Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 24-11-2017, 00:46     #1
J3r0nim
Member

Дата на присъединяване: Apr 2013
Начално Избор на подходящ пантаджийски автомат

Здравейте,

Още от началото заявявам, че това е поредната изтъркана тема за избор на ски автомати, затова и съм я озаглавил тъкмо така - "избор на подходящ/и/а/о..."

Става дума за избор на подходящ туринг/пантаджийски автомат за ските, които вече съм обсъждал преди 3 г. във форума, а именно Scott Mission във версията им с дължина 178 см / 89 мм талия: https://www.evo.com/outlet/skis/scott-mission

Допълнителната информация, която е добре да се вземе предвид включва: скромно тегло от 70 кг, почти никакъв опит извън писта и в общи линии стил на каране 'возете ме, скички!' през 80% от времето. До този момент най-честата ми схема е да мъкна на гърба си ските до метео станцията на Черни връх, след което да се пусна с тях до Алеко и с това да приключи карането ми. През последната година се мъча с адаптори BCA, втъкнати в Salomon Z12, закупен по съвет на Ники (и ските, разбира се), от който съм доволен, но адапторите почти убиха по особено мъчителен начин желанието ми за дълго пантене.
Обувките ми са Technica Cochise 2015 без налични фабрични жлебове за точкови автомати (вече се оглеждам за такива, но не знам дали все още са налични).

С оглед на всичко това, бих искал да помоля за съвет за какъв автомат следва да се оглеждам, ако искам да е максимално здрав, лек, сигурен и на разумна цена (знам, че последното е доста относително) от следните варианти:

- Marker Baron 13 din (притеснява ме, че по спецификации EPF шината изисква 90 мм талия, ако съм разбрал правилно, а и теглото му не е никак за подценяване);
- Маrker Tour 10 din (притесняват ме малките din-ове, които при повечко багаж и натиск ще наложат карането на автомата постоянно на 10-та степен; минаването от режим ходене-пантене и обратно също не ми се струва много комфортно при Маркерите);
- Salomon Guardian STH 13 din (16-ката ми се струва твърде голяма и тежка за физиката ми);
- Tyrolia Adrenaline 16 (тези 16 дин-а определено ме притесняват откъм тегло и физика, а и не знам дали 89 мм ще са им достатъчни за стабилност, но цената им е доста добра)
- G3 Onyx (много приемлива цена и приличен din);
- G3 Ion
- Dynafit Beast 14 (стопер 105 мм) / Radical (нямам никаква идея дали подобни точкови автомати ще са окей за геометрията на ската, а и за нивото ми на каране)

Мисля, че тези 6-7 варианта са повече от достатъчни за обсъждане, но и всякакви други предложения са добре дошли
J3r0nim Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-11-2017, 15:01     #2
iПоп
Powder prophet

Дата на присъединяване: Dec 2011
Начално

Помисли и за Marker Kingpin

Агро дайнамик рейсинг тийм - Agro dynamic racing team
iПоп Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-11-2017, 15:45     #3
bo//gan
Senior Member

Дата на присъединяване: Feb 2013
Начално

при положение, че си сравнително лек и не се очертава скоро да правиш големи скокове
няма смисъл да взимаш тежките рамкови автомати.
остават
Тур 10 - динът ще ти стигне - ако ги караш на 8 е ок

Йон и Кингпин
И с двата няма да сбъркаш, цената на единият е по-атрактивна ако 100тина лева имат значение за теб

От трите точкови Биист 14 е единственият с въряща се предница - т.е. има малък шанс в някоя по-зачукана ситуация при която йон или кингпин евентуално няма да отвори, той да отвори

Освен това Бийст 14 има по-масивна и здрава задница в сравнение с друигте два, но при твоето тегло и начин на каране този фактор въобще не играе роля, защото далеч по-тежки и брутално каращи хора се оправят чудно с йон.

Недостатъкът на Бийст е проклетата пластина за обувката, заради която не можеш да позлваш обувките с неточкови автомати, и освен това малко по-тромаво минаване от режим ходене в пантене в сравнение с Йон и КП.

