Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 14-02-2018, 07:54     #1
ukrainian
Junior Member

Дата на присъединяване: Feb 2018
Начално Точкови автомати Marker Kingpin и проблем с отварянето им?

От тази година имам нови апарати Marker Kingpin 13, до сега автоматите ми за пантене бяха Marker Duke 16. Та това са ми първите точкови автомати и съответно имам малко въпроси и притеснения. Та проблема ми е следния: при каране и събиране на сняг, не винаги успявам да отворя единия апарат, дори и хубаво да съм изчистил снега. Дали проблема е в замръзването или автомата си има проблем. Апаратите са гресирани, като аз съм напраскал и пружините с тефлонов грез против замръзване.
Ще се радвам да ми дадете съвет какво да правя и как се процедира в такива ситуации, защото понякога ми отнема време да "откопчая" единия автомат.
ukrainian Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-02-2018, 08:58     #2
blueavalanche
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2008
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Проблемът с отварянето се е появявал и при мен, но изключително рядко (при много сняг, много студ и многократно откопчаване и закопчаване). Дължи се на замръзване на снега под лостчето за превключване на walk и ski mode (това, което натискаш с щеката за да ти отвори предницата). Отстранява се за секунди като го почистиш с ножче, туулче или какъвто и да е остър предмет.
blueavalanche Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-02-2018, 11:01     #3
ukrainian
Junior Member

Начално

Като цяло изчиствам снега под лоста за превключване на режима, но дори и тогава когато лоста се натисне до край не винаги се отварят "страничните държачи" и по точно винаги единия се разтваря , но другия не. Най-странното е, че въпреки смяната на ските лява и дясна, този ефект се наблюдава винаги на левия ми крак. Явно така карам, че все там се образува натрупване на сняг и замръзване. За сега се справям с изчистване на снега около "държачите" и многократно пробване за отваряне, но това понякога отнема повечко време и малко е дразнещо. Не знам как е при другите, но не може почти при всяко сваляне на ските независимо от условията да имам проблем и то все с левия крак, без значение коя ска е на него.
Ако дадете още полезни съвети ще съм благодарен.
Стари 22-02-2018, 11:10     #4
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Тефлоновата грес има малка нискотемпературна устойчивост. Стандартно я дават до -20, но като се има предвид качествата на продаваните продукти в Бг, е много вероятно тази температура да е по-висока. Отделно тефлоновата грес не е подходяща за метални изделия, а е предимно за пластмаса.
Пробвай в къщи да почистиш хубаво предниците и гресирай с Литиева грес.
Нещо подобно:
http://pharmco-shop.com/CIATIM-nisko...res-p-208.html
И след смазването затвори и отвори поне 20-тина пъти в къщи автомата да навлезе хубаво смазката по труднодостъпните места.

Запоследно променено от Ники : 22-02-2018 в 11:13.
Ники Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-02-2018, 11:45     #5
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Ники,

литиевата грес не се разбира с вода, защото сгъстител са литиеви сапуни.

Аз бих ползвал силиконова грес или грес направена за автомати (като тази на G3).
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-02-2018, 11:47     #6
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Цитат:
Водостоустойчива, труднотопима, практически неразтворима във вода;
Не бих се притеснявал.
Иначе, че има специализирани смазки е ясно, ама едва ли са 12 лв 800 гр.
Стари 22-02-2018, 12:04     #7
batAssen
чичка

Начално

Ники,

производител да напише, че литиевата грес е водоустойчива е откровена лъжа. Да, добавят им полимерни добавки, които им подобравят устойчивостта, но пак е лъжа.

