Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 29-02-2016, 10:34     #81
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Аз едно не схващам. Каква е идеята да се пече в къщи, след като има машини за тази цел?
Икономията е майка на мизерията. Казал го е великият Тодор Колев.
Ако купуваш обувки с PREmolded чорап (Scarpa, Fulltilt и т.н.) е тотална тъпотия да ги правиш сам вместо да ги сложиш на духалките в магазина.

От друга страна, ако си купуваш чорап директно от Intuition (който като цяло е мнооого далеч от формата на обувката) мога да кажа от личен опит, че на фурна става много по-добре.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 29-02-2016, 11:54     #82
moridinbg
CEO of Shred

Дата на присъединяване: Feb 2010
Изпрати съобщение чрез skype; на moridinbg
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbatAssen Разгледай мнение
Този пич допуска серия грешки:

1. Беше достатъчно да сложи материал около пръстите, а той сложи на цялото стъпало. По-този начин смачква излишно чорапа.
Аз не мога да разбера защо изобщо беше това безумие с тиксото по краката???
Обуваш един навит тънък чорап само върху пръстите и върху него чорапа за каране и обуваш.
Тиксо??
Стари 29-02-2016, 12:12     #83
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmoridinbg Разгледай мнение
Аз не мога да разбера защо изобщо беше това безумие с тиксото по краката???
Обуваш един навит тънък чорап само върху пръстите и върху него чорапа за каране и обуваш.
Тиксо??
Точно. Можеше да вземе 1 дебел стар чорап. Да си изреже предната част и да си я сложи (точно както е описано в темите в TGR и къде ли не)..

Но това също е дебилизъм, защото както казахме е по-лесно да си ги направи в магазина на духалката. Ако от друга стана си ги е купил от Intuition - те си идват с чорапи за молдване и гумичка за пръстите (каквито ползват в магазините).
Стари 29-02-2016, 12:19     #84
stenly666
СНЕГОЛАЗ

Дата на присъединяване: Feb 2005
Начално

Съведски медведь може всичко,дори първо да си нагорещи краката във духовката,след което да ги пъхне в студен интуишън.

безумно изпълнение
Стари 29-02-2016, 12:30     #85
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отstenly666 Разгледай мнение
Съведски медведь може всичко,дори първо да си нагорещи краката във духовката,след което да ги пъхне в студен интуишън.

безумно изпълнение
Вариант е и киснене на краката във почти вряла вода ( със соли) и после топли-топли ги пъхаш в обувката
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 29-02-2016, 13:16     #86
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

В крайна сметка какво очаквате от индивид, чиято раса изпива 2 бутилки водка, само с 3 кисели краставички?

Я по-добре пуснете една прогноза за Килиманджаро да видим условията там.
Стари 29-02-2016, 19:07     #87
Krasimir
Member

Дата на присъединяване: Mar 2013
Начално

Тук май на всички ни убягва един тънък момент: Този френд може да е на два дена път с влак от най-близката духалка. Облепянето на пръстите със скоч - без коментар

Запоследно променено от Krasimir : 29-02-2016 в 19:10.
Krasimir Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 29-02-2016, 21:49     #88
Patzo
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Колко от писалите са си фитвали сами чорапа? Щото много смело раздавате квалификации- дебилизъм, идиотщина и т.н.
С тиксото увиването на пръстите има смисъл, но не е достатъчно. В тесен чорап пръстите се притискат много един към друг, дори е възможно цялата предна част на ходилото да се изгърби и да образува свод. Ако човек не е свикнал да внимава за това, в първите 20 мин дори няма да усети че пръстите му са смачкани един в друг или че ходилото е изгърбено напречно. Като слага тиксо намалява деформацията на пръстите, но не достатъчно. Аз лично съм си слагал дамски тампони между палеца и втория пръст където деформацията е най- голяма и по- малки парчета марля между останалите. Всичко е до особености на стъпалото- на някои хора пръстите са много близо един до друг, почти залепени. На други има бая разстояние между пръстите и това са точно хората с проблемно широко ходило. Това може да се види само на бос крак, когато си стъпил хубаво на земята.
Отделно подложката, която този от клипчето слага на проблемните места е много тънка. И самият материал който използва е супер пластичен, та с толкова малка подложка няма как да си реши проблема с кокалчетата.
Та всичко си е до крак и до размер на чорапа и черупката. Всеки, който е покарал доста ски иска да се намъкне във възможно по- малка черупка и да му е удобно. Напр. на мен стъпалото ми е 275/116. Обувките ми са 27, но си правих сам чорапа, с марли, тампони, лепенки и т.н. "дебилни" неща. Сега просто не ги разкопчавам докато не стигна до колата, включително и 7-8 часа преходи с панти- пак дори не разхлабвам щраймерите. Скарпа Мобе съм раздувал чорапа с цял номер. Мая преподаваше с тях по 4-5 часа, на рало, на къси верижни, на свличане.... Та.. не го съдете пича. Проблемът му е единствено, че подложките са малки.
Patzo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-03-2016, 06:27     #89
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отPatzo Разгледай мнение
Колко от писалите са си фитвали сами чорапа? Щото много смело раздавате квалификации- дебилизъм, идиотщина и т.н.
Аз лично съм фитнал ИЗКЛЮЧИТЕЛНО УСПЕШНО сам 5 чифта Intuition - три броя Luxury Liner, един HD Race, един Power Wrap - освен това съм прочел доста и продължавам да твърдя, че това, което прави пича е дебилизъм.

