Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 08-07-2008, 16:26     #341
nmishev
Junior Member

Дата на присъединяване: Jun 2008
Начално

8ми ден след операцията ....
nmishev Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-07-2008, 22:11     #342
b3at
Junior Member

Дата на присъединяване: Jul 2008
Начално Здравеите

Здравеите.След 10 дни ще направя 4 месеца от операцията ми на ПКВ,та искам да питам хората с такав опит дали са имали притеснения като моите,постоянно си сравнявам двете колена и оперираното не е толкова стабилно колкото здравото,не че сам почнал да правя странични движения ,натискам го с ръце като при следоперативен преглед .Сигурно аз очаквам по барзо да заздравее връзката или има някакав проблем с възстановяването на връзката,надявам се някои да може да ми помогне
b3at Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-07-2008, 10:09     #343
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Когат се възстановят мускулите около коляното, ще добиеш и стабилност. Сега всичко е атрофирало.
Стари 20-07-2008, 12:57     #344
b3at
Junior Member

Начално

при тебе имаше ли такава нестабилност в коляното след операцията
Стари 22-07-2008, 22:55     #345
nmishev
Junior Member

Начално

b3at тренираш ли го по рехабилитационната програма?
Стари 23-07-2008, 06:02     #346
123simon
Senior Member

Дата на присъединяване: Aug 2005
Начално

b3at: Лекарят вижда ли те след операцята? Ако не те е виждал - отиди на контролен преглед и му покажи този ефект.

Обикновено след реконструкция на ПКВ "новото коляно" става дори по-здраво от другото. Аз съм на 3-ти месец след операцията и го чувствам стабилно колкото другото, ако не и по-стабилно...

Ники по принцип е прав, че е задължително да се следва стриктно рехабилитационната програма. Мускулите около коляното са супер важни, но и преди да си ги възстановил напълно връзката трябва да държи здраво. Тези мускули ще ти гарантират, че няма да я скъсаш повторно нея или пък някоя друга връзка. Те са основен стабилизиращ фактор при положение, че не се прави операция и човек реши да си кара със скъсана връзка.

Та моят съвет е: консултирай се с лекаря!
123simon Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-07-2008, 13:46     #347
Viktor Sickhead
Crazy and lost

Дата на присъединяване: Apr 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на Viktor Sickhead
Начално

аз изглежда също съм с проблем. Първите 40 дена вървях по план, дори ми се стори, че се възстановявам по-бързо. Но отидох на фитнес и претоварих и вече над месец яко съм изпуснал програмата, та крака ми май е доста слаб. Ще ида при Хубенов тези дни, ходих веднъж е рехабилитаторката ми каза, че нищо ми няма, но кракът ми изглежда мизерен като на 15 дена след операцията
Viktor Sickhead Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-07-2008, 15:07     #348
b3at
Junior Member

Начално

при всеки преглед ми казваше че всичко върви много добре и че тва е нещо е нормално ,а забравих да кажа че ТониГеоргиев ме оперира, а и вчера бях на преглед при рехабилитатор които се занимава с такива точно травми и е възстановил всички спортисти от моя град ,човек с много опит та тои каза даже че всичко се развива мн мн добре и тая нестабилност е нормална и че не рябва да ме притеснява. 10x за мненията
Стари 23-07-2008, 15:20     #349
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отViktor Sickhead Разгледай мнение
но кракът ми изглежда мизерен като на 15 дена след операцията
Кракът ти ще изглежда мизерен и след години. Навремето 96-та скъсах ахилес. И сега десният прасец ми е по-малък от левият. То ако мускулите се възстановяваха на обем за 15 дена, всички щяхме да сме културисти.
Следвай си програмата, която са ти дали и ще се оправиш.
Стари 24-07-2008, 21:58     #350
b3at
Junior Member

Начално

nmishev гледам да тренирам по програмата,вкарах и други упражнения внимавам само с килограмите които вдигам с оперирания крак
Стари 27-07-2008, 09:19     #351
mih
Junior Member

Начално

аз също съм от тези които четат отдавна форума
това е най-активната тема за проблеми с контузени колена и е супер ценна и значима не само за конкретния форум но за всички в България с такива травми
просто тази тема надхвърля границите на темата на този сайт и би трябвало да се пази и отглежда внимателно

