Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 12-09-2009, 15:14     #721
BADGANAKA
Member

Дата на присъединяване: Oct 2008
Начално

Бих искал да питам следното . Има ли страничен ефект от ЯМР ? Има ли после последствия след артроскопия ? Нали това беше в коляното ти вкарват камера и ти гледат коляното вътре и се вижда всичко ? После може ли да сабира вода и да имам проблеми ? Ако е по добре ЯМР къде е наи добре да отида , колко пари ще ми излезе ? Искам веднага да е да не е през здравната каса . Не ми се чака там е проблема . Посъветвайте ме какво да направя . Наистина все се надявам да не са скъсани връзките именно за това искам да съм на 100 % сигурен да не стане така че да ми отворят коляното и да се окаже че нищо им няма . Дайте евентуално тел. или адрес където мога да го направя този резонанс .
BADGANAKA Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 12-09-2009, 15:39     #722
sonyan78
Junior Member

Дата на присъединяване: Aug 2009
Начално

Здравей BADGANAKA,

относно ЯМР, казват, че няма странични ефекти освен ако нямаш желязо и не съм сигурен за татуировки на крака. Но е добре за ЯМР и при някой специалсит да ти го разчете. и ти трябва да ти е спаднал отока иначе ще има мъглявини и няма да се разбере. Цената е от 240 -300лв. До колкото знам в ВМА(над 300 беше цената там) е бил добър, не ходи в Медецинска Академия.
но според мен се довери на д-р Хубенов, щом ти е каза ПКВ значи е ПКВ.
Ако има проблем и с менискуса това може да се види на ЯМР, но ако си правиш Реконструкция на ПКВ то и менискуса ще ти го оправят тогава.
Аз съм със скъсана ПКВ и нямам проблем да ходя и леко тичане, имам болки от задната част на коляното и като го сгъна докрай.
sonyan78 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 12-09-2009, 15:48     #723
Zla Gad
Зла Гад®

Дата на присъединяване: Sep 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отBADGANAKA Разгледай мнение
Бих искал да питам следното . Има ли страничен ефект от ЯМР ? Има ли после последствия след артроскопия ? Нали това беше в коляното ти вкарват камера и ти гледат коляното вътре и се вижда всичко ? После може ли да сабира вода и да имам проблеми ? Ако е по добре ЯМР къде е наи добре да отида , колко пари ще ми излезе ? Искам веднага да е да не е през здравната каса . Не ми се чака там е проблема . Посъветвайте ме какво да направя . Наистина все се надявам да не са скъсани връзките именно за това искам да съм на 100 % сигурен да не стане така че да ми отворят коляното и да се окаже че нищо им няма . Дайте евентуално тел. или адрес където мога да го направя този резонанс .
Ядреният магнитен резонанс (ЯМР) е физично явление, което се използва в един от основните методи за изучаване и изследване на вътрешното устройство на тялото посредством множество изображения. ЯМР дава възможност за силно контрастни изображения между различните меки тъкани, които съставляват човешкото тяло. За разлика от рентгеновия апарат и компютърната томография, които използват радиационно лъчение за диагностийа, ЯМР е относително безопасен метод за изследвания. ЯМР борави с мощно магнитно поле, което въздейства на водородните атоми, които съставляват водата в нашето тяло, която е приблизително 70%.

Приложението на ЯМР е много широко в медицината, особено в неврохирургия, мускулно-костните връзки, съдовите и онко-тъкани.

ЯМР найобщо представлява цилиндрична тръба, в която е разположен цилиндрично оформен мощен магнит, има втори радиочестотен магнит и скенер приемащ информацията от процеса. Поставена е работна маса, върху която ляга пациента и плавно се плъзва вътре в скенера. Компютърната станция, която обработва получените изображения се намира в отделна стая .

Споменахме, че ЯМР не работи с радиация , а с изкуствено генерирани магнитни полета. По- голямата част от човешкото тяло е от водни молекули съставени от два положителни водородни атома наричани още протони. Когато човек влезе в мощното магнитно поле на скенера протоните се подреждат по посока на магнито поле, в което се намират.

Задейства се второ радиочестотно електомагнитно поле, което кара протоните да обсорбират част от неговата енергия. След като бъде изключено второто поле протоните освобождават тази енергия под формата на радио честоти, които биват засичане от скенера. Позицията на протоните може да бъде контролирана, чрез добавянето на допълнително електомагнитно поле. Това позволява да се изгражда последователна редица от изображения както на цялото тяло така и на отделни негови части. Тези допълнителни полета се получават от въртящисе бубини, които се включват и изключват създавайки характерен шум от тропане, ясно доловим в помещението на ЯМР.

Най-важното при ЯМР, е способността му лесно да открива ракови образувания в тялото, защото протоните в раковите тъкани изложени на радио електромагнитно поле, се връщат в равновесно състояние при различни честоти на облъчване. Това поражда ясно контрастно изображение на раковите тъкани.