с други думи - понеже си лек и няма да караш брутално, можеш спокойно да минеш с тур, йон или кингпин
bo//gan Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-11-2017, 15:53     #4
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Освен казаното от Бо, мога да допълня, че освен Tour 10 има и Tour 12.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-11-2017, 16:45     #5
mi11er
наХазматизиран

Дата на присъединяване: Jun 2005
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbo//gan Разгледай мнение

Недостатъкът на Бийст е проклетата пластина за обувката, заради която не можеш да позлваш обувките с неточкови автомати
аз това не го разбрах ... може ли малко разяснение

Цитат:
Първоначално изпратено отJ3r0nim Разгледай мнение
- Tyrolia Adrenaline 16 (тези 16 дин-а определено ме притесняват откъм тегло и физика, а и не знам дали 89 мм ще са им достатъчни за стабилност, но цената им е доста добра)
за допълнение има и модел Ambition на същия производител с дин 12 ...
...
има и панти Hagan, които имат български вносител

Запоследно променено от mi11er : 24-11-2017 в 16:49.
mi11er Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-11-2017, 17:23     #6
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmi11er Разгледай мнение
аз това не го разбрах ... може ли малко разяснение

Стари 24-11-2017, 18:08     #7
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Според това, което си написал - не се занимавай с не-точкови автомати и с алпийски обувки за разходки с панти. Иначе ще продължи да ти е гадно
Стари 28-11-2017, 00:18     #8
J3r0nim
Member

Дата на присъединяване: Apr 2013
Начално

Благодаря на всички за споделените мнения и съжалявам, че се включвам толкова късно, защото Бийстовете и G3 Onyx-a отлетяха като съботата след Черен петък...

Иначе Marker Kingpin и G3 Ion не са ми опция поради цената, а и факта, че освен на Витоша другаде не пантя (потенциално това може да се промени, но зависи най-вече от екипировката). Искаше ми се да разпитам за разните модели на Fritschi, които изглеждат доста добре и държат стабилни цени по сайтовете, но при това положение няма особен смисъл.

Бийста се оказа, че също е неприемлив на този етап въпреки супер цената му в спорт конрада, защото това означава, че трябва да сменям обувките си Technica Cochise на 1 сезон, които са ми удобни и не ми се минава през издирването на нови читави обувки под 500 лв. Дори намирането на нови (предни) подметки за точкови автомати не е лесно.

Излиза, че от съветите на Bo и batAssen май само Marker Tour 12 ми върши работа, пък и с него изглежда, че оставам стабилен и по пистите.

Ако се насоча към панта за алпийски обувки (т.е. Marker Tour 12, Marker Baron 13, Salomon Guardian 13, Tyrolia Adrenaline, Atomic Tracker 13 и Hagan) дали само цената им следва да е определяща или е добре да взема предвид ските, на които ще ги сложа, теглото им, физиката си и нещо друго? На някои от въпросните автомати изскачат добри оферти във версията им на 16 din, но мисля, че не е добра идея да си взимам такива автомати и да ги карам на 9-10 din.
J3r0nim Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-11-2017, 08:23     #9
dimitard
Senior Member

Начално

Именно щото пантиш на Витоша, а не от горна на Шлема до връх Тодорка, си вземи точкови автомати. Иначе си на път да си купиш такива с шина, след което, да си купиш и точкови след 1-2 сезона. Няма да е по-евтино. Оферти има, ако ги търсиш внимателно ще намериш.
Стари 28-11-2017, 09:24     #10
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Именно щото пантиш на Витоша, а не от горна на Шлема до връх Тодорка, си вземи точкови автомати. Иначе си на път да си купиш такива с шина, след което, да си купиш и точкови след 1-2 сезона. Няма да е по-евтино. Оферти има, ако ги търсиш внимателно ще намериш.
Подкрепям. Точковите автомати са много по-приятни за ходене.
Стари 28-11-2017, 20:41     #11
Sam76
Member

Дата на присъединяване: Apr 2010
Начално

Бийста е на супер цена. За съжаление другите оферти отлетяха с топлите дни... Много неприятни тенденции се наблюдават по нашите магазини. Отблъскващо!
Sam76 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 29-11-2017, 10:26     #12
dimitard
Senior Member

