Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 15-12-2009, 23:01     #821
flirty
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на flirty
Начално

На мен операцията ми беше преди почти 2 години. Материал за изграждане на връзката е взет от подбедрицата, като разреза е точни под капачката. Белега вече е зарастнал много добре и нямам никакви проблеми с него, НО, въпреки успешното възстановяване все още усещам лек дискомфорт в областта на капачката, когато застана на коляно на твърда настилка. Също така и от външната част на коляното при докосване се усеща като безчувствено и не е приятно чувството и при натиск. Споменаха ми, че е възможно по време на опрецията да е засегнат някой нерв и на това да се дължи усещането на липса на чувствителност, и че този нерв щял с времето да се самовъзстанови и всичко да е ОК, но струва ми се че за почти 2 години няма промяна.
Някой имал ли е такъв проблем? Прави ли се нещо специално за възстановяване на нормалната чувствителност? Още колко време би отнело евентуално подобряване на състоянието?

p.s. Подчертавам, че това не пречи по никакъв начин на движението на коляното, просто е неприятно като чувство, когато се наложи да се застане на колене или да си допреш коляното до нещо твърдо!
flirty Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-12-2009, 10:31     #822
ddani
АматЙор

Дата на присъединяване: Jan 2007
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на ddani
Начално

На мен също ми липсва чувствителността върху капачката,но аз съм на 8 месеца след операцията,така че май не съм критерий.Споко,тренирайте си мускулатурата и си свиркайте.
ddani Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-12-2009, 10:35     #823
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

На мен пък Хубенов ми диагностицира частично скъсана медиална връзка.
Сложи ми една много болезнена инжекция директно в сухожилието и 2 дена след това коляното ми е като ново. Все едно нищо не е било. Някой има ли идея какво ми е бил ,че той не ми каза? Едва ли е кортизон, защото кортизона не боли така.
Стари 18-12-2009, 18:21     #824
dimo
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2007
Начално

Преди около месец си чукнах леко коляното под капачката..., леко, а ме заболя зверски. От тогава не престава да ме боли. Дали да направя ЯМР?
dimo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-12-2009, 18:58     #825
bobo7
Junior Member

Дата на присъединяване: Sep 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimo Разгледай мнение
Преди около месец си чукнах леко коляното под капачката..., леко, а ме заболя зверски. От тогава не престава да ме боли. Дали да направя ЯМР?
отиди на травматолог, ортопед...
bobo7 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-12-2009, 19:21     #826
dimo
Senior Member

Начално

Без снимка, колкото прегледи при различни лекари - толкова различни диагнози
Стари 18-12-2009, 21:21     #827
flirty
Senior Member

Начално

Цитат:
По -скоро си ударил някой нерв право в десетката. Предполагам, че един невролог ще ти свърши по-добра работа от ортопеда, ако не се съмняваш за счупена или пукната капачка например, защото от едно леко чукване както го наричаш ти няма как да причини разкъсване на меките тъкани или мускулите!
Стари 18-12-2009, 21:45     #828
freestyle
Junior Member

Начално

Цитат:
И според мен не е нужен ЯМР.
freestyle Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-12-2009, 09:16     #829
stefansmail
Member

Дата на присъединяване: Jan 2006
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отflirty Разгледай мнение
На мен операцията ми беше преди почти 2 години. Материал за изграждане на връзката е взет от подбедрицата, като разреза е точни под капачката. Белега вече е зарастнал много добре и нямам никакви проблеми с него, НО, въпреки успешното възстановяване все още усещам лек дискомфорт в областта на капачката, когато застана на коляно на твърда настилка. Също така и от външната част на коляното при докосване се усеща като безчувствено и не е приятно чувството и при натиск. Споменаха ми, че е възможно по време на опрецията да е засегнат някой нерв и на това да се дължи усещането на липса на чувствителност, и че този нерв щял с времето да се самовъзстанови и всичко да е ОК, но струва ми се че за почти 2 години няма промяна.
При вземането на "материала" се прави разрез , който засяга нерв минаващ от там. Няма как да се възстанови напълно. Моята операция също беше преди близо две години и при мен нещата са същите.Ама свикнах
stefansmail Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-12-2009, 13:00     #830
Villanovaj
Junior Member

Дата на присъединяване: Nov 2009
Начално

Здравейте.
Ще ви помоля, ако някой от вас се е оперирал наскоро, да напише от 21-нататък, или поне докъдето му се пише, защото си затрих програмата, остана ми само безполезния лист с упражненията, които така или иначе вече не правя.

Всъщност, интересува ме главно кога и по колко да правя от велоергометъра, а след това и тичането от кой месец започва и по колко минути. Така че може само това да напишете.

