Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Общи дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 13-04-2015, 22:00     #1
sickela
Бордистче

Дата на присъединяване: May 2012
Начално За слоевете пясък в снега

Вече няколко сезона наблюдавам, че през пролетта лавини тип снежна дъска падат неочаквано (поне за мен) лесно след като се появи пясъчен слой в снежната покривка. Днес прочетох едно интересно изследване по темата. Впечатли ме, че пясъчния слой продължава да поема голямо количество слънчева радиация през 10-15 см. нов сняг, а до 30 см. оказва влияние. До колкото разбирам може да се образува слой лед около пясъчния слой по този начин. Освен това и прозореца, през който може да се кара безопасно през деня пролетно време се съкращава значително заради голямото количество влага, генерирано от тях.
sickela Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-04-2015, 00:49     #2
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

интересно! ще четем утре...
наблюденията ми от последните 4 дена в Пирин са че тазгодишния пясъчен слой не създава видими проблеми със снежната стабилност, май.. макар че по високите била новият сняг е навят точно върху пясъчния слой.. съответно , може би на места имаме дъска върху леден слой.. но не навсякъде..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-04-2015, 08:19     #3
sickela
Бордистче

Дата на присъединяване: May 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
интересно! ще четем утре...
наблюденията ми от последните 4 дена в Пирин са че тазгодишния пясъчен слой не създава видими проблеми със снежната стабилност, май.. макар че по високите била новият сняг е навят точно върху пясъчния слой.. съответно , може би на места имаме дъска върху леден слой.. но не навсякъде..
В района на Чашите паднаха поне 3 лавини от този слой. Едната,влизането скиорско дясно, беше с дебелина над половин метър и беше бутната след като бяха карали много хора там след всички валежи, централната с дебелина м/у 25 и 50 см мисля на втория ден на валежа. Освен тях и горския улей беше бутнат целия доколкото го видях от долната част в първия ден на валежа. Аз тогава карах в бъндеришката гора и условията се променяха значително по-бързо от обичайното.

Запоследно променено от sickela : 14-04-2015 в 08:25.
sickela Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-04-2015, 11:24     #4
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Доста интересно четиво. Мерси.
Стари 15-04-2015, 21:03     #5
mp2
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2003
Начално

готино четиво.

В България от години априлския жълт сняг (понякога и февруари-март) играе роля на слаб слой. Тази година беше особено зле заради комбинацията от условия след това - мощен валеж първо с ЮЗ вятър, натрупване на доста сняг под формата на меки дъски на източни склонове, после обръщане на СИ вятър. На Банско не само в Ечмище имаше няколко лавини (2 от тях с участие на хора, една предизвикана от моторна шейна), но и по много от големите улеи на Тодорка (спонтанни). Навейките на СЗ склон на Тодорка си бяха много кофти и е направо много добре, че нямаше повече проблеми...

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 16:55.