Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 19-10-2018, 08:33     #1
SixKillerVR6
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2010
Изпрати съобщение чрез skype; на SixKillerVR6
Начално Модни тенденции в ски туринг-а.

Здравейте,
Първите снежинки са вече много близо и започват да изкачат въпросите за екипировка. Отварям тази тема с надеждата да се получи някаква дискусия относно подходящи "мУдЙерни" облекла за зимен туризъм и каране.
Наблягам на "и" понеже има обширни теми за мембраните и дрехите като цяло, за каране, за висока планина /трекинг/, за разходки и т.н. ... но в случая мен лично ме интересуват оптимални варианти за "пантене" и последващо каране.
Може да споделите какво ползвате и от какво сте доволни, а и от какво не сте доволни. Какво сте видяли като добри оферти и полезни нововъведения в дрехите подходящи за целта.
Аз лично се оглеждам в нови екипи за мен и жена ми и след бърз преглед на пазара онлайн, както и няколко магазина, се обърквам все повече. Мислех си че знам какво искам, а се оказа че хич не съм в час.
Пазара е залят с какви ли не мембрани на какви ли не КОСМИЧЕСКИ цени, изчислявани по някой калкулатор на NASA за тъмната материя.
1 - 2 - 3 слоя мембрани, че и половинки има... до тук добре. Цените да речем че ще ги преглътна ... имам ли избор. Ама като ще се дава "бъбрек" за яке и панталон ми се иска да направя информиран избор.
Интересува ме например до колко е важна според Вас полата за сняг в едно яке. Повечето 2,5 - 3L мембрани /хардшел/ нямат въпросната пола.
До колкото съм разбрал от опита ми с пантене и каране, както и от тенденциите в ските и туризма, ще се взима "хард шел" без пълнеж.
А редно ли е да има някаква подплата или не? Редно ли е да има пола за сняг или няма смисъл? Полезни ли са ръкавелите / маншетите в ръкава? Панталона май се оказва по-труден и от якето... какви проветрения са по-удачни... от вън или от вътре? Не всички имат вградена гета в крачолите, а според Вас върши ли Ви работа тя?
И фундаменталния въпрос... 2,5L или 3L ??? Цени и марки за сега няма да споменавам, просто се надявам да чуя мнения и на други хора, активно занимаващи се с ходене и каране.
Редно е да спомена и какви са целите ми с това облекло. Искам да имам добър екип за същинската зима в планината, като ще има и пешеходни преходи /по-рядко/, а не само ски туринг. За близко бъдеще планирам да се разходя и по европейските по-високи върхове /пеша/, за където също са нужни добри мембрани и други дрехи.
И не бързам с покупката... имам си екипи на разположение за сега.
Темата е обща за облеклото и тенденциите в зимния ски туризъм, а не само за мембрани и хардшелове. Просто за мен това е на дневен ред и за това се обръщам към Вас за мнения. Който има въпроси и иска да коментираме другите слоеве от облеклото нека пита и коментира, за да се информираме един друг кой-какво.
По отношение на другите слоеве съм заложил на термо бельо за първи слой, мерино вълната за мен е фаворит. Ползвам лек полар и лека пухенка за междинни слоеве /според случая/. В момента съм със ски екип с 20.000 водонепромокаемост и дишаемост. Екипа е с хастар без пълнеж, всичко що се предлага в един ски екип го има... джобове, пола за сняг, маншети и т.н., но е и доста тежък.
Ако прецените, че е коментирано всичко и е поредната излишна тема, то моля да ме извините и модераторите да я изтрият. Аз ще си купя нещо по някое време така или иначе

Ами за сега толкова... почваме да чакаме снежинките
SixKillerVR6 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-10-2018, 09:05     #2
kalintry
Senior Member

Дата на присъединяване: Feb 2010
Начално

С ръкАвиците и ски-маската/очилата не трябва да се правят компромиси. Другото - цената определя другото! Така мисля аз, за времено което прекарвам в планината и нещата, които правя. Та малко късно си се сетил за подновяване, пролетно-лятно-есенните промоции... За пантене с последващо каране е хубаво екипа да е катър-сезон, предвид яко потене с последващо, евентуално яко мръзнене. С това очевидно си наясно. Конкретно за полата на якето. Имам, сваляща се. Обикновено е свалена - да не ми пречи и да ми е по-леко;-) Когато наистина ми трябва, в голямата пудра, както казах обикновено е свалена/забравена. Но съм готов пола да не видя, само пудра да има! Човек може с много малко...
Сняг да има и да сме здрави!