след като аз също преминах през няколко контузии на коляното, скъсано всичко което може да се къса и няколко операции ще направя усилие да напиша тук нещата които съм научил от опит
с това ще опитам да се отплатя на форума за всичко което пък самия аз съм разбрал от прочетеното тук

първия ми съвет е свързан с нивото и качеството на медицинските услуги в страната ни
ако си контузите коляното потърсете лекар във вашия град който е специалист по колената
предполагам всеки си е патил от некомпетентни лекари
с няколко обаждания по телефона всеки може да се поинтересува за имената на лекарите в града които могат да се справят успешно с конкретната контузия
в Бургас ако си контузите коляното трябва да посетите д-р Генов или д-р Зайков
от тези двамата можете да разберете дали коляното е сериозно травмирано или е нещо безобидно
защото на мен ми се случи след сериозна травма да получа диагноза "нищо ти няма ... почини си малко и ще се оправиш"

следващата стъпка ако все пак се е окаже че травмата е сериозна е да се видите с някой от вече изброените тук лекари специалисти по операции на колена и ако трябва да правите каквито е необходимо изследвания
имената не са много
хубенов
тони георгиев
аспарухов
чанков
мазнейков

много е важно да имате точна и уверена диагноза
аз вече познавам 5-6 човека които след като отиват на операция с диагноза скъсан менискус се оказва че ПКВ също е скъсана и се налага втора операция
нещо което винаги може да се избегне
в един от случаите дори се оказа че човек който отива да му оперират менискуса все пак реши да направи ЯМР преди това и се оказа че менискусите са здрави а е скъсана само ПКВ
за това - преглед при някой от гореизброените + ЯМР ако има някакви съмнения
ЯМР-то също е добре да се направи след като отока в коляното е спаднал и ставата се е успокоила
от значение е и къде правите изследването и кой разчита резултатите

въпроса е че в повечето случаи операцията не е спешна и е голяма грешка да тръгвате да се оперирате набързо преди самите вие да сте уверени в точната диагноза

от там нататък е ясно
ако се стигне до операция стриктно спазване на програмите за следоперативно възстановяване и редовни консултации с лекаря ви
рехабилитация при добър специалист
добре е да се видите с рехабилитатор дори веднага след операцията за да имате насоки какво точно да правите и как точно да изпълнявате упражненията

това е

Запоследно променено от mih : 27-07-2008 в 09:23.
mih Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-07-2008, 18:25     #352
rabbeat
Junior Member

Дата на присъединяване: May 2008
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез MSN на rabbeat Изпрати съобщение чрез Yahoo на rabbeat Изпрати съобщение чрез skype; на rabbeat
Начално Възстановяване след реконструкция на ПКВ

Няколко съвета от мен за хората с реконструирана ПКВ, които имат намерение да спортуват отново:

1. Не пропускайте и един ден рехабилитационни процедури! Ако все пак Ви се наложи, направете си комплекса от упражнения вкъщи или където сте. Първите дни/месеци са най-важни! На рехабилитации се ходи поне 15 пъти (3 седмици).

2. След като приключите с рехабилитациите, фитнеса и плуването са задължителни! Фитнес - 3 пъти седмично. Плуване (от третия месец) - 2-3 пъти седмично. Доколкото знам по-честите посещения на фитнес залата или басейна не водят до по-бързо възстановяване, даже може да имат обратен ефект.

3. Във фитнес залата правете серии с половината от тежестта, която можете да вдигнете, като с времето увеличавайте сериите, бройката в серия и натоварването. Упражненията се правят само с болния крак! В противен случай натоварвате здравия на 80%, а болния едва на 20%. Велоергометър и/или крос тренажор - задължително!

4. Никакво тичане до 4-тия месец (дори и на пътека във фитнес залата) и доколкото знам и без клякане до 4-тия месец.

Реших да наипиша тези редове, защото явно докторите и рехабилитаторите не се сещат да ги кажат, ако не ги попиташ.
Също така гледам, че много хора се оплакват от нестабилност в коляното след операцията и от други проблеми, следствие на атрофията на мускулите. Не си мислете, че може да се възстановите напълно за по малко от 6 месеца! Изключение правят само някои спортисти - Мартин Петров (футболиста) започнал тренировки на 5-тия месец. А болки може да имате и година след операцията дори и при напълно успешна операция. Пък за барометричният ефект доживот мисля, че на всички им е ясно

Е, надявам се да са полезни на някой съветите ...

