Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Общи дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 08-04-2015, 21:44     #1
veselinbr
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2015
Начално Начинаещ Freerider

Здравейте пичаги,

Тъй като, както много от Вас пистата ми доскучава в последно време, а и всички знаем, къде човек може да си направи кефа имам няколко въпроса към Вас. Тъй като съм мноооого ама мнооого начинаещ ще Ви помоля за малко съвети / Къде, как, защо /.

Първо : Ски екипировка.

В момента карам карв 165 с 14 радиус и горе-долу се справям. Тъй като прочетох, че начинаещите във фрийрайда е добре да си вземат ски, които да стават за каране на всякакъв терен, а и да бъдат малко по-ниски от височината ми. Като за начало съм си харесал :

http://www.factionskis.com/gear/1314...14-ken-seconds
178см/19р.

Обувки : никаква представа
Автомати : никаква представа

Второ : Места за учене/учител

Видях, няколко места из форума, но ми се сториха за по адванс, да ме посъветвате къде мога да се уча и дали "учител" по фрийрайд има ? Тъй като от началото ще бедствам, ще ми е нужен както бая от Вашият опит.

Ще съм благодарен ако не ме залеете с хейт от сорта - ходи си се учи сам и т.н, а да ми дадете адекватни и полезни отговори ! Ще съм благодарен на всякакъв тип съвети и т.н, тъй като смятам, че доста хора би им било полезно това инфо, които тепърва влизат в този уникален спорт ! Извинявам се, че не съм добре осведомен, но около мен всички са пистови скиори и не мислят да направят крачка напред.

Благодаря Ви предварително !
veselinbr Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 08-04-2015, 21:58     #2
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Ски - нещо с талия около 90 - тези, които са избрал изглеждат ОК, но нямат рокър, а това помага много. Добре е да са поне малко по-дълги от ръста ти.
Обувки - всяка обувка, която пасва на крака ти. Някои хора обичат твърди, други меки.
Автомати - нещо не много тежко - Salomon STH, Marker Royal Family, Look и т.н.

Според мен най-добрият вариант за учене е на малко нов сняг и умерен наклон. Примерно писта, на която през нощта са паднали 10-20 см нов сняг отгоре. Като добиеш малко увереност и усетиш ските пробваш нови неща.

Относно учител - със сигурност има хора, които предлагат подобни услуги. По-евтин вариант е да помолиш приятел да те снима и сам да си анализираш карането сравнявайки с кадри на Pro-та.

Запоследно променено от batAssen : 08-04-2015 в 22:00.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 08-04-2015, 21:59     #3
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Здравей.
Първо, колко си висок, колко тежиш, какво ти е нивото на писта(лафа-справям се не важи)?
Второ, какво разбираш под каране фрирайд? Улей, далече от курорта, близо до лифтовете.....
Не приемай въпросите ми за хейт.

п.с. Ските, които си си харесал са за фристайл, не за фрирайд.
п.п.с На Витоша има хора, с които мога да те свържа и да ти помогнат.
Стари 08-04-2015, 22:11     #4
veselinbr
Senior Member

Начално

Здравейте,

Благодаря Ви за бързите отговори !!! Всеки въпрос и мой отговор, ако може да ви насочи супер !!!

Висок съм : 1.84 / 78кг. На писта, ако трябва да съм честен не харесвам много, дългите завой и бавното каране. Предпочитам бързо и през повечето време на успоредни ски и с леки карвинг завой. Не съм Про на пистата, но смятам, че следващият сезон ще подобря карането си. Карам от около 2г и проблема е че не съм ходил на учител, а от приятели.

Относно ските гледах да е нещо посредата, като дължина, дебелина и т.н. Тук четох, че е добре да съм със ски за фристайл първоначално, тъй като било по-лесно ( не знам колко е така ). Пробвах се с нов сняг, както описахте по-долу, но с мойте ски потъвах и имах чувството, че съм като камикадзе...

За контакти с пичове от Витоша и каквито и да е съм изцяло на разположение ! За момента Улейте ми се струват опасни, а и познанията ми относно типа сняг не са на високо ниво, смятам първо да се образовам добре преди да започна или да ходя с доста опитни хора, които за момента не познавам. По скоро нещо в гората на по-лек наклон като за начало ?

п.с Предполагам, че е добре първо да оправя екипировката ?
п.п Отново благодаря за инфото !
Стари 08-04-2015, 22:54     #5
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Ами значи за начало тези ски, които си харесал ще са ти къси и тесни. Търси нещо около 90 в средата и поне колкото теб на височина. Имай предвид, че туинтип ските са с доста по-малка контактна площ със снега от другите ски. За това и се взимат поне колкото теб.
Инае добре си се ориентирал да покараш първо около лифтовете в курорта.
Относно обувки батАсен ти е отговорил вече. Каквито и да е, които са ти удобни. Не падай поне според мен под твърдост 100. Модели и марки е безсмислено да ти се препоръчват. Отиваш по магазините и пробваш.
Автоматите също. Гледай да са с DIN от 12 нагоре.

