Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 05-12-2017, 22:17     #21
Sam76
Member

Дата на присъединяване: Apr 2010
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отP-Str Разгледай мнение
Да попитам, HAWX Ultra XTD-то в БГ ли си ги видял?! Макс Спорт?
Не, онлайн. Миналата година в Макс Спорта имаха Hawx Ultra 130-ка, пасна ми идеално. А и имам Hawx 120-ка, та си знам, че това ми е обувката. Ще изчакам януарски/февруарски промоции и ще поръчам онлайн. Сега ми идва малко скъпичка - около 1300лв ще дойде XTD-то с доставката. Миналата година Hawx Ultra беше към 950 в Макс Спорт, после я намалиха на 650. Но аз съм решил точков сет да събирам и затова не я купих, имам си 2-3 чифта алпийски обувки.
Sam76 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 06-12-2017, 02:04     #22
J3r0nim
Member

Дата на присъединяване: Apr 2013
Начално

Както е тръгнало, въпреки всички ценни съвети, които получих, май пак ще ме засичате по Зелената с моите кокили, направени от ренталски автомат с адаптори в него...

Държа да отбележа, че макар и никога да не съм карал ски с точкови автомати, съм напълно убеден, че не съществува нещо по-добро за пантене Май единственият начин да го потвърдя опитно е да си наема ски и обувки и да се разходя нагоре с тях за ден.

Все повече обаче започва да ми се оформя план за слагане на някакъв рамков пантаджийски автомат на одъртяващите ми ски (бил той и втора ръка) за писта и съвсем кратки разходки - дали ще е Salomon Guardian или Мarker Baron ми изглежда подробност, а и този спор май се води във форума вече 3 г., така че ще се оглеждам за каквото изпадне

Заедно с това си мисля за отделен комплект само за пантене, който да е с някакъв точков автомат (например Бийст/Йон/Кингпин) върху ски с поне 100 мм талия за по-сериозни разходки и повечко каране извън писта. И с това би трябвало да приключи еволюцията на ски епировката ми.
J3r0nim Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 06-12-2017, 06:02     #23
gozzu
Junior Member

Дата на присъединяване: Oct 2014
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отSam76 Разгледай мнение
Ще изчакам януарски/февруарски промоции и ще поръчам онлайн
Според мен Hawx Ultra XTD-то няма да падне до цената на Hawx Ultra, сигурно ще има някакви намаления, но едва ли ще стигнат 50%.
От миналата година гледам за такъв тип обувки, тези също, но нямаше къде да пробвам този модел, в крайна сметка се обзаведох с Scarpa Freedom RS 130 от онлайн магазин, че тук ги няма.
gozzu Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 11-12-2017, 20:13     #24
Spyro
Junior Member

Дата на присъединяване: Mar 2017
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отJ3r0nim Разгледай мнение
Както е тръгнало, въпреки всички ценни съвети, които получих, май пак ще ме засичате по Зелената с моите кокили, направени от ренталски .
В basecamp миналата година даваха под наем панти, май около 50лв. Иначе си вземи Marker Tour F10 178€, Dynafit TLT Speed Turn 198€ или Marker Tour F12 198€ от sport-bittl. А обувки от редрока или олх, ако искаш точкови. Или ако си ентусиаст като мен си вземи антики от 82-а .
Spyro Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-12-2017, 20:25     #25
MrPilly
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отSpyro Разгледай мнение
В basecamp миналата година даваха под наем панти, май около 50лв. Иначе си вземи Marker Tour F10 178€, Dynafit TLT Speed Turn 198€ или Marker Tour F12 198€ от sport-bittl. А обувки от редрока или олх, ако искаш точкови. Или ако си ентусиаст като мен си вземи антики от 82-а .
Едва ли Dynafit TLT Speed Turn, е най-подходящата препоръка за човек описващ възможностите и нуждите си като: "скромно тегло от 70 кг, почти никакъв опит извън писта и в общи линии стил на каране 'возете ме, скички!' през 80% от времето." За другия вариант, особено Tour 10, подкрепям на 100%.
Изпитано на мен самия (за 3-4 сезона Naxo --> Baron --> Duke -->Dynafit Radical FT 2.0), заслужава си човек да инвестира направо в хубави точки, излиза по-евтино в крайна сметка
MrPilly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 03-01-2018, 09:41     #26
slavei
Member

