Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 22-11-2010, 19:50     #41
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Вече сме го коментирали предимството за торса, главата и шията - и въпроса е спорен. За някой има предимство, обаче от друга страна в статистиката на АБС няма хора с такъв тип травми, т.е. не е ясно това фактор ли е или не е фактор изобщо. Също така тоя тип балон, все пак е един и ограничава действията с ръцете и главата при лавина, което изобщо не е без значение.
Стари 09-01-2011, 17:28     #42
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Още една фирма излиза с АБС раница, Mystery Ranch:
http://www.wildsnow.com/4173/mystery...k-airbag-pack/
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-03-2011, 12:57     #43
dimitard
Senior Member

Начално

Понеже, някой хора ми спориха на тема ABS раници и смятат, че когато говоря не съм обективен, ето ви малко материал КАК точно се презарежда бутилката на Snow Pulse раницата (което беше страхотно предимство и удобство ) в домашни условия:

http://www.wildsnow.com/3957/snowpulse-refill-howto/

В статията се споменава версия 2.0 - която ви дава възможност да я презареждате доста по-лесно...но да видим. Като цяло Snow Pulse се опитват да минат на готовите бутилки на ABS и да пуснат сменяеми раници с цип - засега и двете неща отпадат поради това че нарушават една торба патенти - затова и щанда им на ИСПО беше леко странно празен тази година.

Иначе другата новина покрай тоя тип раници е, че в играта влизат Мамут със системата на SnowPulse, но променена - т.е. ще бъде като на BCA/Ферино - една възглавница който излиза отгоре над раницата. Salewa пък лицензираха ABS и ще имат един модел раница подобна на ABS Escape - без сменяеми предници (затова нямат лиценз).

Финално - преди някой да си е направил извода - повече фирми по-ниски цени, което и аз бих си помислил - ГРЕШКА - цените за догодина на повечето фирми са с 15% отгоре.

Запоследно променено от dimitard : 22-03-2011 в 13:01.
dimitard Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-03-2011, 17:01     #44
Mitko
Señor Member

Начално

http://www.tvmountain.com/video/glis...t-air-bag.html - към третата минута на видеото има екшън с лавини и АБС...
Стари 18-10-2011, 17:15     #45
Станислав
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на Станислав
Начално

Ербеговете на BCA вече с TUV и европейски сертификат:
http://backcountryaccess.com/blog/?p=4113
Т.е. вече не би трябвало да има пречки да се появят и на нашия пазар
Станислав Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-10-2011, 09:20     #46
viik
Senior Member

Дата на присъединяване: Feb 2005
Начално

на нашия пазар си има достатачно раници тая нема да промени нищо
viik Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-11-2011, 11:46     #47
milkon
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2009
Начално

The North Face announces Avalanche Airbag Safety System (ABS) vest and pack, we go hands-on (video)

http://www.engadget.com/2011/11/15/t...-ve/#continued
milkon Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-11-2011, 12:57     #48
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отviik Разгледай мнение
на нашия пазар си има достатачно раници тая нема да промени нищо
цената Уотсън, цената...
Стари 16-11-2011, 13:38     #49
dimitard
Senior Member

Начално

Митак, някой разправяше в 1516 за някой от ПСС дето обикалял напред назад да търси къде да я пълни бутилката на Сноупулса (което аз ви го казах и преди това). Та сега Сноупулс/маммут правят опит да минат на бутилките на ABS. Да видим къде ще му излезе края....
Стари 16-11-2011, 13:41     #50
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Митак, някой разправяше в 1516 за някой от ПСС дето обикалял напред назад да търси къде да я пълни бутилката на Сноупулса (което аз ви го казах и преди това). Та сега Сноупулс/маммут правят опит да минат на бутилките на ABS. Да видим къде ще му излезе края....
..е да, без надеждно сервизно обслужване няма как да върви продажбата на такива раници.. няма лошо да се унифицират стандартите, и да стане като във водолазното оборудване - 2 стандарта бутилки, стандартни преходници от едната в другата система, стандартни компресори и налягания..
Стари 16-11-2011, 13:45     #51
dimitard
Senior Member

Начално

E така е - аз затова викам да му видим края, щото ABS със сигурност неможеш да пълниш извън завода, другите очевидно са по-сложни сам да си ги пълниш от първоначално очакваното, грабнали са се да се съдят за разни патенти и е леко мазало....

Очаквах от това да стане по-евтино тая година, а то стана по скъпо... Та да видим....

Дори в момента ABS дилърите се задължават по договор да не продават бутилки на хора, които нямат ABS раници, или ако не са сигурни да изискат клиента да си покаже раницата....
Стари 06-01-2012, 18:49     #52
Mityo
wanderlust

Дата на присъединяване: Feb 2004
Начално

в друг пост се захвана темата за нови vs стари модели АБС ЕЪРБЕГ раници

Цитат:
... че сейфти фърст с 2003-та година ABS е леко спорен въпрос, понеже, това нещо тр. да се сервизира след определен брой години, но 2003-та година от ABS не сервизират......
Цитат:
Първоначално изпратено отMityo Разгледай мнение
Митак??
би ли обяснил по-подробно поста си?