Запоследно променено от rabbeat : 31-07-2008 в 12:03.
rabbeat Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-08-2008, 22:51     #353
mmanev
Junior Member

Дата на присъединяване: Aug 2008
Начално

Здравейте!
Преди 31 дни ми бе направена реконструкция на ПКВ!След като посетих оператора ми при махането на конците, ми каза,че ще ми свие шината след 30 ден от операцията,което ми се стори много ,но след като прочетох цялата тема обаче ми се изясниха доста неща и вече имам отговори на всички въпроси и съм спокоен за възстановяването си!Незнам защо съм се лутал толкова много преди да ви намеря!Не съ очаквал да има толкова много и подробна информация!Та коляното е ОК!Свивам го ,но не много!Правя доста упражнения за мускулатурата,която видимо е спаднала,но всичко ще се оправи!Надявам се поне!Ако има някой от Стара Загора мога да му предложа доц.Васев от детска ортопедия!Много съм доволен от него,само е трудно може да се уредите при него ,а и не дава много инфо след самата операция!БЛАГОДАРЯ ВИ много за ценните мнения от печалния опит!Наистина много ми помогнахте!Продължавайте така,защото тук има много отговори на въпроси,на които някой би се изсмял,а са важни и най-накрая- БЪДЕТЕ ЗДРАВИ!
Благодаря Ви!
mmanev Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 12-08-2008, 13:10     #354
alkenarov
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2007
Начално

Нека да успокоя тия дето са в периода веднага след операцията!
Аз съм на 16 месеца от операция на ПКВ и мениск при д-р Хубенов и в по-голяма част от времето се опитвах да се сравнявам с други подобни на мен, за да разбера какво е моето състояние!
Това, между другото е голяма грешка, тъй като възстановяването на всеки отделен човек си е много различно и не може да се сравняват 2-ма души, изобщо! Най-добрата оценка ми я даваше д-р Хубенов, на прегледите след това, като види коляното, като разбере докъде съм стигнал.

Ако доктора ви казва, че всичко е наред, не правете грешката да питате, "на оня защо това е така", или подобни въпроси, които не водят до правилен отговор.

Аз например, толкова време след операцията още не мога да си сгъна напълно коляното, може би защото от определен момент нататък спрях да полагам усилия в тази насока, но пък и пълно сгъване не ми е трябвало до момента!

Много важно е какво се прави от първата минута след операцията. Аз лично използвах правата шина, който не дава да се свива коляното и сега отчитам това като грешка. По-добре шарнирна, не е толкова скъпа, около 200 лева някъд! 25-те дни с шина вкъщи трябва да се работи по програмата, която я дават още в болницата, без никакви компромиси. И без това по цял ден гледаме ТВ, интернет и т.н.....идеален момент е да се правят упражнения! Колкото по-малко се върне мускула, толкова по-бързо после ще е рехабилитацията!

Другото важно нещо е рехабилитацията след това! Много хора я подценихме, но от 25-ия до 60-ия ден след ПКВ-то трябва да се прояви упоритост и да всеки да се отнесе много сериозно най-вече към упражненията за възстановяване подвижността на коляното и масажите! това съкращава значително рвемето за пълно възстановяване на крака впоследствие.

На 8-ия месец се качих на ски(с шина разбира се) и на 2-рата минута се отървах от страха, който е най-големия враг....и след още месец-два започнах да играя футбол(с по-лек вариант на шина) и то в окръжната група в София, като да чукна на дърво, нямах никакви проблеми, освен леки подувания и болка в коляното отпред, при разреза за присадка.

От време на време, като се сменя рязко времето или по друга причина получавам дискомфорт(не болки), но отминава.

И, минах успешно първия инцидент, за щастие без последици, като си слизах по стълбите се подхлъзнах и много силно, при това с цялата тежест усуках оперирания крак! Гадината, обаче удържа, дори не ме заболя силно, а по-скоро уплаха, което много ме радва и показва че всичко е минало успешно......

Това е общо взето, ако някой иска дапита повече, но пак казвам, всеки да си гледа своето коляно, а не на другите!
alkenarov Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-08-2008, 00:48     #355
nmishev
Junior Member

Начално

Здрасти alkenarov,
с каква шина караш ски? И по принцип за другите с реконструкция на ПКВ. С шини или без карате ?