Вече ако решиш да караш на Витоша пиши ще ти дам телефон на човек, който ще ти помогне. А и ще ти оправи карането на писта(ако има нужда).
Имай предвид, че не караш ли перфектно на писта за мен фрирайдер няма да станеш. Ще се носиш насам натам със ските като прани гащи, но няма да караш ски. Защото на писта грешките имаш време да коригираш на скорост, а в гора ще бедсташ. Примери много.
Получава се малко с колело да се метнеш да караш даунхил, а да не можеш да караш на асфалт.
Стари 09-04-2015, 09:23     #6
bobber

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Ако ските са широки изобщо не е драма да са ти до носа. Едва ли търсиш мега скорост и контрол, дори обратното. По-малката дължина ще ти помага в гора. Също така ски с рокър (и на задницата) ще са ти отново по-лесни за каране, просто защото ще можеш да ги свличаш на твърди условия. Не се мятай на хипер широки ски, ще ти пречат на писта. Познавам един двама човека дето карат обувки 90 и се справят "малко" по-добре от Ники, така че и с това можеж да не се изхвърляш стига да не е съвсем някоя мекица с 2,3 щраймера. Много от производителите на ски пишат проценти за ската (писта извън писта). Спокойно можеш да търсиш нещо 50/50 или максимум 70/30 (фрирайд/писта), тъй като в действителност ще продължаваш да караш основно на писта. Въпреки, че имам много големи ски, тази година основно карам един нов чифт който е 50/50 , радиус 17 и пак се забавлявам много добре. Талията им е 87 , не избивам комплекси за малка пишка с големи ски.

Важно:
Не се мятай на големи спускания, особено които не познаваш.
На първо време се придържай в необработеното/дори и разбито на попара/ около пистите и под някои от лифтовете. Само ако се чувстваш уверен, продължи да търсиш.

Учители/водачи:
Анди Балевски - Банско
Мартин Неделчев - за всички планини
Жоро "Черния" - за всички планини
Борис Влаев /Боб/ - за всички планини
Явор Нецов /Клоуна/ - Витоша
има и други

Запоследно променено от bobber : 09-04-2015 в 09:37.
bobber Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-04-2015, 09:53     #7
veselinbr
Senior Member

Начално

Пичаги мерси за компетентното мнение !!!

Ако е възможно да ми предложите определени модели Ски с които мога да започна. Не търся топ изпъление, а ски с които да се науча. Мислех да отида до пазара на стадиона да видя нещо дори и втора ръка, тъй като предполагам ще има падания и удрания и ако си взема ски за над 600лв да не станат на сол... Пък в последствие ще ъпгрейдвам : ) До колкото разбирам трябва да е от типа "all mountain ski" ?

Ще взема всичко под внимание, което ми предложихте и като за начало, тъй като съм от София, ще пробвам да се уча на Витоша. Ники този човек за който става въпрос, ако имаш възможност да ми дадеш телефон за да ми помогне да оправя и техниката си на писта ще съм благодарен. Пък и bobber, ако има и други хора, които да могат да ударят по 1 рамо за учене супер .

Относно спусканията преди да започна да правя каквото и да било фрирайд/стайл спускания предпочитам да започна с опитни хора. Проблема е че с мойте ски, меко казано ми е трудно в необработените места. Като за начало, това което ще търся е контрол, а не толкова бързина.
Стари 09-04-2015, 10:14     #8
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Пратил съм ти на лично съобщение телефона.
Стари 09-04-2015, 14:38     #9
bobber

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Забрави пазара и внимавай със съветите на Ники Приятелче е, но все пак не трябва да се забра, че води класацията за най-много сменени чифтове ски и обувки на сезон. Съответно разбиранията му за спорта се менят по-често и от прогнозите за снеговалеж на Витоша.
bobber Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-04-2015, 14:54     #10
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Това е защото искам да съм перфектен
А и какъв по-добър съвет ще получиш от човек, който е карал едни ски 10г?
Стари 09-04-2015, 15:00     #11
ToYaGa
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2013
Начално

Абе... аз няколко пъти съм се допитвал до него и до сега не съм сбъркал, като го слушам
ToYaGa Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-04-2015, 15:29     #12
veselinbr
Senior Member

Начално

Така да обобщим информацията :

1. Трябва да купувам нови ски, тия от пазара ще са явно пълна мистерия. Или ако ми върже, тука ако някой продава нещо да се възползвам. п.с Ники мерси за офертата за ските, в малко кух период съм и ще ми е трудно да се възползвам от офертата, ако събера парата и не си ги продал ще ти алармирам.

