Кафето на БАССЕС

Кафето на БАССЕС (https://www.befsa.com/forum/index.php)
-   Екипировка - Дискусии (https://www.befsa.com/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   точки: Radical 2.0 vs G3 Ion vs Marker Kingpin vs Fritschi Vipec (https://www.befsa.com/forum/showthread.php?t=11337)

geleto 01-04-2016 12:04

Цитат:

Първоначално изпратено отbanzai (Мнение 151050)
Аз се облизвам на такова маркерче от миналата година, че уж него и бийста го водят като най устойчив за аграри като мен. Ти с 13-ка ли си? Някакви проблеми?

Да, 13-ка - никакви проблеми.
За аграрно каране - изцяло субективното ми мнение е че кингпините са по-добри алпийски автомати от бароните и на нивото на предишните изцяло алпийски автомати които съм карал.

Цитат:

Първоначално изпратено отdimitard (Мнение 151062)
Незнам каква е разликата в задницата точно, но аз тия 250гр. на крак отказвам да ги нося, защото се усещат...и при положение, че разликата е неясна...

250гр?
Dynafit Radical FT 2.0 - 630гр.
Marker Kingpin - 730гр.

Още няколко години иновации и дори Пеков ще кара с точки :) Задниците на Кингпина с по-еластична предница като Radical2 и Viper и странично предно откачане като Viper, без да тежат колкото Beast-a - и мисля че нещата ще заспят.

dimitard 01-04-2016 12:43

Да, Геле между ION Lt и Kingpin е 300гр., не 250гр. И понеже съм карал доста с Onyx знам доста добре разликата какво значи.

Иначе нещата са заспали, другото е само в главите на хората.

geleto 01-04-2016 12:57

Цитат:

Първоначално изпратено отdimitard (Мнение 151066)
Да, Геле между ION Lt и Kingpin е 300гр., не 250гр. И понеже съм карал доста с Onyx знам доста добре разликата какво значи.
Иначе нещата са заспали, другото е само в главите на хората.

Повечето хора се интересуват стават ли тези ски за "аграрно" каране и колко са близки до алпийските автомати. ION Lt според мен не се класират в тази категория. И ако ги сравняваш поне махни теглото на стоперите (80гр).

Mitko 01-04-2016 13:01

Цитат:

Първоначално изпратено отgeleto (Мнение 151067)
Повечето хора се интересуват стават ли тези ски за "аграрно" каране и колко са близки до алпийските автомати. ION Lt според мен не се класират в тази категория. И ако ги сравняваш поне махни теглото на стоперите (80гр).

Геле... карам 'аграрно' точкови автомати от 7 години.. Половината фрирайд общност на Алпите и Скандинавиа плющи с точкови автомати откакто преди 9-10 години изкараха читави твърди тех обувки, тъй че , да, и аз бих казал - всичко е в главата. Вчера си говорихме с Боб за един 18 годишен 'аграр', който никой не му е казал, че със старите динафит автомати на 15 години не може да се кара.. и човека спуска склонове и дропове , за които повечето от нас само си мечтаем....

Ники 01-04-2016 13:07

Цитат:

Първоначално изпратено отMitko (Мнение 151068)
Геле... карам 'аграрно' точкови автомати от 7 години..

Остава да споменеш и колко строши за това време и колко ти сменяха гаранционно. И нещата наистина ще заспят.

geleto 01-04-2016 13:16

Цитат:

Първоначално изпратено отНики (Мнение 151069)
Остава да споменеш и колко строши за това време и колко ти сменяха гаранционно. И нещата наистина ще заспят.

...и към това да добавя хората които карат точкови с предници в walk режим "за да не откачат". И поне един член на този форум който си прецака коляното така.

batAssen 01-04-2016 13:18

Цитат:

Първоначално изпратено отMitko (Мнение 151068)
карам 'аграрно' точкови автомати от 7 години...

Ти не караш 'аграрно' (както и аз). Banzai от друга страна си е аграр. Геша също тормози много екипировката. Въпрос на стил :).

Иначе на мен ми се струва, че последните няколко години телта дръпна много. Което е причината за решението ми да се сдобия с точки :)

Mitko 01-04-2016 13:23

Цитат:

Първоначално изпратено отНики (Мнение 151069)

на Оникса строших 2 стопера и две задници за 5 години :thmbup:. Ако бях взел Динафит Вертикал ST, нямаше да се налага да извижявам детските болести на оникса. С йоновете имам 80-90 дена вече последните 2 зими, не са мръднали. За заключването - ами има си инструкция да не заключваш, ако искаш крака ти да оцелее. Аз веднъж заключих предницата на Оникса и на спускане по Дяволския улей на Мусала, при пропадане на ската под една кора, предницата ми се изтръгна с болтовете от ската, и се наложи да слизам до Боровец пеша ..
И не казвам че 'едните автомати' са по-добри от другите, просто се чудя докога ще си говорим за точковите автомати като за някаква екзотика, хората карат с тях от десетилетия. Не бих препоръчал на Вальо Пелтеков примерно да ги ползва, ще му излезе скъпо да сменя по 2 чифта на сезон, но за всеки 'нормален' бассес скиор, мисля че са идеални, независимо от марката и модела :thmbup:.

