Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 13-11-2015, 15:54     #1
mmdim76
Junior Member

Дата на присъединяване: Feb 2015
Начално Твърдост на ски обувките

Здравейте колеги! Знам, че въпросът е разискван сигурно десетки пъти, има информация къде ли не, но след всичко изчетено искам да помоля по-опитните скиори да ме насочат малко. Та, тежа около 100 кг., височина 185 см. Уменията си не знам как да ги квалифицирам, но пускам сини писти с лекота, червени с известно напрежение и по-бавна скорост. Досега съм карал с обувки с твърдост 60. Желая да вдигна нивото и скоростта. Насочил съм се към обувки с твърдост 90 или100. Правилно ли е?
mmdim76 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-11-2015, 16:01     #2
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Не. Търси нещо 120-130.
Стари 13-11-2015, 16:23     #3
ToYaGa
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2013
Начално

Потвърждавам на Ники съвета. Аз лично съм 190 см. висок и съм 97 кг. и карам със 130 твърдост.
ToYaGa Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-11-2015, 16:27     #4
mmdim76
Junior Member

Начално

Не очаквах такива отговори...Ето затова питам тук, защото се обърках, уж твърдостта била свързана с уменията, а в същото време означавала, че това били килограмите, оказващи натиск, който сгъва обувката. И аз естествено. И аз си викам- да кажем, че съм средно напреднал-80-90...айде 100, нали съм по-тежък...
Заради килограмите ли да се преориентирам къю 120-130?

Запоследно променено от mmdim76 : 13-11-2015 в 16:37.
Стари 13-11-2015, 16:29     #5
ToYaGa
Senior Member

Начално

Точно заради килограмите. С по-твърдата обувка ще имаш и повече контрол върху ските, ще можеш и по-лесно да напредваш
Стари 13-11-2015, 16:42     #6
mmdim76
Junior Member

Начално

Благодаря за бързите отговори. Подозирах, че има такава работа. Тъкмо бях пред покупка. Ще преразгледам плановете си.
Стари 13-11-2015, 18:45     #7
Patzo
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Откога уменията в ските се определят по това какви писти "пускаш"?
Сори пич, въпроса ми не е към теб, а към тези с бързите съвети.
"с лекота" и с "напрежение" не са критерии по които някой може да ти определи карането, камо ли пък да ти даде съвет колко твърди обувки да си купиш. Действително си тежък и от това е логично да търсиш обувка с по- голяма твърдост. Но според мен не повече от 100- 110 и то пак някой конкретно трябва да те посъветва за конкретния модел обувки който ще избереш. Флексът не е универсален индекс за всички обувки, всеки производител си го пляска по някакви собствени критерии и обувки с еднаква твърдост се чувстват доста различно като ги обуеш.
И аз гадая по звездите в момента, ама ако още делиш пистите на червени, зелени и т.н. нивото на каране и знаене какво да правиш с краката си не е чак като за твърдост 130. Рискуваш да си купиш обувка, в която поради недостатъчно умения да стоиш като гипсиран и това да ти попречи бързо да се усъвършенстваш
Patzo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-11-2015, 20:03     #8
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Автора, пропусни последния "съвет". За твое добро е. Ако искаш да се научиш да караш, трябва да имаш контрол в/у ските и да чувстваш какво и кога правят. Това при твоите кила с обувка твърдост 100-110 няма да го разбереш. Ако обувката ти е удобна, голямата твърдост само ще ти помага. И не забравяй, че мека обувка, трябва да я стягаш на макс, а обувка 130 твърдот, може и да я носиш ненатегната на 100%.
Стари 13-11-2015, 21:02     #9
Patzo
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Автора, пропусни последния "съвет". За твое добро е. Ако искаш да се научиш да караш, трябва да имаш контрол в/у ските и да чувстваш какво и кога правят. Това при твоите кила с обувка твърдост 100-110 няма да го разбереш. Ако обувката ти е удобна, голямата твърдост само ще ти помага. И не забравяй, че мека обувка, трябва да я стягаш на макс, а обувка 130 твърдот, може и да я носиш ненатегната на 100%.
на мен с радио не ми се спори....
Имаш си глава, решавай си Ники е толкова категоричен, че явно е научил доста хора с обувки 130 да се "пускат" по сини писти
Стари 14-11-2015, 07:49     #10
sashko_bashko
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

