Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 17-04-2015, 16:53     #1981
mishoni
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2014
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отfallacy Разгледай мнение
Само да кажа, че ако диагностичният център е онзи на Монтевидео, моите доктори гледат с голямо презрение на разчитанията им.
Не, за Спектър става въпрос
mishoni Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-04-2015, 19:10     #1982
dspirov
Member

Дата на присъединяване: Nov 2012
Начално

То аз като отидох при Валери Петров, той каза че въобще не ги чете тия разчитания, големи глупости пишели всичките.
dspirov Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-04-2015, 19:34     #1983
mishoni
Senior Member

Начално

Е то нали за тва има диск с картинки - за да могат ортопедите сами да изтълкуват "снимката" от ЯМР-то, а не да четат "наготово" тва, дето са написали от диагностичния център.
Стари 18-04-2015, 11:25     #1984
dewly
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2011
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmishoni Разгледай мнение
Е то нали за тва има диск с картинки - за да могат ортопедите сами да изтълкуват "снимката" от ЯМР-то, а не да четат "наготово" тва, дето са написали от диагностичния център.
Ами, най-вероятно ти няма нищо и си пишат. Как да оправдаят ЯРМ-то? Аз когато напънах задна кръстна ме боля доста време. При предна кръстна и медиална връзка, първо ходих на т. нар. чекракчия, но за съжаление не е между живите и беше най-добрият. Явно се получава някакво разместване дори при напъване на връзките, защото след скъсване на предната, той за 2 секунди ми върна обема на движение на коляното, който беше около 30 градуса. При напъване на страничната пак за 2 секунди ми върна обема на движение.
Мисля, че трябва да работиш яко за мускулатурата.

Запоследно променено от dewly : 18-04-2015 в 21:19.
dewly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-04-2015, 09:32     #1985
fallacy
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2013
Начално

Поредна типична история: приятел къса менискус. Отива в Пирогов в неделя, казват му във вторник операция. Отива в Токуда, казват му, че не е спешно, но когато реши ще го оперират, и го пращат на ЯМР (в тази последователност).
Освен това му слагат някаква шина. Отива при трети доктор вече с резултатите от ЯМР-то, той му казва да раздвижва внимателно и да се видят след две-три седмици. Виждат се след две три седмици и му казва, че няма нужда от операция и да започва повече спорт. Видяхме се няколко дни по-късно и въобще не му личеше, че е имало контузия, каза и че няма болки.

Скъсан менискус не е кой знае колко сериозно, разбира се, но принципът е важен.
fallacy Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-04-2015, 12:02     #1986
mishoni
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отfallacy Разгледай мнение
Скъсан менискус не е кой знае колко сериозно, разбира се, но принципът е важен.
Скъсан менискус е доста сериозна работа всъщност.

Има разлика от скъсан до скъсан. До колкото се запознах по темата, много зависи от вида, размера и най-вече - мястото на скъсването, което е определящо за това дали може или не може тъканта да "регенерира".

От всичко, което чета по казуса, не само в този форум, се замислям над следното: лечението не винаги е едно-единствено. То следва да се определи според спортните/физическите нужди на пациента, т.е. едно е да работиш зад бюро, да се разхождаш в парка и да си пиеш биричка на пейка, друго е да караш ски, да играеш баскет/футбол, работата ти да включва физическо натоварване, да си пиеш биричката пак на пейка, ама след като си катерил цял ден на скали. Тук е тънката разлика.

'Щото слушах и истории за хора, дето им казват "Нищо ти няма", ама никой не ги пита всъщност с какво се занимават. Както и обратното. Така че нещата винаги са относителни. А принципът "колкото повече мнения - толкова по-добре" е малко нож с две остриета. Крайното решение обаче винаги е лично.
Стари 19-04-2015, 14:07     #1987
dewly
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2011
Начално

Цитат:
Скъсан менискус е доста сериозна работа всъщност.

Има разлика от скъсан до скъсан. До колкото се запознах по темата, много зависи от вида, размера и най-вече - мястото на скъсването, което е определящо за това дали може или не може тъканта да "регенерира".

От всичко, което чета по казуса, не само в този форум, се замислям над следното: лечението не винаги е едно-единствено. То следва да се определи според спортните/физическите нужди на пациента, т.е. едно е да работиш зад бюро, да се разхождаш в парка и да си пиеш биричка на пейка, друго е да караш ски, да играеш баскет/футбол, работата ти да включва физическо натоварване, да си пиеш биричката пак на пейка, ама след като си катерил цял ден на скали. Тук е тънката разлика.

