Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Общи дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 30-01-2017, 16:12     #21
roe
roe

Дата на присъединяване: Jul 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на roe
Начално

Реално погледнато ска която е 185 и с по 30-40см рокър, контакната и площ е по-малка на твърд терен, а за гората 10см не мисля че са от толко голямо значение, уменията са по-важни. Хората с прави ски по 2М са карали преди десетилетия в горите
Стари 30-01-2017, 22:18     #22
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отroe Разгледай мнение
Реално погледнато ска която е 185 и с по 30-40см рокър, контакната и площ е по-малка на твърд терен, а за гората 10см не мисля че са от толко голямо значение, уменията са по-важни. Хората с прави ски по 2М са карали преди десетилетия в горите
Айде сега ... десетилетия. Двуметровите ски си ги карах с кеф докъм 2007-ма и още ги пазя. Изкушавам се да ги пробвам някой път. За протокола съм 170.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-01-2017, 06:14     #23
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отСале Разгледай мнение
Айде сега ... десетилетия. Двуметровите ски си ги карах с кеф докъм 2007-ма и още ги пазя. Изкушавам се да ги пробвам някой път. За протокола съм 170.
На тази снимка съм с Atomic ARC 195 см от жълто-черните. Тогава вече си бях купил от втората серия Pocket Rocket 185 и ги редувах. 168см съм. Годината е 2002 или 2003

Това е около 1999-2000. Ските са Head 190см.

batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-01-2017, 08:54     #24
sv3n
#####

Дата на присъединяване: Nov 2013
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено от roe Разгледай мнение
Реално погледнато ска която е 185 и с по 30-40см рокър, контакната и площ е по-малка на твърд терен, а за гората 10см не мисля че са от толко голямо значение, уменията са по-важни.
В целевата ми група няма да попада карането на писта , само ще минавам транзит където се налага. Като има кембър и не е мега лед, мисля че със всяка дължина ще мога да се пусна с разумна за ската скорост. Въпроса е за под лифта и гората (с много повече дръвчета, наклон) при преоран вече сняг (няколко дневен с "изненади"). Значи +10/15см няма да са проблем?
Ниво: може би advanced +малко

П.С. Преди време, когато не можех да карам и аз съм се пускал с прави 200см ски
sv3n Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-01-2017, 08:55     #25
Demetrii
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на Demetrii
Начално

Нямам голям опит от каране на по-дълги от мен ски, но и не намирам никаква причина да ги карам.
Всичките ми ски са високи колкото мен. Бих добавил 5 отгоре, но не повече. Като гледам момчето не е 100 кила, така че нв виждам смисъл от по-дълги.

Апропо и двете снимки отгоре не са в гора или под лифт и не са широки 100 мм
Demetrii Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-01-2017, 09:13     #26
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Аз съм 183-4 висок. И вече няма да се кача на ски по-високи от 185-6. За Бг са абсолютно безсмислени. Както безсмислени са и ски с талия над 110.
Защо? Ами ето пресен пример от първия голям снеговалеж в Бг на Боровец.
Първо пускане в 50 см сняг...голям кеф със 122 талия. Второ пускане, вече всичко е на попара и 122 талия вече пречи и е драма. Защото ми товари коленете на бабуните и попарата. И кво излиза? Да държим ски за 1 пускане? Ай стига. Същото беше и горе на Маркуджиците. Точно едно пускане.
Дебелите ски вървяха едно време, когато хората каращи в пудрата се брояхме на пръсти. Сега всичко живо се изживява фрирайдер. И точно за 10 м всичко става на пастет. Еми в тоя пастет с талия 100 ще ми е много по-удобно, отколкото със 122...
Отделно под лифтове, в горите из Бг с къси ски е много по-удобно и безопасно. Да имам 190 см ски. Поврътливи са, но точно под лифта на Витоша ми идват дълги. Особено, когато стърчат разни кореняци. Все или предницата или задницата ми закачат в нещо. Еми сори, ама колената не съм си ги намерил на улицата. Теорията за дългите +10 см ски си ги дръжте за вас. Аз получавам от 182-183 ски същото, което от 190. Даже в повече. Онзи ден с тях(190-ките) в долната част на сечището на Витоша преди излизането ми идваше да ги хвърля в гората и повече да не ги виждам. Опитайте се вие да завиете 190 ска през 20 см пролука от корени. То и за това никой не иска да ги купи тия ски:-) Ама що слушам съвети, ами...майната му.
Всеки да кара това с което се чувства комфортно. В крайна сметка карането на ски е удоволствие. Да не си го разваляме с неподходящи ски. За един 190 е ок, за друг 180...

