Тема: Telemark
Разгледай единично мнение
Стари 24-02-2017, 14:03     #239
Ani
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2005
Начално

dimitard, не съм те разбрала правилно
Донякъде и самите фирми много разводниха пазара и внесоха объркване желаещите да практикуват с разработките си на тотално нови концепции, които пък са обвързани с нови видове обувки и т.н.

На този фест можехме да опитаме НтН, АТК, както и класиката.
Отзивите са различни.
Моето впечатление е, че спийдрайдърите и начинаещите, високи и тежки мъже, с предпочитания за агресивно каране, много им допада НТН-а, заради "по-добрия контрол", каквото и да значи това в телемарка :-).
За мен обяснението за начинаещите е, че все още не си скъсал с навиците от алпийските и НТН те подпомага все пак да се пързаляш със сходни скорости и в същото време да се учиш.
Не бих го предпочела за турове в планината, защото какво правим с цялата тази "техника", вкарана в автомата, ако нещо се счупи. За разлика от старите пружини или кабели, за които една резерва за смяна в раницата е достатъчна. А, дори и да нямаш и една каишка върши работа да се прибереш.
АТК-то ми изглежда много примамливо заради трите режима - пантене, телемарк, алпийски и е изцяло ориентиран към идеята за извън писта. Идеята е супер, но засега цените са високи, сменяш и обувката, а и се оказва, че имат доста "детски болести", т.е. чупят се разни част, особено от по-агресивните скиори и пак опираме до въпроса какво правиш, ако си насред планината.
Прави ми впечатление, че истински сериозните телемарк планинари, които са имали и имат възможност да карат всичко избират "пружините", както за ходене в планината, екстремни спускания, фрийстайлърите донякъде, а дори в състезанията за световната купа повечето са с такова оборудване.
Миналата година група български телемаркъри имаше възможността да кара на Попова шапка, изцяло извънпистово, с група Австрийци - професионални гидове и инструктори от Алпинферайна - всичките бяха с "пружини".
Много бих искала повече хора (не че сме толова много :-)) тук да споделят мнения от различните системи, а и от различните модели в класиката, защото и там има голямо разнообразие.
На мен лично най-най-класическия автомат - 3пин, изключително много ми допада и ме подпомогна най-много при усвояването на техниката на завоя, даде ми най-чиста представа за това какво е "телемарк-завоя". Всички останали, дори и "пружините", когато са натегнати, ти дават измамна стабилност, която те дърпа към алпийските. Проблемът на 3-пина е дълбокият сняг, който се събира под обувката и предизвиква неочаквано откопчаване, което е опасно.
Този проблем са избегнали от Voile - все още най-предпочитана марка от телемаркърите на Американския континент, с един модел, който е комбинация от 3пин и кабел, който са закача и откача. Много просто и елгантно. За съжаление в Европа не са разпространени и не се предлагат, та само на картинка съм ги виждала :-)
Ani Не е онлайн   Отговори с цитат