Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Ски терени и условия

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 23-02-2010, 19:46     #281
daangel
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отkrascho Разгледай мнение
Колеги, табели си има, и на банско е имало и мрежи е имало - същите като от хеликоптерната спасителна акция в Австрия ... Хора са загивали в лавини и планински инциденти тук и преди да има лифтове, Цеко и Алеко.
В белите страни има и светлоотразители по еластичната ограда на пътищата (мантинелата)... Кофти късмет за всички момчета, които са били на неподходящо място в неподходящо време този сезон. От друга страна сега вече доста хора ще се замислят кое е по - важно фиешъна или жувотъ... защото всички станаха фрийрайдъри в последните 7-8 години....
изглежда грам не схващаш къде е проблема...

daangel Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-02-2010, 22:04     #282
gilgamesh
Member

Дата на присъединяване: Aug 2006
Начално

Тия теми се дъвчат вече поне 4 години наред в този и във форума на ПСС. С две думи - ако от утре забранят карането извън пистите, сами ще сме (и по-специално членовете на БАСЕС ще сте) си виновни. С едно писмо не става. Трябват много писма, много ясна и точна позиция защитавана с години. А за всички тези години аз не разбрах БАСЕС или който и да било друг да е поискал от паркове и най-вече концесионери сериозни действия за обезопасяване на зоните в непосредствена близост до пистите. Защото според мен по тази тема трябва да се води политика и то нападателна. Иначе оставате в защита и отивате ударите.
Ясно е, че винаги ще се бяга от отговорност и ненужни инвестиции. А такива по мое мнение са абсолютно задължителни - определяне на минимална зона около пистите на Банско (примерно 500-800 м.), регистриране и следене на всички по-опасни зони в близост (да речем 300 - 500м.) до основни туристически маршрути в планината, в които се следи ежедневно за лавинната опасност и се работи за свалянето на лавините, когато е необходимо. Всичко това платено от концесионерите и извършвано от специалисти към ПСС или парка. И понеже на парка му е по-лесно да седи с кочана долу след спускането и никога няма да скочи срещи баш шефчетата от концесионера - остава в политиката на други организации да се борят и защитават подобни идеи. Стига да са ги припознали. Ако не са ги припознали - обратно в защита, че сте с човек по-малко.
Стари 23-02-2010, 22:24     #283
bobio
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отCapelle Разгледай мнение
Сега се чух с Момчи, на когото са му потвърдили информацията - става въпрос за падане през скален праг. За лавина и дума не може да става всичко е било бетониран лед - и с бомба не можеш да го помръднеш.
Екипировката на момчето изобщо не е подсказвала, че става въпрос за извънпистов скиор, камо ли за опитен такъв. Случаят е класически - непознаване на терена, зачукване в долината на Дамяница, което е много лесно да се случи откъм "Платото" и попадане в екстремен терен, без човекът да е бил подготвен за такова нещо. Вероятно изобщо не е знаел къде отива и просто се е изгубил.
В този случай, Ники, табелата би била прекрасно решение за този загубил се скиор. Но уви...
bobio Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-02-2010, 23:11     #284
daangel
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отgilgamesh Разгледай мнение
Тия теми се дъвчат вече поне 4 години наред в този и във форума на ПСС. С две думи - ако от утре забранят карането извън пистите, сами ще сме (и по-специално членовете на БАСЕС ще сте) си виновни. С едно писмо не става. Трябват много писма, много ясна и точна позиция защитавана с години. А за всички тези години аз не разбрах БАСЕС или който и да било друг да е поискал от паркове и най-вече концесионери сериозни действия за обезопасяване на зоните в непосредствена близост до пистите. Защото според мен по тази тема трябва да се води политика и то нападателна. Иначе оставате в защита и отивате ударите.
Ясно е, че винаги ще се бяга от отговорност и ненужни инвестиции. А такива по мое мнение са абсолютно задължителни - определяне на минимална зона около пистите на Банско (примерно 500-800 м.), регистриране и следене на всички по-опасни зони в близост (да речем 300 - 500м.) до основни туристически маршрути в планината, в които се следи ежедневно за лавинната опасност и се работи за свалянето на лавините, когато е необходимо. Всичко това платено от концесионерите и извършвано от специалисти към ПСС или парка. И понеже на парка му е по-лесно да седи с кочана долу след спускането и никога няма да скочи срещи баш шефчетата от концесионера - остава в политиката на други организации да се борят и защитават подобни идеи. Стига да са ги припознали. Ако не са ги припознали - обратно в защита, че сте с човек по-малко.
толкова си прав, че не е реално дори....
лошото е, че обикновено това го говорим нечленове на БАССЕС...

