Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 09-05-2007, 14:49     #161
Irreversible
Junior Member

Дата на присъединяване: May 2007
Начално

toni03, моята шина не е шарнирна, а като тази дето са ти сложили и на теб, черно/екрю с 6 лепенки велкро и надпис Medeor отстрани!
Ако на някой му трябва, мога да му я дам, заедно с патериците, но не искам да се налага на никой да я ползва.
До кой следоперативен ден стигна?
Irreversible Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-05-2007, 18:16     #162
toni_03
Junior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Добре а как си раздвижваше коляното !
Иначе в понеделник ми свалиха конците сега са към 14 дена вече .
toni_03 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-05-2007, 20:13     #163
Irreversible
Junior Member

Начално

По-цял ден правех упражненията дето ми ги даде д-р Георгиева, много наблягах на пълното разпъване на коляното. Казват, че после е доста по-трудно, защото хем ще трябва да се научиш да сгъваш, хем ще трябва да разпъваш докрай.
Като цяло ме беше малко страх да сгъвам, защото не исках да прибързвам, но лекичко можеш да пробваш до към 45 градуса, по-добре да е пасивно, без особено натоварване. Най-лесно става с леко приплъзване на коляното в легнало положение, но така или иначе в даден момент шината ти става по-голяма и крака се чувства по-свободен и се сгъва сам.
При мен има и друг момент, че ми шиха менискуса и заради това не трябваше да стъпвам до 30-ия ден(днес), но малко скъсих този срок, защото не издържах вече))

Каквото и да правиш, после си трябва здрава рехабилитация. Лелките в Дианабад са малко намръщени в началото, но с някое и друго капучино и шоколадче стават приятелски настроени(много важно е да следят дали правиш упражненията правилно, а не само проформа, защото е нормално заради болката да не си даваш много зор).

Аз напъвам здраво, днес дори на няколко пъти ми се схващаше мускула на бедрото на оперирания крак, но няма как, трябва да се стискат зъбите и да се раздвижваме. Иначе удължаваме времето за пълно възстановяване, а съм чувал, че един пропуснат ден рехабилитация означава 5-7 дни по-дълго възстановяване впоследствие.
Стари 09-05-2007, 20:17     #164
Irreversible
Junior Member

Начално

И още нещо, намерих тоя линк в нета:
http://www.steadman-hawkins.com/acl/recovery.asp

Тук дават доста по-различна програма за възстановяване, но всичко зависи от метода на операция.
Хубенов каза, че от около година вече действа по най-новата методика, която дава много по-бързо и качествено възстановяване.
Стари 09-05-2007, 21:48     #165
toni_03
Junior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Благодаря ти много за полезната информация и ако чуеш нещо за шина пиши !!!
toni_03 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-05-2007, 18:26     #166
Irreversible
Junior Member

Начално

Е, тя скоро няма да ти трябва, ако не са ти шили менискуса, към 20-ия ден трябва да може да започнеш леко да стъпваш....успех във възстановяването после!
Стари 21-05-2007, 08:11     #167
алота
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

браво момчета ,
радвам се , че се възстановявате добре ) и аз съм така ...ходя на рехабилитации , Д-р Георгиева е супер и много ми помага , както и рехабилитатора долу на първият етаж - Николай . Той има проблем със зрението, но като рехабилитатор е доста добар - поне според мен де
Всеки път като отида ми прави страхотен масаж на коляното и то много ме отпуска ....хайде това засега - аз ще продължавам с упражненията...
Алота :gym:
алота Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-05-2007, 13:06     #168
sisjon
Junior Member

Начално

Здравейте. За първи път попадам в този форум, търсейки информация за добри доктори за травми в коляното. Прочетох добри отзиви за д-р Хубенов и искам да помоля за някакви координати - тел. и къде е частния му кабинет. Разбрах, че в Драгалевци, но по-точно, тъй като съм от Габрово. Благодаря предварително. Може да ми ги пратите на sis@mail.bg.
sisjon Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-05-2007, 17:55     #169
tbv
Junior Member

