Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 14-12-2011, 23:44     #41
Version 7.0
Senior Member

Дата на присъединяване: Jul 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отTheGrave Разгледай мнение
...тези ще да автоматични полутвърди, правилно ли се ориентирам?
На такива ми приличат, демек имат "подвижна" връзка между предницата и задницата . Може и да бъркам
Стари 25-02-2017, 10:11     #42
viktor70
Junior Member

Дата на присъединяване: Oct 2015
Начално

Да поизтупам малко темата от прахта. Занимавам се със ски-туринг/алпинизъм. Престои покупка на пикел. Насочил съм се към тези три варианта с дължина около 50 см.- Petzl Glacier Literide, petzl snowracer и grivel haute route. Висок съм 176 см. Търся отговор на въпроса - дали при евентуално падане със ските, когато пикела е закрепен на раницата има опасност от травма на главата, при положение, че шипа на пикела надстърча около 10 см. над най горната част на раницата. Благодаря.
viktor70 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-02-2017, 10:19     #43
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Има риск да.

Иначе, ако е за ски-алпинизъм в състезателния му вариант ОК.

Като някакъв по-приемлив вариант за по-обща употреба...аз бих си взел най-късия BD Venom с чук.
Стари 25-02-2017, 13:50     #44
viktor70
Junior Member

Начално

Благодаря за бързия отговор. Не се състезавам. Нямам и афинитет към катерене/алпинизъм. Искам обаче да си закупя пикел=полезно сечиво в планината. Предпочитам да бъде с малка лопатка.
Стари 25-02-2017, 13:58     #45
dimitard
Senior Member

Начално

Разбирам те, че търсиш нещо полезно затова ти препоръчвам чука. Все още чакам, да видя турист по наще планини (изключвам протата), които знае на практика за какво се ползва лопатка, ама за 20 години не съм видял... Както и да, е ти си знаеш. Варианта на венома с лопатка също е по-добър от горните с няколко неща.
Стари 25-02-2017, 21:02     #46
iansto
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2011
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отviktor70 Разгледай мнение
Да поизтупам малко темата от прахта. Занимавам се със ски-туринг/алпинизъм. Престои покупка на пикел. Насочил съм се към тези три варианта с дължина около 50 см.- Petzl Glacier Literide, petzl snowracer и grivel haute route. Висок съм 176 см. Търся отговор на въпроса - дали при евентуално падане със ските, когато пикела е закрепен на раницата има опасност от травма на главата, при положение, че шипа на пикела надстърча около 10 см. над най горната част на раницата. Благодаря.
Това ще да е много странна раница. Иначе ако те притеснява остротата на шипа, можеш да му сложиш протектор.
iansto Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-02-2017, 23:11     #47
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Вземи си къс пикел, по-къс от раницата ти. И без това ще го ползваш много рядко по наще планини - при катерене на някой стръмен улей, ако е фирнован, или евентуално на някое било замалко. Ще 'живее' на раницата ти, ако стърчи над нея, в посока главата ти, рискът съвсем истински. Аз не смея да карам с дълъг пикел, като нося - нося си късия..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-02-2017, 23:44     #48
moridinbg
CEO of Shred

Дата на присъединяване: Feb 2010
Изпрати съобщение чрез skype; на moridinbg
Начално

Аз съм като тебе, въобще не ме влече алпинизма, за това съм с туристунгелски пикел - Grivel Haute Route. Изобщо не ти трябва толкова дълъг - само се пречка. Иначе не е лош. В България никога не съм го ползвал. Навън си ми е влизал в употреба.
Имам и котките от същата серия. Тях изобщо не ги препоръчвам, защото са с преклаено къси зъбчета и на по-сериозен (твърд и стръмен) лед се бере много яд.
Стари 26-02-2017, 09:42     #49
viktor70
Junior Member

Начално

Благодаря на всички за насоките. Ще взема нещо под 50 см. дължина, защото всичко по-дълго ще стърчи. ...То па един сняг по високото тая зима, ама още има надежда.
Поздрави!
Стари 27-02-2017, 11:56     #50
mmk
Junior Member

Дата на присъединяване: Mar 2016
Начално

за тази височина под 50 ще ти е къс, съветвам те да си вземеш по-дълъг, да го пробваш преди това как се усеща, ако си вземах в момента вероятно щеше да е petzl summit
mmk Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-02-2017, 12:06     #51
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmmk Разгледай мнение
за тази височина под 50 ще ти е къс
за какво? (човека ще кара ски, няма да се подпира като по старите книжки)
Стари 27-02-2017, 16:28     #52
moridinbg
CEO of Shred

Дата на присъединяване: Feb 2010
Изпрати съобщение чрез skype; на moridinbg
Начално

Стари 27-02-2017, 18:04     #53
mp2
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2003
Начално

А някой играл ли си е с тези пикели, които са само глава и се щракват към дръжката на лавинната лопата? Скъпички, но за скиори като нас? Аз поне почти (или никога) не си нося пикела - просто като помъкна всичко и .....