'Щото слушах и истории за хора, дето им казват "Нищо ти няма", ама никой не ги пита всъщност с какво се занимават. Както и обратното. Така че нещата винаги са относителни. А принципът "колкото повече мнения - толкова по-добре" е малко нож с две остриета. Крайното решение обаче винаги е лично.
Да контузиш коляното си не е като зарастване на раничка. Някои след 3-4 дена искат да са ОК, даже го осукват, след като естественото движение на ставата е сгъване и разгъване. Коляното има 2 кости, 2 менискуса, 4 връзки, капаче със сухожилие, капсула и т.н. Ако, един ортопед десетилетия работи това, би следвало да дава по-точна диагноза. Това все пак не е неврохурургия на мозъка. И когато пришпорват за операция, говорят за омекнал хрущял при млади хора или шикалкавят е твърде съмнително. Плачещите оперирани с менискус в нета са в пъти в повече от тези, които казват добре съм. Поставих лично видео как хрущяла след 20 години със скъса връзка и менискус не беше наранен. Но, касапина с хъс накълца менискуса без да се поколебае. След операцията, отново излезе. Познавам и други. Пак казвам, зависи как е скъсан. И след като вече може да поставя изкуствен менискус и гел, нещата трябва много да се премислят. Позволявам си да коментирам, защото се занимавах с 3 спорта на високо спортно майсторство, 2 от който много опасни, а коляното ми не веднъж ходи във всички посоки и знам как се възстановявах. И като отидете да си купите шина за да карате ски, попитайте мъжа при кои ортопеди са били клиентите му. "Всички".
Поставих и видео с методите за установяване на скъсана връзка, така че човек да може да сравни при прегледа дали наистина така се движи коляното му.
Пак ще кажа, че рехабилиаторите са по-добри диагностици (личен опит).
И както казва Сале, след операция коляното никога не е същото.
Ако някой си е бастисал коляното веднъж има избора цял живот да го пази или да се отдаде на страста си и цял живот да страда.

Запоследно променено от dewly : 19-04-2015 в 14:35.
dewly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-04-2015, 22:05     #1988
fallacy
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2013
Начално

Цитат:
Въпросният приятел от най-новата история скъса на сноуборд и отиде при докторите с идеята да може да продължи да кара.

Наистина има късане и късане, но в случая двама искаха да режат, а в момента възстановяването тече много добре без никакви намеси.
fallacy Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-04-2015, 15:25     #1989
bestbg
Member

Дата на присъединяване: Sep 2004
Начално

Здравейте, в понеделник (преди 3 дни) ме оперираха. От вчера съм си вкъщи и правя упражненията след операцията за стягане на мускула. Имам си и видео как изглеждаше връзката преди ремонта и сега след. За сега мога да споделя, че след пускането на спиналната упойка са най гадните първите 24 часа и после болките отшумяват и са търпими. Сега се надявам с редовните упражнения и после рехабилитацията бързо да възстановя нормална походка и постепенни заякване.
bestbg Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 03-05-2015, 11:11     #1990
mishoni
Senior Member

Начално

Издирвам шина с градуси, мини размер. Някой дали може да даде назаем за около 10-на дни ?
Стари 09-05-2015, 16:32     #1991
mishoni
Senior Member

Начално

Айдеее, закърпиха ме и мен.
В крайна сметка се спрях на Валери Петров в Софиямед. Изключително доволна съм от него, екипа му, сестрите и отношението към пациентите по време на операцията и престоя там. Оказа се, че менискусите не изискват оперативна намеса, за което съм безкрайно щастлива!

В резюме, има два кофти момента: преживяването на първата "брачна" нощ с новата кръстна връзка, след като те пусне упойката (първият път наистина боли ), и махането на дренажа. Всичко останало никак не е страшно Спиналната упойка хваща само крака, който ще кърпят (плюс-минус малко около него), а най-забавният момент е, когато в операционната почнат да размахват разни долни крайници, а ти чак се чудиш "Абе, тва мое ли е, че не го усещам нещо?"

Първите три дни бях с права шина, която ми предоставиха от болницата фор фрии, та не се наложи да купувам. На третия ден я свалиха. Прецениха, че ще ме пуснат на програма за възстановяване без шина, което е добре, тъй като мускулите няма да атрофират прекалено.

