Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 30-06-2013, 21:54     #1
gregorian
Member

Дата на присъединяване: Jun 2013
Начално ски за новак извън пистата

Здравейте,сигурно ви е писнало от такива като мен,но истината е,че четох много какви ски да си купя и колкото повече чета толкова повече се обърквам.Карам много добре на писта,искам от новия сезон да карам извън пистата и да си купя нови по широки ски,бюджета ми е 300евро за ските,висок съм 185см,тегло 65кг,благодаря ви.
gregorian Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-07-2013, 10:37     #2
mi11er
наХазматизиран

Дата на присъединяване: Jun 2005
Начално

бе не че ни е писнало толкоз, обаче сега като ти отговорят 10 човека с различни препоръки и може пак да си останеш объркан; А и щом караш много добре, значи лесно може да не си уцелиш модела
ясно че трябва да са по-широки ските за извън писта, но каква конструкция ти трябва е въпроса с метал вътре или без с рокър или не, теглото ако е 5кила на чифт ше те притеснява ли? как ше ходиш до извън пистата - един вариант е с засилка по лалето, другия да нарамиш ските като слезеш от лифта има и трети и четвърти ...
аз съм с 10см по-нисък от теб, но пък с 10кг по-тежък така че не знам дали трявба да конкретизирам на мен каква геометрия ми се нрави

а иначе по принцип бюджета ти е съвсем приличен за широчки ски
mi11er Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-07-2013, 23:27     #3
sugarfactory
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2011
Начално

Айде да се включа и аз с един съвет във форума, че досега само събирам мнения и акъл тука (давам ти го като новак, не чак толкова новак като тебе, но все пак сравнително новак в извънпистовото каране). Направи си много добра сметка къде, при какви условия и колко често ще можеш да караш извънпистово и какво точно разбираш под извъпистово. Тоест дали си с много свободно време и ще можеш след всеки валеж, на сутринта да палиш колата и да си пръв горе или ходиш по цяла седмица на работа и ще се молиш големите валежи да съвпаднат с почивните ти дни. Другото нещо, извън пистово каране е много общо понятие, помисли си къде ще караш дали в лифт зоната (тоест около пистите) където дори и да хванеш хубав валеж в рамките на половин ден след въпросния валеж всичко е станало на попара или ще търсиш дълбок недокоснат сняг някъде по настрани от лифт зоната (в тоя случай както ти е написал mi11er помисли как ще стигаш до там панти, снегоходки, хели мели ала бала и тн). След като си изясниш предните две неща ще е по лесно да се насочиш към тва колко широки ски да си купиш. Най-общо казано от моя опит и всичко което съм чел ако се виждаш по често извън писта в попарата и рядко в дълбок недокосван сняг талия 90-100, ако се виждаш онсовно и само в дълбок и недоконснат сняг търси над 115-120, ако си някъде по средата между двете нещо между 100 115 талия. Ако се сложиш в някоя от тея категории мисля по-лесно ще можеш да получиш конкретни съвети за марка и модел. Другото, което не си казал тва ще ти е втори чифт само за извън писта или ще искаш и по пистата с тях да жулиш? ако искаш и за писта да са ок, моя съвет е да забравиш за ски по дебели от 100 с ривърс кембъри и тн, не че няма да ги караш ама ше ти е гадно особено след като си добър пистов карач.
Та така.....айде про-тата ако видят няква подвеждаща информация да се намесват, да не излъжа човеко
sugarfactory Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 02-07-2013, 22:51     #4
gregorian
Member

Начално

Благодаря ви за съветите и на двамата,общо взето карам по един ден седмично поради удълженото ми работно време.Мисля да карам само около лифта в попарата поне за сега,ски за писта си имам и за това си търся такива за извънписта,благодаря ви!
Стари 03-07-2013, 21:56     #5
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отgregorian Разгледай мнение
Благодаря ви за съветите и на двамата,общо взето карам по един ден седмично поради удълженото ми работно време.Мисля да карам само около лифта в попарата поне за сега,ски за писта си имам и за това си търся такива за извънписта,благодаря ви!
Аз бих ти предложил радикално различно решение:
Планираш си отсега отпуската за следващата зима и отиваш за една седмица в Австрия (може и другаде в Алпите, но в Австрия е най-евтино и най-близо). Там си взимаш дебели ски под наем - има голямо разнообразие по гардеробите. Само трябва да проучиш малко предварително. Така хем ще можеш да пробваш няколко различни модела и да се ориентираш по-добре хем за седмица ще навъртиш толкова каране колкото с един ден седмично в България за цял сезон няма да направиш хем с малко късмет може да се пробваш на различен сняг и различни терени за кратко време. В дългосрочен план може дори да ти излезе по-евтино. Представи си, че не ти хареса и предпочетеш да си останеш на пистите. (Аз не си представям, че е възможно, но хора всякакви )
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 04-07-2013, 00:07     #6
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отСале Разгледай мнение
Аз бих ти предложил радикално различно решение:
Да, определено за човек дето тепърва да ще кара извън пистите, да отиде в Алпите със ски под наем да излезе извън пистите за да се пробва е най-чудесното и радикално решение, което може да се измисли. Току виж се пробвал за последно.

Ски тестове и ски под наем има и в БГ отдавна - та това е определено по-добрия вариант за да се ориентира човек, вместо да си чешем езиците тука....
Стари 04-07-2013, 08:54     #7
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Ски тестове и ски под наем има и в БГ отдавна
Стари 04-07-2013, 12:55     #8
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Ски тестове и ски под наем има и в БГ отдавна ...
Ски под наем може и да има, но никъде и по никое време в България не можеш да навъртиш 150-250 км. писти за една седмица. Чисто инженерно и математически е невъзможно. (с хеликоптер може и да може).

