Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 16-11-2010, 23:46     #1
borkosl
Tonic-зиран

Дата на присъединяване: Jan 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на borkosl
Начално За ABS раниците

Мисля да си купя такава раница разгледах вариантите и все пак се колебая
а варианти има дали да е нова или втора употреба ,коя да е марката ....
ABS http://www.abs-airbag.com/produkte.p...0613f08fb7a851
BCA http://www.backcountryaccess.com/index.php?id=74
Avi vest http://www.avivest.com/vest/index.php
Snowpulse http://www.snowpulse.ch/v5/product/en/
borkosl Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-11-2010, 00:06     #2
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Моето мнение го знаеш, но все пак да го напиша за тия които ще четат после

Трябва да имаш предвид следните критерии, както бях споменал в другата тема (но там малко се извратиха нещата):

* Формата и обема на балона
* Дали са един или два балона (щото единия може да се спука)
* Газ или въздух - кой, кога, къде, как го пълни и колко е надеждно. Възможности за сервизиране на системата, защото все пак има минимална поддръжка от време на време или поне преглеждане веднъж на няколко сезона. Какво се предлага от местния представител и какво не.
* Как се задейства - жило или пиро патрон.
* Качество на изработката.
* Възможност за използване на системата с различни раници или раницата да има различни обеми.
* Дистанционно задействане.
* Тегло на системата.
* Опит на производителя - щото в тия неща влиза изключително много опит, скъпи хели тестове, години статиски и прочие.
* Цена

На база на горното, и на това че съм пипал и тествал три от тия системи дето си изброил, без avi vest-a, които ми се вижда не ски ориентиран - ако имаш пари и не искаш да правиш компромиси - за каране около лифтовете и обем до 15л. на раницата - ABS PowderLine, за по-големи раници и ходения на по-далече VarioLine. За по-малко пари втора употреба или други варианти.
Стари 17-11-2010, 00:33     #3
SHMIT
келеме

Дата на присъединяване: May 2006
Начално

Не знам какво го мислиш? Мислиш или си чатиш?
Има няколко страхотни оферти тук във форума. За 700лв, за 800лв и за 1000лв. Имаш избор, просто трябва да знаеш колко литра раница искаш и с колко пари разполагаш.
За марки избор нямаш, така че, ще са празни приказки. Според мене и трите, са много добри (за авивест, нямам наблюдения) Вайно е какво има на пазара, колко струва раницата и как им е сервиза в БГ.
Дали е с един, два или три балона, та дори и средния да е по-голям няма голямо значение. В статистиките на ABS, които са най-обемни няма случай на спукан балон.
Опит: Елементарна технология, всички вършат работа и няма как да засекат, независимо дали са с жило или пиро патрон.
Дистанционно задействане е много яка екстра за бъзикане с туристите ако си планински водач (ама ти май не си)
Газ или въздух? По добре ми звучи Въздух, че ако случайно те затрупа и си с АБС или БЦА те спадат бавно и ще имаш нещо за дишане. Сноупулса не спада май, защото има найлинов слой.
И т.н. , но пак стигаме до избора който имаш. А той е или да си купиш раница АБС от БГ за 700-1000лв, или да си купиш от вън за 700-1000Европейчета + доставката.
Просто е
Стари 17-11-2010, 02:49     #4
dimitard
Senior Member

Начално

Ох...Шмит... Какви бисери ги написа само...

За да не се лъжат хората все пак - в статистиките на ABS има спукани балони, и затова са два балона, с пиро патрон се задействат (с жило са били преди години и промяната е не случайна), не са с въздух, ами с азот и балоните им не изпускат и не спадат, нито са предвидени да се диша от тях.

По отношение на цените: на магазина в БГ ABS са от 900 до 1500лв. (без отстъпките за бассес), в Европа около 700-800 евро + доставка. Във форума очевидно 700 - 1000лв. Има избор и на другите марки, както в БГ така и от навън.

Ей сега мисля, че е поне една идея по-обективно казано.

Запоследно променено от dimitard : 17-11-2010 в 03:01.
dimitard Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-11-2010, 09:37     #5
viik
Senior Member

Дата на присъединяване: Feb 2005
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
По отношение на цените: на магазина в БГ ABS са от 900 до 1500лв. (без отстъпките за бассес), в Европа около 700-800 евро + доставка. Във форума очевидно 700 - 1000лв. Има избор и на другите марки, както в БГ така и от навън.

Ей сега мисля, че е поне една идея по-обективно казано.
аз съм тотално учуден как никой не иска да купи абс-ите които се продават във форума и то на страхотна цена, само си представете как щеха да ги лапнат веднага в тайния форум на шейнарите кадето посетителите явно ги удрят с пачките по главата и то редовно..

