Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 30-12-2020, 17:40     #1
Миро
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2020
Начално От писта към туринг

Здравейте всички,

Пиша тук с молба за мнение и/или съвет. От извесно време превърнах спортуването в част от ежедневието си (карам колело и тичам) и съответно прекарвам доста време на открито, което обаче зимата ми е по-трудно да правя (тази зима не точно хаха) и малко ми липсва. От 5-6 години карам ски, средно по 20-25 дни на сезон, но само на писта. От известно време си мисля да опитам необработено каране и преходи в планината със ски. Като ниво карането ми на ски е някъде средно напреднал към напреднал по-скоро, спускам всякакви писти спокойно и уверено, сините и по-леките червени изцяло на карвинг завои и на скорост. Висок съм 190см и тежа 85кг в момента, кръгли 40 години.

Прочетох почти всички теми свързани с оборудването тук (стари и актуални) + първите 10-15 предложения от гугъл по всяка темите how to choose touring ski / bindings / boots. Прочетох доста и по темата как да стартираме от писта към туринг/фрийрайд. Та ето какъв план съм си направил за екипировката и плавно и умерено преминаване към туринг:

1. Обувки и автомати. Тъй като имам алпийскки комплект за пистите, мисля да се насоча директно към точкови автомати (четох и за Саломон шифт, ама попаднах на някакви шантави ревюта, дето ме разколебаха) и подходящи обувки.

2. Ски. От темите тук се насочих към ски около 95-100см талия, с камбер и тип рокер. Предполагам 185-190см височина ще са ми добре.

3. Зная, че ми трябва лавинна екипировка и смятам да си купя, след което съм планирал лавинен курс (ако успея да убедя жената за бюджета, може би ще се класирам още за февруарските дати на БАССЕС). Иначе гледах лекцията Лавинна безопасност на Момчил във ФБ + прочетох всичко на канадците от avysavvy.avalanche.ca .

Ако до тука съм написал куп глупости, моля, поправяйте ме

4. Моля и за съвет къде да изпробвам ските и обувките, след като ги купя. Представям си, че мога да ги поракарам тестово някъде из ски-зоните, достъпни с лифт, щото не си представям без да съм ги карал изобщо да се пусна на първи ски-тур.

5. Гледам, че се организират по-лекички турове и обучения в ски-туринга от различни организации, на които смятам да се запиша. Това ми се струва най-бързия начин хем да свикна с екипировката, хем да трупам опит. Ако може и за това да ми дадете мнения, ако сте пробвали някои или имате препоръки.

6. В една тема тука намерих списък на сервизите за ски, но не намерих списък с магазините. Иска ми се да се поразходя и да видя къде кой консултант какво ще ми каже/предложи, какви налични неща има и т.н. Та, ако не пречи на някой админ, дайте някакъв груб списък на магазините, които да гледам.

Засега е това, благодаря ви за отделеното време за четене и коментарите/съветите.
Миро Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-12-2020, 22:36     #2
CRO
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Ето моите 2 лева по темата.

1: Много хора минават направо на точки и са напълно щастливи. Аз включително. Шифт е хубав автомат, но и всички налични съвременни точкови автомати вършат почти същата работа. Обувките са най-голямата драма, препоръчвам да си измериш крака (ширина и дължина и спрямо това да се ориентираш) Различните марки предлагат различна ширина обикновено. Skisharki е мястото, където поне могат да те ориентират. Не залитай по марки и ревюта, важното е да ти паснат.

2: Това е.

3: Лавинния курс е чудесен избор, научаваш, а и се запознаваш с хора.

4: Масово се кара с туринг автомати навсякъде. Също бих препоръчал да посвикнеш със ските и ако не си карал с раница също.

5: Не съм ползвал.

6: Аз обикновено купувам ски и автомати отделно и ми ги монтират. Xrescue използвам като сервиз, доволен съм.
CRO Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 03-01-2021, 02:34     #3
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отМиро Разгледай мнение
Здравейте всички,

4. Моля и за съвет къде да изпробвам ските и обувките, след като ги купя. Представям си, че мога да ги поракарам тестово някъде из ски-зоните, достъпни с лифт, щото не си представям без да съм ги карал изобщо да се пусна на първи ски-тур.
Ами първо задължително ги изпробвай на писта за да им свикнеш То си е очевидно, но така ще разбереш какво да очакваш от тези ски и обувки. Включително и пантенето. Качваш се нагоре по края на пистата или до нея ако теренът позволява и слизаш надолу със ските. Първият път ще се изненадаш колко различно е усещането да се спуснеш и по най-леката писта след като си я изкатерил нагоре. Немалко хора се отказват след първия опит точно затова.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 03-01-2021, 21:30     #4
Миро
Junior Member

Начално

Благодаря за коментарите.

