Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 21-02-2017, 08:26     #1
Пламен
Junior Member

Дата на присъединяване: Jan 2017
Начално Питанка за Rossignol Smash7

Привет
Питането е следното: Глупост ли ще е да се сложат колани/панти на Rossignol Smash7? Под крака е 92мм, най-широка част - 119мм. Начинаещ съм, няма да карам в супер екстремни условия, по-скоро за разходки и някое друго пускане ако има меко, без върхове, улеи и тн. Ските съм ги взел защото исках нещо по-широко, за около писта/гора, но си карам много и по писта и там доста приятно се карат

Ако не е голямо престъпление (ако е малко може ) може ли да насочите и по-конкретно към автомат/колани - също ще е много от помощ Предполагам коланите ще трябва и да се режат - може ли да се занесат някъде със ските и да се направи като хората, не аз да ги съсипвам?

П.П. Преди да ходя където и да е ще ида на курсове, ще взема пийпс, лопата и сонда Там процедурата ми е по-ясна

Запоследно променено от Пламен : 21-02-2017 в 14:39.
Пламен Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-02-2017, 08:40     #2
MrPilly
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2009
Начално

Класическа all-mountain ска.... защо да е престъпление да ги пантираш? Просто избери нещо по-компактно и леко като автомат, например Marker Tour, мисля че нямаш нужда от точки, а и надали обувките ти са за точки.
Относно коланите... едва ли има голямо значение за твоите нужди. И Kohla (само да не са Vacuum) и G3 ще ти вършат чудесна работа, като според мен системата за закрепване на G3 e по-читава.
За другата страна на нещата, сам си го казал.
MrPilly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-02-2017, 10:44     #3
veselinbr
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2015
Начално

Със сигурност не е престъпление . Избери нещо между : Tour-a, Guardian 13 / тоя автомат се предлага от Скот, Атомик, Соломон / и Tyrolia Adrenalin 13 / аз съм с такъв и съм много доволен /. Спокойно можеш да ги намериш и втора ръка до около 250/300лв макс. Колани също, G3 ще са ти ок, а и се режат много лесно. Ако пък те е страх и искаш нови, отиваш в магазина и ще ти свършат, тая работа. Успех!
veselinbr Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-02-2017, 11:50     #4
bozo
Member

Дата на присъединяване: Oct 2007
Начално

Аз не съм от най опитните в пантите за да давам акъл, но все пак ето какво знам

За пантите: аз след като се обурудвах с панта Marker (нямах много избор заради наследени дупки) разбрах че има цели пластини (Marker) или нещо което бих нарекъл "релса" (Solomon) предимството на релсата е че запазва до някаква степен флекса на ската. При омекване под обувката релсата се скъсява, докато цялата шина е едно голямо парче желязо и няма никакво огъване / скъсяване по цялата и дължина. Щом караш навсякъде е добре да се запази какъвто флекс има ската ти.

Това моля някой от по запознатите да го потвърди. Аз наскоро се почувстах прецакан като разбрах че има панта която все пак дава възможност на ската да огъне поне малко.

За рязането: като питаш някой за помощ и ще те гледа малко странно (мен поне), защото реално е толкова елементарно, че ако не си с две леви ръце няма какво да се обърка. Аз гледах 2-3 клипчета за рязане на G3 и си ги изрязах сам с ножчето което е с комплекта. Бяха ми нови и беше доста приятно да си ги изрежа сам, стана идеално. Приятелката ми асистира, защото нямам менгемета вкъщи.

Поздрави и приятни разходки в планината
bozo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-02-2017, 12:01     #5
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbozo Разгледай мнение
За пантите: аз след като се обурудвах с панта Marker (нямах много избор заради наследени дупки) разбрах че има цели пластини (Marker) или нещо което бих нарекъл "релса" (Solomon) предимството на релсата е че запазва до някаква степен флекса на ската. При омекване под обувката релсата се скъсява, докато цялата шина е едно голямо парче желязо и няма никакво огъване / скъсяване по цялата и дължина. Щом караш навсякъде е добре да се запази какъвто флекс има ската ти.

