Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 13-11-2008, 00:47     #441
SnowFox
Junior Member

Дата на присъединяване: Nov 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на SnowFox
Начално i az da spodelq opit

и аз да разкажа: усуках коляно през февруари. бях в Швейцария и тамошните светила казаха частично скъсана ПКВ. изтеглиха 50 мл кръв от коляното, 2 дена физиотерапия (упражнения) и аз нали съм си дива сложих някаква твърде проста шина и обратно на пистата - кога друг път съм била на такова място. после се прибрах и понеже имах кофти мнение за бг физиотерапията не направих нищо. цяло лято ходих на езда, играх тенис, карах ролери, абе не се щадих и една вечер клекнах, сгънах максимално коляното ... и до там . с триста зора се домъкнах до Св. Пантелеймон, щото бях чула, че д-р Тони Георгиев е там, а когото и да попитах за колянна травма, всички него посочваха (вкл. преподавател, доцент по спортна медицина в НСА). луд късмет - беше там, каза напълно скъсана връзка, и то отдавна , и блокирано коляно от скъсан менискус. на 18.10 Тони Георгиев ми направи "неотложна артроскопия с частична менисцектомия и пластика на връзката" , отнела 50 мин. Този човек е бог (та cekupama, той си оперира и във ВМА, ама за там трябваше да чакам до януари и в Св. Пантелеймон)

на 3-ия ден сложиха шината на 35 градуса и дадоха упражнения. не мирясах и правех упражненията по 3-4 до 5 пъти на ден. подскачах и ходех навсякъде за ужас на околните (е, доколкото лекарите бяха разрешили)
на 12-ден на 45 градуса, на 17ия - на 60 и ето ме на 21ия сгъвам коляното на 90 градуса, ако не са гадната шина и патериците щях да забравя. никакви болки. започвам пълно раздвижване. лекарите казаха, че без връзка се живее нормално ако не водиш активен живот. ама за мен целта е обратно на пистата. стига да не смятам да се състезавам за световната купа нямало да имам проблеми (но чак другия сезон а аз мислех, че лятната абстиненция е отврат )
та успех с възстановяването на всички пострадали. ако мога да помогна с информация или нещо друго, питайте.

а някой да може да препоръча рехабилитация? младост ми е далечко, а пък с тоя пуст десен крак не мога и да шофирам
SnowFox Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-11-2008, 00:54     #442
SnowFox
Junior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отBADGANAKA Разгледай мнение
Ако имам скъсан менискус като ми е прав крака и като седа боли ли ? при какви положения боли ? От както след мача отидох в пирогов съм с шина вече 4-5 дена ... Ще хода при д-р Хубенов да каже тои какво да правиме . Четох че ако се прави Артроскопия има вероятност да се напълни коляното после с вода , да се прават некви пункции и т.н. ... ще рискувам ... при скъсани връзки не би ли трябвало да имаш проблем с ходенето? болки някакви ? Единствено в краен случаи искам да лягам под ножа ... Знам че не е болезнена артроскопията но ... четох много хора си имат проблеми след това точно с тези води и т.н. ...
аз си ходих, както казах, от февруари до октомври със скъсани връзки и май щото имам здрави мускули нямаше нито болка нито нестабилност, ама накрая при по-специфично натоварване ми отнесе и менискуса. не че и без него не може, ама..
а за пълненето на коляното с вода, д-р Георгиев каза, че това е немедицинско мнение, т.е. няма никакви доказана зависимост да се случва
Стари 13-11-2008, 13:03     #443
stenly666
СНЕГОЛАЗ

Дата на присъединяване: Feb 2005
Начално

Здравейте,
Не следя темата (а може би трябваше)
Та имам следното кратко питане.
Преди три седмици разтегнах задни връзки.Днес след 45.мин.тенис се появи съвсем лека болка,което нямаше да ме притесни ако в неделя не трябваше да откривам ски сезона.Може би с някаква наколенка или неква друга измишльотина,но хич не ми се пропуска.Прогнозата е много добра
stenly666 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-11-2008, 13:32     #444
SnowFox
Junior Member

Начално

според мен може и да минеш с нещо леко, ама на всяка цена първо питай лекар, че може като мен заради едното откриване да пропуснеш целия сезон. аз тази зима явно ще съм grounded заради това, че не исках да пропусна 5-те дена миналия сезон. дали са в по-горни постове имената: Тони Георгиев, Хубенов, Мишо Илиев.

