Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 21-10-2010, 14:25     #41
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Почнете първо с лопатите бих казал аз...
Стари 21-10-2010, 14:28     #42
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Почнете първо с лопатите бих казал аз...
мойта лопата копа всичко без ледени буци от айсберг . Иначе да, пластмасовите ортовокси са за болкука, който ги ползва още, явно не е копал достатъчно пъти тренировъчно..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-10-2010, 14:36     #43
Version 7.0
Senior Member

Дата на присъединяване: Jul 2006
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
...Иначе да, пластмасовите ортовокси са за болкука, който ги ползва още, явно не е копал достатъчно пъти тренировъчно..
Да бе...
Стари 21-10-2010, 14:48     #44
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отVersion 7.0 Разгледай мнение
Да бе...
e ok, аз мойта на няколко пъти почти я строших, след което минах на алуминиева ( същата цена, същото тегло, по-здрава). Може би просто стил на копаенетео, без да пазя инструмента дали няма да се огъне?
Стари 21-10-2010, 14:53     #45
dimitard
Senior Member

Начално

Стари 21-10-2010, 15:12     #46
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
кво се хилиш, пусни линка към теста
ок ето го: http://xcosports.com/documents/Avala...urnal_Test.pdf
И цитирам как започва теста, да не каже някой че някой прави на нещо реклама
Цитат:
This project was carried out under the patronage of The Austrian Alpine Club. All equipment has been purchased and paid for by the authors and none of the involved parties are in any way involved in the manufacturing, sales or promotion of any of the tested equipment. The equipment was tested during the field tests for two recent research projectsthe V-shaped Excavation
Strategy (avalanche.ca vol 84 p 57-60 Spring 2008) and Companion Rescue with Minimal Training (avalanche.ca, vol 86 p 57-60, Fall 2008).
Стари 21-10-2010, 15:18     #47
HH_
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на HH_
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отviik Разгледай мнение
тренировки ама аз не тренирам редовно.. пък и знаем че като цяло читателите на този форум не тренират редовно с малки изключения, дори и багера сега не тренира щото ще става спеедридер и треа да тренира ама друго че да може да да се изрезва докато другите си стоят на земята
Радо и на плажа си тренира

А и ако си ентусиаст като паднат 15 см. сняг в София и пред блока става или в близкия парк.
HH_ Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-10-2010, 15:20     #48
Version 7.0
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
e ok, аз мойта на няколко пъти почти я строших, след което минах на алуминиева ( същата цена, същото тегло, по-здрава). Може би просто стил на копаенетео, без да пазя инструмента дали няма да се огъне?
Съгласен съм, че металните лопати са по-надеждни от пластмасовите. Ама пусто мойта пластмасарка не ще да се чупи вече 5 сезона, а пък и се отваря работа. Просто не я ползвам като на лозето
Стари 21-10-2010, 15:23     #49
dimitard
Senior Member

Начално

Повярвай ми, че ако ровиш за някое другарче, копането на лозето, ще ти се стори като лебедово езеро...
Стари 21-10-2010, 15:28     #50
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

И копането почнахте да си мерите
Стари 21-10-2010, 15:37     #51
Version 7.0
Senior Member

Начално

Цитат:
Повярвай ми, че ако ровиш за някое другарче, копането на лозето, ще ти се стори като лебедово езеро...
Митак, не говоря за интензивност на работата, а за това как ползваш лоста на лопатата. Отделно при копане във V-образна конфигурация се копае напред, снега се натрошава на блокчета и се изгребва. На лозето обикновено забиваш лопата в земята, хващаш я за края на дръжката и натискаш надолу, като по този начин ползваш оптимално силата на лоста. Така са шчупени не една и две пластмасови лопати.
Стари 21-10-2010, 15:38     #52
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Цитат:
Така са шчупени не една и две пластмасови лопати.
Така ще счупя всяка лопата, не закупена от кварталната железария.
Стари 21-10-2010, 15:42     #53
dimitard
Senior Member

Начално

Никой нищо не си мери. Обсъждаме екипировка, за която както се вижда, че информираноста е много ниска тука. Народа масово купува пластмасови лопати с убеждението, че това е най-доброто - щото така пише в БЕФСА или щото така са чули на кабинката.

Конкретно информацията, която съм пуснал в тая тема, е единствено по молба на Митко Беров, щото ме ръчка по скайпа. Иначе изобщо нямаше да си мръдна пръста. Все пак смятам, че като изключим някой изблици, в тая тема, има какво да се научи.

Напоследък каквото и да било споделяне на информация, за която човек е похабил доста време да я изкопа, се смята в тоя форум за комерс или за мерене на пишки и ала-бала. Щом е ала-бала....аз лично си имам лопата и еърбег, както и хората около мен. Спокойно мога да си губя времето в това да хвърлям зарче къде да отида да карам тоя сезон например.

Запоследно променено от dimitard : 21-10-2010 в 15:55.
dimitard Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-10-2010, 15:47     #54
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Митак, не говоря за интензивност на работата, а за това как ползваш лоста на лопатата. Отделно при копане във V-образна конфигурация се копае напред, снега се натрошава на блокчета и се изгребва. На лозето обикновено забиваш лопата в земята, хващаш я за края на дръжката и натискаш надолу, като по този начин ползваш оптимално силата на лоста. Така са шчупени не една и две пластмасови лопати.
Ами пластмаските се чупят яко на V-конфигурация. Виж теста какво правят с другите. Зависи от снега и сто неща, знаеш ги, просто като имаш няколко минути, ти идва една сила и става страшно. Не случайно има лопати, който като ги строшиш ти позволяват да ги сглобиш повторно в по-къса конфигурация.