След като се оборудвам, мисля поне 1-2 дни да изпробвам всичко с лифт някъде.

После си представям някакво късичко пантене, колкото да видя кое как се ползва и първото "истинско" качване да е примерно по Мусаленска пътека до Маркуджиците и спускане по пистите после (фокусът ще е в качването).

Утре мисля да се разходя до Спорт-бокса, СЛС-а и няколко магазина на бул. Черни връх. Ще видя и Скишарки за консултация за обувките (измерване на крака най-малкото). Ако мислите, че ще се прекарам ако пропусна някой магазин, казвайте го
Стари 04-01-2021, 22:28     #5
bobber

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Ако на някой прехода от писта към туринг му омръзне бързо и разходката до Черни връх му се стори най-голямото китайско мъчение, като на Ники Пеков, да знаете, че купувам хубави точки(автомати) на половин цена

По темата, съществува вариант да си купиш само обувки и да пробваш с чужди ски и колани. Ако ти хареса, продължаваш. Някои обувки са повече алпийски, отколкото туринг и са съвместими с Din автомати. За мен няма по-хубаво от това да имам една обувка за всичко. Подметките също могат да се сменят.

Запоследно променено от bobber : 04-01-2021 в 22:34.
bobber Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 04-01-2021, 22:35     #6
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Благодаря за коментарите.
След като се оборудвам, мисля поне 1-2 дни да изпробвам всичко с лифт някъде.
Идеално. Ските които са добри за пантене обичайно са много по-леки и съответно по меки и много податливи на вибрации което товари много повече особено коленете и съответно иска по-внимателно каране.

Цитат:
После си представям някакво късичко пантене, колкото да видя кое как се ползва и първото "истинско" качване да е примерно по Мусаленска пътека до Маркуджиците и спускане по пистите после (фокусът ще е в качването).
Мусаленска пътека си е амбициозно. Като за първа проба бих предложил по билото на Маркуджиците докъм Маркуджик 3 пък ако там има достатъчно сняг ще е чудесен тест за спускане.

Няма да е зле и някой да ти покаже техниката на ходене. Нищо сложно няма, но и за най-простото нещо може да изградиш грешни навици. Основното е да плъзгаш ските а не да ги повдигаш от снега. Звучи просто и е логично, но ако се огледаш много хора ходят със ските като със снегоходки и ако от Мардужик 1 до 3 няма осезаема разлика то по Мусаленска пътека от Боровец до хижа Мусала е друга бира да не говорим за по-сериозни преходи.

Чак сега забелязвам, че липсва точка 7

7. Телескопични щеки.
Тези които са ти удобни за спускане не стават за ходене. Разликата в комфортната дължина е някъде между 10 и 25 см. Дет' се вика размерът има значение. Щеките са най-евтината част от екипировката.

Успех!
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 05-01-2021, 10:14     #7
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbobber Разгледай мнение
...разходката до Черни връх му се стори най-голямото китайско мъчение, като на Ники Пеков...
Не дълбай с длетото тънко моето сърцеее...
Стари 05-01-2021, 22:16     #8
mmk
Junior Member

Дата на присъединяване: Mar 2016
Начално

[quote=Миро;162948]Здравейте всички,

1 и 2 - иди до бейскампа - там можеш да си вземеш под наем всичко, което ти трябва, надявам се да попаднеш на читав консултат, екипировката е хубава, в други магазини също има, но често е морално и физически остаряла.
3 - лавинната екипировка не че е лошо да я имаш, но едва ли веднага ще започнеш да се бухаш по места, където ще ти е от полза - по-добре инвестирай кинтите в лавинно обучение, където ще можеш да се научиш как да я ползваш, както и в уроци по ски при Ванката Тодоров от Бистрица примерно.