Автора моето скромно мнение е да си вземеш ски макс до 175 см щом си 172 висок.

Запоследно променено от Ники : 31-01-2017 в 09:23.
Ники Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-01-2017, 09:14     #27
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отDemetrii Разгледай мнение
Нямам голям опит от каране на по-дълги от мен ски, но и не намирам никаква причина да ги карам.
Всичките ми ски са високи колкото мен. Бих добавил 5 отгоре, но не повече. Като гледам момчето не е 100 кила, така че нв виждам смисъл от по-дълги.

Апропо и двете снимки отгоре не са в гора или под лифт и не са широки 100 мм

186см ски - 98мм широки в букова гора. Задоволява ли изискванията ти?

Освен теглото не ти ли хрумва, че има и други фактори? Или смяташ, че ако двама души тежат еднакво, но единият е 20см по-висок, биха въздействали върху ските еднакво (с равни сили)?
Колкото до това, че не виждаш смисъл от по-дълги ски - ако само се возиш си прав
П.П. Първата снимка от предния пост е в горите на Банско.
Стари 31-01-2017, 09:22     #28
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Отделно под лифтове, в горите из Бг с къси ски е много по-удобно и безопасно. Да имам 190 см ски. Поврътливи са, но точно под лифта на Витоша ми идват дълги. Особено, когато стърчат разни кореняци. Все или предницата или задницата ми закачат в нещо. Еми сори, ама колената не съм си ги намерил на улицата. Теорията за дългите +10 см ски си ги дръжте за вас. Аз получавам от 182-183 ски същото, което от 190. Даже в повече. Онзи ден с тях(190-ките) в долната част на сечището на Витоша преди излизането ми идваше да ги хвърля в гората и повече да не ги виждам. Опитайте се вие да завиете 190 ска през 20 см пролука от корени. То и за това никой не иска да ги купи тия ски:-) Ама що слушам съвети, ами...майната му.
Всеки да кара това с което се чувства комфортно. В крайна сметка карането на ски е удоволствие. Да не си го разваляме с неподходящи ски. За един 190 е ок, за друг 180...
Силно съм несъгласен с теб, Ники. Маневреността на съвременните ски не се определя от дължината, а от дизайна. Който иска маневрени си избира такива - например Rossi Sky7. От друга страна късите ски имат много по-малка надлъжна стабилност и "спъват" много повече - т.е. са по-опасни за коленете.
Стари 31-01-2017, 09:24     #29
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbatAssen Разгледай мнение
От друга страна късите ски имат много по-малка надлъжна стабилност и "спъват" много повече - т.е. са по-опасни за коленете.
От друга страна дългите имат много по-голям лост с който да товарят коленете. Механика-лост от 1-ви род.
Отделно буковата гора, която показваш е далече от под лифта на кабината Симеоново или долната част на сечището на Витоша. Или гората на Безбог или долната част на Картала. Еле пък Дяволската пътека на Витоша. Всеки си избира ски според местата където ще ги кара. Нямам намерение да опъвам Тодорка на черта и за това ски над 185 не виждам да са ми нужни. За Тодорка бих взел 195 ски. Ако има кой да ми ги качи горе. :-)

