Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 12-12-2007, 17:25     #261
SHMIT
келеме

Дата на присъединяване: May 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Originally posted by garibaldy@Dec 11 2007, 02:12 PM
след няколко дена 6те станат то4но 3 месеца след като ми правиха реконструкция , и на този етап смея да кажа 4е с1м по4ти като нов :gym: . куцането ве4е е в миналото , ся съм на вълна бягане и всеки ден минимум по 4ас и половина плууване
много добре действа изка4ване на стълби , или поне аз така го чуствам (бягане по стълби пък е още по ОК)
по въпроса с реьабилитацията - аз не съм доволен от това което ми обясниха лекарите - варненските
Браво пич, ти си шампион.
Стари 13-12-2007, 11:48     #262
garibaldy
Junior Member

Дата на присъединяване: Sep 2007
Начално

ае незнам дали съм шампион , ама само с това се занимавам , и може заради това да е така
garibaldy Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-12-2007, 00:25     #263
Nastia
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2005
Начално

Моля за мнение за д-р Чанков от Пирогов и Вита. По възножност ме интересуват мнения на пациенти.
Стари 20-12-2007, 20:48     #264
alkenarov
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2007
Начално

Аз направих към 8 месеца от операцията вече и въпреки, че не се чувствам 100% възстановен, си взех една шарнирна шина за около 235 лева и тия дни мисля да пробвам коляното на ски!!
Успех на всички останали във възстановяването, както казват останалите, ако бачкане му е мамата, и то след рехабилитацията, най-вече!!
alkenarov Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 12-01-2008, 12:01     #265
alkenarov
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2007
Начално

Направих 3-4 часа ски на Пампорово, разбира се с шината и имаше много леки болки, но само в началото, после изчезнаха. На следващия ден обаче коляното стана като камба, но спадна до 1-2 дни. Тази седмица поиграх 20 минути футбол и то на сняг , като пак след това имаше подуване! Предполагам тия са нормални неща, само дето започнах да усещам една друга травма - псохологическата
alkenarov Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-01-2008, 17:08     #266
BBB
Junior Member

Дата на присъединяване: Jan 2008
Начално

Здравейте на всички,

Аз съм на 8,5 месеца след реконструкция на ПКВ. Направих я в Св.Панталеймон при доц.Георгиев. Според моя скромен опит от преживяното мога да споделя че от всичкото, най-важното нещо е рехабилитацията!!! Започвайки още след операцията с упражненията в къщи, през активната рехабилитация за сгъване и разгъване на крака та до фитнеса от 3-4 месец до към 1год. Фитнеса е много важен за да се укрепят и стегнат мускулите, както количествено така и качествено. Всички групи, за свиване за разгъване прасците и вътрешните и външните бедрени мускули. Това е доста досадна работа като се има на пред вид че от 8 до 18ч съм на работа а след това и фитнес, но това е единственият верен път, здраво блъскане му е майката!!!
Три пъти в седмицата, няма начин. Сега съм се замислил да ходя на ски от 01 Март но ме притиснява това че все още не го чувствам крака като зравия, появява се болка при по-дълго стоене прав или дълго ходене пеша. Преди няколко дни се подхлъзнах на здравия крак и естествено инстинктивно цялото натоварване се пренесе на оперирания и тогава почуствах една слабост или по точно някаква халтавост на коляното, не съм го изкълчил слава богу но беше нещо елементарно просто леко подхлъзване та не знам тогава на ските как ще бъде. Молбата ми е към тези които са на този етап от рехабилитацията да споделят дали са имали подобно усещане и изобщо как си чувстват коляното. Очакванията ми бяха че ще го чувствам доста по стабилно при разни подхлъзвания или леки усуквания, не знам малко се притеснявам!!
BBB Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 29-01-2008, 09:37     #267
ksc
Junior Member

