Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 17-03-2015, 17:55     #1921
mishoni
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2014
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отСале Разгледай мнение
Чак при операция/артроскопия може да се каже какво точно е положението, но идеята винаги да се прави само за да се огледат нещата далеч не се споделя от всички лекари.
Факт.

Цитат:
Наистина първата задача винаги е да се свали отока и да се раздвижи коляното, но докато свалянето на отока обикновено е въпрос на дни или седмици раздвижването може да отнеме месеци и дори години а веднъж травмирано коляното става податливо на всевъзможни възпаления и нови отоци.
За какво раздвижване говорим? След травмата или след евентуална операция?

На мен не ми беше предписано специфично раздвижване за момента. Т.е. би имало такова, ако реша да правя реконструкция на връзката.

Сега стигнах до фаза, в която не куцам, имам единствено леко намален обем на сгъване, в същото време разгъвам до край, но по никакъв начин не се обездвижих след травмата. Само за протокола - 9 дни след падането ходя нормално пеша, направих една лека разходка по Витоша, катеря полека в зала и чувствам крака си доста по-добре след движение. Като всичките тези дейности са с шина и с едно (много) наум, без излишни натоварвания. Но при мен още от самото начало нямаше кой знае какви болки и отоци. Както казваш - при всеки е различно.

Иначе съм напълно съгласна с това, че качеството на рехабилитация е от огромно значение. Както и започването й навреме!

Цитат:
Организмът на всеки е различен и това, че нещо е сработило по един начин при някого не означава, че ще се случи по същия начин и на теб. Оттам идват и историите за добрите и лошите доктори.
Е те, точно това е мантрата! Замислям се и аз, че колкото хора - толкова мнения. В един момент се стига до там, че се оплиташ като пате в кълчища от различни препоръки и да се чудиш какво решение да вземеш.
Та почнах и аз да разпитвам хората по-скоро информативно, за да проуча какви са вариантите. А пък от там нататък - решението е лично.
mishoni Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-03-2015, 19:11     #1922
tablatabla
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2010
Начално

Да се намеся и аз с надявам се малко помощ....последния месец се занимавам с фрактура на лакътна става и за първи път се сблъсках със Света на кинезитерапевтите...та ако търсите рехабилитация и нямате конкретна насока и идеи... мога да спомена две имена, които според мен и мнозина други, са много добри терапевти....Борислав Чонгов и Ани Николова.

Joe Strummer 21 August 1952 22 December 2002

Запоследно променено от tablatabla : 17-03-2015 в 19:17.
tablatabla Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-03-2015, 20:20     #1923
dewly
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2011
Начално

Мартин Еремиев и Михаил Ненов - помогнаха на мен, след като хирурга съсипа коляното ми.

Борислав Чонгов възстанови олимпийската шампионка по бадминтон след операция на предна кръстна връзка

Това са мъже, които непрекъснато се квалифицират, защото са отговорни към работата си към пациентите.
dewly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-03-2015, 10:19     #1924
bestbg
Member

Дата на присъединяване: Sep 2004
Начално

Здравейте
От много години не съм влизал във форума. Вече и аз съм със скъсана ПКВ . Това се случи на 07.03.2015. Оттокът беше доста голям и през тези 12 дни обикалях по лекари с направлени и по частни. При лекаря с направление след поспадане на оттокът и видя че мога да се движа каза -> няма ти нищо, носи шина и ако те заболи ела пак. (още след изхрупването въпросният ортопед ми каза шина), но доста други казваха без шина и да почива първите дни леко вдигнат.

Така и направих. 6 дни седях с вдигнат крак и 2 пъти на ден го мажех. Бях си записал час при д-р-а в Драгалевци. Миналият ден бях при него и той както хвана крака и каза -> скъсане ПКВ . Предишният ден ми беше заявено - няма нищо (от друг ортопед). Питах го за ЯМР, понеже знам че си имат, но каза след 2 седмици да отида пак да спадне още отокът, защото още е подуто и ще видим точно какво и колко е скъсано. Сега въртя в нас един велоаргометър по 15 мин. на ден и обикалям по малко навън без шина. Д-р Хубенов каза без шина. При повече престой прав и повечко ходене почва да ме боли крака. След 2 седмици пак съм при него, за да видим и ЯМР-то какво ще каже. Основното питане ми е дали да продължавам да се раздвижвам и да си ходя без шината въпреки болките които настъпват след 1-2км ходене. За операцията много се чудих, но май ще я правя, защото незнам с тази връзка(скъсаната) как ще буде иначе в гората, или като си карам колелото и от скокове какво би последвало. Благодаря за вниманието да го прочетете

П.П. Ники, някъде бях срещнал, че препоръчваш крос тренажор, но това след евентуална операция ли?
bestbg Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-03-2015, 10:33     #1925
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

След за възстановяване. Ама може и преди. Кростренажора натоварва по-добре мускулите около коляното. Но трябва да пробваш дали няма да имаш болка.
За мен плуването и велоколелото са ташак работа.
Стари 19-03-2015, 10:35     #1926
n-teen
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2010
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdewly Разгледай мнение
Мартин Еремиев и Михаил Ненов - помогнаха на мен, след като хирурга съсипа коляното ми.

