Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Ски терени и условия

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 29-12-2014, 23:51     #141
big_air
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmishoni Разгледай мнение
Усилия няма да им коства, да. Мен ме притеснява обаче до колко информацията ще се актуализира редовно и до колко ще отговаря на действителността.
Също така не виждам посочена дата до инфо лентата долу в дясно. Реално, не е ясно дали тези данни са валидни за днес или са от преди 5 дена... понятието "към днешна дата" ми е малко несериозно.

Инфото, което публикуват за снежна покривка, вятър и т.н., понякога е далеч от истината, само и само за да привлекат посетители. Дано с лавинната обстановка не злоупотрбяват по същия начин....
Как няма да коства усилия? Ставане рано, събиране на данни, интерпретация и изкарване на бюлетин в 7 сутринта всеки ден без усилия не става. Един бюлетин колко много усилия коства ако се прави правилно.
Стари 30-12-2014, 08:50     #142
mishoni
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2014
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbig_air Разгледай мнение
Как няма да коства усилия? Ставане рано, събиране на данни, интерпретация и изкарване на бюлетин в 7 сутринта всеки ден без усилия не става. Един бюлетин колко много усилия коства ако се прави правилно.
Да, разбира се, че коства повече усилия от пиене на ракия в кръчмата.

Щом са решили да започнат подобно начинание, е редно да са готови на подобни "жертви" за българския фриирайдър.
Как може в други страни това да се случва ежедневно, ежесезонно и да се приема за нормално...
mishoni Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-12-2014, 13:32     #143
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmishoni Разгледай мнение
Да, разбира се, че коства повече усилия от пиене на ракия в кръчмата.

Щом са решили да започнат подобно начинание, е редно да са готови на подобни "жертви" за българския фриирайдър.
Как може в други страни това да се случва ежедневно, ежесезонно и да се приема за нормално...
Щото хората са се хванали и правят нещо по-въпроса...а тука само се мрънка за държавата по форумите основно, и малка група хора се опитват нещо да се напъват....
Стари 12-03-2015, 22:40     #144
dimo
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2007
Начално

Относно БАССЕС.
Пиша в тази тема.
Никой нищо не каза тук, след последните събития.
Това не са съвети, това е молба.

Ако Ви е по силите, направете ТУК постоянен лавинен бюлетин, дори базиран на чужди препратки и данни.
Имам предвид форума.

Ако Ви е по силите, нарушете си правилата и организирайте еднодневни лавинни курсове на Витоша.

Поздрави,
Димо
dimo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-03-2015, 09:05     #145
lubezen
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на lubezen
Начално

Димо, ти знаеш ли как се прави лавинен бюлетин?
А знаеш ли до какво води грешна информация за лавините?
Цитат:
Първоначално изпратено отdimo Разгледай мнение
Относно БАССЕС.
Пиша в тази тема.
Никой нищо не каза тук, след последните събития.
Това не са съвети, това е молба.

Ако Ви е по силите, направете ТУК постоянен лавинен бюлетин, дори базиран на чужди препратки и данни.
Имам предвид форума.

Ако Ви е по силите, нарушете си правилата и организирайте еднодневни лавинни курсове на Витоша.

Поздрави,
Димо
lubezen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-03-2015, 16:41     #146
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Днес на Лавината на Витоша ПСС сложиха червена табела забраняваща карането/опасност от лавини.
Стари 13-03-2015, 18:19     #147
bob_beliata
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2004
Начално

Тая работа не става така. Лавинен бюлетин се прави от специално обучени специалисти, които имат съответната екипировка и уреди, автоматични станции за наблюдение на снежната покрипка и метео условията. Те ходят на терен и правят ежедневни наблюдения, интерпретират данните и т.н. Това е високо отговорна и трудоемка "фул тайм" работа която струва пари, освен това следва и да е регламентирана по някакъв начин, законово или с наредба ли знам ли и аз как. Тук можем да си споделяме личните набюдения и евентуално при много фрапираща лавинна обстановка да пускаме предупреждение на сайта, но за официален лавинен бюлетин не може да става дума.

А по въпроса за личните наблюдения, днес ходих с група в района на Мальовица. Над ггорския пояс има фрапиращо много сняг. Струва ми се, че е повече от 2012г. Почти никъде не се виждат клекове, микро релефът който познаваме е изчезнал. Температури около нулата и малко надолу. Според хижаря през изминалата седмица са духали и ветрове освен снеговалежа, мисля че са били предимно източни. Големи лавини не са падали, само малки изтичания на стръмните склонове и улеи. Заради огромното количество сняг и навявки, намалената видимост, а и вероятно заради събитията от тази седмица в Пирин, ме достраша да излезнем над Втора тераса, за това и не съм копал профил.
Стари 13-03-2015, 19:49     #148
dimo
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2007
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отlubezen Разгледай мнение
Димо, ти знаеш ли как се прави лавинен бюлетин?
А знаеш ли до какво води грешна информация за лавините?
Въпросът е, не какво аз лично знам.

Добре, нека да не е лавинен бюлетин, а просто съвет, предупреждение. Нека да се набива на очи и да бъде поместено във форума. Той се проследява най-активно.
Толкова ли е сложно?

Всъщност, предположих подобни отговори.
Няма да ви занимавам повече с глупости.
dimo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-03-2015, 23:54     #149
hwarang
Pray For Snow

Дата на присъединяване: Jan 2011
Изпрати съобщение чрез skype; на hwarang
Начално

Всъщност такива предупреждения и съвети вече има, мога да се сетя за 3 такива от началото на сезона, а и ги има на началната страница на БАССЕС, както и са споделяни многократно във фейсбук страницата.