Начално

Здравейте! Много се пише за предна кръстна връзка, но за съжаление никъде не срещнах тема за външна странична връзка. На 13,01 скъсах връзка при ски, къде ли може Двама доктори ме гледаха Милко Илиев от Пирогов и д-р Краси Казаков от ИСУЛ. Единодушно поставиха диагноза скъсана странична връзка. В момента съм с шина, но за съжаление не съм правила упражнения и мускула е започнал да атрофира, но от вчера започнах. Ако някой може да сподели мнение как върви възстановяването в подобни случай, от кога и какво трябва да се прави, кога се започва с плуването, колело и други. Аз съм инструктор по пилатес в свободното си време и може би няма да е чак толкова трудно възстановяването, но все пак искам 100 % тово краче и като мускул и като външен вид :P А и този сезон май ще го пропуснем ама догодина на ски :gym:

Здравейте!
И аз при ски пострадах и скъсах странична връзка на коляното. Доц. Казаков от Исул каза, че няма нужда от операция, че те страничните така зарастват. За съжаление лекаря не ми каза да правя упражнения докато съм с шината и днес ми е 15 ти ден и мускула ми започна да атрофира От вчера вече правя кинезитерапевтичната програма. Някой знае ли от кога трябва да се започват плуването и по-стабилните натоварвания. Оххх, отече тоя ски сезон :angry: Но важното е да сме здрави за напред Още 5 дни и сваляме шината
ksc Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-01-2008, 17:51     #268
dexxter
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2006
Начално

Цитат:
Originally posted by BBB@Jan 28 2008, 06:08 PM
Здравейте на всички,

Аз съм на 8,5 месеца след реконструкция на ПКВ. Направих я в Св.Панталеймон при доц.Георгиев. Според моя скромен опит от преживяното мога да споделя че от всичкото, най-важното нещо е рехабилитацията!!! Започвайки още след операцията с упражненията в къщи, през активната рехабилитация за сгъване и разгъване на крака та до фитнеса от 3-4 месец до към 1год. Фитнеса е много важен за да се укрепят и стегнат мускулите, както количествено така и качествено. Всички групи, за свиване за разгъване прасците и вътрешните и външните бедрени мускули. Това е доста досадна работа като се има на пред вид че от 8 до 18ч съм на работа а след това и фитнес, но това е единственият верен път, здраво блъскане му е майката!!!
Три пъти в седмицата, няма начин. Сега съм се замислил да ходя на ски от 01 Март но ме притиснява това че все още не го чувствам крака като зравия, появява се болка при по-дълго стоене прав или дълго ходене пеша. Преди няколко дни се подхлъзнах на здравия крак и естествено инстинктивно цялото натоварване се пренесе на оперирания и тогава почуствах една слабост или по точно някаква халтавост на коляното, не съм го изкълчил слава богу но беше нещо елементарно просто леко подхлъзване та не знам тогава на ските как ще бъде. Молбата ми е към тези които са на този етап от рехабилитацията да споделят дали са имали подобно усещане и изобщо как си чувстват коляното. Очакванията ми бяха че ще го чувствам доста по стабилно при разни подхлъзвания или леки усуквания, не знам малко се притеснявам!!
Ами и аз не го чувствам на мах крака (около 6,5 месеца след операция) ама слагаш една яка наколенка и си плющиш със ските, като гледаш да не си твърде добър :hammer: Аз от месец вече карам и да чукам на дърво няма проблеми Говорил съм и с други хора (непрофесионалисти) и пълно възстановяване след година и половина но това не значи че не можеш и преди това да караш.
dexxter Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-01-2008, 19:12     #269
BBB
Junior Member

Начално

А бе Dexxter ти си бил железен бре, това с плющенето много ми хареса!!!! И аз мисля да поплющя след месец ама нали знаеш страх лозе пази. А пък от това коляно бая препатих. Като ме подхванаха "специалистите" от Горна Баня та добре че накрая попаднах на свестен доктор че от от 10-години насам никой не можа да ми каже какво ми е!!! А се оказа че и менискуса се е закъсал но го позакърпиха. Иначе това за наколенката си прав ама аз съм си приготвия бая наколенка, армиран брейс!!! Не знам как се чувства човек с такова чудо но със сигурност ще изглеждам кото Робокоп, ха ха ха ха. Доколкото знам обаче наколенките, и то ластичните ако тях имаш пред вид са два пъти по-вредни от колкото полезни защото спират снабдяването на кръв в ставата. Дано за в бъдеще да няма повече аварии че това с тези травми хем болезнено хем те откъсват от спорта хем и доста скъпичко удоволствие.
Стари 07-02-2008, 23:22     #270
PartyMarty
Junior Member

