Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 16-11-2015, 11:31     #21
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
За мен па е неприемливо да карам с хора, които губят по 1 мин преди всяко спускане да си стягат обувките горе. Налагали се да ги разкопчаваш преди всяко пускане, значи това не е твоята обувка. Аз моите 130-ки ги затягам в лифта и ги разкопчавам като слизам надолу.
остави го човека да си купи състезателно Ланге с флекс 150, изглежда това е посоката на развитие на тази тема..
Иначе сериозно - послушай хората, които са карали много и са сменили много , ама наистина много обувки (Ники, СашкоБашко, Пацо)... И обиколи и пробвай всичко възможно по ски магазините преди да купуваш..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-11-2015, 11:42     #22
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmmdim76 Разгледай мнение
И какво ще разбера като пробвам, пробвам, пробвам? Кои са ми най-удобни? Ами, ако става въпрос за удобство, старите ми обувки с твърдост 60 ми бяха изключително удобни...аз така и ги купих, не разбирах от понятието твърдост и пробвах, пробвах и взех най-удобните, карах ги един сезон и затъпках на едно място, принудих се при наличие на оборудване (тогава и ските ми бяха мекици)да вземам под наем за да напредна и да усетя разликата. Миналата година смених ските, сега дойде ред на обувките. Аз първо ще уточня каква твърдост, после ще пробвам, пробвам, но различни марки и модели, но с определената или около нея твърдост. Колегите добре разбраха какво искам. Така че не смятам, че се занимавам с глупости. Извинявай, ако съм те засегнал, благодаря ти за съвета.
Не си ме засегнал а и в крайна сметка почти си разбрал какво имам предвид а и всички тук говорим за едно и също ако се замислиш
Просто не съм наблегнал достатъчно на това, че е добре да пробваш обувки от различни марки преди да прецениш каква твърдост търсиш защото пак ще го кажа - 100 на една марка може да са по-меки от 80 на друга. Ако вече си си харесал марката обувки тогава просто пробваш различна твърдост на тази марка.

И не забравяй, че удобството е най-важното за едни обувки. Няма никакво значение колко супер добри са едни обувки ако са ти неудобни и ти правят синини и мехури или ти мачкат пръстите или ти изтръпват краката и т.н.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-11-2015, 11:58     #23
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

В подкрепа на Сале.
Понеже съм сменил последните години 20-тина чифта обувки да споделя "малко" опит.
100 твърдост(взимам го като пример) как се разпределя като усещане при различните производители.
Фишер Вакум<Нордика<Саломон<Росиньол<Далбело<Ланге.
Тоест, нордика с индекс на твърдост 100 според производителя на обувкатае по-мека от обувка със същата твурдост на Саломон. И така нататък. Което значи, че обувка на Ланге със твърдост 100 е осезаемо по-твърда от такава на Нордика. Разликите не са големи и могат да бъдат "усетени" от някой, който е пробвал, карал и носил такива обувки.

Та за това и тука насоките са в посока-Отиваш и пробваш обувки на различни производители в диапазана 120-130 твърдост. Седиш поне по 30-40 мин в магазина с тях и преценяваш. Но винаги има вариант в магазина да са ти супер, а горе нещата да са коренно различни. Защото в магазина не е -20 градуса.
Вече при обувките с твърдост 80 е все тая. Това за мен са джапанки, а не ски обувки и с тях не е каране на ски, а някакво возене за здраве сред природата.
Стари 16-11-2015, 11:59     #24
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отVlado Разгледай мнение
Съветът за 120-130 е правилния, аз бих взел 130. При моите 100 кг. и 187 см. сме нещо подобно, аз карам с твърдост 150, но съм им свикнал. Проблемът с такива обувки е при температури от -5 и по-ниски, но не с измръзването и карането, а с обуването, което става с доста усилия, ако си позволил обувката да изстине преди да я сложиш.
Ех как уцели в десятката нещо дето досега никой не се сети да коментира!
Ами, че аз когато е по-топло от -5 нямам никакво желание да карам ски и оставам някъде да пия бира или на сауна (която задължително върви с бира) Най харесвам снега при -20 (истински сняг, не изкуственото нещо по пистите), но ми е прекалено студено така, че комфортната зона ми е някъде в диапазона -10..-15. За температура на въздуха говоря, знам че на снега е различна. Та всяка обувка става все по-твърда с падането на температурите на въздуха и тук пак опираме до личен избор къде и в какво време обичаш да караш.