15.12.18/08.05.19=26/19+20 630/338(285E); 28.11.17/08.04.18=9/33+23 275
20.11.16/09.04.17=16/38+29500;19.12.15/17.04.16 =11/25+20 620;03.01.15/14.05.15=17/33+23000; 11.12.13/11.05.14=8/29; 08.12.12/08.05.13 = 2/23; 10.12.11/17.06.12 = 7/30; 12.12.10/18.05.11 =10/>30
kalintry Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-10-2018, 11:26     #3
SixKillerVR6
Senior Member

Начално

За ръкавиците се съгласявам и мога да добавя и чорапите. Все пак крайниците са основната беля при мръзненето. А колкото до очилата... там мъката е голяма при мен, защото освен всичко съм и кьорав... ама съм намерил някакви комфортни решения.
Благодаря за споделения опит с полата за сняг. Така като гледам тя ще е последното нещо, което ще гледам.
Както споменах не бързам да пазарувам, затова е и темата... да се посъберат различни мнения. Екипировка си имаме за сезона и с нея ще си карам и пантя още доста време надявам се.
А новата ще се пазарува когато му дойде времето и знам какво искам
Стари 20-10-2018, 08:20     #4
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

По-добре инвестирай повече в каране и по-малко в парцалки!

Сега на темата: Хубава трислойна мембрана е супер, но е скъпа (500-1400лв) и не е изключено да я скъсаш, ако караш в гори. От друга страна това якенце от декатлон върши чудна работа за доста малко пари:

https://www.decathlon.bg/p/8302503_m...tml#/272-200-s

(ако го няма в БГ, може да го поръчаш от английския или немския Декатлон)

Също така, ако ти трябва лека дреха за преходи и искаш да спестиш пари, може временно да минеш и с двуслойна мембрана за дъжд (напр. Marmot Precip - има ги в Basecamp). Аз имах едно такова, което носех във всякакви условия без грам жал. Изкара 6 години преди да се протрие мембраната и да протече. Отвън е още здраво. След това го замених с друг Marmot, но с Goretex Active 3L. Има минимална разлика в дишането в полза на новото, която едва ли оправдава 3 пъти по-високата цена.

Powder skirt е готино да има според мен, но не е супер важно.

Запоследно променено от batAssen : 20-10-2018 в 08:22.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-10-2018, 09:15     #5
geleto
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2007
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отkalintry Разгледай мнение
С ръкАвиците и ски-маската/очилата не трябва да се правят компромиси.
За очила с отражателна плака е излишно да се дават 200лв, поне при мен са консуматив. Не съм видял такива които не се драскат много лесно, но може и да греша. Взимам си чудесни китайски за под 30$ и не се вайкам като ги издраскам на някой клон. Единствено за фотохроматични може да има смисъл, но това с пазенето не е за мен.
Скъпите дебели ръкавици ги пази за много студени/мокри дни, излишно е да им спихваш подплатата в хубаво време.
geleto Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-10-2018, 12:10     #6
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Да се дават луди пари за дрехи, при условие, че зимите тука вече ще са по скоро изключение е грешно.
Странното е, че го казвам, но и със ските и всичко друго е така.
Сериозно си преосмисли вече мнението за екипировката.
Стари 21-10-2018, 19:49     #7
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Лично според мен си вземи:
- 3L мембрана яке и панталон (панталона може и да има някакви софтшел моменти, но ще е проблем в другите сезони), без никакви powder skirts и без никаква подплата. Така ще го ползваш във всички сезони и всички спортове.
- Да не е Gore-Tex Pro, а например Active, H2No или други подобни варианти. Не, че е лоша Pro-то, но диша малко и е много е твърда, няма хич стреч и предвидена за много екстремни условия и алпинизъм, които със ски-туринг няма да намериш почти никъде. Отделно е наистина много скъпа.
- По отношение на цените - имай предвид, че една Patagonia ще те изкара (сериозна употреба) - например - 6-7 години и е предвидена да може да се ремонтира лесно, един DirectAlpine 4-5, а нещо по-бюджетно примерно 2. Т.е. цените сравнително едни и същи във времето. Гаранцията на едните и другите също е от значение.
- За 3L не бих мислил за горите много, карам от години такива дрехи и то в доста по-зачукани гори от хората смятащи, че има проблем - и проблем няма. 2.5L e доста по-финно нещо, повече трябва да се внимава. 2L не го коментирам, това си е за града.
- Ръкавици - аз лично си имам проблеми, затова карам с хубави. Маските са си консуматив.
- Щом не бързаш много винаги можеш да се ориентираш за оферти или да потърсиш някакви остъпки.
- Това какви са зимите няма много значение, щом ще ходиш и по върховете в Алпите, а и аз от зимите хич не се оплаквам.
Стари 22-10-2018, 07:03     #8
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