На шести ден реално си куцукам и без патерици, но ги ползвам, за да не претоварвам коляното. Имам си един куп упражнения сега и лека-полека раздвижвам

П.П. Еййй, добре че беше тая операция да изгледам най-накрая Властелинът на пръстените, че иначе кога ще лежа толкова часове да гледам филми A иначе си разправяхме и ей такива смешки, докато ме кърпеха:

-Докторе, след операцията ще мога ли да карам ски ?
-Да, разбира се !
-Ехааа, страхотно....че аз преди не можех...
Стари 10-05-2015, 22:46     #1992
kapon4o
Junior Member

Дата на присъединяване: May 2015
Начално

Здравейте,

Имате ли информация колко струва реконструкция на ПКВ при д-р Иван Василев в център Евро Вита ?
Казват , че било по-скъпо от нормалното, което е около 2000 лева

Благодаря
kapon4o Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 11-05-2015, 10:47     #1993
bestbg
Member

Начално

Цитат:

В резюме, има два кофти момента: преживяването на първата "брачна" нощ с новата кръстна връзка, след като те пусне упойката (първият път наистина боли ), и махането на дренажа. Всичко останало никак не е страшно Спиналната упойка хваща само крака, който ще кърпят (плюс-минус малко около него), а най-забавният момент е, когато в операционната почнат да размахват разни долни крайници, а ти чак се чудиш "Абе, тва мое ли е, че не го усещам нещо?.

Ето няколко разлики при различните видове операции. След упойката мен ме болеше яко около капачката от където е взета връзката. Дренажа не го усетих като го махаха, но първото вдигане на крака беше с адски мъки и болка при капачката, която след няколко вдигания поотшумява - трябва да свикнеш с нея

За спиналната не съм съгласен, защото ми я биха в 12:00, в 12:10 не си чувствах 2-та крака. По време на операцията усещах че се реже кост някъде, че се дупчи с бургия,но без болка усеща се само в таза като си наместват крака. В 13 излязох от операционната и здравият крак не мърдаше колкото и да го мъча. Към 14 успях да го местя но не много контролирано. След 30 минути вече го местих здравият крак и упойката беше пуснала, но болката се засили

Аз съм много доволен как върви за сега. Направил съм си списък и пиша общо взето всеки ден какви са подобренията след месец-два ще споделя всичко.

Днес бях първи ден рехабилитация (14ти ден от операцията, 7 дни без конци) Кракът го сгъвам 90 градуса. Стъпвам върху него без помощни средства от 11 дни. Упражненията ги правих през час ( 10-на серии по 10-15 пъти) от всяко упражнение. Списъкът го има публикуван някъде из темата.

Днес имаше електросимулация на мускула, ултразвук, масаж, упражнения и за финал развъртях велоаргометъра за 3мин.
Стари 11-05-2015, 14:53     #1994
mishoni
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbestbg Разгледай мнение
Ето няколко разлики при различните видове операции. След упойката мен ме болеше яко около капачката от където е взета връзката. Дренажа не го усетих като го махаха, но първото вдигане на крака беше с адски мъки и болка при капачката, която след няколко вдигания поотшумява - трябва да свикнеш с нея
Да, при различните методи на опериране има различни болежки. При мен също имаше болка около капачката, но тя значително намаля веднага след махането на дренажа. Теб сериозно ли не те боля ?? Ебаси, при мен тва беше по-ужасно и от първите 24 часа.

Попаднах на едно интересно и лесно смилаемо четиво по темата, което дава някаква основна информация за видовете методи и техните предимства и недостатъци. И е написано като за индианци общо взето:

ACL Repair Options You Need to Know

Стана ми любопитно в България извършват ли се реконструкции на кръстна връзка с "донорско" сухожилие и къде ? До колкото ми е известно за момента се ползва или пателарно сухожилие, или това от задната част на бедрото като в моя случай.

Цитат:
За спиналната не съм съгласен, защото ми я биха в 12:00, в 12:10 не си чувствах 2-та крака. По време на операцията усещах че се реже кост някъде, че се дупчи с бургия,но без болка усеща се само в таза като си наместват крака. В 13 излязох от операционната и здравият крак не мърдаше колкото и да го мъча. Към 14 успях да го местя но не много контролирано. След 30 минути вече го местих здравият крак и упойката беше пуснала, но болката се засили
Да, реално по време на операцията си тотално блокиран, но ми се струва, но възвърнах чувствителност по-бързо на здравия крак. Т.е. той също беше хванат от упойката, но не толкова силно. Възможно е и да съм си въобразила де
Доста е интересен механизмът на този вид упойка, чак се зачетох сега. А бормашината е нещо брутално
Стари 12-05-2015, 12:58     #1995
bestbg
Member

Начално

Цитат:
...... Теб сериозно ли не те боля ?? Ебаси, при мен тва беше по-ужасно и от първите 24 часа.

