Разгледай единично мнение
Стари 20-10-2010, 12:44     #32
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отviik Разгледай мнение
Pupesha: добре я ми кажи ти ако беше парашутист или парапланерист щеше ли да летиш без запасен парашут? Щеше ли да си седиш цял сезон във вкъщи ако се случи кофти година? Какво правиме ако си съботно-неделян скиор? в случая запасния парашут тук е : пипс, сонда, лопата, абс-раница, авалунг

и въпроса не е дали ами кога - няма начин да не станеш свидетел или учасник в лавиннен инцидент ако ходиш редовно в планината!!!
когато станеш свидетел си застрашен защото ще ходиш да помагаш пък не знаеш някои друг склон дали ще падне..
със повече качествена екипировка и уменията да я ползваш ще можеш да помагаш на хората около теб
явно не ходиш редовно в планините не ти ли се е случвало на някои преход да трябва да прекосявате лавиноопасни места?
дори и да стоиш по цял ден в планината и да копаеш тестове да следиш времето пак не можеш да кажеш каде ще тръгне лавина и каде не ни само предполагам и правим оценка на риска
като знаеш, че нещо би ти спасило живота но е скъпо дай са да не си го копуваме и да плюем по другите колко са бесрасъдни ... еми извинявай ама аз не си оценявам живота на 1000-1500лв
Вик малко прекаляваш с тези крайни изказвания, че видиш ли без АБС ще се изтрепем и сме глупаци и не знаем какво правим. Съгласен съм с Пъпеша, че най-добрата защита от лавини са знанията и обективното преценяване на рисковете, тоест лавинни тестове, наблюдения, запознаване с локалните снежни условия и развитието им през сезона, избор на безопасен маршрут за качване и спускане и други такива мисловни упражнения. Ако човек не овладее тези умения, каквито и оборудвания да си накичи по него, няма спасение. Нека не развивам теоретични сценарии за спускане на разни склонове в България, където АБС-а няма да ти помогне ако се набуташ там в неподходящия момент..
Наивно е някой да си мисли, че като е с АБС и вече няма проблеми с лавините, недейте създава такава иклюзия сред хората, които тепърва навлизат в тези спортове.
( иначе да, аз ако имах излишни 1500 лв, щях да си купя система, която да отговаря на нуждите ми, към момента ги нямам, за тези пари ще карам ски цяла зима, постарому, с много гледане, внимаване и копане на тестове, като ми падне една камара пари на главата, може и да си купя АБС)
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат