Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Ски терени и условия

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 09-11-2013, 18:16     #121
katera4
Ходещ нагоре

Дата на присъединяване: Mar 2008
Начално

Пътят до нея е черен и разбит,зимата не се поддържа и минаването дори с джип е изнасилване,а във Влахи нема хора,камо ли топла вода
Стари 09-11-2013, 18:28     #122
bob_beliata
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2004
Начално

Румба, а поне до местността Върбите пътя проходим ли е зимно време за коли?
Стари 09-11-2013, 19:38     #123
moridinbg
CEO of Shred

Дата на присъединяване: Feb 2010
Изпрати съобщение чрез skype; на moridinbg
Начално

Ей тука искам да ги виждам такива дискусии, не в 1516. Или поне да пускате стенограми от там (((:

Аз пък имам въпрос за ситуацията от маричини езера към Заврачица. Интересно ми е спускане от пустия улей на Манчо, дето вече 2 години е в хит листа и все няма време или условия. Очевидно изхода от там ще е или някакво издрапване обратно до билото (highly unlikely) или надолу по долината и после Заврачица (за да не се прибираме твърде бързо към градо).

По снимки и ърт долината на самата Заврачица изглежда също има какво да предложи?

И малко за Google Earth.

1. Кой пусна Дяволския?

2. Каква стойност слагате на Terrain Exaggeration? То май цялостно куцат мащабите и на различни терени различни стойности дават по-реалистичен резултат, но в общи линии 1.0 ми се вижда прекалено полегато. Обикновено го държа на 1.3 В Google Earth блога съветват да се слага 1.5, ако се гледат планини, но 1.5 пък прави всичко крайно стръмно...

@exta
Сложи си Google Earth, намери си топографски карти на планините - има сканирани хартиени такива, има и една много яка компютърна BGMountains. Топографската карта ще ти трябва, защото в ърт практически няма маркирани върхове и хижи и реки Само релеф.

Направи няколко лесни, достъпни тура, за да придобиеш някаква представа за разстояние, колко можеш да изминеш, натоварване, мащаб. После почваш да си мислиш някакви маршрути.

Прочети http://www.bgmountains.bglink.net !!! Информацията е предимно за пешаци, но има страаашно много полезно инфо за това кои терени са опасни, специфики през зимата и снеговалеж и най-вече! снимки и описани маршрути по тях. Priceless ако не си виждал описания регион в зимна обстановка.

Имай едно на ум (и две, и три дори) като си планираш преходи само на база Ърт и карти! Гледай да намериш някой, който е минавал от там, снимки или дори само да минеш от там, било то и лятно, да видиш какво се случва наистина. Ърта може моного да те излъже за терена! Резолюцията е ниска, част от снимките са правени от сателит право отгоре, част под ъгъл от прелитащ самолет. Дори да е снимано със сняг, това може да е от началото или края или средата на сезон преди 2, 3, 5 години.

Гледам въртиш насам натам с байка лятото да си правиш планове. Супер! Аз за това прокарах отново колело - да мога да набелязвам спотове лятото. И съответно почнах все по-рядко да се прибирам в БГ
Но снегът може много да промени нещата. По високото се натрупват по 1-2-3-4м сняг на различните места. Неспускаеми на пръв поглед терени се превръщат в едни от най-яките склонове. Супер приятни пък места стават зверски лавинарцници.
Стари 09-11-2013, 19:54     #124
bob_beliata
Senior Member

Начално

хехе улеите на Маришки връх и на Манчо и на мен са ми много нагоре в уиш листа, това лято много ги гледах и си мисля, че няма да е много трудно да се уцелят условия. Подхода аз го виждам откъм Мусала. Със спане на Ледено езеро или на х. Мусала и при подходящи условия, си мисля че няма да е проблем да се отиде до въпросните улеи, да се направят по едно две спускания и да се прибере човек в Заврачица или Боровец. Особено пък напролет, когато денят е дълъг, а склоновете са със запад, северозапад и северни изложения, т.е снегът се задържа стегнат до следобяда.
Стари 09-11-2013, 20:09     #125
moridinbg
CEO of Shred

Начално

Да, да, да. Аз ги гледах по-миналата зима, после миналото лято минах с колелото от там за към кайзеровия и влязох в първия метър да се полюбувам:

Ето и от този Април, погледнато от Мусала. Перфектни условия, даже бяха капнали 10см пудра, но на снимката не се вижда горния дебел пласт пясък от тъпата Сахара

И това вече мисля, че е извън графата турово-достъпни места, може и в рамките на деня да се направи с разходка от Боровец, но също ми е високо в хит листа - някой си (за мен безименен) улей, точно срещу Дяволския:
Стари 09-11-2013, 20:55     #126
bob_beliata
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmoridinbg Разгледай мнение
Да, да, да. Аз ги гледах по-миналата зима, после миналото лято минах с колелото от там за към кайзеровия и влязох в първия метър да се полюбувам:

Доста екзотичен подход за Кайзеровия път с колело
Иначе това на снимката е дяволския улей на Мусала...
Стари 09-11-2013, 21:10     #127
moridinbg
CEO of Shred

Начално

Щях да напиша, че ти си Дяволския, но после се загледах и видях х. Мусала с езерото, което ме наведе на мисълта, че явно наистина съм объркал снимките (((:

И бонус фронтален поглед:
Стари 09-11-2013, 22:05     #128
bob_beliata
Senior Member

Начално

Цитат:
И това вече мисля, че е извън графата турово-достъпни места, може и в рамките на деня да се направи с разходка от Боровец, но също ми е високо в хит листа - някой си (за мен безименен) улей, точно срещу Дяволския:
Че може да се направи за един ден, може, ама имай предвид, че за да стигнеш до този връх(Безименен 2792м.н.в), трябва да минеш по траверса през вр. Алеко, който аз от няколкото пъти които съм го минавал, май само веднъж не съм ползвал котки и то не щото не трябваха, а щото нямах. Така че разходка, ама си изисква малко алпийска техника и екипировка. Освен това улея е с много стръмно начало, а изложението му предполага образуването на навявки и козирки.
Стари 09-11-2013, 23:09     #129
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbob_beliata Разгледай мнение
Бреййй не съм подозирал за съществуването на тая хижа Загаза. Добре звучи, ама ако пътя до нея не е проходим за да дойде някой да ни прибере с кола или джипка, сме го загазили, 12 км по почти хоризонтален път, със ски екипировката на гръб... На Влахи има ли баня или трябва да се ходи до Ощава, че почва да ми се оформя план в главата?
Боб идеята, която ме е споходила е качване до х. Яворов и Разложки суходол, спускане от Албутин в посока Загаза, спане там, и на другия ден - обратно по билата към Албутин и суходола, и съответно спускане по някой от любимите склонове обратно към Яворов. Мисля добър вариант е за 2 дневно обикаляне на района. Не знам само дали хижата работи зимата..

Иначе за улеите на Манчо, при първия мад гоут тур в далечнаа 2007-ма бяхме поели към Мусала от Заврачица, но поради силно влошаващото се време се евакуирахме към Маричиния циркус, не пускахме улеите , смъкнахме се през една седловина по билото след Манчо. Последва 15-20 мин слизане през Маричини езера ( има равни участъци, на бордистите им беше мъка), и после се включихме в маршрута Боровец-Чакър Войвода-Заврачица. Ако ще се пускат тези улеи, удобен вариант за нощувка ми се струва прибиране обратно в Заврачица. За подхода - и аз мисля че Боровец-Алеко-Мусала ще е най-бързия, макар че този траверс си е предизвикталство.. там едни скали имаше дето Боб и Кофето парапетче опъвахте си спомням.. с повече сняг къмто март месец сигурно е по-лесен за минаване.. И тъй..

А относно Google Earth, аз не променям коефициента на наклона като разглеждам, личното ми впечатление че default зададения такъв е най-близък до реалността. За точно мерена на наклона на склонове - има инклинометри за мерене от топографски карти - според мащаба и гъстотата на изолиниите..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-11-2013, 17:21     #130
katera4
Ходещ нагоре

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbob_beliata Разгледай мнение
Румба, а поне до местността Върбите пътя проходим ли е зимно време за коли?
Пътят до Върбите се минава лесно -н.в. около 1160м.,после при къщата на парковата охрана завиваш на ляво и влизаш в "играта" до м.Пещерите и оттам до х.Загаза.При добра зима може и да се изпанти за 1-1.30ч. иначе е почти хоризонтално блъскане.
Стари 10-11-2013, 18:49     #131
exta
Senior Member

Дата на присъединяване: Jul 2013
Начално

Цитат:
@exta
Сложи си Google Earth, намери си топографски карти на планините .
Благодаря ти moridin не се бях сещал за гугле ърт, ще го разровя.