То от 3L до 3L също има доста разлика. Примерно Goretex Pro N80p или N70p е доста по-здрав от Goretex Active N15p/N30p. Едното става за гори без яд. Другото - хмммм...
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-10-2018, 08:09     #9
SixKillerVR6
Senior Member

Начално

Много се радвам, че в темата има градивна дискусия и се получават конкретни мнения за конкретни дрехи / материи.
Аз да уточня, че няма да си пенсионирам сегашният ми екип, който си е сериозен за моите нужди и представи, та за силните дни с леки пантения и горски зачуквания той ще е на бойното поле.
То за сега и за тежките пантения пак ще си е той, защото както казах не мога да си позволя цените на NASA за два екипа току-така
Но определено мненията Ви са ми от помощ за следващата ми покупка.
Благодаря за което!

П.П.: За протокола да кажа, че и сегашните ми дрешки са купувани втора употреба от тукашен човек, за символична сума, на фона на класа дреха и за около 5 години ползване, не съм имал по-добра дреха до сега. Казвам го в подкрепа на това, че и на мен ми се иска като взема нещо да си го ползвам няколко години щастливо, а не след по-техничен преход да е разпрано по шевовете.
Иначе марки и емблеми слабо ме интересуват... Поздрави.
Стари 22-10-2018, 11:22     #10
steppenwolf
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

При пантене за мен голяма екстра е на якето основният цип да се отваря и отдолу нагоре. Проветрения на якето и панталона са основно изискване при покупка. Паудър скърта е добра опция-когато е по студено времето закопчаваш и печелиш топлина.
Стари 23-10-2018, 09:33     #11
SixKillerVR6
Senior Member

Начално

Цитат:
При пантене за мен голяма екстра е на якето основният цип да се отваря и отдолу нагоре. Проветрения на якето и панталона са основно изискване при покупка. Паудър скърта е добра опция-когато е по студено времето закопчаваш и печелиш топлина.
Точно тези неща търся и аз в основната ми екипировка /яке и панталон/ и дума не може да става да си взема нещо без проветрения, та ако ще и да е хипер-турбо-мега мембрана дето изпомпва потта навън и е непромокаема. А двупосочния цип също вече ми е на дневен ред с оглед по-често ползване на седалка и катерачен инвентар.
Полата за сняг изглежда, че не е фундаментален елемент, но е полезна все пак.
Относно панталона обаче ми е интересно мнението Ви за панталоните /шелове/ с цял цип от страни на крачола? Не съм ползвал такова животно и ми е любопитно до колко е практично за посочените цели.
За сега съм останал с впечатление, че за панталон е най-удачно проветренията да са отвътре на крачолите и да стигат по възможност до "макарите", че да не прегряват.
Стари 23-10-2018, 11:05     #12
dimitard
Senior Member

Начално

Сега няма да цитирам брой дни в планината на панти и зимно катерене, но съм имал якета с отварящ се отдолу цип и панталони с цял цип и съм ползвал тия екстри 1-2 пъти за цялото време, което съм ги имал. За скърта вече казах, какво мисля.

Има якета с проветрения, които са много по-зле от якета без проветрения. Всичко зависи от мембраната и съответната конструкция. На сериозните мембрани никой няма да ти сложи проветрения между краката, защото е изключително не функционално за беккънтри-то. По-скоро острани на бедрата и леко отзад. Зависи и каква е материята отпред.

Та наистина имат значение материите, мембраните, как са комбинирани и как е функционално предвидена дрешката, за което човек трябва да поразгледа, облече и да погледне малко по-сериозни ревюта. Модел по модел. Обратно на твоето мнение, аз бих разчитал точно на марките - защото те знаят какво правят и го правят от години. Иначе има опасност да си избереш нещо "по точки" и "екстри" които сте си формулирали тука, което ще е супер за пред клавиатурата, но не и в планината. Нещо, като колата от китайски производител, дето има всички екстри, ама е все още китайска зад волана.
Стари 23-10-2018, 14:57     #13
Junglist
Senior Member

Дата на присъединяване: Jul 2008
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на Junglist
Начално

Моето мнение е, че дишаемостта на мембраната играе роля до един момент, след това е нужно адекватно проветрение.

