Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 07-11-2012, 01:23     #1
cool_dd
Member

Дата на присъединяване: Nov 2011
Начално Ски обувки за плоско стъпало (overpronation)

Здравейте колеги скиори Наближава сезона и аз съм изправен за поредна година пред предизвикатеството наречено ски обувка. Допреди 2 години карах с екипировка под наем, после си купих обувки 2-ра ръка и всеки път положението е едно и също - тъпа и постоянна болка в ходилата след около половин-един час каране, която е най-тежка на лифта... Омръзна ми да ми се убива кефа от карането и съм решил тази година да си купя нови обувки.

Проблема при мен е че съм с плоско стъпало (дюстабан) и добавено към теглото ми от около 105 килограма се получава кофти комбинация. Пробвал съм със стелки и ефекта е минимален, т.к. остава още по-малко място в обувката. Та реших да си купя http://www.footdisc.co.uk/shop/index.php/hardboot-insoles/hardboot-insole-low-arch/p_11.html стелки и да тръгна с тях да търся подходящи ски обувки.

Можете ли да препоръчате модели, които биха били подходящи за подобен тип проблем и магазини, където някой който разбира от обувки може да ми отдели внимание и да ме насочи към подходящ модел. Ще съм ви много благодарен ако тази зима успея да си намеря наистина удобни обувки.
cool_dd Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 07-11-2012, 08:04     #2
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Не търси със стелките обувки, а търси с обувките стелки.
Има един магазин близо до Руски паметник, като идваш от 5-тте кьошета се пада в ляво, където отиваш с обувката, махат ти стелката от обувката и ти правят по нея друга.
Стари 07-11-2012, 10:35     #3
korlitz
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2003
Начално

+1 за това което казва Ники.

и аз съм с плоско стъпало и съм открил някои неща, които помагат за конкретния проблем:
- разгряване и разтягане на ходилото преди да влезеш в ски обувките
- редовно каране ... обикновено този проблем съществува само първите 3-4 карания за сезона.
- кантинга - често плоското стъпало означава и крив пищял. Не казвам непременно да го промениш, защото не знам при теб как е, но може да се замислиш и в тази посока. При мен е малко изместен горния край на обувката във външна посока.
- Обувки с антивибрационни екстри помагат много за този проблем.

Но както каза Ники, избирай обувка, а не стелка или чорап
korlitz Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 07-11-2012, 23:25     #4
cool_dd
Member

Дата на присъединяване: Nov 2011
Начално

Благодаря за бързия отговор А има ли конкретни модели обувки които са по-подходящи (ортопедични) или просто като избера и взема обувка да ида и да ми направят стелка по нея ? Мен това ме притеснява да не взема нови обувки и да се окаже, че същия проблем е все още наличен.... А като каране - основно писта и малко горички и лифтове, без крайно екстремни преживявания
cool_dd Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 07-11-2012, 23:37     #5
vga
Ski Bum

Дата на присъединяване: Oct 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на vga
Начално

И аз съм дюстабан, патя си по същия начин като теб. Само дето съм малко по-лек, но все пак тежък за ръста си. Стъпалото ми е широко 109 мм и на хартия само Black Diamond Quadrant трябва да ми стане. Скоро ще разбера. Досега карах с ортопедични стелки от кожа, които обаче се скапват много бързо от влагата. Пробвах и без стелки изобщо - хептен изтръпва като се разпльоска стъпалото. Даже, заради неудобни обувки си оперирах кокалчето лятото. Доктора дето ме ряза, каза че имало къстъм стелки, но за цени спомена към 200 лева

Моя съвет - насочи се към обувки, чиято коруба и чорап се нагряват и разпъват по крака. Това би трябвало да облекчи мъките много. При мен драмата е, че и ми се панти...
vga Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 07-11-2012, 23:45     #6
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Аз проблема си го реших със Саломон KAOS. Стелката към обувката е доста вдигната на свода, обувката е широка(аз съм със 105 мм ширна), а и е най-леката ски обувка на пазара. Отделно и аз съм с плоско стъпало, а и двата ми крака са с различна дължина
Ама когато нямаш останал здрав кокал по краката през годините, нещата са усложнени
Стари 07-11-2012, 23:51     #7
vga
Ski Bum