Отделно като искате да копате на V, що повечето хора си избирате лопати дето не са подходящи точно за такъв вид копане? Нали знам хората точно какви лопати търсят в София специално и няма връзка просто от никъде....
Стари 21-10-2010, 16:26     #55
Version 7.0
Senior Member

Начално

Цитат:
Ами пластмаските се чупят яко на V-конфигурация. Виж теста какво правят с другите. Зависи от снега и сто неща, знаеш ги, просто като имаш няколко минути, ти идва една сила и става страшно. Не случайно има лопати, който като ги строшиш ти позволяват да ги сглобиш повторно в по-къса конфигурация.

Отделно като искате да копате на V, що повечето хора си избирате лопати дето не са подходящи точно за такъв вид копане? Нали знам хората точно какви лопати търсят в София специално и няма връзка просто от никъде....
А има ли лопати особено подходящи за копане във V конфигурация?!?!
Според ман подоходяща е здравата лопата. Колкото по-грамотно се ползва полкова повече ще изкара. Иначе може да видиш сметката на всичко. Както казах металните лопати са по-надеждни, няма спор. Преди време за палстмасарка имах пари и така си взех. И още я ползвам и е здрава.
Стари 21-10-2010, 21:23     #56
bob_beliata
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2004
Начално

Цитат:
Народа масово купува пластмасови лопати с убеждението, че това е най-доброто - щото така пише в БЕФСА или щото така са чули на кабинката.
Едва ли има някой който вярва и твърди че пластмасовите лопати са най-доброто. Но и това че алуминиевите лопати са по-добри за копане, не значи че другите не стават...
Според мен пластмасови лопати се купуват предимно защото са най-евтини...
Стари 21-10-2010, 21:49     #57
mp2
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2003
Начално

Ейй, веднъж да не мога да кажа "копче" на Ники

Цитат:
Цялата тема се изроди яко. Спора прерасна в това, за и против АБС системите, авалунгите и пипс-овете.
Мисля, че няма човек от този форум, който да твърди противното. В началото малко разпространени бяха ПИПС-овете заради цената предимно, а не защото на някой не му трябва или е ненужен. Сега същото е и с АБС раниците. Всеки знае, че са необходими и дават шанс. Но в БГ за сега цената спира масовото им разпространение. След година или 2 вече ще има масово и раници с АБС. Преди 5 г пипс-овете в асоциацията се брояха на пръсти, сега всеки има. Така ще е и с АБС системите. А до тогава, всеки ще кара с главата си предимно. А като се сдобие с АБС, пак ще кара с главата си.
Извода какъв е? Ако нямаш глава, не се завирай, където не ти е работата.
Освен ако не си Чък Норис, защото само Чък Норис може да спре лавина.
Ники, ама 100% те подкрепям. Въпрос на време, кинти и т.н. И в Алпите не всеки кара с АБС, но всеки магазин дава под наем (а колко дават в България?). Та, ако имаш мерак да ходиш някъде, където се усещаш в риск - можеш да вземеш за съответния ден под наем. И лека полека (като си наел 5 пъти) се питаш "Абе, аз не мога ли да отделя 1/3 от месечната си заплата (а не 1 цяла заплата, при това, ако имаш яка работа) и да си купя АБС...

И нека не се лъжем - в една лоша лавина тези системи дават повече шанс, ама има и много, много риск (голяма част от загиналите, уви, са от травми, да не говорим пък при "горско каране", където повечето са от травми...). А, ако те настигне лавина, съвсем пък намаш шанс... Просто те мачка на кайма бързия влак и какво като си с АБС? Та, тези чудни екипировки не е зле човек да ги има, всички трябва да следим пазарът, да се молим повече фирми да ги правят, та да стават по-добри и по-малко скъпи и да не забравяме да развиваме най-важната екипировка - онова в главата

Запоследно променено от mp2 : 21-10-2010 в 21:52.
mp2 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-10-2010, 23:41     #58
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmp2 Разгледай мнение
(а колко дават в България?).
Достатъчно - 1.
Стари 22-10-2010, 09:38     #59
viik
Senior Member

Дата на присъединяване: Feb 2005
Начално

аз моят авалунг го взех от баккънтри за 100$ на промоция ако имате познат на който да го пратите или по човек излиза доста тънкана ...ама тва са некви супер сложни схеми за да спестиш 50-100лв .. Иначе производствената цена на тая трабичка сигурно е 2-3$ щото реално тва е една траба с клапа.. нищо повече..

твурдо съм против авалунг секонд ханд щото го е лапал, някой друг
друго си е да си го лапнеш и да знаеш че ти си му първия ...

Запоследно променено от viik : 22-10-2010 в 09:52.
viik Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-10-2010, 10:14     #60
viik
Senior Member

Дата на присъединяване: Feb 2005
Начално

за сноупулс-а никой не спомена един слух, който се върти в тгр.. не знам дали е истина и не мога да се ангажирам с мнение но е имало някви репорти за проблеми с налягането в бутилката при честите смени на денивелацията или замръзване ако не е пълнена както трябва
viik Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 03:38.