Разгледай единично мнение
Стари 28-01-2016, 10:59     #5
Patzo
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
аз пък си мислих че идеята на 'форума' е именно такава - да се информираме и споделяме опит, ето и ти го направи току-що . Дай Ф1 на човек, който за първи път ползва лавинен уред и гледай какво шоу ще настане, дай му един триантенен дигитален (Ортовокс, ВСА..) и в рамките на 10 минути ще знае как да работи с него. Споделям опит просто, от пет години участвам в лавинните курсове като инструктор и имам наблюдения как се оправят хората в началото с тези машинки. Предпочитам някой току-що открил фрирайда и съответно проблемите с лавините да може да си прецени на базата на информация дали да даде 100 лв или 200 лв за уред, с който може да му се наложи да спасява живота на приятели. Ти били препоръчал F1 на някой 18 годишен решил да се 'оборудва', за да почне да излиза извън пистите из наще мили родни планини? Аз не, освен ако не е сигурен че ще отдели нужното време да се научи да работи с него..
И не, няма да тръгна да давам акъл за карбонови щеки и стелки на обувки за хора с болки в стъпалата, нямам личен опит с това .
Мисля, че не яко да спамиш на някой в обявата. Иначе да- форумът е полезен именно със споделените мнения и съвети. Аз съм научил много неща оттук, мисля че и с всеки друг е така. Дали бих препоръчал на някой F1? Ами ако е с екипировка за 3000 лв и нагоре, маска за 300 и т.н.- не естествено, да ходи и да си купува някой триантенен и да се надяваме, че после ще започне да се учи и няма да спре да се учи. Има и хора с малки възможности, които обаче имат интерес, искат да се научат, интересува ги лавинната безопасност- за такъв човек F1 си е вариант, много по- добър от това да не се учи на никакъв пипс. Ходенето в планината е съвсем друга работа. Ти примерно ще си спокоен ли да пуснеш някой шибан терен, докато те осигурява някой 18 год младеж с триантенен пипс, който е изкарал току- що курс по лавинна безопасност?
Понеже пак стана дълго- да го кажа обобщено- едно е да имаш пипс, друго е да знаеш как да го ползваш, трето е да не спираш да се учиш с него, а съвсем друга работа е да си адекватен, когато недай боже нещата се сдухат. Триантенния пипс, както и абс не те прави безсмъртен. Както и това, че другарчето ти е с едноантенен не те прави потенциален мъртвец.
Patzo Не е онлайн   Отговори с цитат