Като цяло ЯМР няма вредно влияние върху човешкото, избягвайки опасните радиационни материали. Мощното магнитно поле, което генерира обаче налага някои ограничения при работа. Не се допускат метални предмети в контакт или в близост до скенера. Бижута, обеци, гривни и пиърсинги трябва да бъдат премахнати предварително. Импланти като игли, пирони, скоби не създават опасност, но трябва да се уведоми техника боравещ с ЯМР и да се прецени според конкретния случай. От създаването на ЯМР няма документирани случай на вредно влияние. При хора с бъбречни заболявания е задължителна консултация с лекар поради възможността от използването на контрастно вещество.

Това мисля е достатъчно изчерпателна информация по въпроса.

Зад Окръжна болница,резонанса е добър,трябва обаче да си запишеш час предварително,иначе не се чака.Д-р Хубенов няма да сбърка при разчитането
Zla Gad Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-09-2009, 20:37     #724
hakama
Junior Member

Дата на присъединяване: Jul 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отfire73 Разгледай мнение
СБАЛТОСМ - Динабад: 02/862-11-33 ... за ЯМР най-бързо става в Пирогов ... но май апаратурата им не е първа младост .... на други места май се чакало повече - със записване ... а в Пирогов в същия ден или най-късно на другия!

Този номер е грешен (на Дианабад) , може ли да ми кажете актуален?
Интересува ме д-р Хубенов кога преглежда в Дианабад?
hakama Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-09-2009, 22:55     #725
sonyan78
Junior Member

Дата на присъединяване: Aug 2009
Начално

Спортна клиника дианабад - 02/962 0453.
всяка сутрин, за следобедите не мога да ти кажа.
sonyan78 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-09-2009, 10:50     #726
bobo7
Junior Member

Начално

може да отидеш на 6 или 7 етаж към 8ч всяка делнична сутрин, вторник след 14:30ч в Драгалевци
bobo7 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-09-2009, 15:36     #727
hakama
Junior Member

Начално

С направление в Дианабад - може ли или се заплаща прегледът?
Стари 15-09-2009, 15:38     #728
hakama
Junior Member

Начално

С направление в Дианабад (при д-р Хубенов)- може ли... или си се заплаща прегледът?

ПП: не ми вдигат телефона , сори

Запоследно променено от hakama : 15-09-2009 в 15:58.
Стари 15-09-2009, 16:37     #729
bobo7
Junior Member

Начално

доколото знам не
Стари 16-09-2009, 11:03     #730
galiu
Junior Member

Дата на присъединяване: Mar 2009
Начално

Здравейте, миналата седмица ми махнаха пирона и мога да кажа, че всичките ми неразположения от преди се махнаха. Сега се чувствам все едно нищо ми е нямало. Само мускулите са ми все още слаби, но работя по въпроса.
За ЯМР си мисля, че ако има нужда да си правиш ще ти кажат. При мен се установи много лесно, че имам откъсната връзка. Подбедрицата се движеше свободно, спрямо горната част от крака. Направих си за всеки случай в Торакс, филиала до НДК. Струваше 160 лв. (март 2009). Въобще и не го гледаха. Така, че първо питайте дали да си правите.
По въпроса за сгъването в 4 месец след операцията - сгъвах го почти на 100 % (може би 170 градуса). Все още клякам леко странично. С изправянето имах проблем, защото усещах много остра болка. Сега като ми махнаха пирона този проблем се оправи, прещракванията също престанаха.
galiu Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-09-2009, 13:31     #731
fenomen
Junior Member

Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

С направление в Дианабад (при д-р Хубенов)- може ли... или си се заплаща прегледът...

Правиха ми реконструкция на ПКВ на 04.08.2009 в клиниката в Дианабад ( Др. Хубенов) ... Сега - 40 дни след операцията мога да кажа , че парите за прегледа при Др. Хубенов са най-разумно похарчените от мен пари през последните 10г. Препоръчвам да се доверите на истисни професионалист , които да ви обясни добре каква точно е травмата ви , кога се налага дадено лечение и какви са алтернативите ви... Сигурен съм , че има много такива специалисти и ви пожелавам да не ви се налага да ги търсите , но ако все пак се наложи един много добър вариант е Др. Хубенов. Ще се изненадате от комбинацията професионализъм - отношение.
fenomen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-09-2009, 10:53     #732
hakama
Junior Member

Начално

Привет, днес ще си взема талона за ЯМР , мисля да се снимам в "Св.Иван Рилски" или в Университетска болница в Лозенец - апаратурите им били от най-добрите.

Казахте да отида след това при травматолог - бихте ли ми препоръчали?