Благодаря предварително!
Villanovaj Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-12-2009, 01:03     #831
didodp
Junior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdidodp Разгледай мнение
Ммм да ,здравейте на всички.
От днес и аз съм член на клуба.Въпреки,че от един месец на сам само чета форума най-на края се реших да драсна някой ред.
Моят случай е малко по специален,поради факта,че се оперирах от ПКВ в Гърция.Тука "майсторите" не са така прецизни към работата си и ако не кихнеш нещо никой няма да ти обърне внимание.
Та на кратко.
След претърпяно ПТП от мен с мотор се оказа,че имам нужда от ремонт на ПКВ.След 20 дена от падането се оперирах,всичко нормално на първата седмица вече свивах крака на 30%,На 15 ден ми свалиха конците и вече бях на 90%.Започнах разбира се терапия без да чакам,упражнения и всичко което е нужно за възстановяването ми.Чувствах се отлично и ми се струваше,че се отравях доста добре.
Е да ама не,на 25 ден след операцията незнайно от къде и защо кракът ми се поду и още същата вечер 39 градуса температура.И така цели 5 дена докато не отидох на доктор взеха ми кръв и течност от коляното за изследване и ми изписаха антибиотик за лечение.След 2 дена температурата спадна и тръгнаха едни цивки и сълзи,веднага си рекох на какво е било грип.излязоха изследванията след 1 седмица и пак при доктора.Като ме видя в какво състояние съм и той каза същото грип кръвната ми картина била на ред е да ама крака не спада а си стои подут.Изминах 3 дена без антибиотици и уж всичко ок с изключение на отока и не щеш ли ми звани телефона отсреща познайте кой?-лекуващият ми лекар.Направо започна с трябва да поговорим затворих си среща и бегом при него.Влизам в кабинета а той ме поглежда и ми казва,-имаме проблем.Били излезли окончателните резултати от изследването и се виждало ясно,че имало някакъв микроб,който се развивал с бавни стъпки в крака ми.
Вариантите били 2 още 15 дни хапчета и очакване на положителен резултат и вариант 2 отваряме крака и правим промивки.Аз разбира се избрах 1-вия.В момента съм на 40 дена от операция направо не ми се мисли какво ще стане ако се наложи да оперирам от ново и да премина през целият този кошмар
С този си пост не търся съжаление а някакъв отговор от човек преживял подобно нещо.
Та въпроса ми е,някои сблъсквал ли се е с подобен след-оперативен проблем?

Само за статистиката,наложи се да използваме вариант две - тоест отваряне и промивка.В момента съм на 3 месеца след основната операция и на един от втората ако мога така да я нареча.
Състоянието ми е сравнително добро и мисля,че успяхме да се преборим със след-оперативните гадини,които ме бяха нападнали.
Кофти,че изгубих цял месец от възстановителният процес,но какво да се прави на мен се паднало.
didodp Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-12-2009, 09:57     #832
bobo7
Junior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отVillanovaj Разгледай мнение
Здравейте.
Ще ви помоля, ако някой от вас се е оперирал наскоро, да напише от 21-нататък, или поне докъдето му се пише, защото си затрих програмата, остана ми само безполезния лист с упражненията, които така или иначе вече не правя.

Всъщност, интересува ме главно кога и по колко да правя от велоергометъра, а след това и тичането от кой месец започва и по колко минути. Така че може само това да напишете.

Благодаря предварително!
колелото на никакво натоварване колкото може да издържиш, да кажем 5мин и качваш нагоре, 2 пъти на ден е идеално, след това покаваш натоварването. За тичането след 3 месец ако не се лъжа
и не спирай да правиш упражненията с кракта маховете и изометрията, да стягаш бедрения мускул и да го задържаш
bobo7 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-12-2009, 13:35     #833
dimo
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отflirty Разгледай мнение
По -скоро си ударил някой нерв право в десетката. Предполагам, че един невролог ще ти свърши по-добра работа от ортопеда, ако не се съмняваш за счупена или пукната капачка например, защото от едно леко чукване както го наричаш ти няма как да причини разкъсване на меките тъкани или мускулите!
След първото ми каране вчера, коляното вече не ме боли
Щерка ми каза, че искало да кара ски (коляното), та за това така
...но пък паднах на Лалето и сега ме боли рамото
Стари 20-12-2009, 17:19     #834
flirty
Senior Member

Начално

Лигльо!
Стари 20-12-2009, 18:10     #835
Vesquto
конан от бъдещето

Дата на присъединяване: Jan 2009
Начално

Днес се сецнах на Боровец, съвсем неочаквано просто все едно ме тресна нещо през кръста и директно паднах. неможах да помръдна, та добре че едно момче ми помогна да си сваля ските! на което съм изключително благодарен! Станах доста трудно и след известно раздвижване, успях да си сложа ските и да се свлека до долу, че даже и един-два завоя направих. Долу ме поотпусна, та се чудех дали да не продължа, ама реших да се откажа, да не стане по-тежко! След това седнах в колата и.... в момента едва ходя... сложил съм си лумбостата ама незнам... цял сезон изпуснах преди време заради тоя тъп кръст и сега ако трябва пак! не ми се мисли, утре съм се разбрал се един кинезитерапевт, да му се обадя, да се видим. надявам се да е само временно. ако някой може да препоръча нещо, бих бил благодарен.
Vesquto Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-12-2009, 18:58     #836
flirty
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отVesquto Разгледай мнение
ако някой може да препоръча нещо, бих бил благодарен.
Масаж! Много помага при проблеми с кръста, но първо разбери дали не е дископатия, дискова херния или някакво възпаление, например на нерв. При тези симптоми в първите 2-3 дни масажът е напълно противопоказен, но след това е страхотно средство да станеш на крака за минимално време.
Не на последно място е и масажистът да си разбера от работат, защото ако не е компетентен и не знае какво прави с ръцете си, по-добре бягай далече!
Стари 20-12-2009, 23:56     #837
borkosl
Tonic-зиран