Драмата за мен лично не е, че ще трябва да мажеш малко по-често, а че цапа като се намокри. Т.е. нямам желание да изцапам с грес гортекс за 1000лв, за да запестя 20лв.
Стари 22-02-2018, 12:24     #8
ukrainian
Junior Member

Начално

Както писах, апаратите са чисто нови, и си бяха гресирани още като дойдоха. Даже по пружините още си се вижда грестта. Иначе аз имам и една бяла грес с тефлон (Motip), с която съм си смазвал пружините на предишните автомати. Може да пробвам и с нея, поне е лесна за нанасяне - просто се напръсква.
Стари 22-02-2018, 12:35     #9
batAssen
чичка

Начално

"Тефлоновата" грес не е добра идея за автомати, защото реално е неизвестна грес с частици тефлон (PTFE), на която вероятно не знаеш каква е базата. Може да става, може да не става. Също така гресите на спрей като цяло не стават, а само си мислиш, че правиш нещо.
Купи нещо читаво и пробвай:

Dynafit позлват Molykote EM-30L, G3 си имат своя грес, която се продава в Basecamp.

Ако не ти се дават пари и имаш време, прочети спецификациите на EM-30L и намери нещо сходно.
Стари 22-02-2018, 13:06     #10
ukrainian
Junior Member

Начално

За парите няма проблем, след като съм дал толкова пари за екипировка не бих си правил експерименти и да минавам тънко. За това и търся съвет тук. Ще мина през Adventure след като те са представители на Marker и ще ги питам, ако нямат ще пробвам това от Basecamp-a.
Стари 22-02-2018, 13:19     #11
MrPilly
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отukrainian Разгледай мнение
За парите няма проблем, след като съм дал толкова пари за екипировка не бих си правил експерименти и да минавам тънко. За това и търся съвет тук. Ще мина през Adventure след като те са представители на Marker и ще ги питам, ако нямат ще пробвам това от Basecamp-a.
Това, че имат 2 модела Marker не ги прави представители на Marker, може пък и да са ... и въпреки, че съм върл фен на Dynafit, в тоя магазин не стъпвам. Не очаквай нито коректно, нито компетентно мнение и отношение от персонала.
Моят съвет - пробвай 10 метра по-надолу в магазина с оранжевото флагче или в "базовия лагер" както са те посъветвали вече.

Запоследно променено от MrPilly : 22-02-2018 в 13:22.
MrPilly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-02-2018, 13:25     #12
ukrainian
Junior Member

Начално

Казвам представители, не защото знам със сигурност, но когато си купих Kingpin-а от Sport-Conrad те ми ги монтираха, защото където и да проверявах те единствени имаха фабричния шаблон за монтиране на такива апарати и майстора им(външен човек, който идва определени дни там) съвсем коректно и по стандарт ми монтира апаратите, както си описват от Marker.
Стари 22-02-2018, 13:28     #13
blueavalanche
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2008
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отukrainian Разгледай мнение
Казвам представители, не защото знам със сигурност, но когато си купих Kingpin-а от Sport-Conrad те ми ги монтираха, защото където и да проверявах те единствени имаха фабричния шаблон за монтиране на такива апарати и майстора им(външен човек, който идва определени дни там) съвсем коректно и по стандарт ми монтира апаратите, както си описват от Marker.
Ами аз миналата година ги купих моите от Stormshop и още тогава имаше фабричен шаблон за монтаж, та не знам как тая година само в адвенчъра е имало...

Иначе доколкото знам официален вносител на Маркер е #КЗЦ
blueavalanche Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-02-2018, 13:31     #14
ukrainian
Junior Member

Начално

Значи не съм проверявал достатъчно, както и да е...
Темата е съвсем друга и се надявам съветите на всички да са ми от ползва.
Стари 22-02-2018, 14:39     #15
BORKO
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2006
Начално

https://www.befsa.com/forum/showthre...191#post159191
BORKO Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-02-2018, 20:50     #16
ukrainian
Junior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отBORKO Разгледай мнение
Критиката е основателна и приета. Чисто и просто някой път става механично
Стари 22-02-2018, 22:13     #17
BORKO
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2006
Начално

BORKO Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 12:58.