Начално

Може би човека трябва да пробва този модел, да. Звучи добре

Стелката, която казваш, фабричната ли е или е преправяна? Кажи, моля те, повече информация за тоя магазин до Руски паметник, какво е що е, какво точно правят там и колко струва
Стари 08-11-2012, 00:02     #8
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Стандартната стелка за обувката. М/у другото Фул Тилт обувките също идват с доста вдигната стелка. Даже повече от на KAOS-а, защото там се наврях в 99мм обувка без проблем.
Този магазин е за обувки и стелки. Имат компютър за изследване на стъпалото. Стъпваш в едно като гел и на екрана ти излиза цялото стъпало. С червени(лошо), зелени(долу-горе) зони по крака. И ти препоръчват готови стелки или ти изработват по поръчка. Струваха нещо от рода на 70-80 лв.
Като тръгнеш от 5-тте кьошета посока Руски паметник, на 50м преди кръговото на Руски, в ляво е на ъгъла. Голям магазин е. Даже продават ортопедични обувки. Има включително и луксозни мъжки ортопедични обувки. Там ми предложиха да ида със ски обувките и да ми намерят стелки, които да сложим на мястото на фабричните. Ама аз ги продадох(обувките де)
Стари 08-11-2012, 00:08     #9
f2f
ските са скъп спорт!

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

бе чудя се за едно и също нещо ли говорите. "pronation" и дюстабан са различни неща. второто на английски е "flat foot", " pes planus" или "fallen arches".

ама ако имаш сериозен overpronation, тогава стелки няма да ти помогнат, ще ти трябва обувка с правилен кант на обувката или специален монтаж на автомата така, че да компенсира (това последното само съм го чувал, не и виждал). кантинга на буйката се пипа при купуването. къде ще намериш правилен продавач който да ти го регулира и правилно балансирана равна повърхност на която да измериш натиска на обувката е вече труден въпрос. ей така изглежда подобен уред:

f2f Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 08-11-2012, 14:37     #10
korlitz
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2003
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Стандартната стелка за обувката. М/у другото Фул Тилт обувките също идват с доста вдигната стелка. Даже повече от на KAOS-а, защото там се наврях в 99мм обувка без проблем.
Този магазин е за обувки и стелки. Имат компютър за изследване на стъпалото. Стъпваш в едно като гел и на екрана ти излиза цялото стъпало. С червени(лошо), зелени(долу-горе) зони по крака. И ти препоръчват готови стелки или ти изработват по поръчка. Струваха нещо от рода на 70-80 лв.
Като тръгнеш от 5-тте кьошета посока Руски паметник, на 50м преди кръговото на Руски, в ляво е на ъгъла. Голям магазин е. Даже продават ортопедични обувки. Има включително и луксозни мъжки ортопедични обувки. Там ми предложиха да ида със ски обувките и да ми намерят стелки, които да сложим на мястото на фабричните. Ама аз ги продадох(обувките де)
звучи много добре ... ще мина да ги проверя и за стелки за ски обувките, и за официални мъжки обувки, че това е най-големия ми кошмар

(ама тука сме се събрали куцо, кьораво и сакато )
korlitz Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 08-11-2012, 15:30     #11
vga
Ski Bum

Начално

Току-що бях до магазина, за който каза Ники. Ситуацията е следната - имат два вида стелки, кожени и от гел, на цени около 20-30 лв. Къстъм стелки не изработват. Днес и утре от 16:30 до 18 часа ще бъде там ортопеда от Горна баня, който работи с машината за определяне степента на дюстабан и консултира какви стелки са необходими. В момента няма останали много номера, но в понеделник ще има зареждане. И пак да подсетя - кожените се скапват адски бързо от влагата в ски обувките - заложете на изкуственото, а кожени си вземете за ежедневно ходене
Стари 08-11-2012, 15:38     #12
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отf2f Разгледай мнение
бе чудя се за едно и също нещо ли говорите. "pronation" и дюстабан са различни неща. в
според тази картинка, мойте криви крака имат 'pronation' . Нямам плоско стъпало де.. определено са 2 различни неща. Проблем имам с по-тесните в глезена ски обувки, но се решава с настройките на кантинга, както и с по-висока анатомична стелка за спортни обувки. Предполагам направени след изследване от ортопед лични стелки ще са най-доброто решение
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 08-11-2012, 17:59     #13
f2f
ските са скъп спорт!

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
според тази картинка, мойте криви крака имат 'pronation' . Нямам плоско стъпало де.. определено са 2 различни неща. Проблем имам с по-тесните в глезена ски обувки, но се решава с настройките на кантинга, както и с по-висока анатомична стелка за спортни обувки. Предполагам направени след изследване от ортопед лични стелки ще са най-доброто решение
ми стелките не оправят pronation със ски обувки защото глезена дори да го изправиш, обувката е твърда и наклона и се контролира главно от коляното. една стелка се опитва да постави глезена на правилното място, но фемура не и позволява защото коляното вече е под правилния наклон, и се получава допълнителен натиск на стелката без ефект при контакта на ските със снега... снощи минах през магазина в който си взех моите обувки миналата година и ми обясняваха. аз съм от 20-те процента които нямат проблеми с pronation на глезена но все пак ме качиха на уреда да ме проверят. твърдят, че голям брой от хора които не могат да изплуват от средното ниво в ските го правят точно заради този проблем (например не могат да направят карв с двете ски едновременно, защото вътрешната ска никога не не може да се сложи на външен кант). погледни си ските: ако имаш лява и дясна обикновено виж дали вътрешния кант и основа са по-изпръхнали/захабени/т.н.

