Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Общи дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 21-03-2016, 08:30     #1
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално Стават ли дебелите ски за писта или не стават?

Провокиран от една дискусия на лични, ми се ще в крайна сметка да развенчаем този прословут МИТ, че дебелите ски НЕ ставали за писта. Тоест, че нямало да може да се кара с тях на писта.
Да започнем от там. Какво означава една ска да СТАВА за писта или да НЕстава?
Не може да се кара? Ще се пребиеш? Не може да се карвира? Не държи на скорост? Не е маневрена? Измаря? Какво точно влагат всички в този прословут лаф-Ама тя като е 110 талия ще СТАВА ли за писта?
Ските имат ли кантове? Имат. Колко са на брой? Идеалистично погледнато 2 в завой. Е сноубодристите карат ли на писта? Карат. При тях колко са кантовете? Идеалистично погледнато в завой е 1. Справят ли се? Тези, които могат да карат-Категорично. Защо тогава ски, които имат 2 ефективни канта и са по-тънки от сноуборд да не СТАВАТ за писта? Няма логика, нали? Ако можеш да караш, ще караш и дебели и пистови ски на писта. Ако не можеш нито пистови ще караш, нито дебели.
Снощи на нощното беше чист лед на Лале. Аз се качих е така за идеята да видя аджеба стават ли дебелите ски за писта или не. Качих се със Faction Candide 3.0. Еми стават. После взех да покарам малко един Scott Scrapper - 122 талия. Еми стават и то доста добре бих казал. После карах и пистови ски. Те си стават по предназначение. Но не усетих някаква кой знае каква загуба, че съм с дебелите, а не с пистови. Разликата е ,че с дебелите се забавлявах повече. Понеже пистата беше като един огромен фън бокс, се учих да слайдвам. С пистовите тоя номер не минава.
Далече съм от идеята, че дебелите ски мястото им е на пистатата. Далече съм и от мисълта, че с тях ще можеш да караш типично карвинг техника както с пистовите. Но определено 3 часа се забавлявах на 100%.
Снощи спецялно всички без изключение( и дебели и пистови ски) се носехме като прани гащи в долната част на пистата. Може би някой пич от FIS ще ни скрие шапката с пистови ски, ама подозирам, че ще ни я скрие и с дебели такива. Сиреч ако можеш да караш, не са ти ските проблема. Даже бих казал, че ако не можеш да караш, с дебели ски на пистата ще се чувстваш доста по-комфортно. Да ще свличаш, но определено ще се придвижваш доста по-леко, отколкото с пистови.

Та извода ми е - Всички ски стават за писта. Без значение от ширината на талията. Но не всички пистови стават за извънписта.

Ще ми се да се включат и други и да спретнем една дискусия, ама едва ли. Щом не е екология, няма шанс предполагам.
Стари 21-03-2016, 08:50     #2
iПоп
Powder prophet

Дата на присъединяване: Dec 2011
Начално

Всичко става за навсякъде стига да ти доставя удоволствие като караш в крайна сметка може да си пориш пудрата и със ски младост стига това да е твоето нещо
Иначе тия лафове за дебелите ски ги разправят по-дъртите скиори дето са с леко догматично мислене...

Агро дайнамик рейсинг тийм - Agro dynamic racing team
iПоп Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-03-2016, 08:59     #3
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Ники,

аз пък имам едни пистови, които са си идеални за пудра. Имам свидетели

Т.е. може да се върнем на стария Самоковски лаф - "Оне не сака счи и счеки, а сака ноги и каранье".
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-03-2016, 09:00     #4
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbatAssen Разгледай мнение
Т.е. може да се върнем на стария Самоковски лаф - "Оне не сака счи и счеки, а сака ноги и каранье".
Е да де. И аз това обяснявам. Ама вече почвам истински да се дразня като ме попитат- Тия ски стават ли за писта?
Пред мен са "бутали" колци хора със Rossignol Super 7. Ама човека може да кара.

