Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 09-11-2018, 09:58     #41
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

https://www.youtube.com/watch?v=yzVWrdWKLt4

Освен, ако бързаш да разцепиш пудрата преди другарчетата
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2018, 10:02     #42
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отsteppenwolf Разгледай мнение
Добре де, Ники, за какво ти е да заключваш автомата, когато си с колани на ската? Ще се спускаш с тях ли?
Не отричам, че по добрият вариант е отключване без сваляне на ската, но...не мисля, че е от толкова голямо значение.
Ами аз се сещам за един случай от моята скромна практика.
Твърдоч, пантя си аз лежерно към Черни връх, и на един скат(не ме питай как се озовах там), се наложи да се движа под ъгъл на кант. Е предпочетох да закопчая автомата и да използвам целия кант на ската за да не приплъзва и да не се гъне под мен. След 20 м като се изкатерих нагоре настрани, откопчах и си продължих. Примвр друг, пантиш нагоре и идва едно 20 м лек наклон надолу. Затваряш, минаваш го без опасност да се пребиеш, отваряш и си пантиш пак. И всичко товабез да сваляш ските. Щото има места, където не е здравословно да ги свалиш.
Има много предимства да можеш да си затвориш и отвориш автомата в режимите без да се налага да сваляш ските.

Запоследно променено от Ники : 09-11-2018 в 10:08.
Ники Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-11-2018, 00:16     #43
J3r0nim
Member

Дата на присъединяване: Apr 2013
Начално

С леко закъснение отворих темата и то тъкмо преди да пусна обява "Търси се" в секцията "Продава/купува".

Първо, благодаря на Ники за изчерпателния отговор. Имах някои съмнения дали Marker Tour-a не е 'революционен', т.е. да позволява преминаване в режим без да се сваля обувката от ската, но не би. Все пак ще се радвам да получа още малко инфо кой от тези автомати би ми помогнал да подобря стила си на каране, както и какво се има предвид под "втвърдяване" на ската (това би трябвало да е свързано с тяхната маневреност, ако разбирам правилно?).

Второ, разбирам отлично всички споделени мнения в полза на директна покупка на точки, но честно казано: 1) хич не ми се сменят удобните ми, макар и дърти (на 2 сезона) Technica Cochise (уви, така и не намерих точкови подметки за тях); 2) признавам, че ме е страх от точковите автомати за момента, особено след като се наслушах на истории за хора, които са забравили да ги откопчаят отпред и травмите след това са твърде сериозни, скъпи и стряскащи...; 3) инвестицията в точки отива към 600 лв. само автомат и поне още толкова за обувки, ако искам да е преди април догодина...докато сега имам възможност да си купя чисто нови Турове за 400 лв., което ми се вижда сравнително разумна цена и със сигурност по-добър избор от едни Baron-и, да речем.

Впрочем, прави ми впечатление, че никой тук не обелва дума за Атомик Тракера - да не би да е защото това е по-тежък автомат и от Тиролиа-та?

Може би е редно да спомена, че до момента продължавам да си карам едни Scott Mission-и с талия 89 мм и с фабрична ренталска пластина, в която 2-3 пъти в годината се пробвам да сложа омразните ми ВСА адаптори, които ме правят жалка, но комична гледка по пътя към Черни връх, та... абсолютно всичко по-различно от този 'сет' би ме накарало да се изстрелям като ракета и на много по-трудни турове.
J3r0nim Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-11-2018, 08:28     #44
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Атомик тракер=Саломон гардиън.
Стари 16-11-2018, 16:45     #45
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отJ3r0nim Разгледай мнение
2) признавам, че ме е страх от точковите автомати за момента, особено след като се наслушах на истории за хора, които са забравили да ги откопчаят отпред и травмите след това са твърде сериозни, скъпи и стряскащи...;
Споко, други пък ни е страх от платформените, ама не щото сме слушали, ами щото сме ги карали
Стари 17-11-2018, 14:42     #46
veselinbr
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2015
Начално

Аз пък нямам търпение да усетя разликата между Тиролията и Кингпина. И отново потвърждавам, че няма смисъл да се дават излишни 300лв за релса
veselinbr Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-11-2018, 18:32     #47
mi11er
наХазматизиран

Дата на присъединяване: Jun 2005
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Тиролия:
... не е толкова висок колкото Маркера, много здраво направен.
маркер барон не е по-висок от тиролия адреналин
36мм v 38mm респективно
mi11er Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-11-2018, 00:45     #48
J3r0nim
Member

Начално

@dimitard Ако имаш някакви конкретни критики, не се притеснявай да ги споделиш. От скромния си 15-годишен опит по нашите писти няма как да приема с лека ръка, че алпийския тип автомат е по-опасен от туристическия, но пак си признавам, че никога не съм карал туристически.