Начално

Здравейте,
не съм скиор, не съм и спортист дори, но благодарение на тази тема научих много полезни неща.
Контузих се преди 10 дни при каране на колело, много неприятно падане на лявото коляно с висока скорост върху бетон. Като прибвам и това, че съм доста тежък....
Възстановяването при мен протече по погрешен начин, в спешния център само ми направиха снимка за да видят, че не е счупено, лекаря не ме шинира а ми каза да го посетя след 4 дни за да ми тегли вода, през това време нямаше как и стъпвах леко на този крак. На четвъртия ден реших да отида не при него а при друг лекар, ортопед-травматолог, който е бил и спортен също, той се произнесе, че капачката била излязла, менискуса бил разкъсан, имало и скъсани връзки, но за да разбере дали има скъсани кръстни връзки (така и не разбрах освен кръстни има ли и други връзки по коляното), трябва да минат още 5 дни, през които да съм с шина и да слагам лед на всеки 4 часа, после с разместване щял да провери. Посетих го след 5 дни и той се произнесе - много разкъсан менискус а връзките били силно разтеглени но не и скъсани. Препоръча операция, колкото по-скоро, по-добре. Не зная до колкото му е вярна диагнозата, може ли със сигурност да се определи дали са скъсани връзките с няколко сгъвания и мърдане на крака? Праща ме в клиника Вита при д-р Чанков.
Проблема е че днес, 8-ми ден с шина и 11 ден след травмата, опитах да стъпвам по малко с този крак и не го чувствам като мой. Пробвах без патерици и щях да падна, сякаш съм забравил как се ходи а е минала само седмица та едва ли е това. Коляното мога да го сгъвам само го едно положение и имам силна блока в прасеца и ахелесовото сухожилие, дори при натиск. Последното допускам, че може да е заради шината, която има две железа в тази част а аз я държах доста стегната.
Определено чувствам крака си нестабилен, дали това е само заради разкъсания менискус? Веднага след падането при първите опити да ходя крака ми се огъна няколко пъти навътре.
При вас как беше, можехте ли да стъпвате след дните, когато е бил обездвижен крака. Разбирам, че при повечето операцията не е правена веднага така че сте имали период през който сте се движили.
Все още не зная след колко време ще бъде опериран, ако е след месец не ми се иска да ходя с патерици толкова дълго време и после още цял месец така след операцията.
tbv Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-05-2007, 11:38     #170
ivan
Member

Дата на присъединяване: Nov 2006
Начално

не разбрах дали си от софия но ако си те съветвам да отидеш при някои сериозен доктор който често прави операции на коленете и може да ти даде точна диагноза(аз лично ти препоръчвам д-р Хубенов в болницата в Диана бат),понеже и аз минах през сума ти други преди да отида там,а сгъването на вътре го имаше и при мен,това най-вероятно е от скъсана медиална връзка,което е доста по лекия и добър вариант от скъсана кръстна,успех,дано съм ти помогнал някак си!
ivan Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-05-2007, 13:29     #171
tbv
Junior Member

Начално

От Бургас съм, при всички положения ще се ходи до София, искаше ми се поне момента с прегледа да отпадне а да се ходи направо за операция.
Но това няма как да стане тъй като на поставената тук диагноза явно не може да се разчита. Така като чета няма причина крака ми да се огъва само заради скъсан менискус, явно става въпрос и за скъсана медиална връзка. Не мога да разбера защо тогава след като питах д-ра - крака ми заради скъсания менискус ли се огъва той каза категорично ДА :angry:
Стари 28-05-2007, 10:50     #172
SHMIT
келеме

Дата на присъединяване: May 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Имай в предвид и, че разтегнати връзки няма. Или са скъсани или не са.
Стари 28-05-2007, 14:33     #173
tbv
Junior Member

Начално

Не знам на кой да вярвам, на мен ми казаха, че са разтегнати, постепенно щели да се свият и да израстнат нови влакна.
Резонанса вероятно ще отговори на този въпрос.
Стари 28-05-2007, 15:11     #174
bedrock
Senior

Дата на присъединяване: Jun 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на bedrock
Начално

Пич, направи си ЯМ резонанс, и отиди при специалиста в Дианабат на консултация.
По-добър от този съвет едва ли ще ти даде някой.
bedrock Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-05-2007, 22:43     #175
bat_rambo
Junior Member