Запоследно променено от Ники : 21-03-2016 в 09:18.
Ники Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-03-2016, 09:23     #5
korlitz
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2003
Начално

идеални са си за писта дебелите ски. Даже и ски като Либърти Мутант "стават" за писта .... въпреки че усещането беше доста необичайно ... еми не се пребих, така че, за ставане стават
korlitz Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-03-2016, 09:28     #6
ToYaGa
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2013
Начално

Ники, напълно съм съгласен с теб

Ако си спомняш, сме коментирали на лични с теб няколко модела ски и ти споменавах, че няма да стават за моите нужди. Визирах, че няма да мога да ги карам. Към момента се съобразявам с моите си способности и умения и за това си карам основно по и около пистите. Имам съмнения, че ще се справя с талия 110 на Лалето - да, ще мога да се возя и да сляза от горе до долу, но няма да мога да ги карам както си требе, още повече да бутам колци.
ToYaGa Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-03-2016, 10:55     #7
Demetrii
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на Demetrii
Начално

На теория и на практика ширината на ските не са от значение за каране по писта.
Геометрията му е майката.

Освен ако не говорим за състезания на FIS
Demetrii Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-03-2016, 13:39     #8
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Аз 'тесни' ски не съм карал от години.. и съм на мнението на Demetrii , геометрията прави карането, ширината просто изисква малко повече 'разкрачване' . В момента карам два чифта ски ,едните 87 , другите 115 .. познайте с кои ми е по-добре и на писта . При първото каране на Ястребец с Empire-a 115 за този сезон, след 3-4 дена с 'тесните' ски , щях да умра ( от кеф) , просто бях забравил че тези ски нямат 'максимална скорост' и трябва да ги позабавям предварително .
Иначе разбира се, на писта на теория е най-добре с пистови ски. Но при положение че и най-добре обработените писти в наще курорти, след 2 часа каране стават на картофени ниви , някак си не ми е оправдано притежаването на пистов сетъп..

Запоследно променено от Mitko : 21-03-2016 в 13:51.
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-03-2016, 13:52     #9
batAssen
чичка

Начално

По мои скромни наблюдения последните години пистовите ски станаха прекалено специализирани или казано с други думи - държат се добре само на сравнително гладка писта. Причина за това е, че при повечето модели цялата ска е доста твърда, а върховете са много ниски и това води до много слабо абсорбиране на неравности.
Ако трябва да си избирам в момента ски за писта, които да стават и за разбито, и за бабуни, и за киша и т.н. вероятно бих се спрял на някоя паркова ска с дължина 180-186.

П.П. В момента пистовите ми ски са сравнително стар Salomon Equipe 10 (180cm R21) и сравнително нов Volkl Racetiger (184см R21). За мен лично старото Соли е в пъти по-добро като универсалност. Новите бият само на обработена писта.
Стари 21-03-2016, 14:10     #10
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Аз пък съм съвсем съгласен с мненията, че пистовите ски са добри за писта, а извън пистовите за извън писта....хахаххахаха....

На писта карам в началото на сезон - става в Алпите или за разни полудневки из БГ, докато не става за извън писта и няма хора. В останалото време има достатъчно пудра, мек сняг или фирн. ОК има и 2-3 дена на сезон на някакви пера и лед, ама това не е много...Изискванията за разбито и бабуни никога не съм ги разбирал, просто защото не виждам причина човек да кара на разбито и бабуни....освен ако не изпитва някакво специфично удоволствие...
Стари 21-03-2016, 14:20     #11
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Трупане на опит му се вика. То и с кората е така. А напоследък кората е повсеместно разпространена.
Отделно карането по бабуни е голям кеф.
Е ребра и твърдоч на никой не са му любими.
Стари 21-03-2016, 14:27     #12
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbatAssen Разгледай мнение
П.П. В момента пистовите ми ски са сравнително стар Salomon Equipe 10 (180cm R21).
Дали ги има по пазарите още тези скички, мисля че ще ми харесат, знаейки как караш . Как изплющя Спас в събота с тези широки Росиньоли ти
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-03-2016, 14:27     #13
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