Mitko 01-04-2016 13:23

Цитат:

Първоначално изпратено отbatAssen (Мнение 151071)
Ти не караш 'аграрно' (както и аз). Banzai от друга страна си е аграр. Геша също тормози много екипировката. Въпрос на стил :).

е може би трябва да покараме заедно някой път все пак , и да уточним какво е 'аграрно каране' , списъка ми със строшена екипировка е доста дълъг :lol:

batAssen 01-04-2016 13:28

Цитат:

Първоначално изпратено отMitko (Мнение 151073)
е може би трябва да покараме заедно някой път все пак , и да уточним какво е 'аграрно каране' , списъка ми със строшена екипировка е доста дълъг :lol:

:thmbup::thmbup: Да дефинираме наУчно какво значи аграрно каране!

geleto 01-04-2016 13:33

Цитат:

Първоначално изпратено отMitko (Мнение 151072)
И не казвам че 'едните автомати' са по-добри от другите, просто се чудя докога ще си говорим за точковите автомати като за някаква екзотика, хората карат с тях от десетилетия. Не бих препоръчал на Вальо Пелтеков примерно да ги ползва, ще му излезе скъпо да сменя по 2 чифта на сезон, но за всеки 'нормален' бассес скиор, мисля че са идеални, независимо от марката и модела :thmbup:.

Точно за това говорим, всеки си тегли чертата - дали иска по-алпийски автомати или 200гр по-леки с някои компромиси. Или пък още не е дошъл момента точките да "стават". За мен лично тази граница беше мината наскоро, преди не бих използвал точкови автомати за универсални ски (не само за преходи но и на "курорт") и бих имал едно наум като пускам тегави терени с тях.

Mitko 01-04-2016 14:07

Цитат:

Първоначално изпратено отgeleto (Мнение 151075)
Точно за това говорим, всеки си тегли чертата - дали иска по-алпийски автомати или 200гр по-леки с някои компромиси. Или пък още не е дошъл момента точките да "стават". За мен лично тази граница беше мината наскоро, преди не бих използвал точкови автомати за универсални ски (не само за преходи но и на "курорт") и бих имал едно наум като пускам тегави терени с тях.

Ами ок, просто.. си бил в грешка допреди 'наскоро' :lol:. Дайте да си говорим за автоматите тука, че и тази тема ще я развалим, и след малко ще цъфне Холмс..

dimitard 01-04-2016 15:23

Цитат:

Първоначално изпратено отbatAssen (Мнение 151071)
Ти не караш 'аграрно' (както и аз).

Имам наблюдения от близо на двама "комбайнери" - и единия е Митко. Другия е Радо. И двамата са пълни "селяци" на тема екипировка и в общи линии, ако те не счупят нещо едва ли ще се счупи...хахахахха...:lol:

risto_turisto 01-04-2016 19:16

Чугунье и дръвени глави колко сакаш :lol:

gogo_1 20-04-2016 16:12

Цитат:

Първоначално изпратено отbatAssen (Мнение 151061)
Митко,

Кингпин-а има "истински" силен forward pressure. Останалите го имат само, ако ската се огъне. Това според мен е сериозна разлика и със сигурност допринася за "усещането като алпийски автомат".

Какво ще рече "истински" и "силен" ?

При точките, не е необходим forward pressure ако ската не е огъната, защото точките на пръстите държат обувката неподвижно когато ската е права. Ако на алпийски автомат forward pressure-a не беше постоянен, то когато ската е права, няма какво да спре обувката да не играе напред назад в автомата, макар и малко.

Реално forward pressure-a при точките е необходим САМО при огъване на ската, така че не виждам никакъв проблем с това, че не е постоянен

А кой forward pressure е по-силен и по-истински.. незнам :) Надали някой някога е мерил/сравнявал силата на тази пружина.

batAssen 20-04-2016 17:11

Цитат:

Първоначално изпратено отgogo_1 (Мнение 151421)
Какво ще рече "истински" и "силен" ?

При точките, не е необходим forward pressure ако ската не е огъната, защото точките на пръстите държат обувката неподвижно когато ската е права. Ако на алпийски автомат forward pressure-a не беше постоянен, то когато ската е права, няма какво да спре обувката да не играе напред назад в автомата, макар и малко.

Реално forward pressure-a при точките е необходим САМО при огъване на ската, така че не виждам никакъв проблем с това, че не е постоянен

А кой forward pressure е по-силен и по-истински.. незнам :) Надали някой някога е мерил/сравнявал силата на тази пружина.