Пак редакция. Същото е и с обувките и телефоните. На някой с голяма лапа, телефон 6" сигурно му би бил перфектен, ама на мен идеален ми е 5".
Винаги съм давал за пример една случка с едни обувки с мен и Капеле. И двамата имахме еднакви обувки. Нордика някакъв фристайл модел. Висока, хубава обувка. Да ама аз с тия обувки не можех да карам изпбщо. Имах чувството, че ще ми извадят коляното. Защо? Защото моят пищял е къс, а бедрената кост е дълга. При него пищяла е дълъг и тия обувки му лепнаха като шамар на цигане. Да ама Капеле също се чувства най-добре със 182 см ски, ако, че е почти 2 м дълъг. Що ли?

Запоследно променено от Ники : 31-01-2017 в 09:32.
Ники Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-01-2017, 09:35     #30
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
От друга страна дългите имат много по-голям лост с който да товарят коленете. Механика-лост от 1-ви род.
Отделно буковата гора, която показваш е далече от под лифта на кабината Симеоново или долната част на сечището на Витоша. Или гората на Безбог или долната част на Картала. Еле пък Дяволската пътека на Витоша. Всеки си избира ски според местата където ще ги кара. Нямам намерение да опъвам Тодорка на черта и за това ски над 185 не виждам да са ми нужни. За Тодорка бих взел 195 ски. Ако има кой да ми ги качи горе. :-)
Ники,
същите ски са били в доста по-големи гъстаци от ската, която ругаеш и не са имали ядове. Завиват на салфетка, защото дизайнът им е такъв. Примерно Фекшън в 183 са много по-малко маневрени. Т.е. логиката - вземи си къси ски, за да са маневрени е страшна глупост. Все едно да си вземеш къс Dynastar Legend и да плачеш, че не завиват. Ако искаш маневрени ски, си купуваш маневрени - какво сложно има?
Стари 31-01-2017, 09:45     #31
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Принципно си прав. Рокера е много маневрен. Но тоталната дължина няма как да я пренебрегнеш. Няма как като застанеш на опашката на Лале задницата да не ти се удря в желязото и оградата отзад. Няма и как стърчащата на 1м задница да не се удря в корените докато завиваш в тесняк. Колкото и маневрена да е. От там и товаренето и ударите в коляното.
Стари 31-01-2017, 10:03     #32
Demetrii
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на Demetrii
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbatAssen Разгледай мнение
186см ски - 98мм широки в букова гора. Задоволява ли изискванията ти?
Хахах, те моите са задоволени

Споделям моето виждане за ските, не го натрапвам на никой.
Наясно съм какви са плюсовете на дългите ски, но за мен и моето возене повече са минусите.
Наясно съм, че Шон Петит (карам неговите ски) е висок 165 и кара ски 185. Ама той може да кара

И на никой подиум на FWT не съм видял скиор с по-дълги от него ски (с повече от 10 см). Или поне в повечето случаи.
Което казва, че може така, може и така

Без да се заяждам, но и третата снимка не бих я нарекъл гора
Demetrii Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-01-2017, 10:12     #33
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Малахов на FWT кара HEAD Collective 181 см. Той е висок 190 близо.
Пъргави и завиващи ски.

Митак, на FWT почти всички карат с лонгурести ски. Поне 10-20 см над ръста. Особено жените.

Но има и изключения. Което пак доказва, че няма строго определени правила и всеки да си кара квот му е кеф.
Стари 31-01-2017, 10:32     #34
sv3n
#####

Начално

Това е FWT все пак, доста по изчистени линии спрямо терена за който говоря. Не че не мога да се пусна под лифта с тия, просто искам да зависи от мен къде точно ще пристигна
И също, като говоря за гора, наисти имам предвид няколкo идеи по-гъста от тази на снимките по горе.
Стари 31-01-2017, 10:36     #35
vixren
junior