Дата на присъединяване: Feb 2008
Начално

Здравейте!
Изчетох почти всички страници, но за съжаление не намерих информация за травми при китката! След малоумни събития и двугодишно лутане по "лекари", "доктори" и "доценти" се получи едно голямо нищо и болка в китката - губя сила, 3-5% от движенията и дискомфорт. Ходих на фитнес с накитник, но вече и това не мога да правя. Посетих спортен травматолог и след съветите му си направих МРТ. В следствие на силен удар в стена :hammer: на заключението е отразен костномозъчен едем в дисталната половина на ос капитатум и на основата на трета метакарпална кост.

Във вторник (12.02.2008г) ми предстои операция, която при обяснение на д-р Симеонов (Пирогов, Св. Пантелеймон) е с незначителен риск и ще доведе до трайно възстановяване след сравнително кратък период от време - няколко месеца.

Въпросът: Има ли някого с опит или приятел с опит от този лекар? Някого със същата или подобна травма?

По просто описана - при удара се отчупват малки частици от ъглите на двете костици и след последвало наместване от малоумниците в Пирогов (което не е било нужно) се образуват вътреяни кравоизливи и всичко това се счита за "чуждо тяло", което се "капсулира" от тялото, за да не пречи. Сега трябва да се отстрани оперативно.

Моля, ако сте изпадали в тази или подобна ситуация довела до такива последици - споделете!

Успешно оздравяване на всички и само приятни емоций по пистите и в живота
PartyMarty Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 08-02-2008, 17:19     #271
eliana_62
Junior Member

Начално

Здравей, Настя,

Д-р Чанков е страхотен ортопед-артроскопист! Разказвам ти цялата одисея, за да обясня защо.
През лятото на 2006-та скъсах мениск, а очевидно и предна връзка на бийчстарт на уиндсърф. През септември 2006 ме оперира Д-р Хайвазов. Той приема в 25та поликлиника, но оперира в мед. център Ортомед в Гарна Баня и в болница Вита. Уж отстрани скъсания мениск, но коляното ме болеше, а когато започна ски сезона, непрекъснато отичаше и болеше понякога така, че не можех да карам изобщо. Той ми предписваше хапчета, мазила, инжекции, пункции и после направих ЯМР пак в тоя мед. център Ортомед в Гарна Баня. Там ме изпрати Д-р Хайвазов.
Трагедия! Пак трябваше да ме оперират.
Но аз отидох при най-добрия специалист доц. Андрей Иванов - шеф катедра Образна диагностика във ВМА да разчете снимките. Той каза, че нищо не може да види, че качеството е много лошо.

Важно! Не се лъжете, когато ви каже някой "Горна баня". Т ам се намира ортопедичната клиника на МА, но и разни измислени частни клиники са вече там и те нямат нищо общо с МА. Така е и с тоя център Ортомед.
Таке че си платих и ми направиха нов ЯМР във ВМА. И се потвърди, скъсаният мениск не е отстранен изцяло, а и предна кръстна връзка нямам. Отидох на преглед и при доц Антони Георгиев. И той каза, че имам проблеми с връзката, но нямяло нужда от операция. Само Хайвазов твърдеше, че връзката си е здрава.
А коляното боли, отича ...

Прегледах в Интернет информацията за ортопедите в София, CV ако e публикувано и реших, че Д-р Чанков трябва да е доста добър. Започва работа в Дианабад, после има сериозни специализации и от 1999 - в Пирогов.
Отидох на преглед при него във Вита. Предложи да не се оперира връзката, а само мениска, защото след пластика за връзка възстановяването е 6 месеца. Опrрираме, показа ми на монитора и скъсаната връзка, която е скъсана доста отдавна и се беше срастнала със задната кръстна връзка.