Начално

Оферти ще има, просто неможеш да очакваш, че ще са точно когато ти трябват. Ако си член на БАССЕС можеш и да не чакаш офертни в някой магазини.
Стари 30-11-2017, 11:46     #13
rosen_talov
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2007
Начално

J3r0nim,
При правилна експлоатация и поддръжка, точковите авомати ще ти служат вярно 5-7 сезона, та и повече. Като сметнеш цената им и продължитеността на употреба няма да изглеждат толкова скъпи.
Аз съм 2 сезона съм с G3 Ion 12 и съм повече от доволен.
Успех в "сглабянето" на туров сет!
rosen_talov Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-11-2017, 19:03     #14
P-Str
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2015
Начално

И аз подкрепям варианта с точките, но ако не ти се сменят обувките гледай за Саломон Гардиън и Сие. За предпочитане са пред Рамките на Маркер според мен.
П
P-Str Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-12-2017, 11:38     #15
Sam76
Member

Начално

Аз съм в изгодна позиция, трябва да си се купуват обувки за този сезон, освен това автоматите са за премонтаж, та нещата се нареждат. Ще се точкувам този сезон и това е. За съжаление обаче, тамън като измисля какво да е, отивам с парите и - цената изхвърчала. Не мога да се пречупя да си купя нещо, което е висяло в магазина на една цена - в единия случай виси от 2014 година, и при първо застудяване отново е "поскъпнало". Затова на риск онлайн и това е - поне чуждестранните търговци като свалят веднъж цената на старите модели и след това забравят да я вдигнат.
Стари 02-12-2017, 22:20     #16
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отSam76 Разгледай мнение
Не мога да се пречупя да си купя нещо, което е висяло в магазина на една цена - в единия случай виси от 2014 година, и при първо застудяване отново е "поскъпнало". Затова на риск онлайн и това е - поне чуждестранните търговци като свалят веднъж цената на старите модели и след това забравят да я вдигнат.
Не знаех, че още някой ги прави тия истории в София....
Стари 03-12-2017, 22:01     #17
Sam76
Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Не знаех, че още някой ги прави тия истории в София....
...а сте съседи... И аз не можах да повярвам, и направих снимки на флуктуиращите цени. Цената на биткойна е по-стабилна дори.

Иначе гледам "големите" настъпват. Появила се е Hawx Ultra XTD, и то под кило и половина. Впечатляващо! За моя крак това е перфектната обувка, бих си ги поръчал и без да ги пробвам.

И новите точки на Salomon са интересни. Още няма много отзиви по форумите, но едва ли са се изложили много. Изглеждат много лесни за експлоатация, спирачката се закопчава лесно, отзад само задната част се завърта, без да се въртят кокилките.

Запоследно променено от Sam76 : 03-12-2017 в 22:18.
Стари 05-12-2017, 13:43     #18
P-Str
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отSam76 Разгледай мнение
...а сте съседи... И аз не можах да повярвам, и направих снимки на флуктуиращите цени. Цената на биткойна е по-стабилна дори.

Иначе гледам "големите" настъпват. Появила се е Hawx Ultra XTD, и то под кило и половина. Впечатляващо! За моя крак това е перфектната обувка, бих си ги поръчал и без да ги пробвам.

И новите точки на Salomon са интересни. Още няма много отзиви по форумите, но едва ли са се изложили много. Изглеждат много лесни за експлоатация, спирачката се закопчава лесно, отзад само задната част се завърта, без да се въртят кокилките.
Да попитам, HAWX Ultra XTD-то в БГ ли си ги видял?! Макс Спорт?
Стари 05-12-2017, 13:57     #19
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отP-Str Разгледай мнение
Да попитам, HAWX Ultra XTD-то в БГ ли си ги видял?! Макс Спорт?
В Макс Спорт нямат дори фурна за Memory Fit, въпреки че продават такива обувки...

#КЗЦ
Стари 05-12-2017, 15:33     #20
P-Str
Senior Member

Начално

Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 22:09.