130 не е драматично твърда ски обувка. При 100кг, ще ти е ОК. Просто търси 130-ка но да не е от състезателната серия на конкретния производител. Състезателните модели са с ужасно твърд чорап и оттам идва неудобството съответно и предървяването на ходилата. Търси си 120-130 от някоя freeride или allmountain серия и ако ти е удобна ще ти лепне на карането.
sashko_bashko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-11-2015, 11:45     #11
mmdim76
Junior Member

Начално

Благодаря за съветите, всички са ценни за мен. Знам, че за да се дават съвети, вие изхождате от общите принципи по въпроса, наистина всичко е индивидуално. Разбрах, че щях да сгреша, мислех за 90-100, а се обърнах към вас, да не би да са ми много, даже си мислех, че ще ме посъветвате за 80, което даже най-критичния от вас не допуска.
Стари 14-11-2015, 18:46     #12
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отsashko_bashko Разгледай мнение
130 не е драматично твърда ски обувка. При 100кг, ще ти е ОК. Просто търси 130-ка но да не е от състезателната серия на конкретния производител. Състезателните модели са с ужасно твърд чорап и оттам идва неудобството съответно и предървяването на ходилата. Търси си 120-130 от някоя freeride или allmountain серия и ако ти е удобна ще ти лепне на карането.
Не само ужасно твърд, но и по правило доста по-тънък, което пък обикновено означава и повече измръзване. Просто състезателните обувки не се карат цял ден Друг е въпроса доколко наистина са състезателни обувките по магазините де ...
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-11-2015, 19:04     #13
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmmdim76 Разгледай мнение
Благодаря за съветите, всички са ценни за мен. Знам, че за да се дават съвети, вие изхождате от общите принципи по въпроса, наистина всичко е индивидуално. Разбрах, че щях да сгреша, мислех за 90-100, а се обърнах към вас, да не би да са ми много, даже си мислех, че ще ме посъветвате за 80, което даже най-критичния от вас не допуска.
Абе я престани да се занимаваш с глупости и обиколи всички магазини, които можеш и пробвай, пробвай, пробвай. Най-добре ако можеш да пробваш колкото се може повече модели на различни производители в един ден.

Както Patzo ти каза тези числа за твърдост производителите ги пишат какно им скимне. Няма стандарт така, че не можеш да кажеш, че 100 на едната фирма е по-твърдо от 80 на другата фирма. Може и да е обратното. Дори различни серии на една и съща фирма може да са с различна твърдост. Когато за последно смених алпийските си обувки от по-стар на по-нов модел Росиньол новите ми бяха и още са осезаемо по-меки от по-старите, които са карани няколко сезона е ясно, че са поомекнали обаче и на двата пише, че са с твърдост 120 по някакви росиньолски мерки (всъщност Lange, но това са подробности)

Като цяло дилемата е проста: Контрол срещу удобство.
С много меки обувки като ги закопчаеш веднъж можеш да караш цял ден и да не ги разхлабваш дори когато спираш за по бира и да ти е топло през цялото време ама карането ти е само приблизително. С много твърди обувки ще имаш отличен контрол върху ските, но и ще ти изтръпват и измръзват краката при всяко спускане и ще се стараеш да ги разкопчаваш и събуваш винаги когато можеш. Затова всеки си търси някакъв компромис по средата.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-11-2015, 08:45     #14
mmdim76
Junior Member

