Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > По пътя

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 15-02-2016, 10:10     #1
SKISA
Junior Member

Дата на присъединяване: Jan 2016
Начално Ски на различни дестинации в Европа...

Да споделя моите впечатления и опит на различни места в Европа.
Тази година последно опитах ново място в Шамони-Франция и вече не смятам да проверявам повече. След каране в Австрия-Кицбюел / спане в Сейнт Йохан на 7км от Кицбюел/ , Кортина Дампецо, Мадона Ди Кампильо, Инсбрук, Ливиньо , Лейзин-Швейцария /над Монтрьо/ и сега в Шамони мога да кажа, че най-хубаво и заслужаващо си като пари е в Австрия!!! Гарантирано...!!!
Разликите са следните:
В Австрия съоръженията са най-хубави, най-модерни, нови и много. Пистите се обработват ,както през нощта, така и ако се наложи през деня минават траците и равнят . Има страшно много писти и картата важи за всички региони и писти в страната. Страхотно е за каране. Единственият проблем е ,че в по-ниското има нужда от изкуствен сняг, но насипват яко ,а и носят сняг с "кофи" с вертолети и насипват. В градчетата е просто приказно, адски приятно и не изключително скъпо. Кафе, ядене и в градчето ,и на пистата ,и на върха е една и съща цена.
В Италия също е добре, но съоръжения са доста по-старчики и неудобни. Самите писти се обработват, по-евтино е от Австрия, но с малко. Ако се търси най-евтино- там е мястото. В Ливиньо специално спането е по-скъпо от Мадона или Кортина, но пък всичко останало е по-евтино. Там е безмитна зона и яденето и пиенето са супер евтини. По-евтини от България. Пистите обаче не са нищо особено - като за не прота.
В Швейцария най-хубавото е многото сняг и никакъв изкуствен! Перфектно за каране, добри съоръжения, но и скъпочко. Всичко е по-скъпо с около 20% от Австрия. От Италия с 30-40.
Във Франция пък абсолютно не си струва. Адски скъпо, не кой знае какви съоръжения. Всичко е по-скъпо дори и от Швайцария. Пистите са си писти, хубави, поддържани, но не като в Австрия. Специално за една много сериозна и дълга ,освен че трябва да си купиш по-скъпата карта ,която важи за всички зони ми поискаха и 100€ на ден за "водач" ,без който не те пускат да я пуснеш. Чака да събере 5 човека и слиза с тях , щото "било много сложно"!!! Гледах я отдолу - па не е па чак ттолкова сложна - вярно ,че е дълга - около 20км, но па 100€ за ден плюс картата някакси дразни зверски....!!! Но без тях не те пускат. Иначе е тарикатско ,че има било ,на което като се качиш и можеш да пускаш три писти, като едната влиза в Швейцари, другата в Италия и третата отива във Франция....! За мен не си струва парите.

Реално освен Кранска Гора няма какво да карам вече в Европа ,така че моята проверка доведе до извода ,че повече няма какво да проверявам и ще си карам само в Австрия!!!! Перфектни условия, зверски писти, страхотни съоръжания с парно - кабинките и подгрев на лифтовете на седалките плюс много добри цени.
SKISA Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-02-2016, 10:24     #2
moridinbg
CEO of Shred

Дата на присъединяване: Feb 2010
Изпрати съобщение чрез skype; на moridinbg
Начално

Шамони -> Скъпа карта -> Водач -> 20км -> Aiguille du Midi?? - Vallée Blanche??

Жестоко си объркал форума за този пост.

Запоследно променено от moridinbg : 15-02-2016 в 13:35.
moridinbg Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-02-2016, 11:07     #3
SKISA
Junior Member

Начално

да ми обясниш кое точно съм сбъркал...!?!?
Стари 15-02-2016, 11:08     #4
SKISA
Junior Member

Начално

да ми обясниш кое съм сбъркал!?!?
Стари 15-02-2016, 14:30     #5
*ГП*
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2006
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отSKISA Разгледай мнение
да ми обясниш кое съм сбъркал!?!?
Това е форум за извън пистово каране на ски.
Стари 15-02-2016, 15:16     #6
Peperoncino
Аматьор

Дата на присъединяване: Jun 2009
Начално

Що бре, забавно е, пък и има сравнение на цени за нощувки и храна. За такива като мен, които носа си не са показвали извън нашите планини е някакво начало
Peperoncino Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-02-2016, 15:33     #7
bo//gan
Senior Member

Дата на присъединяване: Feb 2013
Начално

Skisa постът ти ми звучи като две лелки които си говорят за била и кауфланд и колко струва.
Не си разбрал, че зимното планинарство е малко повече от любимите ти параметри: скъпо-евтино, ново-старо, малко-голямо.

Финалът, че няма какво да караш вече в Европа е грандиозен. За да не умреш от скука , ще ти дам еди съвет. Запиши се на няколко ол-инклузив в Коша дасъ и Анталия и сподели като стигнеш до момента, в който "няма да има къде да плуваш в Средиземно море"

Не е нужно човек да е страшен експерт и пътешественик за да споделя тук. Чета с кеф за Черни вр и бистришка пътека, когато има информация или емоция.

Разгледай форума, прочети разкази (напримир за Високия път за да разбереш къде не си бил във Фр) виж галериите и опитай пак
bo//gan Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-02-2016, 15:47     #8
steppenwolf
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

Цена-качество може би наистина Австрия е най-изгодна.
Но за мен карането във Франция е по емоционално. И планините там най-много ги харесвам. А колкото изобщо за каране на ски - навсякъде, повече,където мога. Тая зима...аха да стане сезон и направо си.... сутринта си мислех за смяна на зимните гуми...
Стари 15-02-2016, 15:55     #9
*ГП*
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2006
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbo//gan Разгледай мнение
Skisa постът ти ми звучи като две лелки които си говорят за била и кауфланд и колко струва.
Не си разбрал, че зимното планинарство е малко повече от любимите ти параметри: скъпо-евтино, ново-старо, малко-голямо.

Финалът, че няма какво да караш вече в Европа е грандиозен. За да не умреш от скука , ще ти дам еди съвет. Запиши се на няколко ол-инклузив в Коша дасъ и Анталия и сподели като стигнеш до момента, в който "няма да има къде да плуваш в Средиземно море"

Не е нужно човек да е страшен експерт и пътешественик за да споделя тук. Чета с кеф за Черни вр и бистришка пътека, когато има информация или емоция.

Разгледай форума, прочети разкази (напримир за Високия път за да разбереш къде не си бил във Фр) виж галериите и опитай пак
Стари 15-02-2016, 22:53     #10
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Във Франция пък абсолютно не си струва.

наистина си сбъркал форума човеко, тук ходим в Алпите да караме извън пистите, така че повече ни интересува къде има сняг и добри терени за каране, а не къде са по-добре обработени пистите...
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-02-2016, 22:55     #11
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отsteppenwolf Разгледай мнение
Цена-качество може би наистина Австрия е най-изгодна.
Но за мен карането във Франция е по емоционално. И планините там най-много ги харесвам. А колкото изобщо за каране на ски - навсякъде, повече,където мога. Тая зима...аха да стане сезон и направо си.... сутринта си мислех за смяна на зимните гуми...
На мен пък най-много ми харесват планината в Доломитите Въпрос на вкус.

И аз съм се ориентирал към Австрия без да се смятам за експерт. Причините са много като не на последно място това, че австрийските хазяи из курортите в Тирол и Каринтия са ми много по-симпатични от тези на които съм попадал в Швейцария - Saastal, Франция - Вал Торанс и Италия - Вал Гардена. В Австрия също има доста супермаркети където храната и особено бирата са по-евтини от София (да не казвам България). Сигурно затова съм карал в около 11 ски зони в Австрия и мисля да увелича още бройката.

Цитат:
Реално освен Кранска Гора няма какво да карам вече в Европа ,така че моята проверка доведе до извода ,че повече няма какво да проверявам и ще си карам само в Австрия!!!! Перфектни условия, зверски писти, страхотни съоръжания с парно - кабинките и подгрев на лифтовете на седалките плюс много добри цени.
Иначе това изказване по-горе е голема глупост както и други казаха. Да посетиш един-два курорта в държави в които има стотици и да си извадиш изводи за цялата държава наистина е точно като да отидеш веднъж на море в Турция и да кажеш, че цялото Средиземно море не струва.

И в трите държави дето си ги зачеркнал е пълно с курорти, които не си посетил а от един до друг има разлика вкл. и в цената. Перфектни условия, зверски писти и страхотни съоръжения с парно има във всички алпийски държави също както има и много стари, но добре поддържани съоръжения и писти. Перфектните условия особено в последно време са въпрос на чист късмет. Миналата седмица бях в Австрия и условията за съжаление бяха далеч от добри през повечето време. И понеже мразя изкуствен сняг трябва ли да направя ли извод от тази една седмица, че в Австрия не става?
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-02-2016, 22:56     #12
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Цитат:
Данване ти ли си??? Гъди ??? Съоръжения с парно?? Ти ходиш зимата на ски за да ти е топло ли? Утре ще имаш невероятния шанс тогава да покараш някъде по наще курорти на 20 С , гарантирано и без парно ще ти е добре ...
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-02-2016, 23:06     #13
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
наистина си сбъркал форума човеко, тук ходим в Алпите да караме извън пистите, така че повече ни интересува къде има сняг и добри терени за каране, а не къде са по-добре обработени пистите...
... а във Франция май има най-богата извънпистова култура. Само там съм виждал ски училища извън пистите вкл. и с дечурлига от малките класове.
Стари 16-02-2016, 06:59     #14
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