Цитат:
Първоначално изпратено отVlado Разгледай мнение
Знам, че ще прочетеш различни мнения, накрая ти си прецени.
Най-вече гледай да е точно по крака ти обувката, плътно отвсякъде, нито по-голяма, нито малка. Също никъде да нямаш усещане за натиск в една точка и я стягай и натискай в магазина дълго време, преди да я купиш.
Мдам .. това май е най-добрия съвет.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-11-2015, 12:07     #25
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Ако си харесаш някакви обувки, проучи от какъв материал са направени. Някои материали се втвърдяват на студено, а други почти не. Съответно обувка, които ти пасва в магазина като твърдост може да те изненада на пистата.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-11-2015, 13:39     #26
P-Str
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2015
Начално

... и още нещо:
Boot Fitting!!!
Не съм запознат в България дали вече е практика а и не става дума само за "печенето" на обувките.
В Алпите го правят така:
мерят ти стъпалото: дължина и най-вече ширина,
Избират ти подходящ модел обувки,
"пекат ти ги",
ти си караш ден-два...
Пак се връщаш с впечатления.
Те режат тук, добавят там, стелките (много важно) и т.н. и т.н.
(има и други подобни техники).

Резултата е, че обувките ти се закопчават лекичко, няма болка в стъпалата (изтръпване и измръзване), ходиш си и до кенефа както си си ги закопчал.
С други думи, горещо препоръчано!

А иначе съм също "ЗА" по-твърдите обувки.
Също, смятам, че те трябва да са в хармония с твърдостта на ските, в посока ОБРАТНА на "твърди ски-меки обувки" .
Колеги?

П.
P-Str Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-11-2015, 17:09     #27
fate94
Junior Member

Дата на присъединяване: Oct 2014
Начално

Здравейте, колеги, така и така темата я има, искам да попитам и аз за едни обувки. Харесал съм си Atomic waymaker carbon 130, модела от 2015 година е намален, но никъде няма от моя номер. Намерих моя номер на същата обувка, само че с твърдост 110 http://www.evo.com/outlet/alpine-ski...dark-green.jpg
Цената също е по-изгодна, единственото което ме спира е факта, че твърдостта е 110. Висок съм 183 и тежа около 90 кг. Карам от доста време и искам да си направя някакво сетче за туринг. Пробвах доста и бях наистина впечатлен, колко удобно се чувствах в тези обувки, като ги пробвах в магазина. Има ли някой обувки от тази серия, би ли споделил нещо за твърдостта им, защото като пробвах определено ми се струваха доста по-меки от Salomon Quest моделите, та ме притеснява, дали тези с flex110 няма да ми дойдат меки.
fate94 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-11-2015, 09:55     #28
Demetrii
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на Demetrii
Начално

Според мен 110 е меко

Имам 130-ката и не я усещам като за 130, хем тежа с 20-ина кила по-малко.
Тази обувка не е от най-леките, че да се ползва за турове предимно. Компромисен вариант. Не че не обиколих доста планини с нея

Удобна ти е защото е малко по-широка + гумите от външната страна, но ако краката ти са "по-не толкова" широки няма да са ти толкова удобни на тур. На мен ми пасва много добре и съм доволен.

Не съм пробвал Salomon Quest.
Demetrii Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-11-2015, 21:41     #29
Cloun
Fancy Noddle

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

Във връзка с темата мога ли да задам един въпрос?
Ако някой е много лек (60-70 кг.) и е на същото ниво на каране, като по-тежкия, трябва ли да ползва по-меки обувки?
Cloun Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-11-2015, 08:16     #30
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отCloun Разгледай мнение
Във връзка с темата мога ли да задам един въпрос?
Ако някой е много лек (60-70 кг.) и е на същото ниво на каране, като по-тежкия, трябва ли да ползва по-меки обувки?
Зависи. Според мен ръстът има по-голямо значение от теглото - т.е. колко са дълги рамената на лостовете. Реално няма готова рецепта - пробва се...

При хубав натиск напред обувката НЕ трябва да се деформира. Аз лично бих карал с най-меката обувка, която не ми е ПРЕКАЛЕНО мека, защото много твърдите обувки имат склонност да предават прекалено много вибрации към коленете.
Стари 22-11-2015, 12:21     #31
Patzo
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbatAssen Разгледай мнение
Зависи. Според мен ръстът има по-голямо значение от теглото - т.е. колко са дълги рамената на лостовете. Реално няма готова рецепта - пробва се...