А опит пък му се вика да знаеш кога и къде да отидеш да караш. Това е след трупането...
Стари 21-03-2016, 14:34     #14
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
просто защото не виждам причина човек да кара на разбито и бабуни....освен ако не изпитва някакво специфично удоволствие...
На мен пък бабуните са ми едно от любимите неща и не разбирам какво не им харесвате
Вярно, че техниката на минаване е леко различна от останалите терени, ама се гледа няколко пъти Шуплецов (лека му пръст) и идва вдъхновението
Стари 21-03-2016, 14:37     #15
steppenwolf
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

Аз пък съм на мнение, че задължително трябва един добър скиор да може да карвира добре с пистова ска. Това много повишава техниката. Наскоро точно карах с познат, който на фрирайд е доста добър, макар и предимно да шуска. Та този човек си беше купил този сезон хубави пистови ски, когато няма извънпистово каране и техниката му беше адската мъка! Опитваше се да кара със свличане, ама при твърда пистова ска тоя филм го няма Та така. Според мен всеки скиор трябва да има качествени пистови ски в гардероба.
За себе си установих, че най тъпите ски са разни All Mountain, Cross и разни такива глупости.
Стари 21-03-2016, 14:43     #16
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отsteppenwolf Разгледай мнение
За себе си установих, че най тъпите ски са разни All Mountain, Cross и разни такива глупости.
Това е лайно, което е като всесезонните гуми. До сега не съм видял all ..шит ска, която да става за нещо, разлчино от подпирачка за паянтова врата на гардероб.
Стари 21-03-2016, 14:45     #17
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
Дали ги има по пазарите още тези скички, мисля че ще ми харесат, знаейки как караш . Как изплющя Спас в събота с тези широки Росиньоли ти
Излизат чат-пат в приемливо състояние за около 100-150лв. Мога да ти ги дам да пробваш, за да добиеш идея дали ти харесват, ако се събереш в автоматите. Има разни митични ски, които човек си струва да купи, ако попадне на запазани като Pocket Rocket, първите Scratch и според мен и тези се нареждат там.

Иначе Росито е широко само 98мм и е ска, която прощава супер много. Може да питаш Ники дали S3 не е една от най-лесните за каране ски
Стари 21-03-2016, 15:06     #18
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Salomon Rocker 100 е по-добра. Поне според мен. Но S3 си остава класика.
А Pocket Rocket ако си намеря запазен го отнасям веднага.
Стари 21-03-2016, 15:57     #19
iПоп
Powder prophet

Дата на присъединяване: Dec 2011
Начално

Преди две години като бях на Пампорово на стената бяха наредили колци и аз ги минах с Icelantic Gypsy-тата дето са 122 под крака и са ривърс кембър. Треньора който тренираше децата, които караха на колците после ме догони да ми стисне ръката

Агро дайнамик рейсинг тийм - Agro dynamic racing team
iПоп Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-03-2016, 15:57     #20
Capelle
Pocket Rocket

Дата на присъединяване: Dec 2003
Начално

Твърдението, че широките ски НЕ стават за писта е още по нелепо ако се вземе предвид, че бюджетните аматьорски пистови ски често са дори и по-зле на писта от висок клас ски за дълбоко.

Лично за мен смисъл от пистови ски има само ако караш на лед/изкуствен сняг и се спреш на висок клас "релси", които наистина ще държат. Отново опираме до това, което някой вече спомена - ширината на ските далеч не е най-определящият фактор за поведението им на твърд терен. Значително по решаващи са твърдостта и sidecut-а...

Наскоро карах по страшен ледоч на изкуствен сняг в Пампорово с аматьорски пистови ски Head C130 и честно казано се чудех къде ми е Хеликса..
2005/2006 - 42, 2006/2007 - 37, 2007/2008 - 36, 2008/2009 - 33, 2009/2010 - 37, 2010/2011 - 28, 2011/2012 - 38, 2012/2013 - 41, 2013/2014 - 26, 2014/2015 - 22, 2015/2016 - 24, 2016/2017 - 17, 2017/2018 - 20, 2018/2019 - 17
12
Capelle Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 16:05.