4. тъпо е да пробваш нещо, след като си го купил - иди до бейскампа и пробвай нещо под наем, намери от приятели, има и други магазини, които дават под наем, а има и такива, които обявяват дати за тестове на екипировка.
5. туровете не са лоши, но и без тях можеш да изптантиш на много места и да се пуснеш сам или с приятели.
6. не разчитай много на консултантите - някъде може и да попаднеш на читав, ни повечето са неадекватни. Пробвай каквото можеш по тестове или под наем.
mmk Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-01-2021, 18:29     #9
ogniancho
Junior Member

Дата на присъединяване: May 2010
Начално

Темата ми е интересна и ще я следя
page: www.facebook.com/Wander.Ogy
facebook: Ogy Kovachev
mobile: 089 8823316
ogniancho Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 11-01-2021, 21:08     #10
azplamen
Junior Member

Дата на присъединяване: Jul 2011
Начално

Моят съвет е първо да наемеш екипировка и когато решиш че ти харесва - да купиш ски, автомати и колани втора ръка(за твоите размери излизат добри оферти за 600-1000лв), а обувки - нови. В дългосрочен план и щеки както каза колегата по-горе.
Щом се интересуваш и четеш - ще изглеждаш няколко клипчета в интернет за въведение в ски туринга и конкретно за автоматите които имаш/си наел, ще пробваш екипировката (колани, автомати) вкъщи и само изчакай добра прогноза за Витоша - слънце и вятър ~ 10км/ч на Черни връх (например, meteoblue или кажи ако имаш нужда от повече информация) и можеш да се разходиш по зелената писта до Черни връх (пиши ако искаш gpx трак), отиди към 8:30 (или по-рано) на Алеко за да паркираш най-близо, че иначе ще ти е по-тежко нагоре.
Както колегата по-горе каза - за това не ти трябва лавинна екипировка (по зелената писта) и парите може да ги инвестираш в обучение - това че имаш илу, лопата и сонда никак няма да ти помогне ако не знаеш какво да ги правиш. След това отиди и на туровете, които каза. Но задължително не пропускай тези две неща (след като разбереш че ти харесва) - просто се запиши на първата свободна дата.
azplamen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 12-01-2021, 23:30     #11
Миро
Junior Member

Начално

Ъпдейт докъде я докарах

Бях си наумил да започна от обувките, да си ги купя нови и да са хубави (жената мисли, че съм много хамав, ама обувките май са единственото нещо, за което харча пари без мрънкане). Та, след маса четене дойде време за обикаляне по магазините - пробвах всичко, дето се предлага в София в момента в моя размер. В крайна сметка се спрях на Скарпа Маестрале, исках RS модела, щото всички в интернет се кълнат в него и се надявах да ми пасне на крака... уви, нямаше моя размер в бейскампа, вчера прекарах там сигурно над 1 час да пробвам. Размер имаше от чистият модел Маестрале (без RS, който е 110 флекс) и черупката ми пасна на крака, ама много се бях навил да си взема по-твърдите. Прибрах се вечерта у нас, оплаках се на жената, преспах с идеята, че ще взема по-меките обувки и днес на обяд отидох да ги купя. Прибирам се щастлив, все пак имам нови обувки и ясно визуализирам как скоро ще пробвам нещо ново и интересно, а жената леко пребледнява - "Ами аз те видях колко беше разочарован, че нямаше от твоя размер и реших да те изненадам и ти ги поръчах от интернет"

Та, long story short, от бейскампа са ебати пичовете и се съгласиха да ги върна тези обувки, пък аз ще си изчакам мечтаните да пристигнат. За щастие, човекът дето трябваше да формова чорапа беше зает днес, та са изцяло неопетнени и няма да ми тежат на съвестта. И да не забравим да пием за жените, дето ни подкрепят във всяка простотия

**ЕДИТ** на жената са ѝ рефънднали парите, щото нямали наличен този размер, та било е писано да си карам с обувките 110 флекс.

Следващото нещо, което мисля да взема е Marker Kingpin, гледам, че сега са ги намалили повечко в адвенчър-шоп (май 30% са надолу). При положение, че цената изглежда доста добра, смятам да не ги бавя тези автомати. Записал съм си и на кого мога да ги шитна после ако се наложи на половин цена

След това вече трябват ски. преди да си купя ще пробвам от приятел. Той е малко височък, ските са 188 см с талия 100, а аз съм 190 (страх ме е да си премеря талията след празниците), та не знам какво ще излезе. След като ги покарам някъде с лифт, мисля и да ги пробвам да походя с тях някъде наблизо, както някой ме беше посъветвал около Алеко по пътеката.

После смятам наистина да наема някакви други варианти на ски от бейскампа и от където още се предлагат, може би по курортите има рентал, дайте инфо ако знаете. А и друг въпрос: не съм съвсем сигурен дали мога да намеря ски втора ръка или да дебна и намалени някакви "стари" модели?

Щеките вярно ги бях забравил, ама предполагам, че в началото ще ги рентвам. Или да си купя мои си?

Опитах се да се включа в едно организирано събитие "Запознаване със ски туринга", ама нямаше места Та, човекът беше така добър да ми предложи да направим някакъв индивидуален формат и да ми попокаже някакви неща. Та си мисля, че това ще е може би най-краткият път - някой, който знае какво прави и е свикнал да обяснява, да ми покаже нещата, ще спестя време най-малкото.