Дата на присъединяване: Jun 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMrPilly Разгледай мнение
Едва ли Dynafit TLT Speed Turn, е най-подходящата препоръка за човек описващ възможностите и нуждите си като: "скромно тегло от 70 кг, почти никакъв опит извън писта и в общи линии стил на каране 'возете ме, скички!' през 80% от времето." ....
Какво му е на автомата?
slavei Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-01-2018, 16:00     #27
MrPilly
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отslavei Разгледай мнение
Какво му е на автомата?
Самото сравнение на автомата с другите препоръчани от потребителя Spyro, e единствено на база цена! Нямат нищо общо и мисля, че TLT speed Turn си е раладжийски автомат, лек, отварящ когато не трябва (незаключен) и неотварящ когато трябва, което пък е изключително важно за "возещ" се човек. Също така мисля, че нямат настройка за vertical release, пак много важно за "возещ" се човек.

Малко ревюта:
https://www.wildsnow.com/22473/dynaf...eedfit-review/
https://www.outdoorgearlab.com/revie...speed-turn-2-0

В заключение, хубави автомати, но за подходящи ски и стил на каране. И GTR е хубава кола, но не бих я препоръчал на 18-19 годишна девойка, която току що е взела книжка.
Ski Ya!
MrPilly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-01-2018, 15:54     #28
slavei
Member

Дата на присъединяване: Jun 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMrPilly Разгледай мнение
Самото сравнение на автомата с другите препоръчани от потребителя Spyro, e единствено на база цена! Нямат нищо общо и мисля, че TLT speed Turn си е раладжийски автомат, лек, отварящ когато не трябва (незаключен) и неотварящ когато трябва, което пък е изключително важно за "возещ" се човек. Също така мисля, че нямат настройка за vertical release, пак много важно за "возещ" се човек.

Малко ревюта:
https://www.wildsnow.com/22473/dynaf...eedfit-review/
https://www.outdoorgearlab.com/revie...speed-turn-2-0

В заключение, хубави автомати, но за подходящи ски и стил на каране. И GTR е хубава кола, но не бих я препоръчал на 18-19 годишна девойка, която току що е взела книжка.
Ski Ya!
Единия линк е за автомат, който не е коментиран в темата и няма нищо общо с въпроса ми.

Изчетох ревюто от другия линк и хората са на противоложното мнение спрямо вашето?!
Също така аз съм ползвал стар и лайт модел на speed turn в продължение на 6 години. След това 3-4 години го раздавах на приятели да го ползват докато се ориентират какво искат от ските и автоматите... Не съм забелязал посочваните от вас проблеми. Нито някой от хората на които съм го давал са се оплаквали от подобни проблеми.

Зададох въпроса какво му е на автомата, защото ми беше любопитно какво са сбъркали в новия модел от динафит...
slavei Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-10-2018, 23:42     #29
J3r0nim
Member

Начално

Почти година по-късно май няма смисъл да започвам нова тема, а по-скоро ще "притопля" тази.

В крайна сметка, не успявам да си намеря точкови подметки за Technica-та от 2015г., нито да я продам. Затова точкуването се отлага и този сезон. Въпросът е какви "обикновени" рамкови панти за средно агресивно каране на писта и начинаещо извън да си търся:
- Tyrolia Adrenaline;
- Salomon Guardian;
- Marker Tour F10;
- друго?

Намерих в един склад много добра оферта на Тиролиа за под 300 лв., но са 16 DIN. При моите 72-74кг. това ми се струва излишно много, затова се чудя дали Маркер Тур 10 DIN няма да ми е напълно достатъчен. Ската е старичък Scott с талия 89 см, което изключва Baron като вариант.
Със сигурност каквото и да взема, ще е по-добре от адапторите ми BCA, но целта е да изпитам и поне малко удоволствие от късото пантене на Витоша или Езерата.
Стари 31-10-2018, 08:34     #30
SixKillerVR6
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2010
Изпрати съобщение чрез skype; на SixKillerVR6
Начално