При хубав натиск напред обувката НЕ трябва да се деформира. Аз лично бих карал с най-меката обувка, която не ми е ПРЕКАЛЕНО мека, защото много твърдите обувки имат склонност да предават прекалено много вибрации към коленете.
Такааа. Той Явор неслучайно пита. Ако натиска идваше от четириглавия мускул, а не от висене с цяла тежест върху езиците, нямаше да се говори за систематажт лостове, ръст и тегло, а за умения на каращия. По логиката на всички постове досега, твърдите обувки са измислени за едри хора, независимо от нивото им на каране. Ама при това супер масово висене на езиците с тежестта на цялото тяло...какво да говорим повече.... Купувайте си обувките според ръста и теглото
Patzo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-11-2015, 12:36     #32
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отPatzo Разгледай мнение
Такааа. Той Явор неслучайно пита. Ако натиска идваше от четириглавия мускул, а не от висене с цяла тежест върху езиците, нямаше да се говори за систематажт лостове, ръст и тегло, а за умения на каращия. По логиката на всички постове досега, твърдите обувки са измислени за едри хора, независимо от нивото им на каране. Ама при това супер масово висене на езиците с тежестта на цялото тяло...какво да говорим повече.... Купувайте си обувките според ръста и теглото
T.e. ръстът и теглото не са фактор при избора на обувки, така ли?
Стари 22-11-2015, 14:10     #33
hero4
Junior Member

Начално

Няма вариант в който по-меката обувка да е за предпочитане от по-твърда при други равни условия (удобство, термоизолация и т.н.), независимо от ръст, тегло, възраст, пол, умения... Карането с по-меки обувки винаги е компромис с прецизността, а често и с безопасността, за по-добър комфорт. Друг е въпросът, че 20 минутно обуване и събуване на една тъпа обувка, може да те откаже от тоя спорт завинаги. За 80-90кг. мъж, обувки с твърдост под 100 са майтап някакъв, при това опасен.
hero4 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 22-11-2015, 14:36     #34
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отhero4 Разгледай мнение
Няма вариант в който по-меката обувка да е за предпочитане от по-твърда при други равни условия (удобство, термоизолация и т.н.), независимо от ръст, тегло, възраст, пол, умения... Карането с по-меки обувки винаги е компромис с прецизността, а често и с безопасността, за по-добър комфорт. Друг е въпросът, че 20 минутно обуване и събуване на една тъпа обувка, може да те откаже от тоя спорт завинаги. За 80-90кг. мъж, обувки с твърдост под 100 са майтап някакъв, при това опасен.
С какво обувка с флекс 150 е по-прецизна и по-безопасна от същата с флекс 120?
Стари 22-11-2015, 14:59     #35
hero4
Junior Member

Начално

Цитат:
С какво обувка с флекс 150 е по-прецизна и по-безопасна от същата с флекс 120?
Съмнявам се да не знаеш отговора и за да не превръщаме темата във викторина от кръжок по физика и биомеханика, ще ти отговоря така:

Със същото, с което един WRC автомобил е по-прецизен и безопасен от лимузина.
Стари 22-11-2015, 15:05     #36
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Съмнявам се да не знаеш отговора и за да не превръщаме темата във викторина от кръжок по физика и биомеханика, ще ти отговоря така:

Един WRC автомобил има различни окачвания за различните настилки. За макадам окачването е много меко и с голям ход..
Стари 22-11-2015, 15:09     #37
hero4
Junior Member

Начално

Цитат:
За макадам окачването е много меко и с голям ход..
По меко от на лимузина ли? А за празния ход (луфта) и оборотите на волана нещо? Най-точната аналогия в случая е точно с волана. Колко и с какво усилие трябва да го завъртиш за да реагират гумите и как това се променя със скоростта. Остави големината на хода на окачването, тази функция я изпълняват коленете, не обувките. За твърдостта на окачването роля имат и автоматите и ските.

Запоследно променено от hero4 : 22-11-2015 в 15:21.
Стари 22-11-2015, 15:23     #38
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
По меко от на лимузина ли? А за празния ход (луфта) и оборотите на волана нещо? Най-точната аналогия в случая е точно с волана. Колко и с какво усилие трябва да го завъртиш за да реагират гумите и как това се променя със скоростта. Остави големината на хода на окачването, тази функция я изпълняват коленете, не обувките. За твърдостта на окачването роля имат и автоматите и ските.
Имаш ли изобщо някаква идея за работата на окачването при спортен/състезателен автомобил? Или само си пишем общи приказки? Какъв луфт, какви пет лева!!!

(Ако ти е интересно има хубави книжки по торентите - напр. Race Car Vehicle Dynamics, Tune To Win и т.н. - образовай се.)

П.П. А аналогията с WRC автомобил както си я поднесъл в темата е абсолютна неуместна и неправилна.
Стари 22-11-2015, 15:32     #39
hero4
Junior Member

Начално

Цитат:
Имаш ли изобщо някаква идея ...
Не, просто се правя на интересен от скука в неделния следобед. Живи и здрави!
Стари 22-11-2015, 17:50     #40
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Цитат:
Виждал си ти WRC автомобил на картинка....

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 19:06.