Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 20-01-2007, 07:12     #1
f2f
ските са скъп спорт!

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

днес цял ден карах с Icebreaker вълна и хардшел отгоре. никога, ама никога не съм се чувствал толкова удобно.

едно такова за база:

http://www.icebreaker.com/site/icebreaker_...0_tech_top.html

и едно такова наместо полар:

http://www.icebreaker.com/site/icebreaker_...0_rock_zip.html

струват си всеки лев само дето изведнъж пак се оказва, че трябва да купуваме нафталин...

новата ми мантра: никога вече изкуствена материя до кожата ми.
f2f Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-01-2007, 09:16     #2
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Мига в който сложа вълна на кожата си и се изривам, все едно съм шаркав. Като дете нашите ме лекуваха с всекви мазила, чудеса, докато накрая една лекарка каза-Я махнете този вълнен потник дето сте му го сложили....и о чудо ..след 2 дена нямаше и помен от обривите....а се мъчех така години. За това...никога вълна го кожата си. Само памук и сега термобельото!
Стари 20-01-2007, 09:49     #3
danvan
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на danvan
Начално

Аз от материята полартек съм много доволен - нито при жената нито при мен има някакви неприатни ефекти, а тялото е винаги сухо, което не се получава с памък или вълна.
danvan Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-01-2007, 11:53     #4
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

данване а в края на деня я кажи на какво мирише термо блузата?
По принцип и аз се кефя на изкуствените тъкани, щот топлят и са сухи, ама ако се носи повече от ден нещата са много драматични.. затова мериното май е спасението, само че цената ми иде вповече, в Германия най-простата icebreaker блуза беше 50 евро..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-01-2007, 12:14     #5
korlitz
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2003
Начално

абе да, Юичи Мюира все на одеколон е миришел като се е пускал по Хималаите ... а и вълнените тъкани си се осмърдяват.
korlitz Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-01-2007, 12:55     #6
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Еми аз повече от един път не карам с една блуза, така че незнам.
Пък и личната хигиена и къпенето си е приоритет при мен Освен това от както преди каране ползвам Менен Спиид Стик, дори и след цял ден каране пак си мирише на хубаво. Ако ходиш по преходи 2 бр термобельо, сапун и вода. Това му трябва на човек. Термоблузата съхне за 2 часа на радиатора. Не виждам проблем. Виж липсата на баня с топла вода за мен е по-голям проблем. Но аз съм разглезен. Прекарал съм 8 години от съзнателният си живот във вода и навиците трудно се изкореняват. Пък и да миришеш хубво не е обидно
Вълната се вмирисва също толкова.
Стари 20-01-2007, 12:59     #7
МорСКИ
Senior Member

Изпрати съобщение чрез skype; на МорСКИ
Начално

Едни термо-прашки за Лиса, моля!
Стари 20-01-2007, 13:02     #8
Mitko
Señor Member

Начално

на сайта на icebreaker има една покъртителна история за някви планинари , които са прекарали 30 дневна експедиция без да се преобличат , носели само тези вълнени блузки и уж не се вмирисали чак толкова много..
Квото и да си говорим, мериното е по-добро от изкуствените тъкани, просто е много скъпо..
Стари 20-01-2007, 14:10     #9
danvan
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на danvan
Начално

Цитат:
Originally posted by Ники@Jan 20 2007, 02:55 PM
Ако ходиш по преходи 2 бр термобельо, сапун и вода. Това му трябва на човек. Термоблузата съхне за 2 часа на радиатора.
Докато го напиша шамана ме е изпреварил

Мите, може би си прав, но не мисля на някой от посетителите на форума да му се наложи 30 дни да стои с един чифт термо бельо
danvan Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-01-2007, 14:27     #10
МорСКИ
Senior Member

Изпрати съобщение чрез skype; на МорСКИ
Начално

Цитат:
Originally posted by danvan+Jan 20 2007, 04:10 PM--></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (danvan @ Jan 20 2007, 04:10 PM)</td></tr><tr><td id='QUOTE'> <!--QuoteBegin-Ники@Jan 20 2007, 02:55 PM
Ако ходиш по преходи 2 бр термобельо, сапун и вода. Това му трябва на човек. Термоблузата съхне за 2 часа на радиатора.
Докато го напиша шамана ме е изпреварил

Мите, може би си прав, но не мисля на някой от посетителите на форума да му се наложи 30 дни да стои с един чифт термо бельо [/b][/quote]
Що се отнася до материите - естественото БЕШЕ по-доброто до преди години. Но технологии, развитие, 21ви векове... Сега разлика няма! Само в цената@ Та има ли смисъл, (освен ако парите не са ти проблем) да ги даваш за едното каране, дето след малко ще си на топло пред камината.... каквото намекна и Данван всъщност!
Стари 20-01-2007, 15:04     #11
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Цитат:
Originally posted by Mitko@Jan 20 2007, 02:02 PM
на сайта на icebreaker има една покъртителна история за някви планинари , които са прекарали 30 дневна експедиция без да се преобличат , носели само тези вълнени блузки и уж не се вмирисали чак толкова много..
Квото и да си говорим, мериното е по-добро от изкуствените тъкани, просто е много скъпо..
Абе те и овценте дето са изцяло покрити с вълна не се къпят....да не говорим за тибетските якове .....ама , не и те не миришат. А 30 дена да не се къпя.....това и на война не би могло да ми се случи. Ще предам знамето за една баня
Но сериозно, който може да носи мерино, това си е класиката. Просто изкуствените материи са измислени за такива с нежни кожи кат мен. Пък и аз си имам достатъчно естествено мерино ...за какво ми е повече
Стари 22-01-2007, 19:39     #12
Harka
Member