И да определено ако за пръв път ще излизаш от пистите там е много по-безопасно ако разбира се не се правиш на бабаит да се юрнеш сам без компания от местни хора, които си познават планината.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 04-07-2013, 14:18     #9
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Ски под наем може и да има, но никъде и по никое време в България не можеш да навъртиш 150-250 км. писти....
Все си мислех, че говорим за извън пистово каране. А че, е по-безопасно извън пистовото каране в Алпите е пълна глупост.....освен ако не наричаш извън пистово каране обикалянето на колците на някоя котва в ниския Тирол.....
Стари 04-07-2013, 15:13     #10
mi11er
наХазматизиран

Дата на присъединяване: Jun 2005
Начално

Цитат:
никъде и по никое време в България не можеш да навъртиш 150-250 км. писти за една седмица. Чисто инженерно и математически е невъзможно. (с хеликоптер може и да може).
пич, дори да си прав, нали говориме за извън писти

схващам мисълта по принцип, ама човекО е казал че е новак
и тук може да добие съвсем добра представа за ски, които ще му свършат работа: Liberty, G3, Dynastar,.. не е неъвъзможно да се докопа и до тестови Salomon, Rоssignol ..
mi11er Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 04-07-2013, 15:45     #11
gregorian
Member

Начално

какво ви е мнението за тези два модела rossignol s3 1`86 и dynastar big trouble 186 стават ли за начинаещ като мен!
Стари 04-07-2013, 16:03     #12
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

S3 186 е много приятна ска. Подвижна, послушна, завива само като си помислиш за завой.
От друга страна това, което я прави толкова приятна е и недостатъка 'и - на писта заради рокъра ската се усеща като много къса, което води до лека нестабилност. Също така не позволява да седиш на задната седалка .

Имам такива от 2 сезона и ме радват много.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 04-07-2013, 18:43     #13
Peperoncino
Аматьор

Дата на присъединяване: Jun 2009
Начално

Тестовете са най-добрият вариант! Ако имаш излишни пари - да може да се купят ски и все на 3-4 чифт ще намериш точните. Лично за мен варианта е следния: Купувам някакви евтини ски около 90-100мм и като знам кога ми е почивката се разбирам за тестови ски от някой магазин, а когато нямат свободни, си карам евтините (в моя случай бяха каменарки) сега знам какво ми харесва и края на тази зима си купих ски, който за двете карания ми допаднаха много.
Но само с каране на различни модели ски се намират тези които ще ти носят истинска радост, а иначе каквито и ски да вземеш за около пистите ще е по-добре от колкото пистовите. С каменарките ми беше 5 пъти по-готино от колкото с едни не лоши пистови Head..
Peperoncino Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-07-2013, 20:56     #14
Sanichka
Малка машинка

Дата на присъединяване: Jan 2013
Начално

питай Баджо
Sanichka Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-07-2013, 22:37     #15
lubezen
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на lubezen
Начално

Ако ти се инициира тема за фенките на баджо, можеш да направиш нова в общите дискусии или нов пост в мега идиотията, може би ще има някакъв минимален интерес.

По този начин,
Цитат:
Първоначално изпратено отSanichka Разгледай мнение
питай Баджо
нито човека се сеща за какво говориш, нито аз.
Да не говорим, че можеш да си спамиш с мен и лично, когато си поискаш
lubezen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 11-07-2013, 21:42     #16
Sanichka
Малка машинка

Дата на присъединяване: Jan 2013
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отlubezen Разгледай мнение
Ако ти се инициира тема за фенките на баджо, можеш да направиш нова в общите дискусии или нов пост в мега идиотията, може би ще има някакъв минимален интерес.

По този начин,

нито човека се сеща за какво говориш, нито аз.
Да не говорим, че можеш да си спамиш с мен и лично, когато си поискаш
пфф, реших, че може да си полезен на човека с мнение, както беше за мен...но, разбира се...въпрос на гледна точка
Sanichka Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 12-07-2013, 09:09     #17
lubezen
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на lubezen
Начално

Саничка, радвам се че съм бил полезен.
Искам да те уверя, че следя темата от самото и създаване и бих се включил веднага щом мога с нещо да помогна.
lubezen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 12-07-2013, 16:06     #18
Pupesha
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2009
Начално

Ако поясниш какво разбираш под "Карам много добре на писта" ще бъде по-лесно да получиш препоръка за извън-пистови ски. От друга страна, след като си познаваш твоите ски на пистата просто ги покарай в дълбокото да видиш как ти понася. По широката ска определено помага на див терен, но за начало спокойно можеш и да минеш и без нея.
Pupesha Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-07-2013, 22:19     #19
dimo
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2007
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отgregorian Разгледай мнение
Здравейте,сигурно ви е писнало от такива като мен,но истината е,че четох много какви ски да си купя и колкото повече чета толкова повече се обърквам.Карам много добре на писта,искам от новия сезон да карам извън пистата и да си купя нови по широки ски,бюджета ми е 300евро за ските,висок съм 185см,тегло 65кг,благодаря ви.
За 300Е има прилични ски втора употреба.
Търси с талия не по-малко от 80 мм. и дължина поне 180 см.
Взимаш и отиваш да пързаляш.
Всичко друго са подробности.
dimo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-07-2013, 10:32     #20
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отPupesha Разгледай мнение
По широката ска определено помага на див терен, но за начало спокойно можеш и да минеш и без нея.
Пак се почна.....

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 00:35.