оставиме ли нещата в ръцете на други - горко ни

Notovsky,
познавам официалната позиция на БАССЕС до болка (по обективни причини) и считам, че в онзи момент бе най-правилното действие.
Въпроса е, че сега на дневен ред (според мен) е отстояването на тази позиция. Защото Ники вика - кои сме ние, кои са БАССЕС. Това не е така - БАССЕС е извадка на обществено мнение. И ако БАССЕС "свърши" работата си с едно писмо - наистина Ники ще е прав. БАССЕС трябва да има място на масата за преговори. И тъй като инициативата от страна на БАССЕС за решение на проблема (не говоря за пари) е единственото решение да погледнат сериозна на нас - то не трябва да се спира и за секунда да се говори за проблема и да се предлагат решения. Защото няма нито законово, нито каквото и да е основание курортите ни да са в плачевно състояние относно сигурността. И тук удара трябва да понесе концесионера - 1000 % съм сигурен, че има органи, които могат да бъдат сезирани и да запари под лъжичката на чичо Цеко...
Това не е критика към теб - може би просто допълнение... Просто мнението ти инспирира тук изложените мисли...

Запоследно променено от daangel : 23-02-2010 в 23:21.
daangel Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-02-2010, 09:31     #285
krascho
Member

Дата на присъединяване: Jan 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdaangel Разгледай мнение
изглежда грам не схващаш къде е проблема...
и аз те обичам
krascho Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-02-2010, 16:09     #286
mp2
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2003
Начално

26.02.2010г.
Въпреки общото стабилизиране на снежните условия, наличните навейки на източни склонове и силното слънчево греене създават условия за падане на лавини (тип снежна дъска и мокри) в обедните часове! Имаме информация за наблюдавана такава активност, по-късно ще публикуваме подробности!!Препоръчваме избягване на припечни склонове след 10-10:30 ч. и повишено внимание към новите очаквани (макар и слаби) валежи, поради очаквания силен вятър! Вероянтно на стръмни подветрени склонове ще има нови дъски със слабо сцепление със замръзналия сняг!

В подробности: В последните дни имаше няколко топли периода, които предизвикаха натежаване и впоследствие слягане на снега. В някои части на планините (особено под 1900 м н.в.) имаше и валежи от дъжд, а по време на южните ветрове се формира още един "жълт слой". Най-новите снеговалежи бяха придружени с вятър и в горните части на подветрени склонове има и навяти дъски. Като цяло спойката им с предишните слоеве не е лоша, но силното слънчево греене предизвиква топене на границата с леда, натежаване на навятия сняг и реална опасност от лавини в обедните часове!

Info базирано на наблюдения: Андрей Балевски от Банско, Момчил Панайотов от Витоша
Стари 26-02-2010, 18:12     #287
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Май чакаме нов разказ от Банско и тоя път с участието на ABS Airbag....
Стари 26-02-2010, 18:54     #288
HH_
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на HH_
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Май чакаме нов разказ от Банско и тоя път с участието на ABS Airbag....
Имаш ли повече инфо ?
HH_ Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-02-2010, 19:00     #289
Patzo
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmp2 Разгледай мнение
26.02.2010г.
Имаме информация за наблюдавана такава активност, по-късно ще публикуваме подробности!!
Какво ти стана бе човек? Тоя витиеват изказ от Кънчо Шипков ли го прихвана?
Patzo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-02-2010, 19:10     #290
Patzo
Senior Member

Начално

Черна омерта похлупи форума....
Айде чао, отивам да карам в гората с 4-год ми син. Обещал съм му утре да му обясня защо не се кара на югоизточни склонове в хубаво време...
Стари 26-02-2010, 19:20     #291
f2f
ските са скъп спорт!

