Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 17-07-2019, 11:40     #1
dmkotev
Junior Member

Дата на присъединяване: Feb 2017
Начално Съвет за All-M ски

Здравейте, ще ви запитам съвсем стандартен въпрос, без изненади

Накратко - карам сноуборд от доста време, но реших, че ските ме влекат вече повече. Та миналият сезон се ангажирах със ските и горе долу усвоих карането по писта до спокойно спусане по червено. Както и да е, не е важно.

Ще продължавам да се занимавам с тях и най-вероятно в някакъв момент след достатъчно опит ще се пробвам да покарам и извънпистово.
Та, разбира се - какви ски да си завзема? Бих искал да са All-M, та да се държат добре навсякъде. Дълъг съм 187, 77кг. По-скоро ми се иска да са с талия между 100-105мм, с подходящ Sidecut (ли му викат), за да са маневрени все пак на писта. Около 600-700лв? Нямам против да поръчвам и онлайн.

Данке.

p.s.

Някои от тези влизат ли в критериите и имате ли мнение за тях:

Fischer Ranger 102 FR

https://www.sport-conrad.com/en/prod...102-fr-19.html

Line Sick Day 104

https://www.sport-conrad.com/en/prod...104-18-19.html

Запоследно променено от dmkotev : 17-07-2019 в 15:21.
dmkotev Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-07-2019, 08:40     #2
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Спокойно пускане по "червено" не е каране на ски.
Първо вземи си учител и покарай с него поне 10-тина пъти с чисто пистови ски. Защото да не стане накрая карането ти извън писта да буди смях, а и да е опасно за теб и околните.
Иначе и двата модела ски, които си посочил - стават.
Фишера съм го карал и е прекрасна ска, за човек, който може да кара. Твърда и иска яка ръчка.
За Сик дей-я също съм чувал добри отзиви, но лично не съм се качвал на него.
Стари 18-07-2019, 10:16     #3
dmkotev
Junior Member

Начално

Както казах - "след достатъчно опит", не след първите 20см тази година, споко.
Мерси за мнението.
Пистовите ски не са ли и те предимно твърди или ми е грешна логиката?
Стари 18-07-2019, 10:50     #4
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Всичко с талия 90-105 става и останалото е въпрос на вкус:

1. Дали искаш модерен или класически център?
- модерен - около 0-4см от средата на ската. Готин за трикове, но изисква специфична стойка (на пети), за да не потъват върховете;
- класически - около 6-12см от средата на ската. Стабилен на скорост, но иска човек да натисне на езиците, а не да виси назад.

2. Дали искаш повече рокър?
- изплува по-лесно, но губиш стабилност на по-твърдо. Ската се усеща като по-къса;

3. Дали искаш рокър отзад?
- ската става по-маневрена на меко. Усеща се като доста по-къса. Губиш стабилност в някаква степен.

4. Дали искаш по-голяма извивка отпред (splay)?
- Извивката губи малко скорост, но позволява да не заораваш под клони и т.н.

5. Радиус?
- противно на очакванията много често ски с голям радиус са по-маневрени на меко, защото там не карвираш. При малък радиус задниците "захапват". Темата като цяло е много дълга...

Реално първата точка ти е най-важна. Виж нещо, което я покрива за твоите нужди, е на оферта и те кефи като цвят . Карай го и като знаеш какво искаш ще купиш следващото.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-07-2019, 11:37     #5
dmkotev
Junior Member

Начално

Все неща, които нямаше да съобразя
Благодаря, ще се ориентирам към по-важните точки тогава.
Стари 18-07-2019, 12:10     #6
CRO
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbatAssen Разгледай мнение
Всичко с талия 90-105 става и останалото е въпрос на вкус:

1. Дали искаш модерен или класически център?
- модерен - около 0-4см от средата на ската. Готин за трикове, но изисква специфична стойка (на пети), за да не потъват върховете;
- класически - около 6-12см от средата на ската. Стабилен на скорост, но иска човек да натисне на езиците, а не да виси назад...
-6 до -12 назад не идва ли малко в повечко
CRO Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-07-2019, 13:16     #7
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отCRO Разгледай мнение
-6 до -12 назад не идва ли малко в повечко
Какво имаш предвид като казваш "в повечко"?