Иначе аз за котки съм с леки на BD. ОК са ми за качване по фирн и леко заледено (каквото може да се засече в България). Няма да са ОК за ултра лед, ама аз на такова не мисля да нося ски, а височинното бъхтане нещо не ме влече (за там сигурно бих си взел и по-спец. неща де)
Стари 27-02-2017, 18:29     #54
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmp2 Разгледай мнение
А някой играл ли си е с тези пикели, които са само глава и се щракват към дръжката на лавинната лопата? Скъпички, но за скиори като нас? Аз поне почти (или никога) не си нося пикела - просто като помъкна всичко и .....

Иначе аз за котки съм с леки на BD. ОК са ми за качване по фирн и леко заледено (каквото може да се засече в България). Няма да са ОК за ултра лед, ама аз на такова не мисля да нося ски, а височинното бъхтане нещо не ме влече (за там сигурно бих си взел и по-спец. неща де)
Слаба работа са тия пикели.Хич не ме кефят. Иначе за котките правилно правиш....И аз така, за скали много не стават, но за там си има други.
Стари 28-02-2017, 16:05     #55
iПоп
Powder prophet

Дата на присъединяване: Dec 2011
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmp2 Разгледай мнение

K2 и BCA имат такива, но разликата в теглото с лопата+истински пикел е доста малка, така че не мисля, че си заслужава

Агро дайнамик рейсинг тийм - Agro dynamic racing team
iПоп Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-02-2017, 16:17     #56
vafi
kele6

Дата на присъединяване: Feb 2005
Начално

Аз съм с такава на ВСА и бих казал че изработката е доста качествена.

Теглото е минимум 200гр надолу от една сносна комбинация от пикел+лопата
vafi Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-03-2017, 10:29     #57
ne_e_lesno
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2008
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отvafi Разгледай мнение
Аз съм с такава на ВСА и бих казал че изработката е доста качествена.

Теглото е минимум 200гр надолу от една сносна комбинация от пикел+лопата
Наистина са много барнати и изглеждат стабилни. Това че си ползвал и си доволен е още един плюс, защото са нещо сравнително ново и още няма реални отзиви..
Но да се твърди че са и много по- леки.. не знам с каква "сносна комбинация" ги сравняваш?
Аз имам доста сносни пикел Simond със стоманена глава и лопата BCA, и двете заедно са около ако не и под 800гр.
Да ги пишем "равни", а?
ne_e_lesno Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 03-03-2017, 11:22     #58
joropc
Тъмен БалканСки субект

Дата на присъединяване: Dec 2009
Начално

Аз съм с комбиниран пикел/лопата на К2. Ами хич не е лоша изработката и ако няма да катериш в Северен джендем пикелът си е перфектен. Лопатата също е стабилна. Като тегло - разликата хич не е малка в полза на комбинираните(около 200-250 грама). Говоря ако ползваш стандартно лопата, която би свършила работа, а не някоя малка карбонова, която ти стои в раницата колкото да те пуснат на старта на състезание по ски алпинизъм. Главата на пикела е със солидна изработка и добро захващане към комбинираната "дръжка". Има си и място за темляк, както и има къде да закачиш голям карабинер. Единственият проблем е, че когато слагаш главата в някой джоб на раницата, или трябва да я увиеш с нещо яко, или трябва да й купиш протектор на BD. Много е остра и може да стане някоя беля при падане.
Алуминиевите котки на BD са си перфектни ако няма да риташ много камъняк или няма да лазиш по някой глетчер със син лед в Алпите. Естествено е хубаво да им се удря една пила от време на време, но аз моите ги ползвам отдавна, ходил съм и по камъни и в сериозен лед, но зъб засега не съм чупил.
Пешо, преди ползвах лопата MAMMUT и пикел BD за ски туринг. Оня оранжевия. Та именно с тях разликата в теглото е посочената от мен по-горе, което си е доста относително, де.
Сега, ясно е, че не дай Боже, някой път може да имаш нужда и от лопата и от пикел едновремено. Тогава става по-сложно, най малкото по-бавно.

Запоследно променено от joropc : 03-03-2017 в 11:33.
joropc Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 08-03-2017, 13:50     #59
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Като става дума за алуминиеви котки BD... абе да съм давал на заем на някого мойте ? Търся ги от декември и никъде ги няма
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 13:10.