А за последния ако някой има по-конкретна информация, ще съм благодарна, че май ще ходя при него на рехабилитация

успех стенли
Стари 19-11-2008, 11:43     #445
RBB
Junior Member

Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на RBB
Начално колена

Здравейте На 26 съм през 2002 след натоварвания по планинте но нищо крайно екстремно, и 6 месеца болки в колената реших да отида на лекар. Тук месните "спецове" нищо не откриха но един лекар изказа предположерния за гонартроза или износване на ставния хрущял. Отидох в болницата по ревматология в София до ВМА се намира.Преди това си направих пълни кръвни изследвания снимки и т.н. Там доц.Румен Стоилов ми потвърди диагнозата гонартроза .ОТ тогава пия постоянно флексодон, joincare и т.н.Нещата обаче стават все по-зле Немога да седя и 2 часа прав или да скачам и тренирам както преди, немога да клякам Миналата година през февруари минах на инжекции хиалган( Остенил ) в всяко коляно по 5 инжекции. Биха ми ги в София пак в тая клиника. Ефекта да не кажа беше нулев. От 2005 се отказах от Стоилов поради никакъв резултат и големи раходи. Ходих и на балнолечение в Баня Карловско и на Павел баня. Сега вече наистина се чудя какво да правя и къде да ходя. Направих си и ЯМР и отидох при Тони Георгиев в клиниката в Младост 3. Той ми каза, че това ми било положението нося си кръста и нищо не може да се направи . Но на мен това не ми върши работа не мога да живея по този начин. Миналата седмица бях при Андреев в Горна Баня. След прегледа и като видя резонанса на който той ми показа няколко напукания на хрущяла които според него причиняват ужасните болки. Предлага ми Артроскопия и по неговите думи като изрежел тези неща и след рехабилитацията нямало да има никакви проблеми. Според него съм пробвал всичко от консервативната медицина и са изчерпани възможностите . Този петък отивам и за преглед при Доктор Хубенов в Дианабат. Той е доста трудно откриваем а дори на знам адреса на болницата там и къде да я търся. Ако някой все пак знае адреса точни и транспорт до там ще бъда много благодарен ако ми подскаже тук нещо. Общо взето изредих всички специалисти в тази област т,е за които съм чувал добри или не толкова дори коментари в интернет и по болниците. Но за 6 години болката наистина взе да ме побърква . Споделете и вие вашия опит ако може да се нарече опит. Повечето лекари като чуят диагнозата ми и казват, че е невъзможно на тая възраст да стане но аз видях по болниците и хора като мен и възрастни доста Общо взето лош проблем с много малко възможности за лечение.
ЩЕ се радвам ако някой е прочел дългият ми и откчителен коментар и може да подскаже някое решение.
RBB Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-11-2008, 12:34     #446
Stas
Junior Member

Дата на присъединяване: Feb 2008
Начално

SnowFox, аз съм изключително доволен от физиотерапията при д-р Мишо Илиев. Имат всякакво необходимо оборудване, имат опит, много са внимателни и двамата физиотерапевти! Отговаряха ми на всички въпроси.

Ходих при тях преди операцията и след това, считано от 20-ия ден.
Възстанових се много бързо и сгъване на оперираното коляно на 100% около 2-ия месец.

На 2-ия месец даже пробвах 3 км лек крос, но се оказа рано.
След 3-ия месец чак може такива неща.

Сега съм на 1 година от операцията и с изключение на обема на бедрения мускул всичко останало ми е на 6. Даже не мисля за крака докато играя баскетбол или тичам в гората. Мисля този ски сезон да си наваксам за пропуснатия миналата зима.

Успех и на теб!
Stas Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-11-2008, 12:28     #447
I-boy
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2003
Начално

Ако още не си намерила, мога да ти препоръчам една поззната, при която в моента ходя за възстановяване на травма в гърба. Завършила е в Белгия и в момента работи тук, близо до Пирогов. Ако те интересува може да ти пратя контакти на ЛС.
I-boy Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-11-2008, 14:26     #448
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Няколко интересни статии:
http://krustni-vruzki.hit.bg/
http://catalog.nucleusinc.com/genera...dsRaw=&TL=&A=2
Стари 29-11-2008, 19:01     #449
SnowFox
Junior Member

Начално

благодаря, Stas, I-boy и Ники. От 17.11 ходя при Мишо Илиев. Честно казано ми се струва голям шемет (всеки път ме пита за историята, къде е операцията при кого, много не слуша обясненията ми за това, което ме тревожи, още нямам идея за финансовата страна ), но от екипа съм супер доволна - за 10 дена свивам крака почти напълно и вървя нормално. и рехабилитаторите отговарят на всичките ми въпроси и тревоги.