Ползвал съм няколко години Барон, а за другите рамкови не мога да коментирам от първа ръка, но и аз съм се чудил като теб и съм ги оглеждал. Килограмите ми са същите като твоите и когато аз избирах, също се отказах от сериозните автомати с DIN +/-16. Освен килограмите обаче е важно и до колко си агресивен в карането. Аз например с рамковите последните 3 години всеки сезон вдигах натягането, като последно стигнах до 9+. Не защото съм много про-аргесор, ама все повече започнах да се зачуквам по интересни места и разни леки дропове, при които съм имал нежелани отваряния на 7-8 DIN. Всичко това го коментирам, защото съм се колебал за Marker Tour F10, но тогава взех Барон-а защото беше до DIN 12 и ми гарантираше, че няма да стигна до крайно натягане на пружината, също така Tour-a беше нов модел и все още нямаше много отзиви от него.
Моето мнение е че всички тези автомати са достатъчно добри за къси преходи и каране, но трябва да съобразиш в какъв диапазон ще ги натягаш / товариш, че да не си в крайно положение на пружината. Останалото е въпрос на цена и колко килограма ти се носят.
Все пак стигнах до точките и ако пантенето все повече ти става приоритет, то напъни се направо за точки. Разликата е огромна в ходенето, а може и да си въобразявам, но и при карането ми е по-комфортно с тях. За сега не съм имал нежелани отваряния и се надявам да отворят когато е необходимо .
По-опитните хора тук ще се изкажат предполагам по-конкретно и за другите изброени автомати... всички си имат някакви слабости и недостатъци, ама то иначе икономиката ще умре .
SixKillerVR6 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 03-11-2018, 01:19     #31
veselinbr
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2015
Начално

Карах с Тиролия адреналин 13 около сезон и малко. Най-дълъг преход ми беше х. Яворов - кръста на Разложки Суходол ( около 4 часа ) тегаво, но не беше чак такъв зор. Тая година минах на точки и моя съвет е наистина ако ще пантиш ( първоначално идеята ми беше 80/20 каране/Пантене ) по добре дай още някой лев и не давай излишни 300+ лева за релса. Не мога да кажа нищо лошо за автлмата дори напротив. Супер сигурен, отваряше когато трябва, при спускане супер стабилен, но за ходене си тежеше. Така, че ако не ти се дават пари, Тиролия тя ще свърши перфектна работа. Няма болт под обувката и не втърдява ската. Като тежест мисля че е в долната граница на пантите. Пиши ако ти трябва допълнително инфо
veselinbr Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 07-11-2018, 00:32     #32
J3r0nim
Member

Начално

Благодаря за споделените мнения. Както обикновено, истината е някъде по средата и в зависимост от твърде много фактори.

Към настоящия момент не предвиждам някакви големи пантения поради липса на опит и някаква стабилна компания за подобни начинания. Затова търся компромисен вариант, който да ми позволи да си пантя на воля на Витоша, както и някакви по-кратки турове из Рила и Пирин, по възможност. На този етап инвестицията в точки ми се струва прекомерна, поне до момента, в който пантенето не стане водещото ми занимание в планината. Питането ми беше за тъкмо тези 3 автомата, тъй като през последните няколко години следях дискусиите около тях, но така и не успях да пробвам нито един в реални условия, което си остава най-големият ми проблем. Да избереш нещо между много възможности без да има как да го тестваш, въз основа само на ревюта и догадки, не е чак толкова лесно, колкото изглежда.

Благодаря специално за отзивите за Tyrolia-та, защото вече чух от няколко места, че не отстъпва на Маркер-ите, даже напротив. Към тях резервите ми са свързани не само с теглото, но и със странния механизъм под обувката, който, ако не греша, изисква събуване всеки път при смяна на режима, което може да е доста неудобно в определени ситуации. Преди няколко месеца получих добра оферта за Гардиън-а, но там ме предупредиха, че теглото е рекордно високо, което също не ме блазни. Впрочем, Tyrolia-та изпадна в 16-din вариант на много добра цена в един софийски склад, но това е ненужно голям за мен автомат и не виждам смисъл да го взимам.

Засега планът ми е да се оглеждам за някоя 13-din Tyrolia или 12-din Тour, за да избегна това натягане до краен предел на пружината, което би трябвало да доведе до възможност за по-лесно отваряне при по-силен натиск, ако не греша...Ако имате други идеи за подходящи автомати (Hagan/Diamir), не се колебайте да ги споделите.
Стари 07-11-2018, 10:00     #33
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Освен ако не съм те разбрал правилно:
При Тиролията НЕ се налага сваляне на ската за минаване в режим пантене. При Маркер-а трябва да свалиш ската.