Запоследно променено от viik : 17-11-2010 в 09:49.
viik Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-11-2010, 19:16     #6
SHMIT
келеме

Начално

Цитат:
в статистиките на ABS има спукани балони, и затова са два балона, не са с въздух, ами с азот и балоните им не изпускат и не спадат, нито са предвидени да се диша от тях.
За статистиката, проверих, но пак не видях този спукан балон къде са го отбелязали. Той списъка с инцидентите е доста дълъг и аз го прехвурлих на бързо.
За въздуха и спадането, наистина грешката е моя. Объркал съм, не е АБС а Сноупулс е с въздух и спадашия балон. Логично погледнато, това е доста добър вариант при затрупване, защото ще имаш допълнителни 150л. въздух и също толкова пространство. Вярно, че системата е изработена за да не се стига до затрупване, но все пак има и такива случаи.
Стари 17-11-2010, 19:28     #7
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отSHMIT Разгледай мнение
За въздуха и спадането, наистина грешката е моя. Объркал съм, не е АБС а Сноупулс е с въздух и спадашия балон. Логично погледнато, това е доста добър вариант при затрупване, защото ще имаш допълнителни 150л. въздух и също толкова пространство. Вярно, че системата е изработена за да не се стига до затрупване, но все пак има и такива случаи.
шмитка това с дишането къде го изнамери като информация? Има ли заложена такава възможност наистина, откъде излиза въздуха при това бавно изпускане, та да може човек да го диша? Не съм срещал такова инфо, ама може и да съм пропуснал.

Иначе 150 литра.. водолазите знаят колко са - при 10 литрова бутилка на 200 атмосфери, 150 литра = 15 бара на барометъра... няма да ти стигнат за повече от 5-10 минути, това при положение , че въздуха ти отива в устата , а не се изпуска някъде из снега наоколо..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-11-2010, 19:32     #8
f2f
ските са скъп спорт!

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
шмитка това с дишането къде го изнамери като информация? Има ли заложена такава възможност наистина, откъде излиза въздуха при това бавно изпускане, та да може човек да го диша? Не съм срещал такова инфо, ама може и да съм пропуснал.
няма нужда да дишаш въздуха от някаква тръба, достатъчно е просто да има достатъчно голям джоб около теб при пълно затрупване. нещо с размерите на АБС-а около главата ти би било повече от достатъчно за час, дори и повече. пък и на лавинните курсове учат, че проблема с дишането не е от липса на въздух (снега е достатъчно порест) ами от това, че при липсата на достатъчно голям джоб издишвания топъл въздух от устата прави тънък леден филм който не пропуска въздух. това е и принципа на авалунг-а: да взима въздух от другаде, а не откъдето топлия дъх стопява снега.
f2f Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-11-2010, 20:02     #9
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отf2f Разгледай мнение
няма нужда да дишаш въздуха от някаква тръба, достатъчно е просто да има достатъчно голям джоб около теб при пълно затрупване. нещо с размерите на АБС-а около главата ти би било повече от достатъчно за час, дори и повече. пък и на лавинните курсове учат, че проблема с дишането не е от липса на въздух (снега е достатъчно порест) ами от това, че при липсата на достатъчно голям джоб издишвания топъл въздух от устата прави тънък леден филм който не пропуска въздух. това е и принципа на авалунг-а: да взима въздух от другаде, а не откъдето топлия дъх стопява снега.
аха.. ми значи балоните на ABS не вършат работа за създаване на джоб около главата, щото се раздуват около гърба ти. Само на SnowPulse се раздуват около глвата ти.. но от друга страна, какво ще прави човек под снега с надут абс балон.. нали идеята е да стои отгоре.. абе изобщо.. не ми е ясна тази идея с 'дишането от АБС-а' .. струва ми се малко фантасмагория.. ако някой иска да 'диша под снега' от бутилка с въздух, ще трябва да си носи водолазно оборудване в раницата и да захапва дихателя като дойде лавината... почти съм сигурен , че някъде във Франция в някъв момент и това са пробвали да правят ..
Стари 17-11-2010, 20:10     #10
f2f
ските са скъп спорт!

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

eто пример за скъсан ABS. силата на лавината е откъснала и главата на dummy-то:
http://www.tetongravity.com/forums/s...ad.php?t=47095

още тестове правени от същия институт:
http://dev.tetongravity.com/forums/s...d.php?t=184125

http://dev.tetongravity.com/forums/s...=184125&page=2
f2f Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-11-2010, 21:06     #11
SHMIT
келеме

Начално

Mitko, не дишаш директно въздуха в балона. Докато спада, пространството ти се увеличава, в това пространство се намира и изпуснатия кислород. Имайки 150л. допълнително пространство, се предполага че ще можеш да дишаш много по дълго време, дори може и да се пробваш да изкопаеш с ръце 50тина см на горе. Случаите на затрупани с такива раници са много малко, но все пак има и такъв варант. Хубавото е, че дори и затрупан, човека е съвсем близо до повърхноста и ако пробие една ръка на горе, ще може да помаха на спасителите си. За справка , как се копае зарит близо до повърхноста и как се маха на спасителите питай Илиян - Боде
Стари 17-11-2010, 21:46     #12
dimitard
Senior Member

