Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 18-02-2013, 07:38     #21
joropc
Тъмен БалканСки субект

Дата на присъединяване: Dec 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отristo_turisto Разгледай мнение
Явно пантаджиите обичат повече хижарския боб и бумтящата печка, отколкото суровата планина.
Ицо, тук не съм съгласен.Има две причини снегоходките да са по-популярни от ските.Първата е цената-за сумата, с която ще си купиш снегоходки от висок клас, може да се снабдиш само с много малка част от екипировката за пантене.Втората и най-важна причина е умението да се карат ски.Ясно е, че 80% от ходещите по зимната планина не могат да карат ски, или ако карат са си пистови карачи, които изпитват ужас при мисълта, че трябва да се спуснат със ските от врЪО, а ако са с такива, предпочитат да си ги метнат на раницата и да си "изтропат" урвата надолу по обувки...или снегоходки, в което няма нищо лошо, разбира се.Ето две съботни снимка от Млечен чал(под Ботев).Ясно се вижда следата от снегоходките, както и серпантините на пантаджиите.Да, ама в горната част, където започва въжето, тези със снегоходките се наложи да ги свалят и да обуват котки, а ние със ските си стигнахме до горе,...че и по-далеч.Снимките е от по-късното спускане.Тук няма как да се объркат, кои дири на кой са

А иначе не си "кривя душата", и си признавам, че и аз обичам хижарският боб и топлата печка.
Баси, тЕя снимка мноО "широки" съм ги направил бре!

Запоследно променено от joropc : 18-02-2013 в 07:48.
joropc Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-02-2013, 08:03     #22
risto_turisto
Дръвен ШОП

Дата на присъединяване: Sep 2008
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отjoropc Разгледай мнение
Ицо, тук не съм съгласен.Има две причини снегоходките да са по-популярни от ските.Първата е цената-за сумата, с която ще си купиш снегоходки от висок клас, може да се снабдиш само с много малка част от екипировката за пантене.Втората и най-важна причина е умението да се карат ски.Ясно е, че 80% от ходещите по зимната планина не могат да карат ски, или ако карат са си пистови карачи, които изпитват ужас при мисълта, че трябва да се спуснат със ските от врЪО, а ако са с такива, предпочитат да си ги метнат на раницата и да си "изтропат" урвата надолу по обувки...или снегоходки, в което няма нищо лошо, разбира се.Ето две съботни снимка от Млечен чал(под Ботев).Ясно се вижда следата от снегоходките, както и серпантините на пантаджиите.Да, ама в горната част, където започва въжето, тези със снегоходките се наложи да ги свалят и да обуват котки, а ние със ските си стигнахме до горе,...че и по-далеч.Снимките е от по-късното спускане.Тук няма как да се объркат, кои дири на кой са
.....
А иначе не си "кривя душата", и си признавам, че и аз обичам хижарският боб и топлата печка.
Баси, тЕя снимка мноО "широки" съм ги направил бре!
Жоре, най-вероятно групата снегоходкаджии са "традиционалисти", по-неумели и плахи. А вие сте про-та Няма база за сравнение.
Нема те по моята планина да те заведа да направим траверса от з.Еверест`84 до х.Грънчар. Аз по снегоходки - ти със ски.
Ама май няма вече и как да се случи сравнението (живи и здрави). Слизането от гореспоменатия заслон до Боровец тотално ме отказа от снегоходките по подобни маршрути. (два пъти съм умъртвявал нокът на палеца на крака и все заради това слизане)
2. Montane, Mountain Hardwear, Icebreaker, Smartwool, Ortovox, Darn Tough, Super.Natural, Devold, Mammut, CMP.
3. Tracker 2, Stealth 260 Carbon, Avi Tech D-handle
4. Sony Alpha NEX-3NL.
risto_turisto Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-02-2013, 11:08     #23
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

joropc велика снимка . Пусни една галерия от балканските ви приключения моля те !! Готви се за конкурса на пролет, този кадър е потенциален фаворит

Иначе общо взето съгласен с joropc. Все пак снегоходките си имат място и приложение, не мисля че има конфликт и противопоставяне. Просто има много хора, които не могат да карат ски и затова си джапат със снегоходки. Ристо отностно траверсите, всичко зависи от специфичните условия, с едни ножове за сняг мога със ските да мина по места, по които със снегоходки няма да посмеете да стъпите- траверси по твърд фирн над големи склонове например.. От друга страна, ако камъните са повече от снега и няма достатъчно място - по билата например- аз ще съм по обувки ( с котки), а снегоходкаджиите ще си ходят със снегоходките на краката ( напр. по траверса Ястребец-Алеко-Мусала). За мен единственото предимство на снегоходките е че тежат малко, в сравнение с нормалните комплекти за туринг и фрирайд ( не говоря за ски рали екипировка по 500 грама обувката). И така..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-02-2013, 11:18     #24
risto_turisto
Дръвен ШОП

Начално

Мите, я дай да ги видим тия вълшебни ножове.
Общо взето "спорът" е малко безпочвен - нито аз съм траверсирал със ски - нито вие със снегоходки.
Но бъдещето е в моя полза
Мите, болшинството снегоходкаджии слагаме котки, където е "палав" терена
Но още не съм виждал някой да качва в. Мусала без да сваля ските /по въжето/, а аз напоследък я качвам без да свалям снегоходките.
Ама айде да не задълбаваме.
Всеки си преценява за него с какво, къде и как е най-добре.
Ай - безаварийно.

