Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 20-08-2015, 13:45     #2061
dewly
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2011
Начално

По-скоро ние ще станем компетентни, отколкото да чуем смислена диагноза.
dewly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-08-2015, 17:16     #2062
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отhakama Разгледай мнение
За диагнозата, от двама специалисти чух две различни неща...
Това е най-нормалното нещо и изобщо не зависи от нивото на здравеопазването. Много пъти съм се опитвал да го обяснявам. Абсолютно точни диагнози при травми на ставите могат да се поставят само когато когато има счупена кост или по време на операция. Всичко друго е относително и зависи от опита и таланта на лекаря. Не знам що е толко трудно за вдяване, че диагностиката никога и никъде не е била точна наука.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-08-2015, 14:14     #2063
dewly
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отСале Разгледай мнение
Това е най-нормалното нещо и изобщо не зависи от нивото на здравеопазването. Много пъти съм се опитвал да го обяснявам. Абсолютно точни диагнози при травми на ставите могат да се поставят само когато когато има счупена кост или по време на операция. Всичко друго е относително и зависи от опита и таланта на лекаря. Не знам що е толко трудно за вдяване, че диагностиката никога и никъде не е била точна наука.
Аз пък смятам, че ако някой оперира от 20 -30 години трябва да поставя по-прицизна диагноза при това няма счупено.
Стари 25-08-2015, 15:02     #2064
mmetev
Junior Member

Дата на присъединяване: Mar 2013
Начално Моят случай

Здравейте момчета и момичета,

Искам да споделя моята история и да получа мнение по няколко въпроси като се надявам всичкото това да бъде полезно и за други.

На 9 Август претърпях катастрофа, в която не бях винове - при прибиране с мотора ми от едно много добро шофиране малко след разклона за Чепинци на околовръстното ме блъсна насрещно движещ се автомобил (случката се разиграва точно на мястото, където от двулентов пътя става много лентов), който се блъска в бетонните прегради между платната и ме отнася мен. След като ме закараха в Пирогов установиха, че имам скъсани връзки на лявото коляно и прободна рана в глезена на левия крак. В Пирогов успях да издържа два дена и на 11 Август се примолих на доктора да ме пусне вкъщи, за да мога да се наспя. Преди да изляза си направих ЯМР, в който пише, че има данни за лезии на задна кръстна връзка и фибуларен лигамент (фибуларния лигамент не се проследява). Записах си час същия ден при доктор Хубенов и отидох на преглед при него. На самия преглед той ми каза, че имам травма на коляното от вътрешната страна и че трябва да ми спадне отока, за да ме прегледа пак и да преценим какво да правим. Днес бях на преглед и ми каза, че имам скъсана задна кръстна връзка, което се случвало доста рядко. Също така потвърди травмата на коляното от вътрешната страна. Докторите в Пирогов ми бяха казали че трябва да се оперирам по спешност за външната връзка като според тях била скъсана и ако се оперирала бързо можело просто да се закрепи и много по-бързо се възстановявала, а ако се изчакало трябвало да се прави наново и възстановявавето отнемало повече време. Според доктор Хубенов външната връзка си е здрава и нямало проблем, тества ми коляното и си изглеждаше наистина стабилно (доколкото и мога да разбирам).
Разказах на доктор Хубенов, че от няколко години активно карам сноуборд и това е нещо, което ме зарежда и ме движи напред и бих искал да избера пътя, който ще ме върне максимално бързо към този спорт без да си навреждам. Доктора ми каза, че операцията на ЗКВ е доста сложна и принципно не се практикува в България, поради особеността на разположението на връзката и това, откъде трябва да се прекара сухожилието. Също така ми каза, че дори и да се направи подобна операция, има голям риск сухожилието да умре след година две заради два доста големи ъгъла, през които минава. Имало доста спортисти, които са практикували динамичния си спорт със скъсана ЗКВ. Според него с една шина не би трябвало да имам проблеми за вбъдеще, ако нещо ме притеснява в коляното.
По отношение на възстановяването ми, ми каза да си раздвижа крака и че след около месец и половина би трябвало болката във вътрешната част на коляното да намалее и почти да изчезне, а още месец след това да изчезне напълно, ако всичко е наред. Има съмнение за закъсване на медиалния мениск като ми каза, че първо трябва да елиминираме контузията и тогава да видим какво се случва с менискуса. Дори и да бил скъсан се правела артроскопия, от която съм щял да се възстановя за месец до нормално спортуване.
Каза ми да си раздвижвам крака и че няма какво да ме притеснява (като му казах, че се спирам на моменти да не направя някоя беля). Аз лично бих предпочел няколко пъти (колкото е необходимо) да отида на физиотерапия, за да може специалист да ми обясни какво да правя, колко често и докъде мога да натоварвам, за да не изпадна в положение, където от притеснение да се възстановявам много по-бавно.
Проверих в клиниката в Драгалевци и говорих с доктор Георгиева, която ми се стори доста свястна. Там цената е 30 лева на посещение като препоръката на докторката беше за едноседмичен курс (продължителността е около 1.5 часа, максимум 2 часа).