Дата на присъединяване: Oct 2006
Начално

А читава ли е комбинацията мерино термо бельо и тънко поларче отгоре?
Harka Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-01-2007, 20:09     #13
Mitko
Señor Member

Начално

Ники ако ти се случи някой път да си 3-4-5-6 дена по планините дето топла вода и бани с огледала няма, ще те видя как ще носиш чиста блуза за всеки ден , ще трябва шерпа да си наемеш. Именно в такива случаи тези мерино тъкани имат предимство..
Аз съм склонен да се доверя на природата повече от на група инженери и химици, има си причини мерино вълната да е по-добра изолоация( сложни протеинови нишки, които дори и мокри имат добра изолация), да не мирише ( антибактериални свойства на тъканите), и да не боде ( много тънки влакна, за разлика от обикновената вълна).На сайта , който ф2ф показа блузите има пространни обяснения, прочетете , интересно е. Все пак не е случайно , че професионалните атлети и алпинисти залагат на тези естествени тъкани ( някои де...)
Стари 22-01-2007, 20:25     #14
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Цитат:
Originally posted by Mitko@Jan 22 2007, 09:09 PM
Ники ако ти се случи някой път да си 3-4-5-6 дена по планините дето топла вода и бани с огледала няма, ще те видя как ще носиш чиста блуза за всеки ден , ще трябва шерпа да си наемеш. Именно в такива случаи тези мерино тъкани имат предимство..
Няма начин да ми се случи, освен ако не се загубя и тогава последната ми грижа ще е тогава ще гледам да оцелея и ще се боря за живота си. Любопитно ми е, когато сте в планината за 3, 4, 5 дена как се оправяте само с тоалетна хартия?
Освен това за някой може мерино вълна да е перфектното термобельо, за мен е неприложимо. По физиологични причини. Не че го отричам Както и биволско мляко не мога да пия
Стари 22-01-2007, 20:38     #15
f2f
ските са скъп спорт!

Начално

няма да влизам в спорове, но ще отбележа, че аз също се изривам от вълна или поне се изривах докато носех вълнените пуловерчета от старо време, онези дето баба ми ги плете. аз нося термо облекло от 2000-та насам по един или друг повод. имам неща от полипропилен, вълна, памук, органичен памук, сресан памук, пух, кожа, различни мембрани и т.н. от почти всички планинарски марки по тукашните пазари. в продължителни ходения съм натрупал достатъчно опит за да мога да се изкажа подготвен, тоест, не слагам нещо подобно от вчера.

с мериното нещата стоят много по-различно от вълната от старо време: мериното е от специална уфсъ с много, много дълъг косъм. допълнителната му обработка избира само най-дългите влакна, които са омекотени. крайния ефект е тънка дреха, която е по-мека от памучните фланелки които може да намерите в българия (това, което обикновено се продава за по 10-20 кинта е бош-лаф работа с по-малко от 100 влакна на квадратен инч; има висококачествен органичен памук, като този който ползват патагония за тениските си, но онзи е скъп колкото мериното. на пипане е също толкова мек колкото мерино, но е гъсто наплетен и трае с години. имам фланелки, които не са мръднали вече 5 години). мерино вълната изобщо не дразни кожата. ултра-фините влакна са с диаметър 12 микрона, а най-дебелите с диаметър 20 микрона. за сравнение, памука е обикновено между 11 и 20 микрона.

с мерино може да усетите съвсем леко бодене, но то минава само като се раздвижите. за удобство не може да се сравнява с изкуствените материи - много по-удобно е, а начина, по който се държи когато се намокри може да е животоспасяващ. аз два дни поред карах ски с двете фланелки, които си купих онзи ден и след деня не ми се искаше да ги свалям. петя също предпочита мерино, дори след като се оплакваше (без причина, сигурен съм) че и боде.

за мириса: купете си мерино чорапи и ги носете с най-, ама най-вонящия ви чифт маратонки лятото. после сложете памук, или (не дай боже!) изкуствена материя, и гледайте как краката ви вместо сухи стават набръчкани все едно сте стояли в басеин с часове. това за миризмата не е нещо, което аз сам съм си решил: всички производители го твърдят, всички книги за планинарстването го обясняват.

за мерино+изкуственяк: има производители, които се опитват да подобрят еластичността на мериното като го смесват с полипропилен или други изкуствени влакна. резултата е като да сте си купили много скъпа дреха от мерино, но да сте платили наполовина. работата е че мЕрише малко повече и топли малко по-малко. в момента съм с пуловер на The North Face: 50% мерино, 50% acrylic. не съм доволен толкова, колкото от другия ми (по-тънък) пуловер от 100% мерино, с който карам по цял ден.