Послепис:
Някой модератор може да направи нова тема с постовете от пост 13 в темата включително нататък със заглавие от сорта на "Дискусия за сравнение на придвижване със снегоходки и туринг ски по планините"
Мисля ще е доста полезна за аудиторията - екстремно е на моменти
2. Montane, Mountain Hardwear, Icebreaker, Smartwool, Ortovox, Darn Tough, Super.Natural, Devold, Mammut, CMP.
4. Sony Alpha NEX-3NL.

Запоследно променено от risto_turisto : 18-02-2013 в 11:40.
Стари 18-02-2013, 11:57     #25
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Ристо, повечето хора в тоя форум гледат да карат ски или ако имат свободно време и няма сняг да са на колело/сърф/скали и т.н.. Само например. Не вярвам пишман туризма да ги привлече, затова никой не ходи нагоре-надолу по безмислени за нас траверси из "суровите" ни планините зимата.
Поне за момента тука в тоя форум за щастие цялата еротика на отиването до някоя хижа просто за да отидем до там и въздишките вечер по последната книга на Меснер не са на почит, та дай да оставим темата за суровата планина и боба настрани.

Лично за мен познанията за зимната планина и любовта към пишман туризма (вкл. снегоходките) са строго противо-пропорционални едно на друго та joropc е съвсем прав. Снегоходките и липсата на информация и знания вървят ръка за ръка по нашите планини.

Всеки да прави каквото му е кеф в крайна сметка!

Запоследно променено от dimitard : 18-02-2013 в 12:19.
dimitard Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-02-2013, 12:08     #26
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение

Лично за мен познанията за зимната планина и любовта към пишман туризма (вкл. снегоходките) са строго противо-пропорционални едно на друго та joropc е съвсем прав. Снегоходките и липстата на иформация и знания вървят ръка за ръка по нашите планини.
Всеки да прави каквото му е кеф в крайна сметка!
както винаги, изказваш се доста крайно . Снегоходките са идеални за хора, които не могат да карат ски, алтернативата да се бие юнашка партина в сняг до гърдите е 'липса на знания'. Просто е - като не можеш да караш ски, нямаш друг избор.. а казват било и кеф надолу в пудра със снегоходки . Оттам е само 1 крачка до ски туринга ( който също си има мазохостични елементи). Иначе тази седмица обикалях по Рила и Пирин с един скиор видял половината планини в света, човека между другото сподели че последните години по зимни експедиции по 8 хилядници са взели да ползват снегоходки, за да достигнат до целите си и да се върнат живи и здрави..та има място за всички джаджи и техники, важното е да знаем какво правим
Стари 18-02-2013, 12:15     #27
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
както винаги, изказваш се доста крайно .
Мога и по-брутално, и с примери - та затова предлагам да не си говорим за боба в хижите....

Снегоходките не ги отричам, дори питах наскоро в една тема във форума за конретен модел за конкретни условия.....
Стари 18-02-2013, 12:25     #28
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Мога и по-брутално, и с примери - та затова предлагам да не си говорим за боба в хижите....

Снегоходките не ги отричам, дори питах наскоро в една тема във форума за конретен модел за конкретни условия.....
примери много и аз имам, неслучайно пиша за геройско биене на партини, по-добре със снегоходки до хижата, отколкото пеша и цяла нощ в клека
Стари 18-02-2013, 12:38     #29
risto_turisto
Дръвен ШОП

Начално

Цитат:
както...
Мите, моите уважения - ти си един от най-обективните хора, които познавам.
Чакам да видя ножовете
4. Sony Alpha NEX-3NL.
Стари 18-02-2013, 12:43     #30
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Мите, моите уважения - ти си един от най-обективните хора, които познавам.
Чакам да видя ножовете
e какво да им гледаш, виждал си ги - за G3 Onyx котките са това:
Стари 18-02-2013, 13:00     #31
risto_turisto
Дръвен ШОП

Начално

Цитат:
e какво да им гледаш, виждал си ги - за G3 Onyx котките са това:
.....
Хах - разлика в терминологията - напиши котки, та да те разбера.
Викам си - пропуснал съм нещо важно от екипировката.
4. Sony Alpha NEX-3NL.
Стари 18-02-2013, 13:06     #32
i.slavchev
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2012
Начално