Стас, разкажи като тръгнеш по пистите - явно това ще ми е утехата тази зима

RBB успех звучи гадно, но дано някой успее да ти помогне, не се отказвай ако ще да обикаляш по лекари по-дълго
Стари 03-12-2008, 15:24     #450
RBB
Junior Member

Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на RBB
Начално thanks

Здравейте отново. SnowFox да звучи неприятно това е полужението на този етап не се отказвам да ходя по лекари но почти не останаха изтъкнати лекари при които да не съм ходил. Но избор няма болката не прощава на никого. Като чета и в този форум колко пострадали хора има като нас но няма как живота е такъв. Минах и през Хубенов преди седмица пусна ми ЕМГ изследване което си е в границите и според невролозите няма никакви грижи и сега някакви витамини ми изписа да пия. Според д-р. Хубенов не съм въобще за атрроскопия и в Горна баня гледали на мен като на клиент, намери ми и 6 прешлен на линията л5-л1 т.е имам бонус Л6. Чудя се как след толкова лекари и снимки никой не го е видял до сега За него това е проблема да видим какво ще стане с неговото лечение месец и половина. Стиска палци и с всички други тук в форума млади хора да намеря решение на техните проблеми ставни или коленни особенно за спортистите. Няма нищо по тежко от това спортист да седи вкъщи а сърцето му да е навън.
RBB Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 06-12-2008, 00:36     #451
BADGANAKA
Member

Дата на присъединяване: Oct 2008
Начално

Напълно съм съгласен с теб . До скоро и аз бях в шина и т.н. обикаляне и д-р Хубенов спаси положението ...другите ме пращаха на операция скъсан менискус и т.н. ... нема нищо такова . Онзи ден даже ходих да ритам ... верно не ритах напред както попринцип играя а стоях само на вратата и само толкова . Гледах да не влизам в единоборства ... играехме приятели и нямаше чак толкова заряд че да ... да ти кажа не почувствах болка ... в момента съм с мускулна треска от 1 седмица след като ходих на фитнес и карах колеко 30 мин и тичах на пътека още 15 мин ... но иначе не смея преди февруари месец да влезна и да играя футбол като хората ... Ще се обада утре на доктора да каже колко време е възтановителния период на усукана медиална вътрешна връзка ... иначе е много кофти да седиш отвън и да гледаш ... аз дето ритах и бях на врата ... от вътре ме човъркаше да влезна ама като знам какви последствия може да има след това ;( ... чудя се къде да си продам шината която купих защото 1 месец не работих , имам заем към банката и в момента пак 1 месец ще съм без пари поне да я продам да стъп на краката известно време ... кажете къде мога да пусна обявя мерси предварително .
BADGANAKA Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 08-12-2008, 13:11     #452
Totjo
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2008
Начално

Здравейте,

продавам ортеза за коляно, с регулируеми градуси. Купена е септември месец за 208лв и е ползвана 43-44 дни. Дано на никой не му се налага, но все пак ако иска да купи на старо, нека да ми пише на лични. На всички оперирани - бързо и успешно възстановяване
Totjo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-12-2008, 18:33     #453
vanesa
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2008
Начално Колко време след артроскопия заради скъсан менискус може да се карат ски?

Всеки случай е различен, но все пак може някой да е имал подобен на моя случай и затова задавам въпроса за мнения.
Преди три месеца претърпях артроскопия заради скъсан преден рог на медиален менискус. Все още не мога да сгъвам и разгъвам коляното до максимална степен и при някои движения усещам опъване и болка в коляното. Дали тези симптоми са нормални три месеца след артроскопията? (аз се надявах на по-бързо пълно възстановяване...)
И дали е безопасно да се пробвам този сезон да карам ски? Имам предвид дали има риск от по-голяма травма (например скъсване на връзки) заради още невъзстановентото коляно?
И последен въпрос: наколенка ще помогне ли при карането на ски?
vanesa Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-12-2008, 23:35     #454
Viktor Sickhead
Crazy and lost

Дата на присъединяване: Apr 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на Viktor Sickhead
Начално Criple season opening !