Без тренировки няма стане
Стари 14-08-2008, 13:16     #356
alkenarov
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2007
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отnmishev Разгледай мнение
Здрасти alkenarov,
с каква шина караш ски? И по принцип за другите с реконструкция на ПКВ. С шини или без карате ?

Без тренировки няма стане
Карам ски с една шарнирна шина, подобна на тези които се използват след операцията! Струваше около 200 лева, може и 270 да е било(не помня) от една фирма между 5-тте кьошета и Пирогов. Много добре ти захваща крака, железата отстрани са стабилни и реално забравяш за травмата още на първите 10 метра!
За футбол използвам по-лек вариант, пак с едни алуминиеви железца отстрани, но доста по-малка и по-лека. Само че, не съм сигурен доколко ти пази крака, защото аз именно с нея доскъсах напълно връзката след частично разкъсване! По-скоро я нося за успокоение, че все нещо пази....

А, вчера пробвах да играя без никакви наколенки, шини и прочие и нямаше никакви проблеми, така че явно 95% всичко е на основа "страх" - преодорееш ли травмта мисловно, значи си готов!
alkenarov Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-08-2008, 11:16     #357
nmishev
Junior Member

Начално

Да вероятно е точно така. Въпреки всичко тренировките са си най-важни, за да не стане така, че да си преодолееш страха, а тялото ти да не е готово.

Поздрав!
Стари 22-08-2008, 13:27     #358
mmanev
Junior Member

Дата на присъединяване: Aug 2008
Начално

А нормално ли е да препуква при раздвижването коляното!Аз съм на 51 дена след операцията на ПКВ и в момента раздвижвам с нагревки!Личен съвет и от мен!Започвайте раздвижването по-рано,че после голям зор!За една седмица не мога да мина тия прословути 90 градуса дори с нагревките!А и така съм атрофирал и зациклил,че мамата си трака!И си намерете добър масажист!Върши перфектна работа след зора
mmanev Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-08-2008, 12:46     #359
nmishev
Junior Member

Начално

Здравей mmanev,
абсолютно си прав за по-ранното раздвижване. Лично при мен раздвижването започна на 15-тия ден. Като 5 дни си ходих със шина на рехабилитация. Там я махах и след това пак я слагах.
Общо ходих 3 седмици на рехабилитация в Диана електро-стимулация на мускулите, масаж и упражнения при рехабилитаторката Таня Георгиева. Много е добра!
Така сега съм 54 ден след операцията и ходя по 3 пъти седмично на фитнес. Степер, велоаргометър, упражения на уредите за крака (тези за 4-главия мускул) с мин. тежест и повече повторения естествено само с болния крак. Това е като цяло. Чакам да мине още малко време, за да започна с плуването.
Все още ми стяга ми коляното, но мисля че е нормално. Иначе сгъвам почти до края.
Мисля че за ските (дано всичко да е наред) ще успея да се възтановя.
За пукането на коляното, не пука, но пък другото - уж здравото го прави

Поздрави!
Стари 25-08-2008, 18:50     #360
rabbeat
Junior Member

Дата на присъединяване: May 2008
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез MSN на rabbeat Изпрати съобщение чрез Yahoo на rabbeat Изпрати съобщение чрез skype; на rabbeat
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmmanev Разгледай мнение
А нормално ли е да препуква при раздвижването коляното!Аз съм на 51 дена след операцията на ПКВ и в момента раздвижвам с нагревки!Личен съвет и от мен!Започвайте раздвижването по-рано,че после голям зор!За една седмица не мога да мина тия прословути 90 градуса дори с нагревките!А и така съм атрофирал и зациклил,че мамата си трака!И си намерете добър масажист!Върши перфектна работа след зора
Абе човек, вземи се консултирай с някой специалист или поне вземи изчети внимателно темата? Какви са тия нагревки? Принципно се прави електростимулация за атрофията. И какви са тия рехабилитации, да не можеш в края на втория месец да го сгънеш на 90 градуса. И масажа се прави преди упражненията ... целта е да подготви мускулите. Нещо сериозно са те заблудили тия доктори в Стара загора ...
rabbeat Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 20:12.