В общи линии нещата са така:
Маркер:
Предимства - по-леки, 3 позиции на коконата.
Недостатъци - втвърдява много ската, най-висок от всички, трябва да сваляш всеки път при преминаване в режимите.
Тиролия:
Предимства - не сваляш ската при режими, 3 позиции на коконите, не втвърдява ската, не е толкова висок колкото Маркера, много здраво направен.
Недостатъци - Тежи.
Гардиън/Тракер:
Предимства - най-нисък от всички, не втвърдява ската, не сваляш при преминаване в режимите.
Недостатъци - тежи, има само 2 позиции на коконите.

Та в общи линии е това за този тип автомати. Вече си слагаш на везните, кое за теб е важно.
Аз лично ако избирах за себе си, щях да взема Адреналин.
Стари 07-11-2018, 15:34     #34
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отJ3r0nim Разгледай мнение
...
Обикновенно, хора търсят такива автомати, защото се притесняват за downhill performance-a. Да дадеш 80% от цената за точки, за да ходиш на лесни турове по Рила, Пирин и Витоша, които имат много равни участъци и предполагат именно точки за да ти е кеф, си е доста противоречиво. Направо работата е тръгнала на купуване на два чифта автомати, първо тия, после точки По-добре търси точки на промо, това е моя съвет.
Стари 07-11-2018, 16:36     #35
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Покрай точките ще трябват и нови обувки. От там и цената отива на 1К...поне.
А някой хора имат драми с обувките и те така.
Стари 07-11-2018, 18:18     #36
veselinbr
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2015
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Освен ако не съм те разбрал правилно:
При Тиролията НЕ се налага сваляне на ската за минаване в режим пантене. При Маркер-а трябва да свалиш ската.

В общи линии нещата са така:
Маркер:
Предимства - по-леки, 3 позиции на коконата.
Недостатъци - втвърдява много ската, най-висок от всички, трябва да сваляш всеки път при преминаване в режимите.
Тиролия:
Предимства - не сваляш ската при режими, 3 позиции на коконите, не втвърдява ската, не е толкова висок колкото Маркера, много здраво направен.
Недостатъци - Тежи.
Гардиън/Тракер:
Предимства - най-нисък от всички, не втвърдява ската, не сваляш при преминаване в режимите.
Недостатъци - тежи, има само 2 позиции на коконите.

Та в общи линии е това за този тип автомати. Вече си слагаш на везните, кое за теб е важно.
Аз лично ако избирах за себе си, щях да взема Адреналин.

Ники ти го е казал много добре!

Може би си изпуснал, но преди около 2 седмици си продадох Тиролията 13. И да не се налага да сваляш ска за да минаваш в различните режими. Но като се замисля, за да махнеш колани и всякакви други пособия, трябва да слезнеш все пак от ската
veselinbr Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 08-11-2018, 14:39     #37
steppenwolf
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

И според мен това, че трябва да откопчаеш ската, за да запантиш, или заспускаш не е от толкова голямо значение, понеже си или с колани, или ще трябва да ги слагаш
Стари 08-11-2018, 15:19     #38
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Има значение в други ситуации, дали можеш да заключиш автомата или не, когато си с колани НА ската.
Стари 09-11-2018, 09:03     #39
SixKillerVR6
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2010
Изпрати съобщение чрез skype; на SixKillerVR6
Начално

Определено е екстра да можеш да сменяш режими без да слизаш от ската, но от личен опит знам, че не е чак толкова голяма драма това. Да, има ситуации в които си е предимство. Аз също съм минал по този път... първо рамков автомат и след някоя година смених на точки. Точно затова по-горе също посъветвах да се мисли директно за точки при възможност.
За себе си не съжалявам, че съм минал и през рамковите и след това точки, защото така оцених разликата истински. /а първо започнах с адаптори /.
Тук ми се струва прав dimitard, че предстои купуване на точки по някое време, ако идеята е пантене в бъдеще, но в това няма нищо лошо... после някой ще купи добри рамкови автомати втора употреба на добра цена
Да има време и сняг па и с адапторите бих се разхождал.
SixKillerVR6 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2018, 09:34     #40
steppenwolf
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Има значение в други ситуации, дали можеш да заключиш автомата или не, когато си с колани НА ската.
Добре де, Ники, за какво ти е да заключваш автомата, когато си с колани на ската? Ще се спускаш с тях ли?
Не отричам, че по добрият вариант е отключване без сваляне на ската, но...не мисля, че е от толкова голямо значение.

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 05:58.