аз просто визирах че старите модели са по-семпли и невзрачни за някои вкусове. някой ми изтъкна, че следващите модели изглеждали по-добре. да не се впускам в подробности.

мойта раница е от 1999г.!!! от първите с тази с-ма, с 2 балона, несменяеми! дойде, гръмнах я на улицата, проверих балоните, клапите, тръбите и отидох при теб в Хко спортс да ми смените патрона и спусъка. Отново, да не се впускам в подробности.
Всички компоненти на с-мата са същите като днешните раници освен балоните, които са с променена форма.
Всичко ми изглежда наред с мойта абс раница и нямам притеснения относно това, че не дай си боже, ще сработи при нужда.

С-мата е доста проста и при изправни патрон, спусък и балони трудно нещо може да й се развали. Или греша?
Цитат:
Не грешиш Митак! Ако работи - значи работи, добре е да се сервизира, ако е на 6-7 и повече години, но за толкова стар модел отказват!

Въпроса е, че ако имаш проблем с балоните, кабелите и други части от системата, или скъсаш раницата и искаш да я подмениш и да запазиш системата, от ABS отказват да го правят за старите модели (или поне отказаха за няколко, незнам дали е за всички).

Но така или иначе, тази оферта е 2 пъти по-евтина от магазинската, т.е. може човек това да го приеме като недостатък спокойно.
Цитат:
Мерси за отговора, Митак!

Понеже подхванахме темата, а и със сигурност много хора се колебаят относно влагането на пари в такава раница, нека допълня моето виждане:

Със сигурност, най-добрият вариант за всеки е нова раница! (Доколкото съм ровил, най-достъпният и евтин вариант за БГ си остава магазина Xco Sports на бул. Черни връх, за съжаление цените са с малки разлики от европа и америка, остават си скъпи, но все пак са минималните възможни за нова раница, а и колко струва спасения живот?)

Това, че АБС отказват сервизиране не им прави чест! Особено при положение че говорим за 1 и съща с-ма. За мен обяснението е просто а именно - предпочитат така да насърчат купуването на нови раници, произвеждането на още, увеличение на печалби и т.н. много по-изгодно е.

Това е бизнес страната на нещата и не буди учудване (не буди и уважение).

От субективна гледна точка:

За всеки от нас който кара ски, борд или се намира в или близост до лавиноопасни склонове, според мен е ако не задължително то поне твърде препоръчително да е с АБС раница.

Била тя и 2ра ръка. Била тя и 3,5, 10+ годишна.

Всички модели, които съм виждал, са направени много здраво и качествено, и с изключение на някакви повреди от удари или резки непредвидени напрежения, не мисля, че може нещо да им стане.
С-мата е проста и би могла да се провери от технически грамотен човек, освен тестово гърмене.

Общо взето си направих труда да вкарам някоя и друга такава раница не с цел печалба, а просто щото познати ми предложиха сравнително добра оферта. Колкото повече такива има в БГ, толкова по-добре за всички, пък дано никой да не му се налага да дърпа спусъка?!

Аз си купих най-старата възможна с 2 балона и новата с-ма, щото ми се върза евтино, не мога да си позволя нова, и най-вече със следната мисъл:

Не дай си боже да се окажа в лавина. разликата м/у това да нямам АБС раница и да имам е долу горе между смъртта и живота и е радикална спрямо разликата дали тя е по-нова или по-стара, стига да я имам.
Mityo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 06-01-2012, 18:59     #53
Mityo
wanderlust

Дата на присъединяване: Feb 2004
Начално

като стана въпрос за ABS AIRBAG моделите, сервиза и т.н.
искам да вметна едно наблюдение, а именно, че старите патрони на системата бяха по-леки - към 400 гр, сиви, изглеждат като алуминиеви и доста по-добре изработени! от новите, черните, стоманени, и по-тежки - 500гр...

последните определено ми изглеждат много по-евтино изработени, струговани.

не е ли това търговски трик за да се поевтини производството на абс (патрони) и да се продават с 200?евро по-скъпо карбонови патрони??

щото на мойта проста глава така й се чини ?!
Mityo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-01-2012, 10:35     #54
dimitard
Senior Member

Начално

Митьо, освен търговските мурафети, системата е променяна и подобрявана много пъти през години, и затова има съответните разлики. Също не забравяй, че тия бутилки ги има на различни пазари, където изискванията за сигурност и най-вече за транспортиране в самолет са съвсем различни. Затова например карбонова бутилка зад окена няма, и неможе до там да се пътува с такава....а стоманената я има в цял свят. Предполагам, че промяната идва от там, преди всичко, тъй като самата фирма е винаги е поставяла техническите въпроси пред търговските. Все пак неможем да сме сигурни, тъй като тия неща рядко се обявяват напълно....