Искам да попитам за съвет къде мога да направя подобна физиотерапия, като вече пробвах да се свържа с Петър Нинов (ще пробвам пак). Изчел съм цялата тема (всички мнения) и видях на няколко места да се препоръчват различни физиотерапевти, но част от мненията са на по няколко години и може вече да не са актуални.

Благодаря ви за съветите и се надявам да съм бил и аз полезен.
mmetev Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-08-2015, 12:23     #2065
dewly
Senior Member

Начално

При изпълнение на двойно салото приземявам с прави карака, т.е. напънах задна кръстна връзка. Боли яко и един месец коляното беше схванато. Чудя се какво трябва да е усещането при скъсана. При скъсана задна кръстна връзка, коляното отива назад като на щъркел, а казвате "коляното и си изглеждаше наистина стабилно"!?
Пирогов го забравете. Бях там и видях как като прасе бяха зашили едно мимиче при скъсана медиална връзка и "фиктивна рехабилитация" от едно момче може би на щат.
Ако решите да отидете при някои от спортните рехабилитатори, не им казвайте, кой какво казал.
Стари 26-08-2015, 12:32     #2066
mmetev
Junior Member

Дата на присъединяване: Mar 2013
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdewly Разгледай мнение
а казвате "коляното и си изглеждаше наистина стабилно"!?
Това го бях написал за страничната връзка.

Иначе днес ходих при Василка Вълова и останах очарован. Дамата ме изслуша внимателно, отговори на всичките ми въпроси и ми обясни какво трябва да се направи според нея. Основното, върху което ще се фокусирам в момента е да възстановя нормалното движение на коляното, да спадне отока и да затихне костно-мозъчната контузия преди да се правят каквито и да и изводи за връзките. След това ще направим ЯМР, за да видим щетите.

Иначе се порових доста в Интернет и за съжаление информацията за ЗКВ е доста оскъдна. Не намерих почти никаква информация за успешни операции в България, освен една новина, че Тони Георгиев е оперирал вратаря на Черно море преди две години. В чуждите сайтове има повече информация, но пак доста оскъдна, защото просто няма практика за късане и опериране на ЗКВ. Мненията за операции продължават да са противоречиви, но явно докторите трупат все повече опит.

Интересна статия, на която попаднах можете да прочетете тук - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3702782/

Запоследно променено от mmetev : 26-08-2015 в 12:35.
mmetev Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-08-2015, 12:39     #2067
dewly
Senior Member

Начално

Забравете за докторите, които трупали опит, те трупат милиони. Имате ли представа за какво става въпрос, ако Ви бяха оперирали здравата странична връзка?
Една рентгенова снимка на първо време ще Ви покаже дали имате нараняване на костите и разместване. ЯРМ много зависи кой го разчита и ако е по КАСАТА, непременно пишат нещо за да опарвдаят разхода.
Не съмнено се иска време да спане отока с криотерапия и възстановяване на меките тъкани, сухожилия и т.н.

Запоследно променено от dewly : 26-08-2015 в 12:48.
Стари 26-08-2015, 17:02     #2068
dewly
Senior Member

Начално

Posterior Drawer Test, PCL Injury - Everything You Need To Know - Dr. Nabil Ebraheim

https://www.youtube.com/watch?v=A3s0FXJspy8
Стари 01-09-2015, 02:01     #2069
orthodoc
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2010
Начално Задна кръстна връзка

За съжаление никой в БГ не оперира задна кръстна връзка,и затова Хубенов ти е казал че може и с шина.А това ,че сухожилието можело да умре заради двата остри ъгъла са пълни измислици.В Европа има доста ортопеди,които оперират тази връзка успешно.
orthodoc Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-09-2015, 13:42     #2070
hakama
Junior Member

Дата на присъединяване: Jul 2009
Начално

Нещата с китките се проточват над месец, мисля да отида при още един специалист за мнение, но въпроса е при кого? За Сифия говорим.
hakama Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 04-09-2015, 11:11     #2071
mishoni
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2014
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отorthodoc Разгледай мнение
За съжаление никой в БГ не оперира задна кръстна връзка
Напротив - В СофияМед го правят
mishoni Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 04-09-2015, 16:12     #2072
hakama
Junior Member

Начално

ЯМР - една ли е цената, независимо от размера на изследваната част?