за мерино+полар: Harka, прочети тук или другаде за концепцията на слоевете при обличането в планината. мериното обикновено е долен слой (термобельо), полара е среден. двете си вървят ръка за ръка.

мерино уфсите рулират:
Стари 22-01-2007, 20:54     #16
f2f
ските са скъп спорт!

Начално

да добавя, преди да сте ме изяли: памука е най-удобната дреха от гледна точка на дразнене на кожата. особено новите памучни влакна с голяма дължина, или пък онези правени по специалната технология на "сресания памук" или combed cotton, където се нареждат влакната по ширина, като най-късите се отстраняват. имам една блузка на арктерикс от тази материя: все едно че нищо нямам на гърба си.

проблема с памука става, когато се намокри, и/или когато е студено: тогава търкането му се увеличава безобразно (памука задържа много вода) и при студен климат може да замръзне. представете си себе си с два слоя дебели якета, а отдолу потника ви е станал на лед, защото памука няма почти никакви свойства за задържане на въздух в близост до тялото. случва се често при студен климат и неслучайно приказката "в планината, памука убива" я има по всички книжки за планинарстването.

повечето народ в бг сега са на етап еднодневни експедиции, или по два-три дни лятото, но съм сигурен, че няма да се спрете с това. колкото повече народ тръгне по планината, колкото повече се пълнят хижите и се пързалят по склоновете, толкова по-далече ще трябва да ходите да търсите свежото. каквото е било 1км пантене днес, след месец ще е 10км, а след година ще е зимно къмпиране с палатка и т.н. същото важи и през лятото: прогресията е естествена. в такива моменти е много хубаво да имаш върху себе си нещо, което ще се постарае да работи с теб, а не срещу теб, при всякакви условия на времето...

ако ли пък ще се ограничаваме с лифтове и няма да ходим на повече от 15 минути от най-близката механа тогава може би такъв висок клас дрехи не ни трябват, но аз не започнах тази тема за този вид "планинарстване".
Стари 22-01-2007, 21:11     #17
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Ще вземеш да ме кандардисаш да го пробвам тва пусто мерино. Ама тука в БГ незнам да се продават. Трябва да си поръчам "от там" може би :idea3:
Но в едно съм солидарен с теб-Памука в планината убива. Два сезона карах с памучни блузи, преди да открия термобельото и все ми беше студено. И все обвинявах якетата за това. А то било другооооо.
Стари 22-01-2007, 21:18     #18
f2f
ските са скъп спорт!

Начално

ако искаш аз лично ще се наема да ти взема нещо висококачествено от хубава мерино вълна и ще ти го пратя. достатъчно е един крос да направиш около блока зимно време за да го вкараш "в акция".

не мога да ти гарантирам 100% че няма да ти дразни кожата, но ако не я, тогаз направо почваме бизнес с вноса на подобно термобельо, щото шамана веднъж каже ли че струва, всички ще се юрнат
Стари 22-01-2007, 21:34     #19
Harka
Member

Дата на присъединяване: Oct 2006
Начално

Днес приятно се изненадах, когато установих, че в Стената има почти цялата мерино гама бельо на Ortovox. Така че утре (да не ме изпревари някой, ей!) мисля да си взема Мерино 130 с дълги ръкавки на Ortovox. То би следвало да е от най-тънките, но за колоездене (за каквото ще го ползвам) би трябвало да ми свърши работа. Та в този ред на мисли... мислите ли, че Мерино 240 или 280 може да замести средния слой?
Harka Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-01-2007, 21:45     #20
f2f
ските са скъп спорт!

Начално

Цитат:
Originally posted by Harka@Jan 22 2007, 02:34 PM
Днес приятно се изненадах, когато установих, че в Стената има почти цялата мерино гама бельо на Ortovox. Така че утре (да не ме изпревари някой, ей!) мисля да си взема Мерино 130 с дълги ръкавки на Ortovox. То би следвало да е от най-тънките, но за колоездене (за каквото ще го ползвам) би трябвало да ми свърши работа. Та в този ред на мисли... мислите ли, че Мерино 240 или 280 може да замести средния слой?
вчера и завчера (видео от завчера в Видео форума) карах с нещата от първия пост на тази тема, които са маркирани като 260, но може да значат различни неща при различните производители. температурата беше -15 градуса сутринта, стигна до -10 на обед. върху тях имах много тънък вълнен пуловер, а отгоре бях с хардшел. абсолютно никакви проблеми. гз ми замръзна по лифтовете, но това е нормално: там носех само капилен на патагония (изкуствена материя) и хардшел.

най-важното беше докато чаках да отворят лифтовете: 30 минути с минимално движение на -15 градуса. краката ми измръзнаха повече, отколкото тялото, а бяха по-добре изолирани ужким. на края все пак стана малко студено, но тези дрехи не са за стоене на студено, а за активно прекарване на времето.
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 12:23.