Дата на присъединяване: Feb 2011
Начално

Цитат:
... И вече няма да се кача на ски по-високи от 185-6. За Бг са абсолютно безсмислени. Както безсмислени са и ски с талия над 110. ...
това се отнася за лифтари . извън стандартните места за фрирайдъри (лалето, маркуджик, езерата ...) и особено в горите пудрата се задържа и широката ска не може да се сравнява със 100 талия - за пример преди 2 седмици на безбог като валя здраво 114 ми беше на долната граница 4 дни по цял ден. но ширината е въпрос и на крака, защото теглото става друго и там се намесват въпроси като 'колко ще ходиш с тия ски' и пр.
във форума има една тема 'кой какво кара' (по-скоро е направена за мерене на пишки, щото ревюта се пишат от хора на които това им е работата и са видели и 2 и 200, но това е друг въпрос), където можеш да се ориентираш за размери и съответно да питаш.
иначе еволюцията става много дълго и скъпо удоволствие.
успех.
vixren Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-01-2017, 10:47     #36
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отvixren Разгледай мнение
извън стандартните места за фрирайдъри (лалето, маркуджик, езерата ...) и особено в горите пудрата се задържа и широката ска не може да се сравнява със 100 талия - за пример преди 2 седмици на безбог като валя здраво 114 ми беше на долната граница 4 дни по цял ден.
И колко е била тая пудра? 100-тица? Като в Нисеко? Айде стига. Какво ще ти даде 114 талия, което няма да ти даде 100?
Навремето първия Rossignol Bandit XXX беше 84 в средата и се водеше Super Fat Ski. А С Покета? С неговите 90 в средата? Съм карал в снегове, които сега само сънуваме. Изкелифенчихме се и тва си е.
През последната истински снежна зима 2012-та най-добрите ми карания бяха с 84 под крака. Ама се ровех в сняг до кръста като прасе.
М/у другото почти всички производители на ски свалят ширината. Вече почти не може да се види ска с над 118 талия.
Стари 31-01-2017, 10:56     #37
sv3n
#####

Начално

Благодаря Вихрен! Аз прочетох доста и продължавам да чета. Но не мога да пробвам това, което искам да пробвам. Аз бях на Езерата, като беше "бедственото" положение и на голямата пудра карах със 87мм. Гора, под лифт, и горе на платото. Ами получава се с тях, но някак си искаше усилие да не затъвам ако съвсем леко смъкна скороста. Не съм карал по широки и дълги ски до сега от моите.
Стари 31-01-2017, 11:00     #38
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Баджо да сподели мнение за миграцията от Геном към Бленд. И дали му липсва нещо.
Стари 31-01-2017, 11:10     #39
vixren
junior

Дата на присъединяване: Feb 2011
Начално

Цитат:
И колко е била тая пудра? 100-тица? Като в Нисеко? Айде стига. Какво ще ти даде 114 талия, което няма да ти даде 100?
на въпросите: не съм я мерил колко е, не знам как е в нисеко, дава повече кеф.
първия ден опитах със 105 и след второто пускане минах на 114. явно въпроса е кой колко кеф може да понесе. иначе и с 95 става, с толкова един приятел бедстваше доста, след като го посъветвах да не влиза в гората.
а за навремето - и аз съм карал с български атомици на тодорка когато нямаше съоръжения. но нищо не е същото.
vixren Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-01-2017, 11:27     #40
iПоп
Powder prophet

Дата на присъединяване: Dec 2011
Начално

На дъмпа преди нова година на Боровец карах с новите си сЧи - Liberty Helix 182, вместо с паудър тупалките(Icelantic) и си бяха супер, но когато снега станеше над 40 санта вече виждах малко зор. Така че паудър тупалки си трябват за пълен кеф. Друг е въпросът какви, с каква геометрия и твърдост и тн. Моите айслантици на твърдо и на бабуни са супер, така че и като стане всичко на попара нямам грижи

Агро дайнамик рейсинг тийм - Agro dynamic racing team
iПоп Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 12:50.