Начално

Здравейте, февруари месец паднах като карах ски. Осуках си коляното. Правих ЯМР. Оказа се, че имам скъсан медиален менискус. поради тази причина коляното частично блокира( неможе да се изпъва добре и да се свива). Налага се операция за да се отблокира. Прочетох добри отзиви за д-р Хубенов. Някой от вас може ли да ми даде телефон в частния му кабинет да отида на един преглед. Чух и добри отзиви за д-р Тони Георгиев-какво ще кажете за него? А, някой има ли кординати?
staniojr@abv.bg
благодаря
bat_rambo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 05-06-2007, 00:36     #176
Ki_
Junior Member

Дата на присъединяване: Jun 2007
Начално

Леле хора. Направо ми дадохте надежда за нов живот...
Ето какво стана на 1ви юни.
Аз кво на стари години реших да уча тия салта не знам. Аз съм на 22. И супер ноу се нахефих , че мога да уча салта. И много исках да ги науча. Още когато бях много малък, мечтата ми беше да съм гимнастик.
Но днеска след за трета поредна тренировка в праим в залата предно от трамплин и се приземявам на некъв дюшек. след като преди тфа съм го правил супер много на доста по-меко.
Хем си разгрях добре, но още в началото на тренировката усетих че не го хващам тоя път добре движението.
И стъпих супер куцо... Някак си накриво, на пета и по диагонал и ми се поугъна коляното. Супер рязка и силна болка, направо ми причерня и плувнах в пот целия. Ма си кляках, свивах го... само дето като ходех некво ме болеше доста. Не беше подуто, нямаше сини. Тренера вика "Лед, почивка, утре една хубава вана си земи и понеделник тука :Д"
Прибрах се в нас. На път за в нас почна нещо да блокира. Свалям дънките, и си преглежда колената за несъответствия. Оказа се че нещо не можех да го сгъвам вече, не можех да го разгъвам до крайно положение така че да ми се стегнат мускулите на краката, повече ме болеше... И тамън да се намажа с Бенгей, видях една съществена разлика. При здравия крак като го свивам си ми се стягат мускулите, а при прецакания, имах нещо като дупка точно над коляното и точно там където тябва да се стегнат мускулите. Не точно дупка а вдлъбнатина. Сякаш при свиването коляното ми слиза надолу и навътре. И усещам некво напрежение. И си викам , никъв Бенгей, никва вана, никва почивка. Исул!!!
Отивам... пича ми вика .. Тренираш ли нещо. И аз викам да ... еми повече нема да го тренираш. Радвай се че не си останал инвалид 0.о. Аз си викам бахти как така. Тука от 1000000 човека дето скачат, никой не съм чул да има неква травма дето така да се прецака. Да се *** у късметлията. Като ме преглеждаха, се оказа че нямах счупване, щот не ми правиха снимка. Но пък при изпънат крак не можех да си стегна мускула и да си помръдна капачката. Някак си тия мускулчета над капачката не функционираха.
И после му викам и ся кво. И той 40 дена гипс- целия крак, 20 дена възтановяване. И да забравиш, за каране на колело, клякания с щанги, мач, ски, сноуборд... а от това което ти се получило ... направо АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО ЗАВИНАГИ. Сега си се оттървал, но следващия път, можеш да си инвалид и то шанса е голям!!!
До колкото разбрах имам скъсани коленни връзки, неки разкъсвания на неква долна част на бедрения мускул дето е над капачката.
Стана ми супер инетерсно, тогава тия футболисти, скиори и акробати как така не са инвалиди, като съм чувал че тфа е често срещана травма при тях.

И така единственото което ми казаха е 40 дена гипсова шина. И тфа е. Прибрах се вечерта, и коляното почна супер яко да ме боли, никъв лед не помагаше. Пих некви обезболяващи. Заспах чак по някое време, през деня вчера. И си мислех днес ходя на преглед при личната лекарка и да си намеря доктор при който да отида да ми каже какво ми е, как да се грижа докато съм в гипс, какво да прая после, каква ми е рехабилитацията. Тия в Исул яко ме наплашиха, и нищо не ми казаха.
Попринип аз съм яко див, и не мога ей така да си ходя или да вървя или да вися по кафетата. Трябва да се прави нещо. Било ски, акробатика, или нещо друго затва искам да се възстановя максимално добре от тази травма, да не я мисля цял живот. Просто не ми се мисли, какво бих правил, без да спортувам.
3 дена съм с гипса. Надявам се да не ми е навредило, много ... Въобще нито съм стъпвал на крака, нито нищо. Яко лежане. Ама за 2-3 дена сигурно качих 3-4кг.
Още утре отивам на преглед в Дианабат! Благодаря ви! Спасихте ми живота!
Ki_ Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-06-2007, 14:36     #177
bisonche
Junior Member