Прав си, че може би не съм ползвал най-верните думи, но мисля, че смисълът е ясен. Да кажем, че има постоянен forward pressure независимо от огъването на ската и не отваря дори минимален луфт отзад както правят останалите точки. Дали това е необходимо или не ми е трудно да коментирам, защото не съм тествал Kingpin, но повечето хора, чиито ревюта четох твърдят, че се усеща.

Иначе по твоята логика forward pressure при точките би трябвало да е тотално излишно, защото независимо от огъването на ската "точките на пръстите държат обувката неподвижно".

CRO 20-04-2016 20:06

Цитат:

Първоначално изпратено отbatAssen (Мнение 151423)
Прав си, че може би не съм ползвал най-верните думи, но мисля, че смисълът е ясен. Да кажем, че има постоянен forward pressure независимо от огъването на ската и не отваря дори минимален луфт отзад както правят останалите точки. Дали това е необходимо или не ми е трудно да коментирам, защото не съм тествал Kingpin, но повечето хора, чиито ревюта четох твърдят, че се усеща.

Иначе по твоята логика forward pressure при точките би трябвало да е тотално излишно, защото независимо от огъването на ската "точките на пръстите държат обувката неподвижно".

Точките се справят с огъването на ската с разстоянието, което има отзад между обувката и автомата (heel gap). Маркер, като "циментират" петата се налага да оправят проблема и направят автомата еластичен (forward pressure). Решават си проблем, който сами си създават и го рекламират като революция в автоматостроенето. :D

За това и казват, че само техния автомат има forward pressure, защото само там е нужен.

batAssen 20-04-2016 21:24

От друга страна хората, които пишат ревюта твърдят, че Кингпин е много по-близък като усещане до алпийски автомат от традиционните точки.

А и като цяло не мисля, че е случайно, че всички нови модели точки имат повече или по-малко forward pressure. Едва ли щяха да добавят тегло, ако беше безполезно при тази борба за грамове.

gogo_1 20-04-2016 22:05

Цитат:

Първоначално изпратено отbatAssen (Мнение 151423)

Forward pressure-a при точките е необходим, не за да се държи неподвижно обувката спрямо автомата, а да се компенсира огъването на ската, при което разстоянието между предния автомат и задния се намалява, но дължината на обувката, както знаем не може да се намали и се получава конфликт. Ако нямаше forward pressure при точките, самата обувка щеше да действа като контра и да спира огъването на ската.

Цитат:

Първоначално изпратено отCRO (Мнение 151427)
Точките се справят с огъването на ската с разстоянието, което има отзад между обувката и автомата (heel gap). Маркер, като "циментират" петата се налага да оправят проблема и направят автомата еластичен (forward pressure). Решават си проблем, който сами си създават и го рекламират като революция в автоматостроенето. :D

За това и казват, че само техния автомат има forward pressure, защото само там е нужен.

ТОТАЛНО НЕВЯРНО, поне за точките които имат forward pressure! Heel gap-a при повечето точкови автомати е от порядъка на 0.5mm, което е изключително НЕдостатъчно за да компенсира flex-a на ските. Heel-gap-a e необходим НЕ за да се справя с огъването на ската!!! Той е там за да се осигури безпроблемното „излитане“ на петата от автомата в случай на отваряне. Ако нямаше gap и обувката опираше в автомата, то тя може да "запецне" в автомата, което да компрометира нормалното "излитане" на петата от автомата.

Ето ви едно видео, в което нагледно е показано как работи forward pressure-a при G3 ION -> цялата задна част на автомата се мести назад, за да компенсира намаляващото разстояние между пръстите и петата.
https://youtu.be/fKAQtyPORy0?t=78

:thmbup:

gogo_1 20-04-2016 22:32

Още нещо в сравнението на ION и Kingpin:

ION: петата виси на пиновете и не е стъпила здраво (не е притисната притисната) към спирачката, респективно към ската. Това допринася за по-малък power-transmission или просто такова усещане.
Друг проблем е че тези пинове често получават нещо като дефект и се олабват милите. Получава се луфт, който със сигурност може да се усети.
ВИДЕО: https://youtu.be/vps2lGcCnRA?t=74

Kingpin: тук петата не виси, ами е притисната надолу към спирачката, респективно към ската. Усещането явно е по-близко до алпийския автомат.
Друг проблем на пина е че връхчетата на пръстите се измъквали от тялото на автомата. Имало ревизия от Marker и преправили захващането на връхчетата. Дали са подменили всичко произведено - съмнявам се. Дали ще попаднете на проблемен kingpin - пак се съмнявам, но проблема е налице.
ВИДЕО: https://youtu.be/bq1k28Wwuoc?t=33

Здраве и берекет :)

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 08:00.