ПП: Назад има ли препоръки към травматолози, понеже са доста страници - в София?
Минаха 50дни от травмата...
ПП2: Спрях диклака на 20тия ден... сега добавих колаген на прах + ацерола (Вит С) и анимал флекса го продължавам.

Понеже тази при която ходя идната седмица е отпуск, а тогава трябва да реша дали да се върна на работа или да взема отпуск.

В тази връзка освен консултация със специалист - търся по-укрепващи/изолиращи накитници от тези, с които съм сега - за в работата. Не нося тежко, но дори и от клавиатурата/мишката понякога изпитвам остри болки.

http://www.harbingerbg.com/nakitnik-pro

Това открих, но първото ми се струва по-силово, а не за фини манипулации.
http://www.harbingerbg.com/BioFlex-nakitnici

http://www.harbingerbg.com/nakitnik-kojen

Само, че по-тесен ще е:
http://www.harbingerbg.com/lenta-za-...-koliano-power

Запоследно променено от hakama : 06-09-2015 в 23:35.
Стари 05-09-2015, 13:21     #2073
mishoni
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2014
Начално

Цитат:
ЯМР - една ли е цената, независимо от размера на изследваната част?
Не зависи от мястото, което снимат, но цената в различните центрове/болници, в които могат да ти направят ЯМР варира. В частните клиники, както може би се досещаш, е по-скъпо.

Опитай се да минеш през НЗОК и няма да се налага да плащаш Само се зареди с няколко седмици търпение.
mishoni Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 06-09-2015, 22:44     #2074
hakama
Junior Member

Начално

Май ще го пропусна ЯМРа.

Прочетох последните 20стр, но се споменават само хирурзи, което е нормално.
До 8.09 трябва да реша дали да се върна на работа, а ми се струва, че няма да е добра идея... не знам.

Травматолог, ортопед, кинезитерапевт... какъв специалист би ми казал без ЯМР какво да правя с травмата/връзките на китката?
Стари 07-09-2015, 23:16     #2075
orthodoc
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2010
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmishoni Разгледай мнение
Напротив - В СофияМед го правят
И кой точно от Софиямед прави задна кръстна връзка? Всички мои познати са се оперирали в чужбина.
orthodoc Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-09-2015, 11:00     #2076
hakama
Junior Member

Начално

Идеи къде да се снимам на ЯМР, пратиха ме в Ив. Рилски при даден човек, но там най-ранната дата е на 30.09.15
Стари 17-09-2015, 15:14     #2077
deyan_deyanov
Junior Member

Дата на присъединяване: Oct 2011
Начално

Цитат:
Идеи къде да се снимам на ЯМР, пратиха ме в Ив. Рилски при даден човек, но там най-ранната дата е на 30.09.15
При др. Хубенов в Драгалевци има ЯМР, цената мисля, че беше 180лв.
deyan_deyanov Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-09-2015, 13:44     #2078
dewly
Senior Member

Начално

Да видим министърът за колко време ще се възстанови.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4991697

Запоследно променено от dewly : 19-09-2015 в 08:47.
Стари 21-09-2015, 13:21     #2079
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdewly Разгледай мнение
Да видим министърът за колко време ще се възстанови.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4991697
Колкото да продължи да се прави на министър за 24 часа е готов
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-10-2015, 21:24     #2080
kapon4o
Junior Member

Дата на присъединяване: May 2015
Начално

Здравейте,
Пиша ви от мястото на събитието Днес беше операцията при Хубенов, мина добре, това е 2-ра операция на ПКВ на същия крак. Болките са доста сериозни, но няма как време трябва, ясно е че няма да се спи, а утре ще изправям крака, което за номента не виждам как ще стане ахахахах.
Споделете опит
kapon4o Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 13:44.