Дата на присъединяване: Jan 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на borkosl
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отVesquto Разгледай мнение
Днес се сецнах на Боровец, съвсем неочаквано просто все едно ме тресна нещо през кръста и директно паднах. неможах да помръдна, та добре че едно момче ми помогна да си сваля ските! на което съм изключително благодарен! Станах доста трудно и след известно раздвижване, успях да си сложа ските и да се свлека до долу, че даже и един-два завоя направих. Долу ме поотпусна, та се чудех дали да не продължа, ама реших да се откажа, да не стане по-тежко! След това седнах в колата и.... в момента едва ходя... сложил съм си лумбостата ама незнам... цял сезон изпуснах преди време заради тоя тъп кръст и сега ако трябва пак! не ми се мисли, утре съм се разбрал се един кинезитерапевт, да му се обадя, да се видим. надявам се да е само временно. ако някой може да препоръча нещо, бих бил благодарен.
http://catalog.bg/company.php?company=6244 аз получих дископатия и ходих там на масажи и нагревки и много разбират ...
borkosl Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-12-2009, 09:33     #838
Paco
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2009
Начално

Някой с ПКВ реколта 09 пробва ли се на снега вече и какви са му отзивите от новото коляно?
Paco Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-12-2009, 06:32     #839
Villanovaj
Junior Member

Начално

ето малко инфо да знаете ориентировъчно кога ще можете да ги вършите тея неща (на които им предстои операция)

Операция - 02.12.09 (0 ден)

вдигане на крака - 03.12.09 (1 ден)
ходене без патерици с ляв крак на пръсти - 07.12.09 (5 ден)
изпълняване на цялата гама упражнения - 07.12.09 (5 ден)
сгъване на крака - 08.12.09 (6 ден)
махане на патерици - 10.12.09 (8 ден)
стъпване на ляв крак - 11.12.09 (9 ден)
махане на шина - 15.12.09 (13 ден)
каране на велоергометър - 20.12.09 (18 ден)

14.12.09 - 62 градуса (12 ден)
19.12.09 - 93 градуса (17 ден)

Също така, имайте предвид и че можете да се изкачвате по стъпалата може би 1-2 дни след като махнете шината (чувствайки крака си стабилен), докато със слизането е малко по-коварна работата. Аз още не мога да слизам в права посока, малко съм кривнал на една страна.
Villanovaj Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-12-2009, 12:13     #840
elbi
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отVillanovaj Разгледай мнение
ето малко инфо да знаете ориентировъчно кога ще можете да ги вършите тея неща (на които им предстои операция)

Операция - 02.12.09 (0 ден)

вдигане на крака - 03.12.09 (1 ден)
ходене без патерици с ляв крак на пръсти - 07.12.09 (5 ден)
изпълняване на цялата гама упражнения - 07.12.09 (5 ден)
сгъване на крака - 08.12.09 (6 ден)
махане на патерици - 10.12.09 (8 ден)
стъпване на ляв крак - 11.12.09 (9 ден)
махане на шина - 15.12.09 (13 ден)
каране на велоергометър - 20.12.09 (18 ден)

14.12.09 - 62 градуса (12 ден)
19.12.09 - 93 градуса (17 ден)

Също така, имайте предвид и че можете да се изкачвате по стъпалата може би 1-2 дни след като махнете шината (чувствайки крака си стабилен), докато със слизането е малко по-коварна работата. Аз още не мога да слизам в права посока, малко съм кривнал на една страна.
Извинявай но уточни,от какво си се оперирала.За операция на предна кръстна връзка това ми изглежда нереално.Аз се оперирах на 26.11.2009 при Тони Георгиев и ми забраниха да ходя до 30 ден на оперирания десен крак.Реконстриирана ми е ПКВ и частична ризекция на медиален менискус.А тук чета някакви фантастики махане на патерици 8 ден и т.н.А 62 и 93 градуса с транспортир или теодолит ги измери.Шини с такива деления няма.Изчетох цялата тема но установих че има разлика при прохождането при Хубенов и при Тони Георгиев.Дали това се дължи на различният метод при операцията или просто различна преценка за рехабилитацията.Кажете и къде да ходя на рехабилитация като имате предвид че живея в Люлин.А полезни ли са Спа процедурите и кои от тях.
elbi Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 14:52.