При мен, при продължително пантене (катерене на по-голям наклон) облеченсамо с Gore-tex Pro shell и мерино термо бельо ми се налага често да отварям ципове на панталон и яке, особено ако е по-топло и слънчево... просто тялото генерира много повече енергия и топлина за единица време, отколкото мембраната може да изкара навън. Затова най-доброто регулиране за мен е с циповете. За панталона страничните ципове (на бедрата) са по-ефективни от тези отвътре на крачола. Същото е и при якетата - ако не е прекалено голям ципа за проветрение под мишниците ( да се отвори като триъгълник) не влиза достатъчно въздух. По добри ципове според мен са тези които са изнесени от двете страни на основния цип и са с неправилна форма на шева - сътответно правят триъгълник.

При по-студено време, буря хубавата мембрана с добри показания за дишаемост наистина блести и тогава съм усещал истински разликата регулирането на телесната температура и изкарването на излишната енергия от тялото навън, в сравнение с други мембрани.

Надявам се че има някакъв смисъл това което се опитах да обясня

Отделно Ортовокс преди няколко години вкараха съвсем малко количество мерино вълна в шел мембраните си и според мен това е стъпка напред в регулирането на телесната температура при каране/пантене.

https://www.ortovox.com/uk/shop/men/...hell-jacket-m/

Поздрави!
Junglist Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-10-2018, 16:13     #14
MrPilly
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2009
Начално

С толкова много брандове и маркетингови трикчета и мурафетчета не бих те посъветвал конкретно какво да си вземеш, но ще те посъветвам да не си взимаш Zajo! На един сезон яке с eVent (30000/20000), пране според иснтрукциите (с хладка вода, редовно и т.н.) се протри на раменете от раницата и сега тече като лейка!

Както се каза, е*и я в екипировката, инвестирай в каране и без това совите (зимите) не са това което бяха.

П.С. Декатлонското якенце е супер за цена/качество, а и няма как да останеш разочарован на база цена/очаквания/резултат.
MrPilly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-10-2018, 15:08     #15
peshosan
Junior Member

Дата на присъединяване: Aug 2018
Начално

MrPilly си го каза както е! Не ги мисли толкова, в един момент ще ти стане топло, ако деня е слънчев и пантенето е в повече, независимо от това с каква мембрана си и т.н. За това един по-лек слой над термото и якето в раничката докато цепиш нагоре и после премяна за надалоу. Майката ти навремето не ти ли е казвала, докато играеш се съблечи по тениска и като спреш си спложи якето?

Иначе, вчера ей тва якенце го видях от миналогодишната колекция на Скотт, изглежда добро: https://www.glisshop.co.uk/ski_jacke...ue-132455.html

А пък ако си в Пловдив, до Хаджията Груев бензиностанцията има един фирмен магазин, шие се на ишлеме за доста интересни outdoor копании, включително и на Maloja. Може да изкочи нещо по-специализирано тураджийско там на доста добра цена. Ако те интересува ще намеря кординатите точно.
peshosan Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-10-2018, 12:58     #16
Ники
Екстремен лифтар

Начално

https://m.facebook.com/story.php?sto...d=174186659863
Баси тия как ли са карали без 5 слойна мембрана за 2к пари.
Все едно де, моето мнение тука не е меродавно. Щот на пантя.
Стари 25-10-2018, 16:31     #17
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Просто съвременна екипировка, позволява на не чак толкова подготвени хора, да правят далеч по-сериозни неща, от преди 30 години. Толкоз. Иначе може и гол.
Стари 25-10-2018, 20:20     #18
Yankoff
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2015
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отpeshosan Разгледай мнение
А пък ако си в Пловдив, до Хаджията Груев бензиностанцията има един фирмен магазин, шие се на ишлеме за доста интересни outdoor копании, включително и на Maloja. Може да изкочи нещо по-специализирано тураджийско там на доста добра цена. Ако те интересува ще намеря кординатите точно.
Мисля че би било полезна информация не само за първоначалното питане .
Yankoff Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-10-2018, 10:36     #19
ne_e_lesno
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2008
Начално

Цитат:
https://m.facebook.com/story.php?sto...d=174186659863
Все едно де, моето мнение тука не е меродавно. Щот на пантя.
Ще оставя това тук..

Цитат:
Важното за да е функционално е да ти е впито в гъза и тесно в раменете. Да мязаш яко на педал.
На Виъкъл дрешките са яко нефункционални значи Да не говоря за Бандита ми или за 686-цата.
Качество на една дреха, функционалност и удобство могат да са съчетани в едно. Па вече всеки да се облича според вижданията си.
Няма ли яко рап, да си го носят....
https://www.befsa.com/forum/showthre...?t=4770&page=2
ne_e_lesno Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-10-2018, 11:23     #20
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Няма разминаване. норвежките пуловери са сила и има много рап.

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 21:48.