Това моля някой от по запознатите да го потвърди. Аз наскоро се почувстах прецакан като разбрах че има панта която все пак дава възможност на ската да огъне поне малко.
Строго погледнато и при Маркера има движение. Ако искаш панти, които не втвърдяват средата на ската => точки. От друга страна аз лично харесвам ските да са твърди в средата, а и явно не само аз, защото напоследък взеха да правят ски с метална пластина или карбонова зона точно под обувката.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-02-2017, 12:03     #6
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Тиролия Адреналин според рекламата НЕ втвърдява средата на ската.
А разликата м/у втвърдяване(блокиране напълно) и метална пластина е от земята до небето.
Стари 21-02-2017, 12:18     #7
Пламен
Junior Member

Начално

Супер, много благодаря за мненията/съветите, може би към Adrenalin 13/Tour ще се насоча. А като съм почнал да питам.. за обувка какво да гледам?
Стари 21-02-2017, 12:42     #8
veselinbr
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Тиролия Адреналин според рекламата НЕ втвърдява средата на ската.
А разликата м/у втвърдяване(блокиране напълно) и метална пластина е от земята до небето.
Ники, за момента не съм усетил въпросното втвърдяване, макар да съм карал около 15-тина пъти на различен терен. Като избирах автомат, четох, че Маркера имал някъв болт/винт точно под крака, и при по-студено време се усеща, но Аз лично опит нямам с Маркер.
Стари 21-02-2017, 13:16     #9
bozo
Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbatAssen Разгледай мнение
От друга страна аз лично харесвам ските да са твърди в средата, а и явно не само аз, защото напоследък взеха да правят ски с метална пластина или карбонова зона точно под обувката.
Аз точно такива ски имам с Маркер Дюк и при мен не мисля че би имало голямо значение дали е маркер или тиролия / соломон. На една мека ска като Smash 7 не е ли все пак по добре да НЕ е маркера? Без да намесваме точките обаче.

ако видя някой като с моите ски и друга панта веднага ще тествам да си знам за каква разлика може да се говори
bozo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-02-2017, 13:17     #10
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отveselinbr Разгледай мнение
Ники, за момента не съм усетил въпросното втвърдяване,
А карал ли си ги с нормален автомат?
Стари 21-02-2017, 14:08     #11
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Ники,
аз съм карал една и съща ска с маркер барон и обикновен автомат и не усещам особена разлика. Давам си сметка, че друг може да усеща, но при мен е пренебрежимо/неразличимо и усещам само разликата във височината.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-02-2017, 14:39     #12
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Абе много зависи от ската. Но разлика има и то осезаема в негативен план.
Карал съм Line Bacon с алпийски и Барон. Все едно са 2 различни ски. Карал съм К2 Sreditor 112. Същото. Liberty Helix там положението е потресаващо различно. Сега карам Саломон Рокер с алпийски, преди имах с Гардиън. Еми има си разлика.
НО нито една от ските няма усилване под автомата във вид на "титанал", карбон...
Може би при ска с такава конструкция разликата ще е по-малка, но ще я има. Няма как да не се усеща разликата в огъването. Дали е в дъга или по друг начин.
За това и винаги ми е било любопитно как са решили при точковите автомати проблема с екстремно огъване на ската(примерно попадане в дупка).
Стари 21-02-2017, 14:46     #13
veselinbr
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
А карал ли си ги с нормален автомат?
Got me! За момента не, но ако изпадне бих тествал. Автоматично мнението ми за твърдостта и тн отпада без да имам база за сравнение! Карал съм предните с алпийски, но има разлика от нормалния и HD-то
Стари 21-02-2017, 14:50     #14
Пламен
Junior Member

Начално

Пак да питам за обувките Нормални пистови обувки не е вариант за пантене, нали? Дори и отпуснати предполагам не се доближават дори близо до обувки с специален режим за ходене? Втора ръка има ли смисъл да гледам и ако гледам (примерно на стадиона) - какво да гледам? За жалост нямам познати пантаджии, които да тормозя и за това тука :P
Стари 21-02-2017, 14:59     #15
kuzatameduza
Senior Member