Куцото прасе и то да се похвали- 7 месеца и половина след операция на кръстни връзки и менискус ходи да разбива пудрата на Мальовица за 3 часа Кротко,бавно, но и мазно цепнах , а коляното се държа сравнително добре, като и аз правих всичко възможно да го предпазя повечко. Смятам ако не взема да се разчекна пак догодина да съм на 100 %. Така че успех с възтановяването на всички, защото стимулът си струва

Запоследно променено от Viktor Sickhead : 05-01-2009 в 17:26.
Viktor Sickhead Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-12-2008, 22:55     #455
denitsa
Junior Member

Изпрати съобщение чрез skype; на denitsa
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отvanesa Разгледай мнение
Всеки случай е различен, но все пак може някой да е имал подобен на моя случай и затова задавам въпроса за мнения.
Преди три месеца претърпях артроскопия заради скъсан преден рог на медиален менискус. Все още не мога да сгъвам и разгъвам коляното до максимална степен и при някои движения усещам опъване и болка в коляното. Дали тези симптоми са нормални три месеца след артроскопията? (аз се надявах на по-бързо пълно възстановяване...)
И дали е безопасно да се пробвам този сезон да карам ски? Имам предвид дали има риск от по-голяма травма (например скъсване на връзки) заради още невъзстановентото коляно?
И последен въпрос: наколенка ще помогне ли при карането на ски?
привет Vanesa,
аз имах подобен проблем. В средата на март скъсах заден рог на латерален менискус. През април ми направиха артроскопия, но не отстраниха менискуса, а го зашиха(не знам при теб как е). След което 1 месец в шина. След махането й в продължение на 1 месец и половина ходех редовно на рехабилитация. ТОВА СУПЕР МНОГО МИ ПОМОГНА и някъде след 1-вия месец от сваляне на шината сгъвах крака до край(учудвам се, че ти още не можеш, мен лично ми сгъваха крака насилствено; боли, но дава резултат). Мразя фитнеса, но цяло лято ходех за възстановявяне на мускула, обаче това става много бавно. Имах си болки, не кой знае какво. Докторите и рехабилитаторите ми казваха, че мога да правя всичко още след 2рия месец от сваляне на шината, но аз не се чувствах сигурна в коляното и мускула и чак към края на 3-тия започнах да се натоварвам както преди (тенис,сърф). И за радост нямах проблеми. Вече нямам болки, но усещането е различно, няма как.

Рехабилитаторите не ми препоръчаха да слагам наколенка като карам ски или при тенис. Риск от контузии винаги има, дори да нямаш стари травми. Според мен е най-добре да зададеш тези въпроси на ортопеда си, той най-добре ще ти каже как стоят нещата. Тук можем само да споделим опит. Успех!

Запоследно променено от denitsa : 30-12-2008 в 16:45.
denitsa Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-12-2008, 11:35     #456
Viktor Sickhead
Crazy and lost

Начално

Трябва ми спешен отговор на въпроса какви наколенки препоръчват докторите за каране на ски, някакви с регулираеми градуси на цена около 80-90 лв, в магазин някъде около пирогов, но това е всичко което знам, защото на Хубенов му е изключен тела. Ако някои знае за какво точно става въпрос- хвала!
Стари 09-01-2009, 18:07     #457
Viktor Sickhead
Crazy and lost

Начално

Даживей Sane McConkey- на това му се казва успокоение
I have had 7 knee surgeries. I have a good doctor. My knees are fine now
Дето се вика няма проблеми, трошете се на воля всичко е у докторите
Стари 11-01-2009, 18:32     #458
snowhite
снежинка

Дата на присъединяване: Jun 2007
Начално проблем с прасеца

Здравейте,от известно време имам проблем с прасеца на левия крак-без някакво особено натоварване мускула става на камък и след ден покой и обезболяващи минава.Бях се шашнала да не съм направила ДВТ-deep vein thrombosis,но кръвните тестове показаха че няма..ако някой е имал подобен проблем ще съм много благодарна за съвет,както и за препоръка за добър лекар-специалист в София..
snowhite Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 11-01-2009, 19:59     #459
zixs
Member

Дата на присъединяване: Mar 2007
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Преди да го натоварваш, загряваш ли добре? Аз имам същия проблем когато не съм загрял добре и плувам делфин-крака или дори координация? Имам го и при трицепсите, ако не загрея добре- под добре разбирам около 10-15мин преди да вляза във водата.

При завишени хормонални нива(тестостерон) също увеличава шанса от мускулни крампи.
zixs Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 11-01-2009, 20:22     #460
snowhite
снежинка

Дата на присъединяване: Jun 2007
Начално

ами странното е че се получава не когато тренирам..няма нищо общо с мускулния крамп..не мога да го сравня и с най-лошата мускулна треска...принципно стоя много на крака на работа,но странното е че е само единия крак..абе тъпо е,защото съм като куцо пиле като се случи-2-3 пъти досега..
snowhite Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 17:05.