Зависи как е проектирана скатa? Каква е формата на sidecut-a? Дали е плоска отзад? Колко рокер има? и т.н.

Blizzard Brahma 2017 например e на -11.1см. Следващата версия е малко по-напред.
Atomic Vantage е около -8.5.

И т.н., и т.н.

Например, наскоро се колебаех между 2 модела ски, като разликата беше основно в това, че едната има 3см по-дълга извивка на опашката от другата. На едната центърът е на -6, а на другата е -8см от true center.

P.S. Ако си купиш Брама и я монтираш на -2, ще плачеш. Ако си купиш Faction 2.0 и го монтираш на -8, пак ще плачеш . Different horses for different courses

Запоследно променено от batAssen : 18-07-2019 в 13:19.
Стари 18-07-2019, 15:02     #8
CRO
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbatAssen Разгледай мнение
Какво имаш предвид като казваш "в повечко"?

Зависи как е проектирана скатa? Каква е формата на sidecut-a? Дали е плоска отзад? Колко рокер има? и т.н.

...
ааа, от центъра на ската да, повече модели си имат factory recommended място за монтаж и е отбелязано на ската така или иначе
CRO Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-07-2019, 10:02     #9
dmkotev
Junior Member

Начално

Ако имате конкретни впечатления или пък мнение само от specs на тези 2 модела, бихте ли споделили:

Armada Tracer 98 17/18 188см

https://www.sport-conrad.com/en/prod...-98-17-18.html

Nordica Enforcer 100 18/19 185см

https://www.sport-conrad.com/en/prod...100-18-19.html

По изчетените ревюта ми звучи, че Армадите ще са може би 1 идея по-версатилни, но може и да не съм прав, тъй като по спецификации и на двете като рокер/кембър, радиус, талия, дължина и т.н. са почти еднакви.
Нордиките мисля са малко по твърди? Едните са малко под ръста ми, другите малко над.

Благодарско.
Стари 23-07-2019, 12:58     #10
sugarfactory
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2011
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdmkotev Разгледай мнение
Ако имате конкретни впечатления или пък мнение само от specs на тези 2 модела, бихте ли споделили:

Armada Tracer 98 17/18 188см

https://www.sport-conrad.com/en/prod...-98-17-18.html

Nordica Enforcer 100 18/19 185см

https://www.sport-conrad.com/en/prod...100-18-19.html

По изчетените ревюта ми звучи, че Армадите ще са може би 1 идея по-версатилни, но може и да не съм прав, тъй като по спецификации и на двете като рокер/кембър, радиус, талия, дължина и т.н. са почти еднакви.
Нордиките мисля са малко по твърди? Едните са малко под ръста ми, другите малко над.

Благодарско.
Не съм ги карал, но по спецификации и каквото съм чел и гледал из нета за тях, си мисля че нордиките ще са уникални ски. Дали техническите ти и физически възможности ще ти позволят да изкараш максимума от тях е друг въпрос ( то за всички ски се отнася). От няколко години са ми в списъка с желания ама съм събрал 5-6 чифта ски и трябва да махна поне два чифта, за да си купувам нови... Като идваш от сноуборда може би ще си по-фристайл ориентиран та също може да погледнеш Nordica soul rider те са фул туин тип, май са и по-мекички. И двата модела са с малък радиус, което мене лично съм установил, че ме кефи, но темата за радиуса, както са ти писали е дълга и всеки с предпочитанията си... Иначе според мен правилно си се ориентирал към ширина около 100 по средата, най-универсалния и практичен размер за бг условията и снеговалежи. В тоя диапазон почти всяка марка има по някой читав модел, та е въпрос на изгодна оферта и картинките да ти харесат .... за парите дето си отделил можеш да вземеш и нещо много малко карано и с читав автомат
sugarfactory Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-07-2019, 15:27     #11
dmkotev
Junior Member