Борислав Чонгов възстанови олимпийската шампионка по бадминтон след операция на предна кръстна връзка

Това са мъже, които непрекъснато се квалифицират, защото са отговорни към работата си към пациентите.
По повод други травми се лекувах и възстановявях при Михаил Ненов. Много добър
Ама пак ще трябва да ходя, щот не слушам
n-teen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-03-2015, 10:44     #1927
bestbg
Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
След за възстановяване. Ама може и преди. Кростренажора натоварва по-добре мускулите около коляното. Но трябва да пробваш дали няма да имаш болка.
За мен плуването и велоколелото са ташак работа.
Трябва да се разходя до фитнеса да видя как ще е, но по скоро след операцията. Сега за тия 15 мин въртене на колелото без натоварване бая тегаво ми дойде, но ще трябва движение, че съм на работа от другата седмица.... Коляното е доста халтаво в момента, но успявам да го сгъвам и разпъвам, но като походя повече почва да боли доста.
Стари 19-03-2015, 13:01     #1928
mishoni
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2014
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbestbg Разгледай мнение
Трябва да се разходя до фитнеса да видя как ще е, но по скоро след операцията. Сега за тия 15 мин въртене на колелото без натоварване бая тегаво ми дойде, но ще трябва движение, че съм на работа от другата седмица.... Коляното е доста халтаво в момента, но успявам да го сгъвам и разпъвам, но като походя повече почва да боли доста.
Според мен не е добре да го натоварваш до толкова, че да те боли. Движи се, ако се чувстваш добре, но го прави в рамките на приятното. Тялото ти само ще ти каже къде е границата.

Така или иначе:

Цитат:
Основното питане ми е дали да продължавам да се раздвижвам и да си ходя без шината въпреки болките които настъпват след 1-2км ходене.
Това ти питане по-добре го насочи към твоя лекар, а не към хората във форума. Тук не сме специалисти и рискът да възпрепятстваш възстановяването си, следвайки съвети, които не са приложими при теб, е реален. А и, както Сале спомена няколко поста по-нагоре, всеки организъм е различен и това, че нещо работи при едни, не означава, че е полезно за други. А и се убедих, че от скъсана връзка до скъсана връзка има огромна разлика - някои не могат да ходят седмици след травмата, други като мен - дори спортуват полека...

Аз ползвам шина без ограничение в градусите на сгъване/разгъване - държи крака стабилен и пречи на инцидентни усукващи и странични движения, които можеш неволно да направиш дори в битова среда. Онзи ден ми се случи шофьорът на автобуса да натисне по-рязко спирачки и предполагам, че без шината, както бях права, щях да кривна бая с коляното. Полезна е в ежедневието, а при физически натоварвания си е направо задължителна, мен ако питаш...
mishoni Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-03-2015, 18:17     #1929
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Здравейте
Вече и аз съм със скъсана ПКВ . Това се случи на 07.03.2015.
Какво става тая зима бе хора? Що колена потрошихте ...

Цитат:
Миналият ден бях при него и той както хвана крака и каза -> скъсане ПКВ . Предишният ден ми беше заявено - няма нищо (от друг ортопед). Питах го за ЯМР, понеже знам че си имат, но каза след 2 седмици да отида пак да спадне още отокът, защото още е подуто и ще видим точно какво и колко е скъсано.
Аз на този доктор бих му имал повече доверие. На ЯМР а нещата се виждат по-добре а и по принцип диагнозата е по-добра когато няма оток пък и със всичко, което описваш няма начин да ти няма нищо. За съжаление.

