Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Общи дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 09-01-2017, 18:11     #1
Malolo
Stupid Snowboarder

Дата на присъединяване: Feb 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на Malolo
Начално Рилските, улеите и още нещо...

Здравейте,

Всички знаем за трагичния инцидент на езерата на 6.1.2017 г., когато загина един от нас. Не познавам момчето, но предполагам е споделял същата страст към планината и снега, както всички нас. Лека му пръст!

Уикенда бяхме в хижата и карахме в района. Обстановката беше доста усложнена, както не веднъж се каза, написа и т.н. и беше логично да караме много консервативно.

В неделя решихме да караме нулата и оставихме 4 следи, преди парковата охрана да ни направи забележка и да преустановим карането. Проведохме спокоен и цивилизован разговор с тях, държа да отбележа, и решихме да не вдигаме излишна патърдия - тихо се оттеглихме отново в горите. Не защото нулата можеше да падне, а за да не предизвикваме излишни скандали и да не се подлъгват други и за другите улеи. Макар и всеки да си носи глава на раменете.

Та, в онзи цивилизован разговор стана ясно, че след лавината на 6.01 "шефът" е дал разпореждане всеки ден от зимата да има дежурен парков рейнджър на хижата и да не се допуска каране по улеите.

За съжаление този филм го гледаме след всеки подобен инцидент и нищо не се променя. Действия се предприемат постфактум и то в крайно грешна посока. За кой ли път ще има забрана за улеите и отново ще обявяват фрийрайда за престъпление.

Как горното кореспондира на това питам аз? Наистина ли застраховката важи и в улеите и кой гарантира това? Къде са общите условия на застраховката и кой казва къде може да се кара и къде не? Не че ще разчитам на тази застраховка, не дай си боже, правя си други такива, но кой допуска това несъответствие?

Още един въпрос - след като толкова са загрижени от парк Рила за сигурността на каращите (това беше основния довод на охранителя), защо не стоят на горна станция на влечката, а стоят на топло в хижата? Аз простичко отвърнах на човека, че тази забрана всъщност действа точно по обратния начин - кара ни да ходим по-дълбоко в планината, за да се скрием от техните погледи и отново да караме. Това ли целят те и всъщност за кое ги е грижа повече - за нашата безопасност, за устойчивото развитие на НП Рила и опазване на биоразнообразието в парка или просто така е най-угодно за тях? И ако аз и повечето от хората, стигнали до тук в поста ми, така или иначе караме дълбоко в планината и имаме известен опит, то има все повече и повече нови момчета и момичета, които тепърва навлизат в планината и ако те не могат да карат на улеите на езерата - къде да карат и да се учат на стръмно? Със сигурност ще поемат някъде, където не се виждат и това е лошо...

Защо концесионерът не е задължен, принуден от регулаторните органи (може би управата на НП Рила или Мин. на туризма или и аз не зная кой контролира тази им дейност) да поддържа зоната около лифта - да сложи мрежи в ляво от пистата, да гърмят по улеите, когато трябва и т.н. и т.н. - това е вечния въпрос и за Банско и за останалите ски курорти? Да, може би този-който-не-трябва-да-се-назовава има силно лоби, но не трябва ли ние да мислим за проекто-закони, които да предлагаме и внасяме за разглеждане и гласуване в парламента. Не са ми ясни нещата и зная, че БАССЕС от години се опитва да работи в тази посока, но някак си ми се иска да видим промяна вече, мамка му! Не за друго, а защото този инцидент ще се забрави, отново ще тръгнем по улеите, парковата охрана ще спре да дежури всеки ден и така ще я караме до следващия трагичен инцидент, когато отново ще имаме поредното дежавю.

Не ме разбирайте погрешно – никого не обвинявам, напротив. Винаги съм се възхищавал на ентусиазма на БАССЕС през годините и съм почти сигурен, че с Момчил отпред нещата ще продължават да се развиват в правилната посока. По-скоро бих искал да попитам как ние, не-членовете, можем да подпомогнем асоциацията в тези ѝ действия? С един членски внос като за начало може би?

Интересно ми е да чуя мненията на управата, на членове и на не членове, ако имате желание за дискусия.

Поздрави,
един тъп сноубордист
"The absolute simplicity. That's what I love. When you're climbing your mind is clear and free from all confusions. You have focus. And suddenly the light becomes sharper, the sounds are richer and you're filled with the deep, powerful presence of life..." Heinrich Harrer, 7 years in Tibet
Malolo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-01-2017, 21:59     #2
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Моето мнение.

От какво ИМА нужда:
* Лавинна асоциация с национален мандат. Лавинни прогнози, лавинна информация като в белия свят. Лавинни курсове и информационни кампании. Към момента БАССЕС прави каквото може по въпроса, и го прави много добре с възможностите си, нооо...разбирате ме.
* Модерна планинска спасителна служба - пак нищо против сегашната, но по-малко кадри, по-професионални, повече тренировки, повече техника, най-вече хеликоптери.
* От страна на курортите - табели, жълти лампи, разум при пускане на съораженията.

От какво НЯМА нужда:
* Обръщане на планината в градски контролиран парк. Бомби, въжета, огради. Където има нужда от такъв контрол, той вече се случва. Но ви гарантирам, че ако се стигне до там да се бомби и да се прегражда - всички ние ще съжаляваме ужасно. Пример: сложете ме ски патрул отговорен на Езерата да няма лавинни инциденти, дайте ми бомбите и повече никога няма да карате на читав сняг в тия улеи, ама наистина никога.
* Актове, фишове и прочие безумия и опити за контрол от страна на Националните паркове.
* Всякакви опити за завръщането на К-то в ПСС-то.

Случилото се, не трябва да се използва да се правят неща във вреда на планината и на спорта, защото 1000 келеши не могат да бъдат озаптени и информирани. Те не са идиоти (повечето), просто нямат правилната информация. Всякакви напъни на хора с които фейса беше пълен днеска, които не са запознати с проблематика, ще влошат нещата. Имаме си специалисти по темата - и те са в БАССЕС - да слушаме тях.

И reality check: последните зими бяха слаби, затова не се видя много. Хората извън пистите са кардинално повече от преди 5 години, да не говорим 10. При всичката им перфектност в Швейцария и Австрия - на един лавинен цикъл умират по няколко човека.

Толкова хора в планината, при толкова рисков спорт е равен на някакъв брой жертви. Такава е математиката, колкото и брутално да звучи. Всеки да си прави сметката

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 06:38.