Ето едно интересно четиво, което доказва горното и показва, че това изобщо не е проста система и най-малките детайли имат значение (иначе нямаше BCA да я разработват с години преди да пуснат първия модел, a Snowpulse след толкова много реклама на първоначалната им идея с въздуха да минат на варианта с ABS бутилките...)

http://www.wildsnow.com/6503/mammut-...#comment-41886
Стари 04-03-2012, 18:28     #55
BGSti_403
Корпоративен Роб

Дата на присъединяване: Jan 2009
Начално

Ето малко видео материал за три от ранниците, които в момента са на пазара

ABS Powder Line 5

BCA Float 18

Snowpulse Snow Rider 15

50
BGSti_403 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 05-03-2012, 12:37     #56
moridinbg
CEO of Shred

Дата на присъединяване: Feb 2010
Изпрати съобщение чрез skype; на moridinbg
Начално

Цитат:
Since 1990, the Swiss Federal Institute for Snow and Avalanche Research (SLF) has documented Avalanche Accidents when an ABS airbag was used.

Of 106 documented cases, 105 people survived.
Of the 105 people - 90% were not even buried or only partially
10% were completely but they were buried so close to the surface that they were easy to locate.
Statistical Analysis by the International Committee for Alpine Rescue (ICAR) have shown that survival in an avalanche will increase by 98% with the use of an Airbag.
Стари 05-03-2012, 13:00     #57
mp2
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2003
Начално

Цитат:

Ето едно интересно четиво, което доказва горното и показва, че това изобщо не е проста система и най-малките детайли имат значение (иначе нямаше BCA да я разработват с години преди да пуснат първия модел, a Snowpulse след толкова много реклама на първоначалната им идея с въздуха да минат на варианта с ABS бутилките...)

http://www.wildsnow.com/6503/mammut-...#comment-41886
този текст (шъ мъ извиниш) е малко подвеждащ. Ако прочетете внимателно материала, той казва, че просто не е супер добра идея да позлваш Snowpulse или Mammuth раници с ABS бутилка. За мен и без друго би било странно да си "комлектовам сам" подобна система... Материалът си казва, че отделните системи (както се продават) са си ОК, TUV сертифицирани, и от личния избор на човек по отношение на други фактори зависи, какво ще си купи.

Лично аз се замислям доста сериозно за този огромен разход, и да си кажа честно, едно от нещата, които най ме вълнуват е да може да се отварят два балона. Струва ми се по-сигурно, отколкото един (обяснено е в първото клипче по-горе). Но си признавам, че този избор би ми отнел повече от няколко минути... Все пак има разлики доста - кислород/азот, начин на разпъване на балоните, къде точно застват те и т.н.

Запоследно променено от mp2 : 05-03-2012 в 13:02.
mp2 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 05-03-2012, 13:07     #58
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmp2 Разгледай мнение
този текст (шъ мъ извиниш) е малко подвеждащ. Ако прочетете внимателно материала, той казва, че просто не е супер добра идея да позлваш Snowpulse или Mammuth раници с ABS бутилка. За мен и без друго би било странно да си "комлектовам сам" подобна система... Материалът си казва, че отделните системи (както се продават) са си ОК, TUV сертифицирани, и от личния избор на човек по отношение на други фактори зависи, какво ще си купи.
Материал е написан в блог, който е спонсориран и от едните и от другите затова е подвеждащ, а не моята интерпретация.....факта, е че след като едните обясняваха няколко години, че въздуха е много як видяха, че нестава,после минаха на ABS системата.....естествено се оказа, че и това не е съвсем така и след като ABS ги порязаха с пантентите и т.н и им отрязаха достъпа до бутилките се почна с PR-a и вазелина......

Та всеки да си прави изводите....
Стари 06-03-2012, 17:28     #59
moridinbg
CEO of Shred

Дата на присъединяване: Feb 2010
Изпрати съобщение чрез skype; на moridinbg
Начално

Цитат:
отиваш при димитърд в Хко спортс на черни връх гърмиш и си сменяш патрона и спусъка за 20лв. гърменето може и предварително де. но трябва да носиш раницата, мисля.
Английската оферта (където съм) е за 90 лири да ми дадат пълна бутилка, след което да ми рефунднат 50 за старата празна. Патронът отделно. Заеби.
Ще си пробвам късмета на място в La Grave. Ако не друго поне ще е в Евро там.

Ако на някой, някога му се налага да пълни раница в Ла Грав и случайно е чел тоя пост, място за което ми казаха е:
Цитат:
The shop is located on the left hand-side of the road about 100m after you pass Le Castillon hotel on the left and before you get to the steps to the Edelweiss. If you get to the "Twinner"(?) shop on the right then you have gone a bit too far up the hill...
Стари 06-03-2012, 21:55     #60
viik
Senior Member

Дата на присъединяване: Feb 2005
Начално

инвестицията в такава раница се изплаща от веднъж
viik Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 13:28.