@mi11er Подсети ме да проверя височината на Маркер F12Tour и се оказа, че е същата като на Барон-а, т.е. спрямо Тиролията не се печели/губи нищо кой знае какво. По този показател май Гардиън-ите ще се окажат начело.

След поредно обсъждане по темата с човек, който кара Гардиъни, ми бе препоръчана отново Тиролията, защото не 'втвърдявала' ската колкото Маркера. От друга страна, EPF вариантът на Tour бил за предпочитане пред обикновения. Дали някой може да сподели какво е отражението на това втвърдяване на ската върху карането на неагресивен среднонапреднал скиор?
Стари 28-11-2018, 06:44     #49
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
След поредно обсъждане по темата с човек, който кара Гардиъни, ми бе препоръчана отново Тиролията, защото не 'втвърдявала' ската колкото Маркера. От друга страна, EPF вариантът на Tour бил за предпочитане пред обикновения.
EPF vs обикновен - абсолютно никаква разлика няма да усетиш. Теоритично при широки ски с EPF има по-малък риск за избиеш автоматите. Карал съм и двата доста време - за практически цели разлика няма. Купувай този на по-добра цена или в по-добро състояние. Нови такива автомати - морално остарели са...

Цитат:
Дали някой може да сподели какво е отражението на това втвърдяване на ската върху карането на неагресивен среднонапреднал скиор?
Отражение няма. Няма да усетиш разлика, освен ако ските са супер меки. Възможно е да има минимална втвърдяване, но ако не изписваш перфектни дъги, това не е значение. Да не говорим, че всяка ска си е по-твърда в центъра. Някои хора твърдят, че усещат разлика - аз лично не усещам (същото важи и за 10 човека около мен, които дават доволно газ)..

Запоследно променено от batAssen : 28-11-2018 в 11:22.
Стари 28-11-2018, 09:23     #50
Ники
Екстремен лифтар

Начално

В същност термина "втвърдява" ската не е съвсем точен. Тука го наложихме като израз, но не е точно така. Всяка ска малко или много е по-твърда под обувката.
Проблема при Маркер-а е друг. Пречи на ската да се сгъва под обувката.
Представи си, че караш по бабуни и влизаш м/у върховете на две бабуни. Върховете отиват нагоре и ската трябва да направи дъга, за да стъпи на терена. Е точно под обувката Маркера пречи това да се случи. Или по-точно случва се, но много по-малко, отколкото с алпийски или друг автомат.
От там и идва това усещане, че едва ли не, ската е по-твърда под обувката.
Аз лично го усещам доста. И то защото Маркера има прекалено малък ход на задницата от към пружина(травел). Това се усеща и на други техни автомати.
Да, хората си ги карат, и нямат проблеми, но ако си свикнал като мен да караш все автомати с голям травел, ниски...то това поведение е некомфортно.
Миналата година взех от Къртача Лайн Бленд. Мека, гъвкава ска. И все още съжалявам, че я махнах. Просто трябваше да и сменя автомата. Имаше всички предпоставки да ми хареса, но автомата ми разваляше всичко. Просто на всяко каране, трябваше да се пригаждам наново. Имах чувството, че просто под обувката тая ска не ще и не ще да се сгъне, колкото и да я напъвах. А беше мека сравнително. Защото съм карал такава ска с друг автомат и съм викал от кеф.

За EPF, производителя твърди, а и от механиката има логика, че по-широката площ на захващане на автомата към ската, дава по-добър контрол. Съответно от лостовата система автомат - ска, ще имаш закантване с по-малко усилие. Сега дали 1-2 мм ще окажат чак такова влияние..или е просто маркетинг, не съм обръщал внимание.