Цитат:
както винаги, изказваш се доста крайно . Снегоходките са идеални за хора, които не могат да карат ски, алтернативата да се бие юнашка партина в сняг до гърдите е 'липса на знания'. Просто е - като не можеш да караш ски, нямаш друг избор.. а казват било и кеф надолу в пудра със снегоходки . Оттам е само 1 крачка до ски туринга ( който също си има мазохостични елементи). Иначе тази седмица обикалях по Рила и Пирин с един скиор видял половината планини в света, човека между другото сподели че последните години по зимни експедиции по 8 хилядници са взели да ползват снегоходки, за да достигнат до целите си и да се върнат живи и здрави..та има място за всички джаджи и техники, важното е да знаем какво правим
Аз имам един познат, който на 7 000 -ници си ходеше със снегоходки. И то не от невъзможност да кара ски.
Аз съм много "За" снегоходките при определени условия - леки са, евтини са, малки са (в сравнение със ските) и могат да се ползват с нормална обувка, което е предимство от всякъде в случай, че се налага минаване по някакви по - технични участъци.
Аз лично изхождам от идеята, че ските са за спускане и ходя с тях на места, от където ще се накефя на въпросното спускане. Не виждам никакъв смисъл да давам купища пари за раладжийски сет, вместо чифт снегоходки, които са екстра на всякакви скалисти места, за завиране из клекове, носене на гърба при траверси и прочее дейности.
Та така - всяко нещо има предимствата си, както и недостатъците.
i.slavchev Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-02-2013, 14:39     #33
pepstreme
Надъхан

Изпрати съобщение чрез skype; на pepstreme
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отi.slavchev Разгледай мнение
Аз имам един познат, който на 7 000 -ници си ходеше със снегоходки. И то не от невъзможност да кара ски.
Аз съм много "За" снегоходките при определени условия - леки са, евтини са, малки са (в сравнение със ските) и могат да се ползват с нормална обувка, което е предимство от всякъде в случай, че се налага минаване по някакви по - технични участъци.
Аз лично изхождам от идеята, че ските са за спускане и ходя с тях на места, от където ще се накефя на въпросното спускане. Не виждам никакъв смисъл да давам купища пари за раладжийски сет, вместо чифт снегоходки, които са екстра на всякакви скалисти места, за завиране из клекове, носене на гърба при траверси и прочее дейности.
Та така - всяко нещо има предимствата си, както и недостатъците.
Мисля, че по-нагоре в темата се стигна до мнението, че пантенето е по-ефективно от снегоходките. Казваш, че хората се качват на 7 хилядници със снегоходки а те със ски не го ли правят? Людмил Янков 82 година изкачва и спуска връх Ленин...
Стари 18-02-2013, 14:54     #34
risto_turisto
Дръвен ШОП

Начално

Айде да дискутираме по-земни неща.
Меснер, Янков и другите герои нямат място тук.
4. Sony Alpha NEX-3NL.
Стари 18-02-2013, 14:59     #35
i.slavchev
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отpepstreme Разгледай мнение
Мисля, че по-нагоре в темата се стигна до мнението, че пантенето е по-ефективно от снегоходките. Казваш, че хората се качват на 7 хилядници със снегоходки а те със ски не го ли правят? Людмил Янков 82 година изкачва и спуска връх Ленин...
То и с парапланери хвърчат, ако става на въпрос как може да се отиде...
Не знам до какво мнение кой е стигнал, аз смятам, че е по - ефективно в някои случаи.
i.slavchev Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-02-2013, 16:46     #36
bob_beliata
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2004
Начално

Цитат:
Слизането от гореспоменатия заслон до Боровец тотално ме отказа от снегоходките по подобни маршрути. (два пъти съм умъртвявал нокът на палеца на крака и все заради това слизане)
Хмм и аз съм си умъртвявал нокът на палеца слизайки от Мусала до Боровец със снегоходки, ама бях с клиенти, та поне изкарах някой лев.
От тогава съм сигурен, че за без пари, снегоходки не обувам...
Стари 18-02-2013, 20:23     #37
Count
Junior Member

Дата на присъединяване: Jan 2013
Начално

Само да кажа: това, че не можело да се траверсира по склон със снегоходки са глупости. Просто е по-досадно и неприятно и това важи само за твърд/фирнован сняг. Правил съм го много пъти все с тежка раница на 7-8 часови преходи. Лошо се товарят глезените така.
Много години съм ползвал снегоходки, никога не съм имал проблеми с нокти, пръсти итн. Купих си ги навремето за 75 лева втора ръка и съм ги дращил къде ли не по скали и клекове, все още са си ок. Но откакто минах на панти, със снегоходки вече ми е тъпо и скучно и гледам изобщо да не ги ползвам.
Count Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-02-2013, 20:27     #38
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbob_beliata Разгледай мнение
От тогава съм сигурен, че за без пари, снегоходки не обувам...
Цитат:
Първоначално изпратено отCount Разгледай мнение
Но откакто минах на панти, със снегоходки вече ми е тъпо и скучно и гледам изобщо да не ги ползвам.
мисля че с тези две изказвания се каза всичко, което можеше да се каже по темата, в скиорски форум
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 23:25.