Запоследно променено от hakama : 17-09-2009 в 23:47.
Стари 17-09-2009, 12:38     #733
fenomen
Junior Member

Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

za hakama
по напред във темата се споменаха няколко имена на добри специалисти в спортната травматология - аз избрах Др. Динко Хубенов ( клиниката в Дянабад ) . преди около година имах оплаквания и минах през радиография , ЯМР ... установиха , че имам скъсан менискус и аз реших да оперирам. Няколко месеца след операцията отново имах проблем. В последствие се оказа , че не само менискъса ми е бил скъсан , а и предна кръстна връзка. Това Др. Хубенов установи за около минута на прегледа( без ЯМР) и каза , че симптомите са очевидни( по време на прегледа той подробно обяснява разликите между здравото и болното коляно ) Tой видя това , което другите лекари не видяха на ЯМР и ДОРИ ПРИ АРТРОСКОПИЯТА. После на записа на операцията се убедих , че е бил прав (също малък детайл - по време на операцията във всеки един момент ти се обяснява какво ти правят ) ще допълня , че прецизното изпълнение на операцията допринесе за минимален оток , което много ми помага за ускоряване на процеса на възтановяване. ( може да звучи пресилено , но се възтановявам по бързо от миналогодишната операция за менискъса ) Ти си реши на кого ще се довериш - аз ти споделям моите впечатления. Дано при теб се окаже по-лека травмата .Пожелавам ти бързио възтановяване.

Запоследно променено от fenomen : 17-09-2009 в 12:43.
fenomen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-09-2009, 12:46     #734
flirty
Senior Member

Изпрати съобщение чрез skype; на flirty
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отhakama Разгледай мнение
Казахте да отида след това при травматолог - бихте ли ми препоръчали?
Освен двамата фаворити (Тони Георгиев и д-р Хубенов) мога да ти проепоръчам и д-р Костадинов. Той ряботи и със здравната каса (в Окръжна б-ца), супер много си разбира от работата, като специалност са му коленни травми, а и не на последно място се държи много готино и внимателно с пациентите.

p.s. Говоря от собствен опит
flirty Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-09-2009, 23:49     #735
hakama
Junior Member

Начално

Благодаря Ви!
Мисля да посетя Хубенов и Константинов.
Утре ще ме снимат в Св. Иван Рилски и в сряда (ах тези празници...) със снимката ще тръгвам по доктори
Стари 18-09-2009, 22:10     #736
flirty
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отhakama Разгледай мнение
Мисля да посетя Хубенов и Константинов.
Не е Константинов, а Костадинов!
Стари 23-09-2009, 02:55     #737
Toly
Junior Member

Дата на присъединяване: Jun 2009
Начално Няколко въпроса...

Здравейте!
И аз като повечето хора тук имах проблем с коляното и стигнах до момента да пиша от леглото на 5-ти ден след реконструкция на ПКВ при доц. Георгиев във ВМА.
За момента всичко е нормално, почти никакви болки. Раздвижвам леко стъпалото, стягам бедрото и успявам да вдигам крака лежейки.
Изчетох голяма част от мненията и се радвам, че има готини хора, които споделят опита и информацията си.
Имам няколко конкретни въпроса и предварително Благодаря за отговорите

1. Какво е мнението Ви за рехабилитацията във ВМА и в св.Панталеймон?
2. Имате ли други добри варианти за въпросната рехабилитация освен двете споменати и какви са опциите това да мине през Здравната каса?
3. Горе-долу колко време след операцията мога да се кача на велоергометър - знам, че има полза от него и имам намерение да си закупя за вкъщи?

Това е засега - с течение на времето ще възникват още въпроси - сигурен съм, че ще помагате...
Toly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-09-2009, 11:43     #738
bobo7
Junior Member

Начално

Рехабилитациони центрове така да ги нареча има:
В ВМА, Панталеймон, Дианабад, Токуда, някъде в Люлин има спортен център, св. Анна (Мазнейков)

Петър Нинов - http://petarninov.com/

ще допълня като се сетя още.
а със Здравната каса нямам идея кой работи
Стари 23-09-2009, 12:08     #739
flirty
Senior Member

Начално

Специално за св. Панталеймон знам, че рехабилитацията е на перфектно ниво, защото една приятелка ходи там след операция на ПКВ и беше адски доволна и се оправи за сравнително кратко време. Но там със сигурност не работят със здравната каса, като един курс рехабилитация изилиза нещо от порякъка на около 300лв. ако не се лъжа.
Специално аз ходих на рехабилитация в Окръжна б-ца и останах супер доволна. Всичко минава през здравната каса и за всяко ходене се плащат само по 5лв. (това е някаква сума, която здравната каса явно не поема). Ако решиш да ходиш да раздвижваш там търси Валери Миланов (ако все още работи там), той е човека, който наистина знае какво да прави с оперирани колена.
А относво велоергометъра може да го започнеш малко след началото на рехабилитацията, като целта в началото е просто раздвижване на ставата, а по-натам вдигаш напрежението и работиш за бедрените мускули. Добър вариант е и фитнеса, който се започва след края на рехабилитацията и служи за заздравяване и уеднаквяване но мускулите на краката.
Успех и бързо възстановяване!

Запоследно променено от flirty : 23-09-2009 в 12:10.
Стари 23-09-2009, 13:40     #740
Toly
Junior Member

Дата на присъединяване: Jun 2009
Начално

Благодаря за бързите отговори...ще действам стъпка по стъпка и ще продължавам да следя форума, винаги може да се научи нещо полезно...
Toly Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 02:07.