Запоследно променено от Ники : 28-11-2018 в 09:27.
Ники Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-11-2018, 11:28     #51
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
@dimitard Ако имаш някакви конкретни критики, не се притеснявай да ги споделиш. От скромния си 15-годишен опит по нашите писти няма как да приема с лека ръка, че алпийския тип автомат е по-опасен от туристическия, но пак си признавам, че никога не съм карал туристически.
Чисто статистически едните късат връзки (релсовите), а другите чупят тибии (при доста специфични условия обаче). Затова много хора, след проблеми с връзките искат да карат точки. Другия проблем е времето за реакция, тъй като при усукване релсата се усуква към останалите части, и след това отваря. Вижда се ясно, на графиките от измерванията, които бях пуснал някъде тук и аз лично съм го усещал в моментите, в които почти съм си късал връзките с Диамир едно време. При по-новите автомати, тоя момент е намален вече значително.

За втърдяването, аз лично усешам разлика на два еднакви чифта ски с двата типа автомати. Пробвано е и всички, които тестваха го потвърдиха, затова съм фен на EPF-a, особенно, ако искаш да ти остане дълго време на ските (важи и за точките без forward pressure).
Стари 28-11-2018, 11:29     #52
batAssen
чичка

Начално

Възможно е с меки ски да се забелязва, възможно е да зависи от стил на каране и стойка... Аз лично предпочитам малко по-твърди ски и там разлика не съм забелязал (напр. една и съща ска с Marker Tour EPF 12 и Salomon Warden 13 MNC). От друга страна е факт, че аз и Ники имаме тотално различна стойка на каране - моята е по-скоро класическа (с дефекти ), а неговaта е модерна (centered/freestyle), затова той обича централно монтирани автомати, а аз не..
Стари 28-11-2018, 12:01     #53
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Да бе модерна.
Факт е ,че предпочитам централно монтиран автомат. Може и от там да идва усещането.
Но лично съм наблюдавал, как върховете се огъват до пред/зад автомата, а средата си седи права. Което води в един момент до изтърване и приплъзване на върховете и от там разваляне и изпускане на завоя.
Но както каза Асен, може и всичко да е до техника и стил на каране.
Стари 08-12-2018, 02:14     #54
J3r0nim
Member

Начално

От прочетеното дотук излиза, че нямам много полезни ходове - F12Tour EPF се продава само нов, не успявам да си намеря на старо Гардиън, а и пропуснах да включа в темата Fritschi Eagle 12, който също е минал и заминал през борсата на форума без да разбера.

Дори не искам да задълбавам в темата за контузиите, защото усещам, че имам отсега проблем с връзките, което се надявам някак да не се задълбочи от 'релсите'. Все пак да попитам за какво 'избиване' на автоматите, които не са EPF, иде реч? Не си представям през какво трябва да мина, за да успея да си откъсна автоматите от ските...

И в този ред на мисли - ако сега реша да си сложа F12Tour, а после изпадне някой Guardian или пък Tyrolia Adrenaline, цялостното предупчване на ските не ми мърда, нали?
Стари 09-12-2018, 09:42     #55
Madafaka
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2018
Начално

“От много мислене
се получи увисване”

Зимата дойде.
Взимай нещо и отивай в поанината.
И гледай да са точкови автомати.
Най-добре един Shift.
Тия рамковите ще ти откъснат крака(много тежат),
и прцакват флекса на ските в средата.
Ама като си решил да се преебеш, давай.
Madafaka Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-12-2018, 11:02     #56
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Все пак да попитам за какво 'избиване' на автоматите, които не са EPF, иде реч? Не си представям през какво трябва да мина, за да успея да си откъсна автоматите от ските...
Не просто бавно и постепенно се разбиват предните болтове и в един прекрасен момент се избиват.
Стари 09-12-2018, 12:03     #57
veselinbr
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2015
Начално

[quote=J3r0nim;

И в този ред на мисли - ако сега реша да си сложа F12Tour, а после изпадне някой Guardian или пък Tyrolia Adrenaline, цялостното предупчване на ските не ми мърда, нали?[/QUOTE]

Братле, много го разточи все едно взимаш хеликоптер. Взимай няква релса карай 1 сезон и ще видиш как ще минеш на точки още на следващия и ще те е яд за тия 300+ лева. Но да взимаш една, а после друга релса ми се вижда доста безмислено.
veselinbr Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-12-2018, 00:48     #58
J3r0nim
Member

Начално

С леко закъснение минавам пак през темата, за да я затворя новогодишно.

Благодаря за мненията, колкото и да не съвпадат с моето. Ще взема някоя релса, за да мога и аз в бъдеще да съветвам младите да минават директно на точки.

Май остава само да си пожелаем приятен и безавариен сезон с много сняг.
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 23:41.