техния уред е, мисля, най-прост и може да се сглоби -- два метални лоста с въртяща се платформа на всеки един (закрепена на втулка която се движи около лоста). лостовете са свързани така че да могат да се нивелират и са успоредни на стъпалата, а платформите се въртят около лостовете. стъпваш на платформите и ти коригират обувката докато не се нивелира на равно.

отделно имало и ортопедични скоби които можело да се слагат в обувката за особено тежките случаи.
Стари 08-11-2012, 18:17     #14
Mitko
Señor Member

Начално

..ами не знам, карвирам си успешно и с двете ски, надявам се преборил съм средното ниво . При мен 'проблем' към този момент няма, просто не всички ски обувки ми побират глезените. Някой ден живот и здраве, ако попадна на място, където могат да ми измерят крака и да ми тунинговат ски обувките, ще се възползвам . Чакаме и Къртача да каже какво става с онази фирма с custom обувките
Стари 08-11-2012, 18:45     #15
f2f
ските са скъп спорт!

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
..ами не знам, карвирам си успешно и с двете ски, надявам се преборил съм средното ниво . При мен 'проблем' към този момент няма, просто не всички ски обувки ми побират глезените. Някой ден живот и здраве, ако попадна на място, където могат да ми измерят крака и да ми тунинговат ски обувките, ще се възползвам . Чакаме и Къртача да каже какво става с онази фирма с custom обувките
къртача да пуска цените за либерти вариант ските, че такива жестоки ревюта се пускат тук, направо съм готов да броя парите
Стари 08-11-2012, 19:06     #16
Къртач
Филти Мадафака

Дата на присъединяване: Oct 2002
Arrow

Тя цената я има отдавна, гусин Мирчовски - http://www.stormshop-bg.com/product_...oducts_id=1125

Относно обувките - търсете варианти с INTUITION liner. Подчти всичко останало се прави от остатъчки материали(боклуци) от мокети, дунапрени и т.н. Ако ви покажа разрез на един от често стпяганите модели и производители ще се хванете за главата какво има вътре. После защо били неудобни.

Моя съвет към Cool DD e да търси обувка с INTUITION или да ъпгрейдне старата си обувка с такъв. Ето например този liner е с custom foot bed и най-вероятно няма да му трябва допълнителна стелка. INTUITION liner-a задължително трябва да се изпече!

http://fulltiltboots.com/ski-boot-liners

в "Whitebox-а" за сезон 11/12
Къртач Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 08-11-2012, 19:33     #17
Mitko
Señor Member

Начално

Intuition май това е причината Мобе-то да ми пасне толкова добре
Стари 08-11-2012, 19:36     #18
f2f
ските са скъп спорт!

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отКъртач Разгледай мнение
Тя цената я има отдавна, гусин Мирчовски -
миси
Стари 08-11-2012, 19:38     #19
Къртач
Филти Мадафака

Дата на присъединяване: Oct 2002
Начално

в "Whitebox-а" за сезон 11/12
Къртач Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 08-11-2012, 23:42     #20
gydi
Гъди

Дата на присъединяване: Feb 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на gydi
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отКъртач Разгледай мнение
....

Относно обувките - търсете варианти с INTUITION liner. Подчти всичко останало се прави от остатъчки материали(боклуци) от мокети, дунапрени и т.н. Ако ви покажа разрез на един от често стпяганите модели и производители ще се хванете за главата какво има вътре. После защо били неудобни.

или да ъпгрейдне старата си обувка с такъв. Ето например този liner е с custom foot bed и най-вероятно няма да му трябва допълнителна стелка. INTUITION liner-a задължително трябва да се изпече!
Ти сега в каква схема ме вкара, трябва да ходя да видя какво пише на моите далбело и вероятно не пише, да ходя да си избирам от разните модели INTUITION, дали стават дали не стават
VGA:Във Варна има много неща, но всеки знае, че Бургас е морската ски-столица на България!
Всичко, което е далеч от морето е дълбока провинция - Ърнест Хемингуей
Щастието не е дадено всекиму. Съжалявам другите! Гъди.
gydi Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 21:30.