Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 09-11-2008, 09:19     #1
orlincho
Ентусиаст

Дата на присъединяване: Feb 2008
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Question За якетата мембраните и проклетото "дишане"

Ха добрутро,

След вчерашната ми разходка по Витоша у мен възникнаха въпроси по отношение на това как би трябвало да работи една мембрана както и при какви условия.

В случая метеорологичните условия бяха криви за мембраните като такива - мъгла видимост 30-35м температури над нулата... влага да си е.. мамата. след 30мин. в "белото" косата ми беше мокра като в басейн.
Е в такива условия термобельото ми си върши работата - водата излиза и щастливо кондензира по каквото може (мойте косми които стърчат навън, вътрешната страна на якето) - стича се по ръкавите и капе.... Целия ми гъз и ръкавите до лактите бяха наквасени. Буквално.

Сега малко към въпросите.
1. Какво е поведението на мембраните ви когато се натоварвате? Драпане нагоре по склона повече час или повече. Кондензират ли вътре? Задържат ли влага докато се натоварвате? Ако ДА, изхвърлят ли я навън ако ходите по равно или спрете почивка (30мин)?
2. Ако може всичко това да го корелирате с метеорологичните условия за момента който имате предвид. Аха и за какви мембрани говорите?
We skiers are a strange breed. When most of society is running for cover, we find ourselves rejoicing at the sight of a cold low pressure system circling on the Satellite loop. We yearn for the feeling of cold powder snow blowing in our faces. Inside a swirling maelstrom of snowflakes, we feel most free.
orlincho Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2008, 09:43     #2
f2f
ските са скъп спорт!

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

основен момент на мембраните е, че работят само с пари. в момента в който се получи кондензация дори и най-добрия гор-текс спира да върши работа: просто не остават дупки през които да мине влагата.

най-добрия начин на мислене за това колко добре си облечен е следния: ако се потиш повече, отколкото дрехите ти могат да прекарат към околната среда, значи си прекалено добре облечен. ако мембраната ти не може да се справи с наличната влага излизаща от тялото ти тогава трябва да намериш друг начин да я изкараш навън: сваляш среден слой или отваряш ципове или просто сваляш якето, ако дъжд и вятър ти позволяват да го направиш. докато си активен не бива да се тревожиш освен ако няма силен вятър или силен дъжд/сняг. стига да не наквасиш дрехите с пот няма да измръзнеш. чак като стигнеш на върха и те задуха тънкия вятър, а вече няма къде да катериш за да генерираш топлина, тогава слагаш якето.

значи да повторя: основно свойство на всички мембрани е това, че ако има повече влага отколкото могат да прекарат навън (тоест, получава се кондензация), свойството за "влагопрекарване" на всяка мембрана става почти нулево.
f2f Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2008, 12:14     #3
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Мембраната на мойто яке ( патагонската версия на гортекса) работи много добре при температури под 4-5 градуса, при по-високите температури и интензивно натоварване ( изкачване на баири лятото, пантене зимата) се потч толкова много, че просто няма как да изпаря достатъчно през якето, за да си остана сух. В такива ситуации просто ходя без яке! Няма нужда да си по хард шел, освен ако не вали някой дъжд разбира се. Ако вали и катеря интензивно нагоре не мисля, че има мембрана, която да насмогне да изпари всичко ( ако топлоотделяш като мен поне) - просто ще съм си леко мокър през цялото време. Изсъхването става като спра за почивка или намаля темпото.. или като отворя всички ципове и проветрения. Не знам дали някои от по-новите и скъпи мембрани ( гортекс про, хайвент) са по-ефективни от мойте..

При ските и байка е доста по-лесно , високата скорост допринася много за проветрението - отварям малко някой цип по време на спускане/каране и съм сух за нула време. "Работата" с циповете даже според мен е доста по-важна от дишаемостта на мембраната..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2008, 12:56     #4
Kenshin
ski driftar

Дата на присъединяване: Apr 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на Kenshin
Начално

май си прав че в крайна сметка всичко опира до циповете. Аз имам едно якенце на 4 години и подръжката му съвсем не е била каквато трябва да бъде, но като си коригирам ципчетата за качване и спускане, нямам никакви проблеми. Само по априлските дни се понамокрям по ръкавите ама се трае
Kenshin Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2008, 17:27     #5
Capelle
Pocket Rocket