Дата на присъединяване: Jun 2007
Начално

Здравейте на всички!Пичове,моля ви,помагайте!Карам ски и играя баскет(откъдето ми е и контузията).Март месец скъсах вътрешна връзка на дясното коляно и се оперирах в местната болница в Д-град(голяма грешка :hammer: да се е.а в главата).40 дена обездвижен,после постепенно раздвижих,ходих на Баня (Карлово) на рехабилитация,но пак имах едно парене в предната област на коляното.Преди седмица ходих при д-р Тони Георгиев и ми вика:предна кръстна е заминала.Запазих си дата 1.10.07 и ще се оперирам сигурно.Моля ви да ми кажете и за други известни специалисти и ако някой разполага с ортеза с мех. от 0-120 градуса след подобна операция да ми я заеме за около месец. Нямам никакво намерение да се отказвам от тези мои две хобита така че моля ви отново, помагайте! :help:
bisonche Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-07-2007, 21:36     #178
tantil
Junior Member

Дата на присъединяване: Jul 2007
Начално

Цитат:
Originally posted by алота@May 21 2007, 09:11 AM
браво момчета ,
радвам се , че се възстановявате добре ) и аз съм така ...ходя на рехабилитации , Д-р Георгиева е супер и много ми помага , както и рехабилитатора долу на първият етаж - Николай . Той има проблем със зрението, но като рехабилитатор е доста добар - поне според мен де
Всеки път като отида ми прави страхотен масаж на коляното и то много ме отпуска ....хайде това засега - аз ще продължавам с упражненията...
Zdraveite momcheta, minalata sedmitza i az padnax na diasnoto si koliano, no po stalbite v edno zavedenie.Mislex da ne xodia do Pirogov..., no v posledstvie otidox. Napravixa mi snimka na kolianoto i mi kazaxa, che sam si raztegnala ili i skasala vraskite, i che sam si razmestila kapachkata na kolianoto. Slojixa mi gipsova shina, no sled 3 den, kogto otidox na pregled se okaza, che triabva da prodalja da xodia s shina oshte 3 sedmitzi.
Sega si sedia v kashti i ot strax, che moge da okytzeia moga i da polydeia do kraia.
Pishetete vazmojno li e takova neshto???????
tantil Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-07-2007, 22:55     #179
SHMIT
келеме

Дата на присъединяване: May 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Originally posted by tantil+Jul 1 2007, 09:36 PM--></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (tantil @ Jul 1 2007, 09:36 PM)</td></tr><tr><td id='QUOTE'> <!--QuoteBegin-алота@May 21 2007, 09:11 AM
браво момчета ,
Zdraveite momcheta, minalata sedmitza i az padnax na diasnoto si koliano, no po stalbite v edno zavedenie.Mislex da ne xodia do Pirogov..., no v posledstvie otidox. Napravixa mi snimka na kolianoto i mi kazaxa, che sam si raztegnala ili i skasala vraskite, i che sam si razmestila kapachkata na kolianoto. Slojixa mi gipsova shina, no sled 3 den, kogto otidox na pregled se okaza, che triabva da prodalja da xodia s shina oshte 3 sedmitzi.
Sega si sedia v kashti i ot strax, che moge da okytzeia moga i da polydeia do kraia.
Pishetete vazmojno li e takova neshto??????? [/b][/quote]
Не е много възможно, но отиди на спортен лекар и направи необходимото за да се възстановиш. Прочети цялата тема и ще намериш отговори на въпросите си.
Стари 01-07-2007, 23:30     #180
МорСКИ
Senior Member

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Ако си скъсал връзки, щеше да си сигурен, че си! Трябва ти почивка и плавно раздвижване. Аз бях с връзки, една идея пред късане на глезена и доктора в Пирогов каза, че е чудо че не са. Един месец ме кара да лежа на легло, което естествено преустанових след 4 часа, но се оправих. След два месеца си бях напълно ОК!
МорСКИ Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 16:49.