2.Чувам се с другия Ники и ако има възможност ми ъпгрейдва скила на писта и ако остане време ще направя няколко пускания под лифта. Като гледам прогнозите ще е бая оптимистично...

3. Като се екипирам ще търся контакт с долупосочените ски учители, но това освен да е на етап, когато вече съм направил сефтето под лифт, гора и т.н

4. Благодаря ви за бързите отговори !!! Имате по бира от мен !

5. Ако излизне нещо, което ме притеснява ще пиша тук ! ОТНОВО БЛАГОДАРЯ !
Стари 09-04-2015, 15:59     #13
joropc
Тъмен БалканСки субект

Дата на присъединяване: Dec 2009
Начално

И е много важно на по-късен етап, когато вече си оборудван подходящо и си направил пусканията под лифта, да си купиш маска SMITH. След това да идеш и пуснеш улеите на езерата. Иначе, според българските стандарти - не си никакъв фрийрайдър.
joropc Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-04-2015, 16:15     #14
veselinbr
Senior Member

Начално

Ти да видиш ! хаха, тъй като съм нов в занаята и така като гледам тия маски са явно доста модерни, но смятам за сега да съм демоде и да си ползвам Uvex-a пък до кога изкарат. Това с езерата даже мисля да го направя със карва, който карам сега и може да ми организирате житото поне
Стари 09-04-2015, 16:23     #15
Ники
Екстремен лифтар

Начално

UVEX не стават. Нямат фрирайдерска карма, а това е по-важно и от кърпата за врат. Което ме подсеща, че преди да си купиш ски, задължително гангста кърпа трябва да имаш. За да си про, трябва да изглеждаш про.
Само не ми казвай, че караш с клин или прилепнали панталони и тясно яке?
Стари 09-04-2015, 16:41     #16
veselinbr
Senior Member

Начално

Това е единственото, което по мен няма нищо общо с пистовите скиори, фегет якенцата и прилепналните панталнки. Карам със що годе нормално яке Quicksilver с 15000 воден стълб не е Gore tex, но ми върши чудна работа. Като го взимах ми обясниха, че било за борд ама им казах, че аз прилепнало яке няма да карам и го взех. Клин и полар слагам на Мамут, при минус -15/20, но тогава става мноооого жега, така че само с клин при много студ...

п.с Кучето ми има кърпа освен да го оферирам да ми я даде, за няколко спускания
Стари 09-04-2015, 16:42     #17
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Ще стане човек от тебе начи.
Стари 10-04-2015, 06:48     #18
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отveselinbr Разгледай мнение
Здравейте,

Висок съм : 1.84 / 78кг. На писта, ако трябва да съм честен не харесвам много, дългите завой и бавното каране. Предпочитам бързо и през повечето време на успоредни ски и с леки карвинг завой. Не съм Про на пистата, но смятам, че следващият сезон ще подобря карането си. Карам от около 2г и проблема е че не съм ходил на учител, а от приятели.
Като начало искаш ли да ти дам да пробваш едни ски, които се водят 50/50, но по съвременните разбирания са много тесни и въобще „не стават“ за извън писта? Всъщност са идеални за предимно пистово каране с леки забежки в дълбокото където .. ами стават без да им е там силата. Дълги са 174 така, че би трябвало да ти се сторят много къси ако наистина се „справяш“ с карането на ски а не просто се возиш на кантовете За проба пари не искам а и ските са за продаване. В София съм, но след малко тръгвам към Боровец.

И не прави обичайната грешка на начинаещите, които са карали само карвинг само на писта да се плашиш от дълги ски. При free-* ските водещото за избор изобщо не е височината ти. По-важно е колко тежиш, как се „справяш“ и какви точно са ските. Има модели, които при дължина 190 ще ти се сторят по-къси от твоите пистови 165 а има и такива, които при дължина 182 ще ти дойдат прекалено.

Ако си добре с английския ето една много добра статия за избора на дължина на ски, която със сигурност може да те обърка още повече:
http://blistergearreview.com/recomme...out-ski-length
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-04-2015, 15:34     #19
veselinbr
Senior Member

Начално

Супер ! Бих тествал с удоволствие, като се върнеш в София, пиши за да се разберем, няма да ги взимам за повече от половин ден )) звучи интересно ! Мерси за статията !
Стари 12-04-2015, 17:20     #20
djendemskiqt_mechok
Member

Дата на присъединяване: Mar 2015
Начално

Извинявам се на колегата пуснал темата, но и аз ще я използма като извор за бъдещата ми покупка, щот и аз съм начиняеш. Гледам нещо по тесничко да е в талията до около 95 и се чуда сега между rossignol bandit dc95, scratch и dynastar legend mithyc rider. Помогнете при избора

П.С нямам възможност за проба
djendemskiqt_mechok Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 08:23.