На мен пък ми е смешно как някой отива в даден курорт и го маха от списъка. Моят скромен опит показва, че на читавите места, за да научиш къде има игра трябват поне няколко трипа. Плюс четене на сайтове с описания на маршрути. Алтернативата е да намериш някой да те води.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-02-2016, 08:18     #15
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Асенка, всичко е така, както го пишеш, ама пича кара само на твърди писти "мощен карвинг" А там игра е силно казано Така, че пича си търси къде лифтовете са най-бързи, пистите най-твърди и има най-много евтина пиячка вечер. Колко му е.

Еххх отминаха времената в които правехме по 60-70 "Спас-а"
Стари 16-02-2016, 11:11     #16
SKISA
Junior Member

Начално

Данван го помня от един друг форум, ама явно е станал митологично чудовище....!
Не знам на кой му пречи сравнението - моето виждане е такова. Ако на някой не му харесва - проблема е друг.
Аз съм написал какво съм видял. Карал съм отдавна извънпистово, в Швейцария също има много хубави места за това - в Шамони не видях такива. Всеки кара, каквото го кефи. Ако форумът е само и единствено за каране на пудра, сутрешна, леко пърхава и девствена - явно наистина съм сбъркал ,като съм споделил информация.
Да- в момента ме кефи повече карането на добри, бързи и обработени писти.
Правил съм и аз навремето по 60 Спас-а, сега няма как и да искаме да го направим.Няма
Не пия вечер и не ме интересува колко струва пиячката - ако ударя едно коняче - си го нося.
Хубаво е да се поглежда и малко по-далече от носа си понякога и да се виждат и различни неща - не само пудри. Ма който - квото го влече.
Ето да видите ,че и в Шамони има Спас.... )))

Сравнението с Кауфланд и Лидъл е : "който - както му харесва". На мен така ми харесва. Да не чакам на опашка долу, да седна в топла кабинка сам и да си почина преди спускането надолу. Да ми е топло на седалката - не да си сдера клина като на Романски или да не мога да си сложа краката на степенката, щото е правен преди 40г за по-ниски обувки и ски без подложка. Всеки сам решава какво му харесва, но е добре поне да знае...., да е видял.
Стари 16-02-2016, 12:18     #17
moridinbg
CEO of Shred

Начално

Понеже за втори път го споменаваш - Забавна история - приятелката ми дойде от Париж за уикенда в Шамони. В офиса й почти всичкиte й колеги (са французи) карат ски и реакциите варираха между "Какво ще правиш там, това е супер скучен курорт", "Няма какво да се кара там", "Пистите са доста зле и зоните не са свързани", "Само ще се буташ с деца по опашките".

Не че всеки е длъжен да знае какво предлага всяко местенце, но има места, за които подобни изказвания показват тотална незаинтересованост.
Стари 16-02-2016, 12:37     #18
SKISA
Junior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmoridinbg Разгледай мнение
Понеже за втори път го споменаваш - Забавна история - приятелката ми дойде от Париж за уикенда в Шамони. В офиса й почти всичкиte й колеги (са французи) карат ски и реакциите варираха между "Какво ще правиш там, това е супер скучен курорт", "Няма какво да се кара там", "Пистите са доста зле и зоните не са свързани", "Само ще се буташ с деца по опашките".

Не че всеки е длъжен да знае какво предлага всяко местенце, но има места, за които подобни изказвания показват тотална незаинтересованост.
Ми мисля, че казах почти същото. Не ми хареса и - да! Зоните не са свързани, пътува се с рейс или влакче, или с колата, няма как да се смени зона в същия ден. Единствено между две има кабинка, която ги свързва, но те са слаби и несериозни като писти.
На мен Шамони не ми хареса.
Стари 16-02-2016, 12:55     #19
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Ми мисля, че казах почти същото. Не ми хареса и - да! Зоните не са свързани, пътува се с рейс или влакче, или с колата, няма как да се смени зона в същия ден. Единствено между две има кабинка, която ги свързва, но те са слаби и несериозни като писти.
На мен Шамони не ми хареса.
Точно за това ставаше въпрос Хората, които харесват Шамони не го харесват заради пистите.
Стари 16-02-2016, 12:59     #20
moridinbg
CEO of Shred

Начално

Връщаме се на изходната точка - тук няма да срещнеш разбиране

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 19:55.