....
Изобщо нищо не усетих Д-р Росен Атанасов само я дръпна и сложи превръзка. Днес бях след рехабилитацията кръвна плазма да ми бият. Аз усетих инжекцията като влезе в мен, а момчето което беше след мен каза че нищо не е усетил. (с него бяхме в една стая след операцията)

Другото което може да допринася за нечуствителността в тази зона е че при мен там е доста изтръпнало и няма почти никаква чувствителност. След като си говорих с хората се оказва че при BTB изтръпналата капачка и около нея ще е дълго време след операцията
Стари 12-05-2015, 13:25     #1996
mishoni
Senior Member

Начално

Цитат:
Другото което може да допринася за нечуствителността в тази зона е че при мен там е доста изтръпнало и няма почти никаква чувствителност. След като си говорих с хората се оказва че при BTB изтръпналата капачка и около нея ще е дълго време след операцията
Хмм, интересно... На какво се дължи това, казаха ли ти? Трябва да е резнат някой нерв, за да нямаш чувствителност толкова дълго време след операцията. Възможно е BTB методa да изисква подобна интервенция, разрезът все пак е по-голям.

А иначе нервите се възстанояват много бавно - с около 1/2 mm на ден. Аз съм си патила от подобно нещо. За да се възстанови нерв на някой от пръстите на ръката например са нужни между 3 и 6 месеца.

Едит: Чичо Гугъл казва, че загуба на чувствителност може да се получи не само при BTB, но и при другите методи и, че наистина се дължи на засягане на нерви. Явно зависи къде и как се прави разреза.

Запоследно променено от mishoni : 12-05-2015 в 13:37.
Стари 12-05-2015, 15:25     #1997
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:

Едит: Чичо Гугъл казва, че загуба на чувствителност може да се получи не само при BTB, но и при другите методи и, че наистина се дължи на засягане на нерви. Явно зависи къде и как се прави разреза.
... и колко внимава хирурга също.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 12-05-2015, 19:20     #1998
dspirov
Member

Дата на присъединяване: Nov 2012
Начално

Я и аз да разкажа какво стана.
На 27 април ме оперира Валери Петров. Много съм доволен от него и от целия екип.
По въпроса с упойката – всичко от кръста надолу изтръпна, но най-вече оперирания крак, след операцията здравия крак се движеше почти нормално, оперирания го държа още час-два. Гледах на монитора какво правят. Менискуса се оказа здрав за щастие (на ЯМР-то уж се виждаше малко скъсване), предна кръстна беше напълно скъсана, взеха сухожилия от задната страна на крака (semitendinosus/gracilis). В деня на операцията не даваха да ставам, на другия ден дойде рехабилитатора да ни кара да ходим с патерици, даде ми един лист с упражнения (към 10, по 2-3 серии по 25 повторения). Махането на дренажа болеше, ама после много ми олекна.
На 6тия ден ме пуснаха. От тогава си почивам, правя си упражненията 2 пъти дневно, ходя вече с 1 патерица. Днес ми махнаха конците, в четвъртък отивам на рехабилитация.
Кофтито е че ми дадоха едни противосъсирващи, които се бият с инжекция в корема всеки ден цял месец. А баш кофтито е, че май не бива да пия, докато ги взимам.
dspirov Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-05-2015, 11:15     #1999
buferato
Junior Member

Начално

Здравейте!След колко време човек може да кляка при извършена операция на предна кръстна връзка?Т.е аз клякам,но тежестта я пренасям на здравия крак,не мога да клекна с цялата си тежест на оперирания крак.От операцията се минаха 4 месеца и 10 дни.Знам ,че всичко е строго индивидуално,но все пак .....споделете,ако имате желание,тъй като всеки един ,както и аз имам притеснения отностно възстановяването след такава травма!Благодаря!
buferato Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-05-2015, 12:52     #2000
mishoni
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbuferato Разгледай мнение
Здравейте!След колко време човек може да кляка при извършена операция на предна кръстна връзка?Т.е аз клякам,но тежестта я пренасям на здравия крак,не мога да клекна с цялата си тежест на оперирания крак.От операцията се минаха 4 месеца и 10 дни.Знам ,че всичко е строго индивидуално,но все пак .....споделете,ако имате желание,тъй като всеки един ,както и аз имам притеснения отностно възстановяването след такава травма!Благодаря!
А обърна ли се с този въпрос към лекуващия ти лекар и/или кинезитерапевта ти?
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 23:18.