И по-конкретно опаковането на стъпалото и препичането на чорапа. Когато чорапът се препече става къс и пяната се прецаква! Когато си опаковаш стъпалото (не пръстите) по този начин обувката става хлабава. Хлабавата обувка натъртва крака.

Не виждак как топъл чорап ще смачка свода, колкото и широк да е крака, ако шел фит-а е ОК.

Колкото до това колко материал се слага на пръстите - тук съм съгласен с теб. Зависи от формата на крака и предпочитанията. Аз лично на моите крака си слагам няколко от гумените капачки и нещата заспиват. Друго интересно място са вените. Има хора, които имат нужда от повече място над вените, за да не им се нарушава кръвообращенето. Съответно при оформянето се лепи подложка по дължината на вената, което е досаден процес, но с добри резултати.

Запоследно променено от batAssen : 01-03-2016 в 06:36.
Стари 01-03-2016, 07:00     #90
Patzo
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Цитат:
Не виждак как топъл чорап ще смачка свода, колкото и широк да е крака, ако шел фит-а е ОК.
Зависи от пълнежа на чорапа. Различните модели са с различна дебелина и обем на ралични места по чорапа. А гумените накрайници, при широк и "крив" крак почти не вършат работа. На мен самият гумен накрайник ми събира пръстите в неестествено положение, даже не е нужно да обувам чорапа.
На мен ми се е налагало да си пека чорапа и в магазин и продължавам да твърдя, че или в магазините изобщо не знаят колко време и на каква температура да пекат чорапа, или производителите са пуснали баси консервативните стойности заради шубе от потенциални рекламации. Така или иначе аз с духалка в магазин едвам /1,5 повече време/ успях да докарам чорапа до пластичност, която знам че е нормална, защото преди това са ми пекли интуишън с оверлап във фабрична фурна на скарпа, от квалифициран "пекар".
Patzo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-03-2016, 21:17     #91
bob_beliata
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2004
Начално

Цитат:
. Друго интересно място са вените. Има хора, които имат нужда от повече място над вените, за да не им се нарушава кръвообращенето. Съответно при оформянето се лепи подложка по дължината на вената, което е досаден процес, но с добри резултати.
Винаги съм мислил, че нарушеното кръвообръщение на краката е неразделно свързано със ски спорта. Наистина ли има.вариант краката да не са ти безумно изтръпнали и едновременно с това да имаш добър контрол върху ските...!?
Стари 02-03-2016, 08:10     #92
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbob_beliata Разгледай мнение
Винаги съм мислил, че нарушеното кръвообръщение на краката е неразделно свързано със ски спорта. Наистина ли има.вариант краката да не са ти безумно изтръпнали и едновременно с това да имаш добър контрол върху ските...!?
Според мен си е така, ако обърнеш внимание на няколко дребни нещица:

1. Шел фит - повечето хора купуват МАРКА обувки по името, а не черупка, която им пасва и го компенсират като минат един размер нагоре (или повече). След това пренатягат обувката и кръвообращението страда.

2. Чорап - повечето неща на пазара са пълен боклук. Има страшно много "дунапрен", т.е. пяна без памет, която е приятно мекичка в магазина, но не държи стабилен крака и съответно отново трябва да се пренатяга обувката. Някои модели Intuition направени за конкретна обувка също имат такъв слой - очевидно маркетингов трик целящ обувката да е приятна в магазина без да трябва да се пече. Аз лично вече съм твърдо убеден, че бих карал само с Intuition купен от Intuition поне докато се появи нещо по-добро.
Необходим е внимателен анализ за какво ще се ползват и кой обем/плътност e подходящ. Примерно Intuition HD Race не стават за пантене. Ама хич.

3. Крак - човек трябва да си познава проблемните зони - вени, мъртви кости, пръсти и т.н. Kато пече чорапа да сложи подложки, където е необходимо, за да има малко повече обем на тези места след това. Също така, ако лесно му мръзнат пръстите е добре да предвиди повече обем там, за да има малко повече въздух.