Цитат:
За операцията много се чудих, но май ще я правя, защото незнам с тази връзка(скъсаната) как ще буде иначе в гората, или като си карам колелото и от скокове какво би последвало. Благодаря за вниманието да го прочетете
Гората и колелото как да е, но скоковете по-добре ги забрави поне за някоя и друга година напред независимо дали ще ти правят операция или не.
Успех!
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-03-2015, 23:40     #1930
MiraK
Junior Member

Дата на присъединяване: Mar 2015
Начално реконструкция на mpfl

Здравейте, предлагат ми операция реконструкция на mpfl поради вродена луксация на пателата и на двата крака. Някой, който си е правил, би ли споделил дали е била успешна и за колко време се е възстановил? Доколкото гледах клиповете в нета, не е никак лека интервенция.
MiraK Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-03-2015, 14:44     #1931
dewly
Senior Member

Начално Модерна операция на менискус запазва движението на колянната става

Най-после и у нас.
Изкуствен менискус.
http://www.mbal-sofia.com/bg/news/mo...ta-stava-video
Стари 01-04-2015, 08:31     #1932
bobber

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Цитат:
Тази операция е показана при млади хора и при спортисти, които обаче са приключили активната си кариера.
bobber Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-04-2015, 11:47     #1933
bestbg
Member

Начално

Сале, кракът поспадна вече си се движа много по-добре. Шина изобщо не съм слагал. Вчера бях на ЯМР и ...

резултата е скъсана ПКВ, но пък за мой късмет менискуса е здрав. В излследване излезнаха още няколко неща (Бейкърова киста, хиалинен хрущял изтънен с неравности и хондропатия - 2-ра степен)

Реших се и на 27.04 ще го ремонтирам, за да може да се възстановявам за новият сезон

Сега си имам CD със снимки (около 70/80) от ЯМР-то но уви нищо не им вдявам
Стари 01-04-2015, 12:05     #1934
Krasimir
Member

Дата на присъединяване: Mar 2013
Начално спортуване с увредена ПКВ

След като Януари направих едно качествено пребиване, за което вече писах няколко поста по-нагоре, последва ходене при няколко ортопеда. Чух диагнози от "няма ти нищо" до "скъсани две коленни връзки - ПКВ и странична". Последно ходих при доцент Георгиев, той ме прати на ЯМР. Отидох с диска от ЯМРто отново при доц.Георгиев и той ми обясни че имам нарушена/увредена структура на ПКВ, но има запазени кръвоносни съдове (дано обяснявам правилно) и не се налага операция. Обясни ми също че ПКВ няма да възвърне първоначалната си структура. Попитах го, дали да ползвам наколенки при по нататъшно каране на ски.Той ми препоръча да ползвам шарнирна наколенка (но не тези които се ползват след операци на ПКВ) изброи ми и няколко модела на DonJoy подходящи за моя случай. В интернет също намерих положителни отзиви.
Въпроса ми е, ако някой е в моето състояние - нарушена/увредена ПКВ, как се справя с физически натоварвания - ски, колоездене, няколко дневни планински преходи? Използва ли шарнирна наколенка при каране на ски, ако използва от какъв модел е доволен? Използването на такава наколенка затруднява ли движенията му при каране на ски?

Запоследно променено от Krasimir : 01-04-2015 в 13:14. Причина: в пъроначалния пост бях объркал модела наколенка
Krasimir Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-04-2015, 12:28     #1935
Ники
Екстремен лифтар

Начално

А възможно ли е от изтъркване на ставния хрущял да е нестабилно коляното но не на странично сгъване а на ротация по вертикала. Не знам как да го обясня, но си представете ската както си караш по равно и се завърта напречно на движението съвсем неконтролируемо(играе ляво-дясно).
Всички лекари казват, че връзките са ми здрави, но коляното ми е зверски халтаво.
Нито ме боли, нито нищо. А при шутове на тренировки(таекуон-до) нямам никакви грижи. Дори и скокове и приземяване на този крак не са проблем. Дори и с въртене.
Усещането е само на ски. Както си караш по равно и върха на ската прави отколнение спрямо 12 часа на без 10 и на и 10 ако можете да си го представите. Което при по-тежък сняг и на спускане е драма. Просто дясната ска застава напреко на лявата и следва кълбо напред през глава.
Стари 01-04-2015, 12:37     #1936
ToYaGa
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2013
Начално

Възможно ли е да не е от коляното? Глезена?

При мен се получаваше нещо подобно когато карах с по-големи обувки например.
ToYaGa Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-04-2015, 13:06     #1937
Krasimir
Member