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отPatzo Разгледай мнение
Черна омерта похлупи форума....
трябва да се държи напрежение за да се връщаме тука, иначе няма кой да гледа рекламите

като в ония стар лаф: "новините днес: огромни количества отровни химикали открити в столичната вода. информация за това в кои квартали да затворите кранчетата очаквайте след тези рекламни съобщения"
f2f Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-02-2010, 20:02     #292
mp2
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2003
Начално

Много сте ми интересни - без дори да знаете за какво става дума, заповате да се изказвате... Пацо, ти се познаваш с Анди - обади му се, питай го и после МОЛЯ те ми пиши тук дали ще закараш 4 годишния си син утре по обед (макар, че утре ще е по-студено...) на ЮЗ склон, та да ми докажеш, че не знам кога и какво пиша... Изрично не съм искал да публикувам повече данни, имало си е причина, но понеже сте "хора с информация" - попитайте просто какво е паднало днес на Вихрен...

Като стане мизерия - защо никой не предупреждава, защо това, защо онова?
КАто се пусне предупреждение - "абе балък, скрий се бе..."

Евала!
Стари 26-02-2010, 20:10     #293
Patzo
Senior Member

Начално

Де го чукаш, де се пука....
Момчи, не си ме прочел правилно:
"Обещал съм му утре да му обясня защо не се кара на югоизточни склонове в хубаво време..."
Това няма нищо общо с твоето следупреждение, а единствено с причината по която не искаш да публикуваш подробности. Изобщо не оспорвам това което си написал
И да- ще му обяснявам, защото не искам да порасне и да се помисли за някакъв безпогрешен планински гуру.

Запоследно променено от Patzo : 26-02-2010 в 20:13.
Стари 26-02-2010, 20:18     #294
Patzo
Senior Member

Начално

Единствено ме учудва защо едни случаи трябва да се чепкат докато не се изтърбушат с хастара наопаки, а за други "има причини". Това ми беше забележката към теб Момчи, ако не си ме разбрал
Стари 26-02-2010, 20:30     #295
BORKO
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2006
Начално

Що не си говорите по телефона така и така не Ви разбирам
BORKO Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-02-2010, 21:15     #296
katera4
Ходещ нагоре

Дата на присъединяване: Mar 2008
Начално

Последно засега явно има само догадки,така че не е лошо ако някой знае нещо да каже,че ке налазваме баирите пирински и ке требе да го мислиме.
katera4 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-02-2010, 21:56     #297
Mityo
wanderlust

Дата на присъединяване: Feb 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmp2 Разгледай мнение
попитайте просто какво е паднало днес на Вихрен...
така е много народ се е прицелил по склоновете, уж нещата са поотшумели...
явно, че това е илюзия! времето прилича на пролетно, но пролетното чувство за сигурност по фирновани склонове е все още далече!
Mityo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-02-2010, 21:58     #298
Къртач
Филти Мадафака

Дата на присъединяване: Oct 2002
Начално

От недомлъвки никой няма полза момчета...

в "Whitebox-а" за сезон 11/12

Запоследно променено от Къртач : 26-02-2010 в 22:03.
Къртач Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-02-2010, 22:04     #299
snowhite
снежинка

Дата на присъединяване: Jun 2007
Начално

какво е станало?
snowhite Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-02-2010, 22:22     #300
Emo_bager4eto
Senior Member

Дата на присъединяване: Jul 2004
Начално

Паднал е целия склон на Вихрен, от към долината. Натрупването долу е 15-20 метра височина, на око. Патрула на парка е имал затруднения да се прибере с шейната.
Снимки - утре в края на деня.

Just fly
Emo_bager4eto Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 08:24.