Начално

Пробитите балони - ги водят към partially inflated. Принципно се ремонтират, ако си жив де....
Стари 17-11-2010, 23:47     #13
SHMIT
келеме

Начално

Цитат:
Пробитите балони - ги водят към partially inflated. Принципно се ремонтират, ако си жив де....
Хитро!
И да не си жив, пак може да ги реминтират, и да ги продават като малко ползвани
Стари 18-11-2010, 09:09     #14
viik
Senior Member

Дата на присъединяване: Feb 2005
Начално

пичовете от тгр са решили въпроса с дишането лесно :

ABS + Avalung

http://www.tetongravity.com/forums/s...d.php?t=112055

дори имало няква фирма дето се занимавала само с това 'custom' раници

за сноупулса ако някои знае дали вобще има официален вносител който да е оторизиран със специалните му инструменти за пълнене на въздух да каже.. щото кво праим ако дръпнеш ръчката ?
viik Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-11-2010, 09:57     #15
borkosl
Tonic-зиран

Дата на присъединяване: Jan 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на borkosl
Начално

За сега освен в западна Европа аз не виждам нищо на Сноупулс насам http://www.snowpulse.ch/v5/distribution-2/en/ е щом не искат да ни вземат парите и ние не искаме да им ги дадем
borkosl Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-11-2010, 11:28     #16
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отborkosl Разгледай мнение
За сега освен в западна Европа аз не виждам нищо на Сноупулс насам http://www.snowpulse.ch/v5/distribution-2/en/ е щом не искат да ни вземат парите и ние не искаме да им ги дадем
Някой не спомена ли в другата тема, че СноуПулс ще се продава в София във варианта, брандиран за Ферино? Не помня за кой магазин ставаше дума, ама да.. погледни темата за АБС раниците отпреди месец.
Вик относно пълненето - сноупулс се пълни с въздух под налягане с компресор за пълнене на водолазни бутилки, така че теоретично във всеки един водолазен център могат да ти презаредят бутилката. Май трябва да имаш някакви адаптори де, но те сигурно се продават с раницата. За мен това е по-добрия вариант, просто знам колко сигурни и надеждни са водолазните компресори, бутилки и изобщо цялата технология е изпитвана и подобрявана вече 40 години, така че.. работи ..
Стари 18-11-2010, 11:29     #17
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
Някой не спомена ли в другата тема, че СноуПулс ще се продава в София във варианта, брандиран за Ферино? Не помня за кой магазин ставаше дума, ама да.. погледни темата за АБС раниците отпреди месец.
Вик относно пълненето - сноупулс се пълни с въздух под налягане с компресор за пълнене на водолазни бутилки, така че теоретично във всеки един водолазен център могат да ти презаредят бутилката. Май трябва да имаш някакви адаптори де, но те сигурно се продават с раницата. За мен това е по-добрия вариант, просто знам колко сигурни и надеждни са водолазните компресори, бутилки и изобщо цялата технология е изпитвана и подобрявана вече 40 години, така че.. работи ..
Къде е изпитвана Митак?
Стари 18-11-2010, 11:38     #18
Mitko
Señor Member

Начално

Ми водолазите ходят навсякъде, включително се врат под леда в Антарктида, често при климатични условия доста по-кофти от тези по наще планини. Има си разни модификации на системите, та да не се обледеняват и спират да работят при преохлаждане от разширяване на газовете при изпускането им и тн. Мисля, че примерно Живко би могъл да изнесе доста подробна лекция по темата. Но да, това си е мое лично мнение просто - нямам проблеми да се доверя на абс система с въздух под налягане. Не знам сноупулс какво са тествали разбира се, но сигурно работят щом имат сертификати за качество, TUV или каквото е там.. ?
Стари 18-11-2010, 11:44     #19
dimitard
Senior Member

Начално

Ами като пуснат статистика ще разберем. TUV няма по разбираеми причини.

Иначе морето и планината, водолазната работа и бързото и сигурно пълнене на балон за секунди са съвсем различни неща, така че това с 40-те години може, ама към 2050-та някъде, ако остане тая система

Не твърдя, че сноупулс не работят, дори обратното, но понеже тука се вадят някакви доводи неясни постоянно, поне да се знае кой продукт от кога е и на какво ниво от развитието си е.

Запоследно променено от dimitard : 18-11-2010 в 11:51.
dimitard Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-11-2010, 12:06     #20
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Ами като пуснат статистика ще разберем. TUV няма по разбираеми причини.

Иначе морето и планината, водолазната работа и бързото и сигурно пълнене на балон за секунди са съвсем различни неща..
за това последното можем да поспорим, но ще е просто упражнение по писане по форумите, няма смисъл
А защо да нямат TUV? Може би нещо не ми е ясна функцията на този сертификат, ама не е ли задължително всички технически продукти да имат нещо такова, за да се продават и да е сигурно, че не са произвеждани в някой гараж в швейцарско село?
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 05:43.