трявба да конкретизирам на мен каква геометрия ми се нрави

а иначе по принцип бюджета ти е съвсем приличен за широчки ски

sugarfactory 01-07-2013 23:27

Айде да се включа и аз с един съвет във форума, че досега само събирам мнения и акъл тука :D (давам ти го като новак, не чак толкова новак като тебе, но все пак сравнително новак в извънпистовото каране). Направи си много добра сметка къде, при какви условия и колко често ще можеш да караш извънпистово и какво точно разбираш под извъпистово. Тоест дали си с много свободно време и ще можеш след всеки валеж, на сутринта да палиш колата и да си пръв горе или ходиш по цяла седмица на работа и ще се молиш големите валежи да съвпаднат с почивните ти дни. Другото нещо, извън пистово каране е много общо понятие, помисли си къде ще караш дали в лифт зоната (тоест около пистите) където дори и да хванеш хубав валеж в рамките на половин ден след въпросния валеж всичко е станало на попара или ще търсиш дълбок недокоснат сняг някъде по настрани от лифт зоната (в тоя случай както ти е написал mi11er помисли как ще стигаш до там панти, снегоходки, хели мели ала бала и тн). След като си изясниш предните две неща ще е по лесно да се насочиш към тва колко широки ски да си купиш. Най-общо казано от моя опит и всичко което съм чел ако се виждаш по често извън писта в попарата и рядко в дълбок недокосван сняг талия 90-100, ако се виждаш онсовно и само в дълбок и недоконснат сняг търси над 115-120, ако си някъде по средата между двете нещо между 100 115 талия. Ако се сложиш в някоя от тея категории мисля по-лесно ще можеш да получиш конкретни съвети за марка и модел. Другото, което не си казал тва ще ти е втори чифт само за извън писта или ще искаш и по пистата с тях да жулиш? ако искаш и за писта да са ок, моя съвет е да забравиш за ски по дебели от 100 с ривърс кембъри и тн, не че няма да ги караш ама ше ти е гадно особено след като си добър пистов карач.
Та така.....айде про-тата ако видят няква подвеждаща информация да се намесват, да не излъжа човеко :lol:

gregorian 02-07-2013 22:51

Благодаря ви за съветите и на двамата,общо взето карам по един ден седмично поради удълженото ми работно време.Мисля да карам само около лифта в попарата поне за сега,ски за писта си имам и за това си търся такива за извънписта,благодаря ви!

Сале 03-07-2013 21:56

Цитат:

Първоначално изпратено отgregorian (Мнение 129366)
Благодаря ви за съветите и на двамата,общо взето карам по един ден седмично поради удълженото ми работно време.Мисля да карам само около лифта в попарата поне за сега,ски за писта си имам и за това си търся такива за извънписта,благодаря ви!

Аз бих ти предложил радикално различно решение:
Планираш си отсега отпуската за следващата зима и отиваш за една седмица в Австрия (може и другаде в Алпите, но в Австрия е най-евтино и най-близо). Там си взимаш дебели ски под наем - има голямо разнообразие по гардеробите. Само трябва да проучиш малко предварително. Така хем ще можеш да пробваш няколко различни модела и да се ориентираш по-добре хем за седмица ще навъртиш толкова каране колкото с един ден седмично в България за цял сезон няма да направиш хем с малко късмет може да се пробваш на различен сняг и различни терени за кратко време. В дългосрочен план може дори да ти излезе по-евтино. Представи си, че не ти хареса и предпочетеш да си останеш на пистите. (Аз не си представям, че е възможно, но хора всякакви :) )

dimitard 04-07-2013 00:07

Цитат:

Първоначално изпратено отСале (Мнение 129375)
Аз бих ти предложил радикално различно решение:

Да, определено за човек дето тепърва да ще кара извън пистите, да отиде в Алпите със ски под наем да излезе извън пистите за да се пробва е най-чудесното и радикално решение, което може да се измисли. :wacko: Току виж се пробвал за последно.

Ски тестове и ски под наем има и в БГ отдавна - та това е определено по-добрия вариант за да се ориентира човек, вместо да си чешем езиците тука....

Ники 04-07-2013 08:54

Цитат:

Първоначално изпратено отdimitard (Мнение 129377)
Ски тестове и ски под наем има и в БГ отдавна

:thmbup:

Сале 04-07-2013 12:55

Цитат:

Първоначално изпратено отdimitard (Мнение 129377)
Ски тестове и ски под наем има и в БГ отдавна ...

Ски под наем може и да има, но никъде и по никое време в България не можеш да навъртиш 150-250 км. писти за една седмица. Чисто инженерно и математически е невъзможно. (с хеликоптер може и да може).

И да определено ако за пръв път ще излизаш от пистите там е много по-безопасно ако разбира се не се правиш на бабаит да се юрнеш сам без компания от местни хора, които си познават планината.

dimitard 04-07-2013 14:18

Цитат:

Първоначално изпратено отСале (Мнение 129383)
Ски под наем може и да има, но никъде и по никое време в България не можеш да навъртиш 150-250 км. писти....