Дата на присъединяване: Dec 2003
Начално

И при мен основна роля играят проветренията. Вече не мога да си представя да карам с яке или панталон без проветрители.
Има обаче нещо много важно, за което спомена само f2f. Много е опасно да се съблечеш и да пантиш само по термо бельо, когато духа силен вятър. Дори и да е топло. Миналия сезон на х. Беговица, пантейки по Солището реших че няма да си слагам якето въпреки силния вятър щото видиш ли е топло и е по-важно да съм идеално сух. Малко по-късно по време на спускането, нещо във врата ми каза "пук", някаква жилка се изметна, болката беше ужасна. Две седмици не мина въпреки всичките Диклаци, Тилкотили и кви ли не още хапове дет па ти докарват зверско просиране.. Така че да - хубаво е да не се потиш, но си има условия, с които човек трябва да се съобразява...
2005/2006 - 42, 2006/2007 - 37, 2007/2008 - 36, 2008/2009 - 33, 2009/2010 - 37, 2010/2011 - 28, 2011/2012 - 38, 2012/2013 - 41, 2013/2014 - 26, 2014/2015 - 22, 2015/2016 - 24, 2016/2017 - 17, 2017/2018 - 20, 2018/2019 - 17, 2019/2020 - 12,
2020-2021 - 22, 2021/2022 - 28
Capelle Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2008, 17:57     #6
Kenshin
ski driftar

Дата на присъединяване: Apr 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на Kenshin
Начално

по - добре малко пот отколкото след това да се потиш от температурата която си вдигнал
Kenshin Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2008, 18:02     #7
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Не бих казал. По-добре да ти е леко топло, отколкото леко студено. Поради ред причини.

Най-малкото, като ти е студено харчиш повече бензин.
dimitard Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2008, 19:31     #8
gydi
Гъди

Изпрати съобщение чрез skype; на gydi
Начално

С една дума както разбирам, не е толкова важно от 50$ или от 1000 долара е якето, важно е да има много ципове за проветрение
VGA:Във Варна има много неща, но всеки знае, че Бургас е морската ски-столица на България!
Всичко, което е далеч от морето е дълбока провинция - Ърнест Хемингуей
Щастието не е дадено всекиму. Съжалявам другите! Гъди.
gydi Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2008, 19:40     #9
dimitard
Senior Member

Начално

Грешно си разбрал. Има значение.

Проветренията са си проветрения, мембраната си е мембрана. Не става нито без едното, нито без другото. С моя евент, не си спомням някога да съм бил истински мокър отдолу. И панталона много рядко го отварям. Случва се да е леко влажно термобельото, но не и мокро. Само веднъж се намокрих доста, но се бях заврял в един гейзер и там вече в парата е друго......а, да и ми беше топло щото си бях боднал краката в гейзера, а нямаше как да се съблека, щото валеже дъжд и духаше силен вятър.
dimitard Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2008, 19:47     #10
dimitard
Senior Member

Начално

И не много ципове ами точно 2 за панталона и 2 за якето ти стигат.
Стари 09-11-2008, 19:49     #11
gydi
Гъди

Начално

Няма да е лошо в някоя тема всеки да напише с какви якета софтшелове и термобельо кара. Марки модели кинти може би. За да се учим ония с малките пишки .
VGA:Във Варна има много неща, но всеки знае, че Бургас е морската ски-столица на България!
Стари 09-11-2008, 20:07     #12
dimitard
Senior Member

Начално

Гъди, другарю, само с писане и читане по форуми не става. Най-добре разбираш каква екипировка трябва да си купиш, като се преб...еш няколко пъти с грешната и отидеш с нея в планината.

Дори и всички да напишат с какви якета са това на мен не би ми помогнало много.
Стари 09-11-2008, 20:13     #13
f2f
ските са скъп спорт!

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

между нас двамата с петя (това са само хардшелове, софтшеловете няма да ги броим):

2 3-ply Gore-tex Arc'teryx якета
1 Gore-Tex Pro Shell Mammut яке
1 Gore-Tex Paclite Arc'teryx яке
2 Gore-Tex XCR Arc'teryx панталона за ски

от софтшеловете имаме Schoeler, Gore Windstopper, Patagonia CCS DWR, 2 Arc'teryx Poly-Poly (softshell + fleece)

когато започнат големите дъждове гор-текса се държи така:

а като дойде големия студ на -40 само мишленката помага:

другаря димитърд е прав. с писане нищо не става. аз съм се опитал да дам пример за това, че екипировката трябва да е инвестиция, и като такава да е разнообразна и да върши работа в различни условия. някои якета са на по 4-5 години и изобщо не мисля да ги сменям. с добра поддръжка едно яке за $300 трае много повече от нещо за $100, което ще сменям всеки сезон.
f2f Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2008, 21:23     #14
gydi
Гъди

Начално

Напълно сте прави. 100%такава ми е практиката и в други области че докато не се прекараш няколко пъти няма да задобрееш.
Но понеже цял живот сам съм се учил с по-голям труд отколкото е нужно, защо да не използвам благините на прогреса.