И сега следва най-важното. Възстанових се за 10 дена. Когато отидох на кинезитерапевт, имаше само 1 см разлика в мускулите на двата крака, което е повече от добре след артроскопия. Но подходът на Д-р Чанков е съвременен и прави разлика между спортуващи хора и баби с артрит.
След Хайвазов ходих с патерици 1 седмица и мускулите атрофираха много. Д-р Чанков още след операцията ми каза, че нямам нужда от патерици. Да започвам веднага упражнения в леглото със свиване и отпускане на мускулите и натиск надолу с прав крак, да ходя по 1 час и да почивам 1 час. На 3-ия ден си карах и колата. На седмия ми смениха превръзката с лепенки, за да мога и да се къпя и започнах рехабилитация. Нямах нужда от физиотерапия, защото нямах нито излив, нито болка. И после с много активни тренировки във фитнеса направих здрав мускул, който ми държи коляното и не спирам да карам ски. Е, карам с ортеза (това е специална наколенка, която ти прави стабилно коланото), но аз все пак нямам предна кръстна връзка и голяма част от мениска.
Преди две седмици се върах от Алпите. Карах една седмица по 6 часа на ден и изобщо не ме болеше! Само го обтърквах с лед, когато се връщах след каране.

И още нещо за Д-р Чанков. Не препоръчва операция, когато не е абсолютно наложителна. Докато чаках пред кабинета му, дойде за преглед млад мъж със зашит мениск. Т.е. Д-рът спасява каквото може да бъде спасено, а не е касапин. Оперира и рамо много успешно. На рехабилитацията засякох едно момче със "сглобено" рамо от Д-р Чанков.
Не предписва никакви лекарства и отрови за разлика от предишния. Само лед, ако отече коляното или ме заболи след много каране.
И не взима пари за разлика от Т. Георгиев. Прегледът в болница Вита е платен, защото Д-р Чанков няма договор с касата, но операцията, ако се налага, е с направление.
Сега съм почти като нова. Но не пропускам спорта, поддържам мускулите на краката особено. През ден-два на фитнес, през другите дни плувам. Не бива да се плува бруст, за съжаление, а аз бях брусистка, когато тренирах едно време, но няма начин.
Да не си помислиш, че съм направила крака на щангист. Само са много по-стегнати и по-хубави станаха даже.

Всичко може да изглежда като реклама на Д-р Чанков, но мисля, че той няма нужда от такава. Препоръчвам го с чиста съвест, за разлика от Хайвазов, когото не препоръчвам.
eliana_62 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-02-2008, 03:23     #272
Stas
Junior Member

Начално

Здравейте,

Изчел съм почти всичко и видях доста полезен споделен опит.
Аз съм с операция на ПКВ при доц. Тони Георгиев.
Изключително съм доволен от професионализмът на целия му екип във Военна болница, където ми бе направена операцията. Нито съм имал болки, нито оплаквания... Възстановяване с ежедневни упражнения, крос-тренажор и т.н.

Минаха три месеца от операцията.
Реших да пробвам леко тичане сред природата - около 3 км при скорост 7.5 минути на километър. Усещах че коляното не е напълно здраво разбира се, но иначе нямах особени проблеми. Прибрах се вкъщи и се качих за още 30 минути на крос-тренажора, после коремни преси и др.

На другия ден се събудих с лек отток в коляното.
Споделете моля опита си. Кога започвате да тичате навън? Получавате ли отток от това? Какви упражнения правите в дома си, защото време за ходене на фитнес няма много-много. (А и честно казано не обичам фитнес-залите.)