Все си мислех, че говорим за извън пистово каране. А че, е по-безопасно извън пистовото каране в Алпите е пълна глупост.....освен ако не наричаш извън пистово каране обикалянето на колците на някоя котва в ниския Тирол.....:lol:

mi11er 04-07-2013 15:13

Цитат:

Първоначално изпратено отСале (Мнение 129383)
никъде и по никое време в България не можеш да навъртиш 150-250 км. писти за една седмица. Чисто инженерно и математически е невъзможно. (с хеликоптер може и да може).

пич, дори да си прав, нали говориме за извън писти :dunno:

схващам мисълта по принцип, ама човекО е казал че е новак
и тук може да добие съвсем добра представа за ски, които ще му свършат работа: Liberty, G3, Dynastar,.. не е неъвъзможно да се докопа и до тестови Salomon, Rоssignol ..

gregorian 04-07-2013 15:45

какво ви е мнението за тези два модела rossignol s3 1`86 и dynastar big trouble 186 стават ли за начинаещ като мен!

batAssen 04-07-2013 16:03

S3 186 е много приятна ска. Подвижна, послушна, завива само като си помислиш за завой.
От друга страна това, което я прави толкова приятна е и недостатъка 'и - на писта заради рокъра ската се усеща като много къса, което води до лека нестабилност. Също така не позволява да седиш на задната седалка ;).

Имам такива от 2 сезона и ме радват много.

Peperoncino 04-07-2013 18:43

Тестовете са най-добрият вариант! Ако имаш излишни пари - да може да се купят ски и все на 3-4 чифт ще намериш точните. Лично за мен варианта е следния: Купувам някакви евтини ски около 90-100мм и като знам кога ми е почивката се разбирам за тестови ски от някой магазин, а когато нямат свободни, си карам евтините (в моя случай бяха каменарки) сега знам какво ми харесва и края на тази зима си купих ски, който за двете карания ми допаднаха много.
Но само с каране на различни модели ски се намират тези които ще ти носят истинска радост, а иначе каквито и ски да вземеш за около пистите ще е по-добре от колкото пистовите. С каменарките ми беше 5 пъти по-готино от колкото с едни не лоши пистови Head..

Sanichka 09-07-2013 20:56

питай Баджо :lol:

lubezen 09-07-2013 22:37

Ако ти се инициира тема за фенките на баджо, можеш да направиш нова в общите дискусии или нов пост в мега идиотията, може би ще има някакъв минимален интерес.

По този начин,
Цитат:

Първоначално изпратено отSanichka (Мнение 129404)
питай Баджо :lol:

нито човека се сеща за какво говориш, нито аз.
Да не говорим, че можеш да си спамиш с мен и лично, когато си поискаш :)

Sanichka 11-07-2013 21:42

Цитат:

Първоначално изпратено отlubezen (Мнение 129405)
Ако ти се инициира тема за фенките на баджо, можеш да направиш нова в общите дискусии или нов пост в мега идиотията, може би ще има някакъв минимален интерес.

По този начин,

нито човека се сеща за какво говориш, нито аз.
Да не говорим, че можеш да си спамиш с мен и лично, когато си поискаш :)

пфф, реших, че може да си полезен на човека с мнение, както беше за мен...но, разбира се...въпрос на гледна точка :)

lubezen 12-07-2013 09:09

Саничка, радвам се че съм бил полезен. :)
Искам да те уверя, че следя темата от самото и създаване и бих се включил веднага щом мога с нещо да помогна.

Pupesha 12-07-2013 16:06

Ако поясниш какво разбираш под "Карам много добре на писта" ще бъде по-лесно да получиш препоръка за извън-пистови ски. От друга страна, след като си познаваш твоите ски на пистата просто ги покарай в дълбокото да видиш как ти понася. По широката ска определено помага на див терен, но за начало спокойно можеш и да минеш и без нея.

dimo 14-07-2013 22:19

Цитат:

Първоначално изпратено отgregorian (Мнение 129343)
Здравейте,сигурно ви е писнало от такива като мен,но истината е,че четох много какви ски да си купя и колкото повече чета толкова повече се обърквам.Карам много добре на писта,искам от новия сезон да карам извън пистата и да си купя нови по широки ски,бюджета ми е 300евро за ските,висок съм 185см,тегло 65кг,благодаря ви.

За 300Е има прилични ски втора употреба.
Търси с талия не по-малко от 80 мм. и дължина поне 180 см.
Взимаш и отиваш да пързаляш.
Всичко друго са подробности.

dimitard 15-07-2013 10:32

Цитат:

Първоначално изпратено отPupesha (Мнение 129416)
По широката ска определено помага на див терен, но за начало спокойно можеш и да минеш и без нея.

Пак се почна.....:wacko:

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 12:29.