И т.н. - не е rocket science, нещата са близки до акъла и всеки може да ги напрви сам, ако е готов да поеме риска да убие един чорап докато се научи. Чорапът може да се пече повече от веднъж, но след всяко печене става все по-смачкан. След печене има период на разработване - т.е. не трябва да се бърза с повторно печене преди да е покаран 10-тина дни. Ако има отделна единична проблемна зона - може само тя да се загрее и коригира, а не да се пече целия чорап.

Това са нещата, за които се сещам на първо четене. Не претендирам да са изчерпателни или да са универсални истини.

П.П. Ако обувките ти са тамън, би трябвало да можеш да ги караш с разкопчани щраймери и да имаш приличен контрол.

Запоследно променено от batAssen : 02-03-2016 в 08:13.
Стари 02-03-2016, 08:25     #93
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

За мен да си разкопчаваш обувките на лифта е 100% знак, че обувките не сати таман. Аз моите ги затварям в кабината и ги разкопчавам когато слизам надолу пак в кабината. Единствено леко донатягам след 2-3 пускания.
А относно мръзненето на пръстите. При мен те замръзват още в кабината и се оправят в колата на връщане. Без значение с какви обувки съм карал. Вече не им обръщам внимание.
Стари 02-03-2016, 08:36     #94
batAssen
чичка

Начално

Аз моите си ги откопчавам. Не ми е проблем да се седя със закопчани, но ми е по-приятно, ако ги разкопчая.
От друга страна разни известни буутфитъри твърдят, че трябва да се разкопчават и ако не ги разкопчаваш значи са големи. Естествено правят забележка, че това зависи и за какво се ползват - примерно обувки за пантене се предполага да са по-хлабави от състезателни.
Стари 02-03-2016, 08:37     #95
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Цитат:
Аз лично вече съм твърдо убеден, че бих карал само с Intuition купен от Intuition поне докато се появи нещо по-добро.
Доста преувеличено според мен, примерно при Scarpa, обувките са в пъти по-добре с конкретната вътрешна на Intuition направена специално за тях. Просто неможе да има място за сравнение даже...
Стари 02-03-2016, 08:50     #96
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Доста преувеличено според мен, примерно при Scarpa, обувките са в пъти по-добре с конкретната вътрешна на Intuition направена специално за тях. Просто неможе да има място за сравнение даже...
Първо - Това е мое мнение както пише долу, а не универсална истина.

Второ: - Ти си карал Scarpa с Intuition купен от Intuition и си направил сравнението? На мен Scarpa не ми пасва и нямам лично мнение, но жена ми твърди, че нейната (почти некарана) Scarpa ѝ е по-удобна с Intuition Luxury MV спрямо оригиналния чорап печен в твоя магазин, където младежите бяха много готини и според мен свършиха всичко без забележка. Това отново не е универсална истина.

В интерес на истината Intuition-ите, които ползват Scarpa са наистина много добри и имат доста приятни екстри, сравнени с някои други марки, но също така е факт, че не можеш да си избереш обем според ширината на глезена примерно.

Запоследно променено от batAssen : 02-03-2016 в 08:57.
Стари 02-03-2016, 09:12     #97
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Да, бат Асене - карал съм. За комфорта е възможно разбира се, въпроса е, че с универсален чорап не можеш да постигнеш - 4 неща - които ги има в специалния чорап - твърдост на обувката като цяло, флекс при пантене, дишане на чорапа, гарантирана износоустойчивост - защото тия са съобразени с шела много тясно.

Иначе за широчината на глезена - факт. При тази марка това е в полето бут фитинг специалист и т.н. вече (от тяхна гледна точка)...
Стари 02-03-2016, 09:48     #98
batAssen
чичка

Начално

За нещата, които си изброил съм напълно съгласен. И тук стигаме до това кой какви приоритети има.

Само за първата точка смятам, че ако имаш опит може да постигнеш дори подобрение при внимателен избор на модел чорап.
Стари 02-03-2016, 10:13     #99
BORKO
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2006
Начално

При мен напълно случайно се получи симбиоза на intuition от Atomic с шел на Lange изпечени при Димитър. Много съм доволен Стъпалото ми е около и над 270 , а чорапът и обувката са 265 изпекоха ги с две подложки на пръстите и нещата заспаха .
BORKO Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 02-03-2016, 10:16     #100
BORKO
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2006
Начално

При мен напълно случайно се получи симбиоза на intuition от Atomic с шел на Lange изпечени при Димитър. Много съм доволен Стъпалото ми е около и над 270 , а чорапът и обувката са 265 изпекоха ги с две подложки на пръстите и нещата заспаха .
И ако някой е забравил продавам
http://www.befsa.com/forum/showthread.php?t=10908
BORKO Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 21:34.