И за да завърша - гледам, че има доста хора с болки.
Аз съм много доволен от един гел, който ми препоръчаха за целта - Allga San.
(Има реклама и по ТВ в момента.)
Пробвайте го - не е скъп и действа много добре на коляното.
Stas Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-02-2008, 10:26     #273
BBB
Junior Member

Начално

Тичането натоварва много ставата, препоръчвам ти да спреш да го практикуваш поне до шестия месец. Велоаргометър или крос тренажор ти е напълно достатъчно. Другото задължително нещо е здрав фитнес за всички мускулни групи на краката. Плуването на този етап е също от изключително важно значение за бързото възтановяване на ставата. За отока не се притеснявай просто си натоварил малко повечко, при мен се появяваше при продължително ходене и дълго стоене прав, слагай лед!!!!! Но аз си мисля че всичките тези неща трябва да ти ги е казал кинезитерапевта и да ти е дал някаква програма за етапите на възтановяване. Ако ли не, горещо ти препоръчвам Захари , той е физиотерапевт на Тони Георгиев, обаче в частната клиника в Младост!! Аз съм на 9,5 месеца и вече ходих на ски, задължително с брейс и то по възможност армиран. Същото е и за останалите спортове, просто спазвай предписанията, ходи всеки месец на преглед за да ти казват какво ти е нивото на възтановяване и каква е готовността да започнеш да спортуваш нещо. Трябва да разбереш че при всеки е индивидуално, програмите са мното сходни но организмите са много различни. За пример ти казвам че процеса при жените е по бавен заради по-ниското ниво на тестостерона!!! На едно момиче което беше оперирано само 20 дни след мен и казаха че ще трябва да пропусне този ски сезон въпреки всички усилия по фитнеси плувни басейни,програми и т.н.т .

Желая ти успех и ако има още нещо питай!
Стари 26-02-2008, 21:27     #274
*izkukal*
хвърколет

Изпрати съобщение чрез skype; на *izkukal*
Начално

Гледам че тука всички се хвалите B)
- кой как пострадал, кой го лекувал ...

е аз съм със скъсан Менискус на ляво коляно !!!

В събота ме очаква среща с ЯМР!!!
И после под ножа!!!

Чудя се сега само под чия ножка да легна !!!
-- Хубенов срещу Тони Георгиев

Благодаря за всички постове тук и на дактор Максо !!!
ще държим връзка

*izkukal* Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-02-2008, 09:45     #275
dexxter
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2006
Начално

Аз гласувам за Хубенов, на база личен опит, а и Тони Георгиев ще ти каже: Имам възможност ..... след 6 месеца да те вмъкна .... Успех
dexxter Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-02-2008, 12:34     #276
Miro
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2006
Начално

И аз на база срещата си с двамата съм за Хубенов.

Miro Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-02-2008, 14:19     #277
kuzatameduza
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2007
Начално

хубенов ми направи артроскопия миналия октомври и съм 100% доволен. при тони георгиев не можах и на предлед да се вредя...
Стари 27-02-2008, 14:45     #278
BBB
Junior Member

Начално

Ако, си решил да даваш пари за ЯМР, то по добре недей!!!! Един добър специалист за 30 сек. ще ти каже какво ти е. А Тони е такъв!!! Прегледите са всяка Сряда след 14 ч. цената е 40лв. За твоя менискус мисля че ще те вземат за операция без ред, защото се води спешен случай. По записване са само ПКВ и Рамо но и там се чака макс.месец.
Стари 27-02-2008, 17:53     #279
*izkukal*
хвърколет

Изпрати съобщение чрез skype; на *izkukal*
Начално

ам аз съм си решил за ЯМР на 100 % че ще си го направя и ще си го платя!!!

Само да ви информирам Т. Георгиев е 1 месец в чужбина - не знам дали мога да го чакам ...

За Хубенов немам връзки и като дойде ред на операцииката ще ходя да се вреждам на опашката !!!

Аз съм вече в но добро настроение и здраве !!!
Ще има операциика скоро ... Стискайте палци

*izkukal* Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-02-2008, 09:54     #280
Miro
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2006
Начално

Между другото колегата горе е прав за ЯМР-то. По добре се консултирай с Хубенов- 200 кинта са си това. Моята снимка даже не я погледна Хубенов.

Miro Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 19:13.