Начално

по принцип е добре да пантиш с добре закопчани обувки, това с отпуснати само до проблеми може да доведе.
ако ще пантиш много, потърси си с режим на ходене.
Стари 21-02-2017, 15:04     #16
sugarfactory
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2011
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отПламен Разгледай мнение
Пак да питам за обувките Нормални пистови обувки не е вариант за пантене, нали? Дори и отпуснати предполагам не се доближават дори близо до обувки с специален режим за ходене? Втора ръка има ли смисъл да гледам и ако гледам (примерно на стадиона) - какво да гледам? За жалост нямам познати пантаджии, които да тормозя и за това тука :P
Един съвет от мене (тотален дебютант в пантенето): недей да пантиш с отпуснати (с разкопчани щраймери) обувки, краката много мърдат в обувката и ще ти станат плюски. Така се случи с мене първия път, когато пантих с пистовите ми обувки, не ги бях закопчал уж за по-удобно и след един час краката ми бяха целите с мазоли и протрити. От тогава си ги закопчвам както за каране и така не съм имал повече проблеми, с уточнението че моето пантене е макс за по час на къси разстояния, за такова нещо пистовите ми обувки вършат работа. Със сигурност не е същото като с туринг обувки ама като нямам база за сравнение съм ок, а пък и за надолу си е друго с пистовите обувки.
sugarfactory Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-02-2017, 15:41     #17
mi11er
наХазматизиран

Дата на присъединяване: Jun 2005
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отПламен Разгледай мнение
Пак да питам за обувките Нормални пистови обувки не е вариант за пантене, нали? ..
Както са ти казали, вариант е, който не е за отписване .. но
за кратки и не особено стръмни пантения. Мен понякога необходимостта от туринг ме сварва с алпийските обувки, а се случва и целенасочено да пантя с тях ако е за относително лек маршрут. При теб може да се окаже, че съваем не става или пък нямаш проблем да си ходиш с алпийските ... логично обаче е свързано с повече умора и по-голяма риск от дискомфорт или рани по краката. С времето съм открил, че превантивното подлепяне в някои проблематични зони (при мен около глезена) подобрява нещата. Струва си да пробваш, но може би със средно затегнати щраймери.
mi11er Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-02-2017, 16:02     #18
Пламен
Junior Member

Начално

Ами скоро гледах този коментар на dimitard, за пантенето при лавинна опасност:

Цитат:
- Витоша - от Драгалевци до Голи връх, Черни Връх по зелената.
- Рила - Боровец по пътя към х.Чакър Войвода/х.Марица, Мусаленска пътека от Боровец до Велчовото мостче - повтарям до мостчето САМО, Говедарци - х. Мечит, х.Пионерска - х.Рилски Езера, от пътя до х. Скакавица в гората и обратно.
- Пирин - От х. Гоце Делчев до х. Безбог, Банско по пистите.
За някакви такива неща си мисля в началото
Стари 21-02-2017, 16:10     #19
mi11er
наХазматизиран

Дата на присъединяване: Jun 2005
Начално

Да подобни еднократни за деня ходения при мен се получават с алпийските обувки без драми. Но не говорим все пак за рейсинг-обувки, а за класичски аплийски модел със 120 флекс и ~100мм ширина без walk-режим.
Пробвай за да разбереш какво що - краката са си твои
mi11er Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-02-2017, 22:42     #20
Krasimir
Member

Дата на присъединяване: Mar 2013
Начално

Marker Baron EPF нямат метална пластина/релса. Пластината е от полимер, при натиск леко поддава, но не прекалявайте с натиска. Не съм карал с други панти, не съм и про. В момента съм с въпросните панти и ски с две титаналови пластини. Това са ските: http://www.tignes-spirit-rentals.com...-male/view/120Преди това бяха с алпийски автомати. Не откривам разлика в поведението на ските, може би при по-меки ще се усети. Основния недостатък на тези панти за мен е в конструкцията им. При преминаване от режим пантене в режим спускане, много често жлебовете (по които се плъзга пластината) са обледенени и трябва старателно да се почистят, за да се заключи.

Запоследно променено от Krasimir : 21-02-2017 в 22:52.
Krasimir Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 22:46.