Относно лавинната екипировка - има много вода да изтече преди да си купя моя. Следя лавинните курсове и ще направя всичко възможно да се включа (май февруари имаше дати), щото хем ми е много интересно, хем съм малко шубе

Та, засега толкова, черпя ви виртуална бира и ще пиша пак като имам ъпдейти

Запоследно променено от Миро : 13-01-2021 в 09:27.
Стари 13-01-2021, 09:21     #12
banzai
"чакаме се долу"

Дата на присъединяване: Mar 2010
Начално

Цитат:
..."Ами аз те видях колко беше разочарован, че нямаше от твоя размер и реших да те изненадам и ти ги поръчах от интернет"

...
She is a keeper

Щеки аз бих си купил.
banzai Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-01-2021, 09:32     #13
Миро
Junior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbanzai Разгледай мнение
She is a keeper
Абсолютно, заедно сме от 17 години, женени сме от 12

Добре, има логика да си купя и щеки наистина, благодаря
Стари 13-01-2021, 10:51     #14
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Щом си 190, ски с дължина 188 ще са ти екстра. Не падай под тази дължина дори и за твой.
Стари 13-01-2021, 13:15     #15
Миро
Junior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Щом си 190, ски с дължина 188 ще са ти екстра. Не падай под тази дължина дори и за твой.
Благодаря за съвета.

А някой има ли предложения за някакви модели? Не искам да са специално за туринг, че ще са прекалено леки, ама не искам да са и само за каране, че тогава ще е много пот при пантенето.

Някой с повече опит ще помогне ли с информация за някакъв смислен баланс, примерно къде е приемливото тегло на такива ски? Уточнявам, че размерът ще се движи около 185-190см дължина и талия 95-100 някъде.
Стари 13-01-2021, 14:32     #16
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Вече всички производители са олекотили ските.
Добри модели - Лайн, Г3, Фекшън Продиджи/Кандид, Роси новите им модели, Саломон...теглата се движат в приемливи граници.
Не съм пантаджия, но ска под 1.700-1.800 поне за мен не става за сериозно каране. Вече над 2.300 пък за пантене е тегаво. Нещо в диапазона гледай.
Стари 13-01-2021, 23:19     #17
Миро
Junior Member

Начално

Благодаря за коментара Ники. Загледал съм ей този Саломон, че свършиха парите и мисля със ските да пробвам да мина по-тънко

Salomon QST 99 2019 188cm

Почетох малко за тях, предполагам, че ще ми свършат работа докато се уча, па и после. Докато четях попаднах на няколко съвета вместо този Salomon, за туринг/спускане да се вземе Atomic Bent Chetler 100 - знам, че гледах някъде такъв, ама дали беше в някой български магазин или онлайн... не помня вече.

Та, какво мислите за този Саломон?
Стари 14-01-2021, 10:12     #18
Sofw
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2009
Начално

Здравей,

аз съм точно с тези за пантене (но по-стария модел) и съм супер доволен (наложи се малка промяна на автомата, защото не ми беше ОК, монтиран на препоръчителне център. Някъде имаше тема и Ники даде съвет какво да се прави с лист хартия за което му Благодаря.)

като впечатления - супер си е за пантене. За каране на писта също е ОК. Спокойно може да излизашв дълбоко (поне при моите 180 см височина и 80 кила).

в общи линии - препоръчвам за пантаджийска ска.

П.С. Имам и Atomic BentChetler 100, но него го ползвам като универсална ска за всичко без пантене.
Sofw Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-01-2021, 21:01     #19
Миро
Junior Member

Начално

Благодаря за отговора, аз имам доста прилични пистови ски и обувки, дето мисля да си ги запазя и да си ги карам като е сигурно, че ще са хубави условията на пистата и ще се изкефя. Та Саломона ще го ползвам за пантене и като има изгледи около пистите.

Саломона го поръчах днес онлайн от Спортбокса заедно с пре-кътнати оригинално колани и в понеделник сигурно ще ида да го взема.

А може ли да се намери темата за проблема с автоматите, да си я прочета и да не ви досаждам да ми разказвате пак за проблема?

Благодаря
Стари 15-01-2021, 09:34     #20
Sofw
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2009
Начално

https://www.befsa.com/forum/showthread.php?t=12992

то не е точно проблем, а по-скоро, до предпочитание и стил на каране, къде да си монтираш автомата.

успех
Sofw Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 11:41.