А ако на някой му е интересно все пак да погледне местността за която говорех, ето малко снимки
Панорамата е снимана от лилавата стрелка

Но както казваш, нямам си никаква представа как ще изглежда това със сняг отгоре, че на пръв поглед е добре, но знае ли се с 2-3м сняг как ще бъде, а хижаря си разправяше, че е адски лавиноопасно навсякъде наоколо

Запоследно променено от exta : 10-11-2013 в 19:00.
exta Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-11-2013, 23:39     #132
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отkatera4 Разгледай мнение
Пътят до Върбите се минава лесно -н.в. около 1160м.,после при къщата на парковата охрана завиваш на ляво и влизаш в "играта" до м.Пещерите и оттам до х.Загаза.При добра зима може и да се изпанти за 1-1.30ч. иначе е почти хоризонтално блъскане.
Румба днес се качвахме с колела от Стара Кресна към Ощава по Ощавската река и една местност, наречена на картата 'Мочурищница'. Струва ми се и там има много хубави възможности за интерсни карания зимата, по схемата - с колата до снега, оттам нагоре - с пантите . Не знам каква е ситуацията със снега по тези пътчета обаче, дали изобщо някой ги чисти зимата, или е непроходимо..?
Стари 11-11-2013, 07:22     #133
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Мен ми е интересно до къде са границите на парка.....
Стари 11-11-2013, 08:17     #134
bob_beliata
Senior Member

Начално

Според картата, границата е малко над въпросната местност...
Стари 11-11-2013, 12:43     #135
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
по маршрута, по който вървяхме - асфалтов/горски път по тази долина - НП Пирин започва на 1600 мнв..
Стари 11-11-2013, 16:23     #136
katera4
Ходещ нагоре

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Дори парковата охрана в района не знае къде и е границата...
Стари 29-11-2013, 23:44     #137
iovan4o
горский

Дата на присъединяване: Nov 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на iovan4o
Рядко съм активен в този форум, но темата не е за подминаване

Относно идеята на exta, ето моя опит в района от декември 2008: Въпреки че беше доста суха зима, качването с кола до х. Трещеник беше под въпрос (добре че бяхме с джип), оттам нагоре единствено с моторна шейна. В един от дните с хубаво време тръгнахме с идеята да стигнем поне до Грънчар, но на моя спътник не му издържаха нервите от безкрайното подсичане и малко след Нехтеница продължих сам. След още час пантене по равно по пътя към Грънчар и аз не издържах и кривнах улево по склона на Суха Вапа. Ето малко снимки
https://www.dropbox.com/sh/4o1wx6idtaqh06a/tGm6_MJwH0

Според мен по-смислен маршрут затам е изкачване от Нехтеница по билото към Суха Вапа, пускане на север към Грънчар (може да има изненади, но все пак е северен склон и би трябвало да има повече сняг от отсрещния Ю склон) и прибиране по пътя към Трещеник.
Стари 30-11-2013, 01:07     #138
iovan4o
горский

Дата на присъединяване: Nov 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на iovan4o
Начално

Гледам че тази тема е почната доста отдавна, а тогава бяха епични години - рядко се виждаха следи по "едни доста големи терени". Моето първо спускане от Каменица по централния кулоар беше през 2004, а няколко години по-късно срещнах на Тевно Румбата. В последните години тази част на планината доста се оживи.
2013.04 бяхме там с Коцето, Боян, Гелето и един Иван със сплит като от аватара на moridinbg (@moridinbg, ти случайно да не си този Иван?). Разцъкахме почти всичко наоколо - Валявишки чукар, Момин Двор, Камениците и май единственото неизвестно остана И склон от Камениците към Митрово ез. На тази снимка това е склона вдясно от билото
https://www.dropbox.com/sh/gu6b47no8...l-IMG_7642.JPG

Не ми е известно да е карано и по кулоара на Каменишка Кукла. Доколкото видях Вальо и Борис правиха опит, но там изглежда е твърде екстемно дори и за тях

Напоследък ми се върти идеята за СЗ склон на Голям Мечи връх в Рила. Може да се стигне сравнително лесно през х. Македония. В горната част има добро каране, може да се стартира и от Ангелов връх (снимка от Мечи връх)https://www.dropbox.com/sh/f9xp2m4t9...l-IMG_7816.JPG
Въпроса е как се спасяваме долу в гората? Кое от 2-те била водещи на СЗ е по-удачно? Пътя по долината на Рилска река дали е проходим за кола пролетно време? Може би е по-добре в истинската зима и да се кара по този път със ските?
карти: http://tools.geofabrik.de/mc/?lon=23...map&mt3=mapnik
iovan4o Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-11-2013, 09:19     #139
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отiovan4o Разгледай мнение
Напоследък ми се върти идеята за СЗ склон на Голям Мечи връх в Рила.
Целия район на Илийна река изглежда много обнадеждаващ Принципно лятото можеш от Македония да се прехвърлиш с джипка и да слезеш до манастира, но тр. да имаш много добра джипка (или поне преди така беше). Т.е. и от долу до някъде 100% става пролетта. Все пак аз бих искал да го карам зимата. Тъкмо си поръчах зимна палатка
Стари 30-11-2013, 09:26     #140
katera4
Ходещ нагоре

Начално

Зимата оттам нагоре атакуват шейните,иначе се спуска сз склон на голямата мечка и след това по едно леко стръмно ребро вляво се панти обратно до х.македония.

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 13:13.