Тема: Atomic Metron
Разгледай единично мнение
Стари 15-04-2008, 18:04     #46
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

брех.. та кои пишкомерците, всички други освен Капелето ли? Х-рей ти току-що се регистира във форума и успя вече да ни разбереш кой какъв е и колко разбира и кара, прекрасно ..
Нека да почнем отначало - с прави и тесни ски са карали хората извън писти и по есктремни терени, когато други ски не е имало. Ние - пишкомерците, също ( аз стигнах до 195 см, Атоми Акр не знам какво си). С тея ски разбира се , може да се кара навсякъде, стига човек да има желание и достатъчно добра техника. После, някъде през втората половина на 90-те , почнаха да излизат едни митични ски - карвинг ски, за които тука само чувахме, ама ги нямаше никъде. После се появиха по магазините и всички взеха да си купуват къси ски с профил и да се кефят колко лесно се завива с тях ( аз включително, Росиньол не знам какво си , 170 см, 70 тина мм в средата). С тея ски изкъртих всички гори и пудри по Витоша, Банско и Пампорово и си мислих, че по-голял кеф няма. А междувременно ски производителите измислиха едни други ски, които по ред причини са хем широки, хем по-дълги от карвинг ските за писта. Проблема с потъването в дълбокия сняг няма друго решение освен по-широки ски. Който не е карал широки ски в дълбок сняг няма откъде да знае какъв е кефа да глисираш без никакво съпротивление в голямата пудра, няма нищо общо с въртенето на завои на задната седалка с карвинг ски..

А за улеите - с тесните и твърди състезателни ски ще ти перфектно там, докато не се натресеш на кора, навевка или някое друго препятсвие и неравност, при което ще трябва да правиш чудеса от техника, за да минеш успешно. С т.нар. ол маунтин ски ( митичния черен скреч например) , с такава ска, поради особеностите на конструкцията й - различен флекс отзад и отпред, профила, теглото и ширината, през неочаквани препятсвия по терена и рязка смяна на снежните условия се преминава с лекота, просто държиш ската здраво и тя мачка всичко. Не казвам, че не става и с метрон или друга там рейсърска-пистова ска, просто е голяма мъка, все едно да караш по драгалевската пътека с пистов бегач, или много яко градско колело, с тесни гуми и без амортисьори,.. пак ще ти е кеф, ама на мен с байка na GP ще ми е по-добре май?
Х-рей загледай се как карат хората от филма Steep - през 70-те и 80-те години онези луди франсета как завиват и подскачат по стръмните терени.. после си пусни някой филм на TGR или Machstick и се загледай как карат сегашните про-та по върховете на Аляска и Алпите, разлики в техникта има, и то сериозни.
А после виж с какви ски се правят големите спускания съвременните ски алпинисти, защо никой от тях не ходи по баирите със рейсърски ски, ами влачат тея легенди, мантри, скречове и дайнафит фрирайдърски ски? Сигурно не е от 'пишкомерене' ...
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат