Разгледай единично мнение
Стари 02-03-2007, 14:02     #18
Naso
I'm a member

Дата на присъединяване: Oct 2005
Начално

Къртач,

Тъй като по едно време се бях вманиачил на тема кантове нека ти кажа някои неща.

1. взимането на долния ъгъл (bevelling означава изтъпяване) се прави, за да не ти захапе ската когато не трябва. Примерно ако пускаш шус по твърда писта. Това може да ти се случи ако редовно си точиш ските, тоест веднъж на всеки два дена каране.
Затъпяването на върха и опашката се прави поради същата причина, както и за да можеш да излезеш от карв по-лесно ако ти се наложи. Също важи само ако си точиш редовно ските.
Лично аз обичам ските ми да са агресивни и никога не им взимам градуси от долу, само ги точа. Също така не изтъпявам никога върха и опашката.

2. Има голяма разлика между точене и настройка на канта.
Настройката на канта е сваляне на ъгъла на ската от стандартния 90 на по-малък ъгъл.
Точенето е изглаждане на повърхноста следвайки настроеният ъгъл.
Настройката се прави с по-едра пила, съответно точенето с по-финна. Наранен кант се оправя с диамантена пила, тъй като ударите в камък закаляват канта и много трудно се изглажда с нормална пила.

3. Твоята пила ми изглежда като пила за точене. Тоест трябва да хванеш някои да ти направи ъгъла и после само да го поддържаш. Предполагам на уреда могат да се слагат и пили за настройка. Също така ми се струва, че няма да е много удобен за точене отдолу. Аз имам уред, който е специално пригоден за долната повърхност.

4. Най-подходящият ъгъл за агресивни фрирайдъри е 88. Младши състезателите карат с 86, мисля че състезателите карат с около 83. Може би Илиян може да каже по-точно.
За да постигнеш ъгъл 88, трябва да вземеш 2 градуса от страни. Ако вземеш 2 градуса и от долу и от страни се връщаш на 90.

5. Точенето има ефект само на твърдо. Пука ти дали имаш кантове въобще като си се заровил до ушите в целото. Къде си чул фрирайдър да си точи ските, това е за блъскачи на колци (на какъвто се правех от време на време).

Айде ако нещо не ти е ясно питай.
Naso Не е онлайн   Отговори с цитат