Начално

И какво ще разбера като пробвам, пробвам, пробвам? Кои са ми най-удобни? Ами, ако става въпрос за удобство, старите ми обувки с твърдост 60 ми бяха изключително удобни...аз така и ги купих, не разбирах от понятието твърдост и пробвах, пробвах и взех най-удобните, карах ги един сезон и затъпках на едно място, принудих се при наличие на оборудване (тогава и ските ми бяха мекици)да вземам под наем за да напредна и да усетя разликата. Миналата година смених ските, сега дойде ред на обувките. Аз първо ще уточня каква твърдост, после ще пробвам, пробвам, но различни марки и модели, но с определената или около нея твърдост. Колегите добре разбраха какво искам. Така че не смятам, че се занимавам с глупости. Извинявай, ако съм те засегнал, благодаря ти за съвета.
Стари 15-11-2015, 10:28     #15
Patzo
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmmdim76 Разгледай мнение
Аз първо ще уточня каква твърдост, после ще пробвам, пробвам, но различни марки и модели, но с определената или около нея твърдост.
Ами Сале ти е казал същото. Просто като се спреш на някакви граници /мин и макс/ на твърдостта да мериш, колкото може повече модели.
Стари 15-11-2015, 10:47     #16
ToYaGa
Senior Member

Начално

Реално погледнато твърдостта на обувката се влияе много силно от конкретния модел, дизайн, предназначение и т.н....

Пример от опит - твърдостта при еднакъв индекс на Salomon X Pro и Quest Pro моделите се различава осезаемо - едната е алпийска обувка с 4 щраймера, другата комбинирана обувка с 3 щраймера, втората е с малко по-изрязана черупка, и т.н.

Та ... индексът на твърдост е по-скоро ориентировъчен, но със сигурност обувка 100 ще дойде мека за mmdim76
Стари 15-11-2015, 16:44     #17
geleto
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2007
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отToYaGa Разгледай мнение
Реално погледнато твърдостта на обувката се влияе много силно от конкретния модел, дизайн, предназначение и т.н....
Една много полезна тема по въпроса, за AT/Freeride обувки:
http://www.tetongravity.com/forums/s...model-(updated)
geleto Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-11-2015, 08:17     #18
ToYaGa
Senior Member

Начално

Добро попадение
Стари 16-11-2015, 10:34     #19
Vlado
Member

Дата на присъединяване: Apr 2005
Начално

Съветът за 120-130 е правилния, аз бих взел 130. При моите 100 кг. и 187 см. сме нещо подобно, аз карам с твърдост 150, но съм им свикнал. Проблемът с такива обувки е при температури от -5 и по-ниски, но не с измръзването и карането, а с обуването, което става с доста усилия, ако си позволил обувката да изстине преди да я сложиш.

Това, че си разкопчаваш твърдата обувка след спусканията, ако ги стягаш повече и предпочиташ краката ти да се оросяват нормално, когато не караш, си е част от нещата за мен. За много хора това е неприемливо.

Относно това с дебелината на чорапа - от личен опит мога да ти кажа, че дебелият чохъл е нещо ужасно. След едно-две пускания започваш да стягаш като ненормален за да уплътниш крака, което води до изтръпване, съответно и измръзване, умора... Ако обувката ти пасва точно по крака и се чувстваш комфортно, тънкият чорап не е проблем, а предимство, поне за мен. По-дебел чохъл не е гаранция за топлина.

Знам, че ще прочетеш различни мнения, накрая ти си прецени.
Най-вече гледай да е точно по крака ти обувката, плътно отвсякъде, нито по-голяма, нито малка. Също никъде да нямаш усещане за натиск в една точка и я стягай и натискай в магазина дълго време, преди да я купиш.
Vlado Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-11-2015, 10:48     #20
Ники
Екстремен лифтар

Начално

За мен па е неприемливо да карам с хора, които губят по 1 мин преди всяко спускане да си стягат обувките горе. Налагали се да ги разкопчаваш преди всяко пускане, значи това не е твоята обувка. Аз моите 130-ки ги затягам в лифта и ги разкопчавам като слизам надолу.

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 19:18.