Да не мислите че тука в Бургас имаме ски бирария?
........................
Отдавна се каня да питам:
Тези софтшелове, термобельо -бая скъпички. Когато отидеш 1 седмица и повече досега обикновенно си нося доста бельо и много дрехи за смяна.
Какво става с тези пропускащите след 1-2 дена каране? Трябва ли да имаш 1-2-3 комплекта ? Нали уж по сециален начин се перат?

Запоследно променено от gydi : 09-11-2008 в 21:28.
Стари 09-11-2008, 21:31     #15
danvan
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на danvan
Начално

Само мембранните дрехи се перат по специален начин. Всичко друго се пере съвсем стандартно.
danvan Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2008, 21:34     #16
gydi
Гъди

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdanvan Разгледай мнение
Само мембранните дрехи се перат по специален начин. Всичко друго се пере съвсем стандартно.
Тоест якето и панталона ?
Стари 09-11-2008, 21:40     #17
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdanvan Разгледай мнение
Пухените също.
Стари 09-11-2008, 21:45     #18
bob_beliata
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2004
Начално

Цитат:
Отдавна се каня да питам:
Тези софтшелове, термобельо -бая скъпички. Когато отидеш 1 седмица и повече досега обикновенно си нося доста бельо и много дрехи за смяна.
Какво става с тези пропускащите след 1-2 дена каране? Трябва ли да имаш 1-2-3 комплекта ? Нали уж по сециален начин се перат?
Най-добре да имаш 2-3-повече. Ако не:
вариант А - СМЪРДИШ
вариант Б - ПЕРЕШ(на ръка в полеви условия или с портативна пералня която си носиш в раницата)
bob_beliata Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-11-2008, 21:49     #19
gydi
Гъди

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbob_beliata Разгледай мнение
вариант А - СМЪРДИШ
вариант Б - ПЕРЕШ(на ръка в полеви условия или с портативна пералня която си носиш в раницата)
Като гледам някои софт шелове стигат до 400 лв. На мене, на малкия...по 2 чифта поне. Добре че жената не кара ски
Стари 09-11-2008, 22:49     #20
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отCapelle Разгледай мнение
Много е опасно да се съблечеш и да пантиш само по термо бельо, когато духа силен вятър. Дори и да е топло.
на вятър лятото си ходя с един уиндстопер, върши перфектна работа - хем е тънък полар, хем не настивам. Днес бях с него горе на Витошкото плато, отдолу по едно тънко поларче и термобельо и на температура около 2-3 градуса и типичен витошки мъгляв ветровит следобед си бях перфектно..За зимата - като задуха си обличам шела и всичко е ок, ако стане много топло - отварям циповете, вятъра ме удухва отвътре, затварям и продължавам.

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Не бих казал. По-добре да ти е леко топло, отколкото леко студено. Поради ред причини.

Най-малкото, като ти е студено харчиш повече бензин.
просто като си охладен изразходваш повече енергия, за да поддържаш нормалната си телесна температура, вместо тази енергия да я влагаш в ефективна мускулна дейност. Тялото си има приоритети - първо поддържането на основните жизнени функции, после ходенето, карането на ски, пантенето..

Цитат:
Първоначално изпратено отbob_beliata Разгледай мнение
вариант А - СМЪРДИШ
има и трети вариант - използваш термо бельо от мерино вълна, което не се осмърдява и изкарва по 2-3 дена преди да се налага да го переш..

Гъди... питаш неща, които са писани и дискутирани много пъти, погледни закачените ' важни ' теми в секцията с екипировка преди да пишеш..

ф2ф ... за големите дъждове при пролетно-летни температури все повече се убеждавам, че един прост дъждобран-пончо върши много по-добра работа от шеловете с мембрани.. основно лятото когато температурата е 15-20 градуса, тогава ако облека шел-а и вали дъжд.. ами подгизвам отвътре..

Запоследно променено от Mitko : 09-11-2008 в 22:55.
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 18:32.