2014-2015/15, 2015-2016/7, 2016-2017/8
hwarang Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-03-2015, 13:44     #150
Ernestor
Junior Member

Дата на присъединяване: Mar 2015
Изпрати съобщение чрез skype; на Ernestor
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отhwarang Разгледай мнение
Всъщност такива предупреждения и съвети вече има, мога да се сетя за 3 такива от началото на сезона, а и ги има на началната страница на БАССЕС, както и са споделяни многократно във фейсбук страницата.
Здравейте,
Аз съм нов тук и също като вас съм почитател на freeride-a. Въпреки че не съм особен почитател на форумите като средство за обмен на информация, след обилните снеговалежи, както и жертвите които вземат лавини ежегодно, реших че е крайно време да направя изключение и да се включа към тази асоциация. Следя и се възхищавам на опитите на нейните членове да се опитват всячески да предупреждават хората относно опасностите в планината, но се опасявам, че гласа им не се чува достатъчно силно, за което имам едно просто предложение настрана от лавинните бюлетини.
Тъй като БАССЕС имат чудесна директна връзка с ПСС постоянно, мисля че би било добра идея да се обединят частично и да потърсят заедно посредническа и формална помощ от национална телевизия и/или Радио (второто е най-уместно). По-точно да се създаде една всекидневна кратка рубрика в сутрешната и/или вечерна емисия новини, в която да се известяват и предупреждават опасните зони/райони по българските планини и тяхното състояние позовавайки се на актуална информация от ПСС и БАССЕС. Лавинните бюлетини са добра идея, но струват както пари и техника, така и не успяват да достигнат до голяма част от аудиторията, особено до тези които са си чисти аматиори и дори не знаят за съществуването на тази асоциация.
ПСС и БАССЕС като основни движения отностно планинскта свобода и безопастност съм сигурен, че с малко усилия може да се потърси помощ по този казус и от някое от министерствата. Тъй като тази информация би спасила човешки животи и не струва торби с пари, както и няма връзка с евро фондове, има голяма вероятност държавата да обърне бързо и адекватно внимание. Според мен си струва усилията да се опита. Ако не за този сезон, то за следващите ще има резон.
Благодаря за вниманието, надявам се не съм ви изтормозил излишно

Запоследно променено от Ernestor : 17-03-2015 в 20:44.
Ernestor Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-01-2016, 15:15     #151
kda
Junior Member

Дата на присъединяване: Jan 2015
Начално

Не знам какво им стана на ПСС. Новия им сайт (pss-bg.bg), освен че зверски куца откъм навигация, показва не само малко, но и неактуална информация за планините. Чудя се дали само ги мързи или е по-голям проблема.
Днес (16 декември) лавинния им бюлетин е от 11-ти с коментар че промяна в лавинната обстановка не се очаква в следващите 3 дена. Дано никой не го чете, че при това дъмпене дето почна тази нощ...
kda Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-01-2016, 17:33     #152
emon
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2010
Начално

Имайте малко търпение, работи се по него. Все пак работи от скоро и има нужда от дооправяне. Не знам дали има сайт, който със старта си да е бил перфектен или пък да не е имал нужда от доработване. Днес например цял ден не приема по някаква причина всички актуализации на дежурния в Централа
emon Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-01-2016, 18:00     #153
hwarang
Pray For Snow

Начално

Поради някаква причина не ми звучи много добре. Логове нямате ли ?

Стари 16-01-2016, 19:49     #154
emon
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2010
Начално

Не всеки може да бърника.....
emon Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-01-2016, 16:20     #155
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

http://snow-bg.com/news/5864
Лавина на Банско. Разминало се е тоя път.
А един олигофрен във фейса обясняваше как нямало било да е лавиноопасно. Та даже и бил изкарал курсове разни.
Стари 17-01-2016, 20:28     #156
rosen_talov
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2007
Начално

Цитат:
А един олигофрен във фейса обясняваше как нямало било да е лавиноопасно. Та даже и бил изкарал курсове разни.
Много фрирайдери - професори се появиха!

А някой да знае подробности за лавината, паднала на Петрохан? От кадрите на родните медии се виждаше, че районът е горист.
rosen_talov Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-01-2016, 21:36     #157
Junglist
Senior Member

Дата на присъединяване: Jul 2008
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на Junglist
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
http://snow-bg.com/news/5864
Лавина на Банско. Разминало се е тоя път.
Цитат от бтв новините по спомен "..лавината е била бутната нарочно от фрирайдъри..". ПСС-ара после обясняваше как такива неща се случвали, пичовете бутали лавини и си правили селфита..
Junglist Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-01-2016, 11:39     #158
hwarang
Pray For Snow

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отrosen_talov Разгледай мнение
Много фрирайдери - професори се появиха!

А някой да знае подробности за лавината, паднала на Петрохан? От кадрите на родните медии се виждаше, че районът е горист.
В една статия четох, че била паднала точно на пътя на края на с. Бързия посока София. Но явно не е така, защото там няма склонове

http://inews.bg/100-%D0%BC%D0%B5%D1%..._i.495175.html

Запоследно променено от hwarang : 18-01-2016 в 11:45.
Стари 18-01-2016, 21:33     #159
hwarang
Pray For Snow

Начално

Това някой виждал ли го е: http://avatech.com/

Този уред не е ли същия, който БАССЕС купи ?
Хората продължават да го развиват това нещо и то доста сериозно. Създали са облак за споделяне на профилите, а има и мобилно приложение.

Източник: http://www.tetongravity.com/video/ge...he-backcountry

Стари 19-01-2016, 08:52     #160
ToYaGa
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2013
Начално

Мисля, че Момчи се беше сдобил с нещо подобно. Даже гледах клип с първите му опити да борави със сондата.

https://www.youtube.com/watch?v=mv8B...01V9G&index=85
ToYaGa Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 18:04.