Дата на присъединяване: Mar 2013
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
А възможно ли е от изтъркване на ставния хрущял да е нестабилно коляното но не на странично сгъване а на ротация по вертикала. Не знам как да го обясня, но си представете ската както си караш по равно и се завърта напречно на движението съвсем неконтролируемо(играе ляво-дясно).
Всички лекари казват, че връзките са ми здрави, но коляното ми е зверски халтаво.
Нито ме боли, нито нищо. А при шутове на тренировки(таекуон-до) нямам никакви грижи. Дори и скокове и приземяване на този крак не са проблем. Дори и с въртене.
Усещането е само на ски. Както си караш по равно и върха на ската прави отколнение спрямо 12 часа на без 10 и на и 10 ако можете да си го представите. Което при по-тежък сняг и на спускане е драма. Просто дясната ска застава напреко на лявата и следва кълбо напред през глава.
Покрай моите проблеми с коляното изчетах старшно много в интернет, бръмна ми главата. "Халтавото" коляно може да е вродено а не от травма, но тогава е на двете колена. Дори четах за примери с положителен тест а със здрави колени връзки. Може да усещаш различна стабилност в колената, ако имаш прекалено силна развита мускулатура на единия крак или прекалено слаба на другия, даже препоръчват за хора с подобен проблем да правят упражнения на машини за крака с единия крак, защото при упражнение с двата крака се товари основно силния, а другия мързелува
А това с отклонение на +- 10мин. на мен редовно ми се случва в края на деня когато "се возя на задната седалка"

П.С.
Не съм травматолог, изказаните от мен мнения са изцяло на база любознателност, предизвикана от неволя.

Запоследно променено от Krasimir : 01-04-2015 в 13:08.
Krasimir Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-04-2015, 13:25     #1938
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Не е от глезена 100%. Не е и от обувките.

И двете колена са халтави. Едното с около 2 см, другото с около 1 см. На десният крак имам и скъсан мускул горе на бедрото и 100% оказва влияние.
Това с фитнеса съм го установил и сам. В началото на сезона след цяло лято фитнес нямам никакви грижи. Чак е сега, когато мускулатурата отслабва(което говори само за едно, че ските нямат нищо общо като натоварване спрямо щангата и пълният клек) се появява. Но интересно защо само на ските го усещам, а на тренировки не. А там има адски много удари с ротация и въртене....

Навремето Хубенов ми каза така-Карай и спортивай до към 60г после така или иначе или ще сменяш стави или инвалидна количка. Явно при мен ставите са адски халтави. Което ми позволява да правя 2-та шпагата без усилие на 47г
Стари 01-04-2015, 16:43     #1939
dewly
Senior Member

Начално

Цитат:
Сале, кракът поспадна вече си се движа много по-добре. Шина изобщо не съм слагал. Вчера бях на ЯМР и ...

резултата е скъсана ПКВ, но пък за мой късмет менискуса е здрав. В излследване излезнаха още няколко неща (Бейкърова киста, хиалинен хрущял изтънен с неравности и хондропатия - 2-ра степен)

Реших се и на 27.04 ще го ремонтирам, за да може да се възстановявам за новият сезон

Сега си имам CD със снимки (около 70/80) от ЯМР-то но уви нищо не им вдявам
Toва за скъсана ПКВ - лошо, но за другото не им вярвай. Те така си пишат да има, да оправдаят ЯРМ-то
Стари 01-04-2015, 16:49     #1940
dewly
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отKrasimir Разгледай мнение
След като Януари направих едно качествено пребиване, за което вече писах няколко поста по-нагоре, последва ходене при няколко ортопеда. Чух диагнози от "няма ти нищо" до "скъсани две коленни връзки - ПКВ и странична". Последно ходих при доцент Георгиев, той ме прати на ЯМР. Отидох с диска от ЯМРто отново при доц.Георгиев и той ми обясни че имам нарушена/увредена структура на ПКВ, но има запазени кръвоносни съдове (дано обяснявам правилно) и не се налага операция. Обясни ми също че ПКВ няма да възвърне първоначалната си структура. Попитах го, дали да ползвам наколенки при по нататъшно каране на ски.Той ми препоръча да ползвам шарнирна наколенка (но не тези които се ползват след операци на ПКВ) изброи ми и няколко модела на DonJoy подходящи за моя случай. В интернет също намерих положителни отзиви.
Въпроса ми е, ако някой е в моето състояние - нарушена/увредена ПКВ, как се справя с физически натоварвания - ски, колоездене, няколко дневни планински преходи? Използва ли шарнирна наколенка при каране на ски, ако използва от какъв модел е доволен? Използването на такава наколенка затруднява ли движенията му при каране на ски?

А ми да, " няма ти нищо". Муслкулите държат ставата стабилна. Така, че засилвай мускулите на задната страна на бедрото и си карай с шина, ако искаш за сигурност, ако имаш вродена по-слаба съединителна тъкан. Ако човката е била точно напред, си напънал яко задна кръстна връзка, която пази коляното да не стане като на щъркел и си боли по-дълго време.
Я си отиди на рехабилтатор, остави тези ортопеди.
Така мисля

Запоследно променено от dewly : 01-04-2015 в 17:01.
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 22:52.