Начално

Благодаря за готиното мнение В крайна сметка наистина май опира до добра оферта и картинка, останалото е в планината.
Стари 23-07-2019, 15:47     #12
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Не искаш ли един. Faction Candide 2.0 184 см? Че имам един за продаване. Таман ще видиш какво точно ти трябва.
A и ще се вместиш в бюджета барабар с читав автомат.
Стари 23-07-2019, 17:09     #13
dmkotev
Junior Member

Начално

Ами дай да ги погледна, може и да искам. Коя година са? Може и някакви снимки на лично.
Стари 23-07-2019, 20:52     #14
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Тазгодишен модел са.
Имаше тема нянъде из форума.
https://www.befsa.com/forum/showthread.php?t=12973
Стари 24-07-2019, 11:04     #15
angelt
Junior Member

Дата на присъединяване: Nov 2014
Начално

Аз съм горе долу с твоите мерки - 188 см, 83 кг.

Преди доста години започнах да пробвам извънпистовото карене с Liberty Hazmat 186 - съжалявам ако обиждам феновете на тази марка, но по мое мнение - ужасна ска. За никъде не ставаше. После реших да пробвам нещо по-късо Scott Punisher 183. Хубави ски - мога да кажа универсални - стават за много места и различни състояния на снега. С тази дължина си бяха много добре за писта, за разбит сняг навън и за гори. Но в момента в който започнах да клоня основно към извънпистовото каране видях че са ми леко къси и може би тесни - в дълбок и хубав сняг затъваха повече отколкото трябва, за да е комфортно карането. После минах на Line Mr. Polard's Opus 192 - много здрави (дебела основа и кант) и стабилни. С тях няма да имаш никакъв проблем в неотъпкания сняг и ще пускаш улеите на езерата все едно караш по червената писта . Но са тежки - започнах да се уморявам вече като ги карам по цял ден, а за писта са средна работа - трябва им повече скорост, но пък тогава не винаги може да спреш бързо ако ти се изпречи някое ски училище да кажем. Сега последно пролетта си взех Rossignol Soul 7 HD 188 (последния модел) заедно с автомати за 780 лв. някъде. Тях още не съм ги карал, но все пак са едни от най-популярните модели, надявам се да стават за чичаци като мен, които вече ги домързява .

Та ако искаш нещо по-евтино вероятно някой Scott Punisher на старо (188 или 183 ти си прецени на база на горното което съм писал) ще е добре. Ако пък искаш чисто нови - Rossignol-а също ти се вмества в бюджета, но ще трябва да го поръчаш онлайн - тук са много скъпи.

Запоследно променено от angelt : 24-07-2019 в 11:30.
angelt Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-07-2019, 23:26     #16
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отangelt Разгледай мнение
... Но в момента в който започнах да клоня основно към извънпистовото каране видях че са ми леко къси и може би тесни ...
То това е най-същественото Чак като понатрупаш опит разбираш какво ти пасва и какво не. Само бюджет да има ...
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-07-2019, 09:20     #17
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Хазмата беше велика ска. Просто трябва да се монтира на правилното място, а то е на 2 см напред от препоръчания център.
Стари 25-07-2019, 15:25     #18
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Хазмата беше велика ска. Просто трябва да се монтира на правилното място, а то е на 2 см напред от препоръчания център.
чак пък велика.. още ги имам, и всеки път като се наложи да ги карам, съжалявам, че съм с тях ..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-07-2019, 16:02     #19
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Защото вероятно си ги монтирал на препоръчания център.
Стари 25-07-2019, 17:16     #20
batAssen
чичка

Начално

Ники, нещата не са толкова прости. Освен къде са монтирани едни ски има значение как е разположен side-cut-a спрямо центъра на ската, в коя зона са твърди и т.н. Един вид за кой скиор са проектирани и каква е стойката му.

..И да, поне на хартия Хазмата изглежда, че ще е по-добре монтиран по-напред. Това обаче ще допадне само на скиор, който кара по-изправен, с "freestyle" стойка. Аз лично такива ски определено не харесвам, защото натискам на езиците. На Беров също съм убеден, че няма как да му допаднат по същата причина. От друга страна аз харесвам много като поведение Atomic Vantage, но съм сигурен, че на теб няма да ти допаднат.
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 04:32.